Ocenenia - Academy Awards - 2005-2014
Národné ocenenia
- Slnko v sieti
- Academy Awards
- Independent Spirit Awards
- British Academy of Film and Television Arts (BAFTA)
- British Independent Film Awards (BIFA)
- European Film Awards
- César Awards
- Goya Awards
- German Film Awards
- Robert Awards (Danish Film Awards)
- Jussi Awards
- Český lev
- Polish Film Awards
- Hungarian Motion Picture Awards (Hungarian Film Awards)
- Filmfare Awards
- Guldbagge Awards
- Amanda Awards
- AACTA International Awards
- Hong Kong Film Awards
Filmové festivaly
- Cannes Film Festival
- Venice Film Festival
- Berlinale (Berlin International Film Festival)
- Toronto International Film Festival
- Tribeca Film Festival
- Sundance Film Festival
- Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary
- Zurich Film Festival
- San Sebastián International Film Festival
- Sitges Film Festival
- Shanghai International Film Festival
- Warsaw International Film Festival
- Miami Film Festival
- Montreal World Film Festival
- Hong Kong International Film Festival (HKIFF)
- Melbourne International Film Festival (MIFF)
- Tallinn Black Nights Film Festival
- Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava
- Zlín Film Festival
- FAMUfest
- Norwegian International Film Festival Haugesund
- Avoriaz International Fantastic Film Festival
Ocenenia kritiky
- Golden Globes
- Critics Choice Awards
- Florida Film Critics Circle Awards
- Los Angeles Film Critics Association Awards
- New York Film Critics Circle Awards
- Ceny české filmové kritiky
Žánrové (špeciálne ocenenia)
Anticeny
2014 - The 86th Academy Awards
Nejlepší film roku
12 rokov otrokom
(Dede Gardner, Anthony Katagas, Jeremy Kleiner, Steve McQueen, Brad Pitt)Nejlepší film roku
- 12 rokov otrokom (Dede Gardner, Anthony Katagas, Jeremy Kleiner, Steve McQueen, Brad Pitt)
- Gravitácia (Alfonso Cuarón, David Heyman)
- Ona (Megan Ellison, Spike Jonze, Vincent Landay)
- Kapitán Phillips: Prepadnutie lode Alabama (Dana Brunetti, Michael De Luca, Scott Rudin)
- Klub poslednej nádeje (Robbie Brenner, Rachel Winter)
- Nebraska (Albert Berger, Ron Yerxa)
- Philomena (Steve Coogan, Tracey Seaward, Gabrielle Tana)
- Špinavý trik (Megan Ellison, Jonathan Gordon, Charles Roven, Richard Suckle)
- Vlk z Wall Street (Leonardo DiCaprio, Joey McFarland, Martin Scorsese, Emma Tillinger Koskoff)
Nejlepší režie
- Alfonso Cuarón (Gravitácia)
- Steve McQueen (12 rokov otrokom)
- Alexander Payne (Nebraska)
- David O. Russell (Špinavý trik)
- Martin Scorsese (Vlk z Wall Street)
Nejlepší výkon herce v hlavní roli
- Matthew McConaughey (Klub poslednej nádeje)
- Christian Bale (Špinavý trik)
- Bruce Dern (Nebraska)
- Leonardo DiCaprio (Vlk z Wall Street)
- Chiwetel Ejiofor (12 rokov otrokom)
Nejlepší výkon herečky v hlavní roli
- Cate Blanchett (Jasmínine slzy)
- Amy Adams (Špinavý trik)
- Sandra Bullock (Gravitácia)
- Judi Dench (Philomena)
- Meryl Streep (Blízko od seba)
Nejlepší výkon herce ve vedlejší roli
- Jared Leto (Klub poslednej nádeje)
- Barkhad Abdi (Kapitán Phillips: Prepadnutie lode Alabama)
- Bradley Cooper (Špinavý trik)
- Jonah Hill (Vlk z Wall Street)
- Michael Fassbender (12 rokov otrokom)
Nejlepší výkon herečky ve vedlejší roli
- Lupita Nyong'o (12 rokov otrokom)
- Sally Hawkins (Jasmínine slzy)
- Jennifer Lawrence (Špinavý trik)
- Julia Roberts (Blízko od seba)
- June Squibb (Nebraska)
Nejlepší cizojazyčný film
- Veľká nádhera (Paolo Sorrentino) - Itálie
- Prerušený kruh (Felix van Groeningen) - Belgie
- Hon (Thomas Vinterberg) - Dánsko
- Chybějící obraz (Rithy Panh) - Kambodža
- Omar (Hany Abu-Assad) - Palestina
Nejlepší animovaný film
- Ľadové kráľovstvo (Chris Buck, Jennifer Lee)
- Krúdovci (Kirk DeMicco, Chris Sanders)
- Ja, zloduch 2 (Pierre Coffin, Chris Renaud)
- Zvedá se vítr (Hajao Mijazaki)
- Ernest a Celestína (Stéphane Aubier, Vincent Patar, Benjamin Renner)
Nejlepší celovečerní dokument
- 20 Feet from Stardom (Morgan Neville)
- Akt zabitia (Joshua Oppenheimer)
- Fešanda a boxer (Zachary Heinzerling)
- Dirty Wars (Rick Rowley)
- Náměstí Tahrír (Jehane Noujaim)
Nejlepší původní scénář
- Spike Jonze (Ona)
- Woody Allen (Jasmínine slzy)
- Craig Borten, Melisa Wallack (Klub poslednej nádeje)
- Bob Nelson (Nebraska)
- David O. Russell, Eric Warren Singer (Špinavý trik)
Nejlepší adaptovaný scénář
- John Ridley (12 rokov otrokom)
- Billy Ray (Kapitán Phillips: Prepadnutie lode Alabama)
- Steve Coogan, Jeff Pope (Philomena)
- Julie Delpy, Ethan Hawke, Richard Linklater (Pred polnocou)
- Terence Winter (Vlk z Wall Street)
Nejlepší kamera
- Emmanuel Lubezki (Gravitácia)
- Phedon Papamichael (Nebraska)
- Bruno Delbonnel (Vnútri Llewyna Davisa)
- Philippe Le Sourd (Veľmajster)
- Roger Deakins (Unesené)
Nejlepší filmový střih
- Alfonso Cuarón, Mark Sanger (Gravitácia)
- Joe Walker (12 rokov otrokom)
- Christopher Rouse (Kapitán Phillips: Prepadnutie lode Alabama)
- Martin Pensa, Jean-Marc Vallée (Klub poslednej nádeje)
- Alan Baumgarten, Jay Cassidy, Crispin Struthers (Špinavý trik)
Nejlepší původní hudba
- Steven Price (Gravitácia)
- Win Butler, Owen Pallett (Ona)
- Alexandre Desplat (Philomena)
- Thomas Newman (Zachráňte pána Banksa)
- John Williams (Zlodejka kníh)
Nejlepší původní píseň
- Ľadové kráľovstvo - "Let it Go"
- Alone Yet Not Alone - "Alone Yet Not Alone"
- Ona - "The Moon Song"
- Ja, zloduch 2 - "Happy"
- Mandela: Cesta za slobodou - "Ordinary Love"
Nejlepší výprava
- Catherine Martin (Veľký Gatsby)
- Adam Stockhausen (12 rokov otrokom)
- Andy Nicholson (Gravitácia)
- K.K. Barrett (Ona)
- Judy Becker (Špinavý trik)
Nejlepší kostýmy
- Catherine Martin (Veľký Gatsby)
- Patricia Norris (12 rokov otrokom)
- Michael O'Connor (Vášeň medzi riadkami)
- Michael Wilkinson (Špinavý trik)
- William Chang (Veľmajster)
Nejlepší masky
Nejlepší vizuální efekty
Nejlepší mix zvuku
- Gravitácia
- Hobit: Smaugova pustatina
- Kapitán Phillips: Prepadnutie lode Alabama
- Na život a na smrť
- Vnútri Llewyna Davisa
Nejlepší střih zvuku
- Gravitácia
- Hobit: Smaugova pustatina
- Kapitán Phillips: Prepadnutie lode Alabama
- Na život a na smrť
- Všetko je stratené
Nejlepší krátkometrážní film
- Helium (Anders Walter)
- That Wasn't Me (Esteban Crespo)
- Predtým než je všetko stratené (Xavier Legrand)
- Do I Have to Take Care of Everything? (Selma Vilhunen)
- Voormanův problém (Mark Gill)
Nejlepší krátkometrážní animovaný film
- Mr Hublot (Laurent Witz)
- Divoch (Daniel Sousa)
- Mickeyho velká jízda (Lauren MacMullan)
- Všetci letia na metle (Max Lang)
- Tsukumo (Šúhei Morita)
Nejlepší krátkometrážní dokument
- The Lady In Number 6 (Malcolm Clarke)
- Cavedigger (Jeffrey Karoff)
- Facing Fear (Jason Cohen)
- Důstojnost nemá hranic (Sara Ishaq)
- Prison Terminal: The Last Days of Private Jack Hall (Edgar Barens)
Čestná cena
Humanitární cena Jeana Hersholta
2013 - The 85th Academy Awards
Nejlepší film roku
- Argo: Nebezpečný útek (Ben Affleck, George Clooney, Grant Heslov)
- Láska (Stefan Arndt, Veit Heiduschka, Michael Katz, Margaret Ménégoz)
- Divoké bytosti južných krajín (Michael Gottwald, Dan Janvey, Josh Penn)
- Divoký Django (Reginald Hudlin, Pilar Savone, Stacey Sher)
- Bedári (Tim Bevan, Eric Fellner, Debra Hayward, Cameron Mackintosh)
- Pí a jeho život (Ang Lee, Gil Netter, David Womark)
- Lincoln (Kathleen Kennedy, Steven Spielberg)
- Terapia láskou (Bruce Cohen, Donna Gigliotti, Jonathan Gordon)
- 30 minút po polnoci (Kathryn Bigelow, Mark Boal, Megan Ellison)
Nejlepší režie
- Ang Lee (Pí a jeho život)
- Michael Haneke (Láska)
- David O. Russell (Terapia láskou)
- Steven Spielberg (Lincoln)
- Benh Zeitlin (Divoké bytosti južných krajín)
Nejlepší výkon herce v hlavní roli
- Daniel Day-Lewis (Lincoln)
- Bradley Cooper (Terapia láskou)
- Hugh Jackman (Bedári)
- Joaquin Phoenix (Majster)
- Denzel Washington (Let)
Nejlepší výkon herečky v hlavní roli
- Jennifer Lawrence (Terapia láskou)
- Jessica Chastain (30 minút po polnoci)
- Emmanuelle Riva (Láska)
- Quvenzhané Wallis (Divoké bytosti južných krajín)
- Naomi Watts (Nič nás nerozdelí)
Nejlepší výkon herce ve vedlejší roli
- Christoph Waltz (Divoký Django)
- Alan Arkin (Argo: Nebezpečný útek)
- Robert De Niro (Terapia láskou)
- Philip Seymour Hoffman (Majster)
- Tommy Lee Jones (Lincoln)
Nejlepší výkon herečky ve vedlejší roli
- Anne Hathaway (Bedári)
- Amy Adams (Majster)
- Sally Field (Lincoln)
- Helen Hunt (Terapia)
- Jacki Weaver (Terapia láskou)
Nejlepší cizojazyčný film
- Láska (Michael Haneke) Rakousko
- Rebelka (Kim Nguyen) Kanada
- No (Pablo Larraín) Chile
- Kráľovská aféra (Nikolaj Arcel) Dánsko
- Kon-Tiki (Joachim Rønning, Espen Sandberg) Norsko
Nejlepší animovaný film
- Neskrotná (Mark Andrews, Brenda Chapman)
- Frankenweenie: Domáci maznáčik (Tim Burton)
- Norman a duchovia (Chris Butler, Sam Fell)
- Piráti! (Peter Lord)
- Ralph Rozbi-to (Rich Moore)
Nejlepší celovečerní dokument
- Pátranie po Sugar Manovi (Malik Bendjelloul, Simon Chinn)
- Päť rozbitých kamier (Emad Burnat, Guy Davidi)
- Strážci (Estelle Fialon, Philippa Kowarsky, Dror Moreh)
- Jak přežít mor (David France, Howard Gertler)
- Neviditelná válka (Kirby Dick, Amy Ziering)
Nejlepší původní scénář
- Quentin Tarantino (Divoký Django)
- Roman Coppola, Michael Haneke (Láska)
- John Gatins (Let)
- Wes Anderson (Až vyjde mesiac)
- Mark Boal (30 minút po polnoci)
Nejlepší adaptovaný scénář
- Chris Terrio (Argo: Nebezpečný útek)
- Lucy Alibar, Benh Zeitlin (Divoké bytosti južných krajín)
- David Magee (Pí a jeho život)
- Tony Kushner (Lincoln)
- David O. Russell (Terapia láskou)
Nejlepší kamera
- Claudio Miranda (Pí a jeho život)
- Seamus McGarvey (Anna Kareninová)
- Robert Richardson (Divoký Django)
- Janusz Kamiński (Lincoln)
- Roger Deakins (James Bond: Skyfall)
Nejlepší filmový střih
- William Goldenberg (Argo: Nebezpečný útek)
- Tim Squyres (Pí a jeho život)
- Michael Kahn (Lincoln)
- Jay Cassidy, Crispin Struthers (Terapia láskou)
- William Goldenberg, Dylan Tichenor (30 minút po polnoci)
Nejlepší původní hudba
- Mychael Danna (Pí a jeho život)
- Dario Marianelli (Anna Kareninová)
- Alexandre Desplat (Argo: Nebezpečný útek)
- John Williams (Lincoln)
- Thomas Newman (James Bond: Skyfall)
Nejlepší původní píseň
- Adele (James Bond: Skyfall) - "Skyfall"
- Bedári - "Suddenly"
- Macík - "Everybody Needs A Best Friend"
- Pí a jeho život - "Pi's Lullaby"
- Naháňanie ľadu - "Before My Time"
Nejlepší výprava
- Rick Carter (Lincoln)
- Dan Hennah (Hobit: Neočakávaná cesta)
- David Gropman (Pí a jeho život)
- Eve Stewart (Bedári)
- Sarah Greenwood (Anna Kareninová)
Nejlepší kostýmy
- Jacqueline Durran (Anna Kareninová)
- Paco Delgado (Bedári)
- Joanna Johnston (Lincoln)
- Eiko Išioka (Snehulienka)
- Colleen Atwood (Snehulienka a lovec)
Nejlepší masky
Nejlepší vizuální efekty
Nejlepší mix zvuku
Nejlepší střih zvuku
Nejlepší krátkometrážní film
- Večierka (Shawn Christensen)
- Asad (Bryan Buckley, Mino Jarjoura)
- Buzkashi Boys (Sam French, Ariel J. Nasr)
- Mrtvý stín (Ellen De Waele, Tom Van Avermaet)
- Henry (Yan England)
Nejlepší krátkometrážní animovaný film
- Papíry (John Kahrs)
- Adam a pes (Minkyu Lee)
- Čerstvé guacamole (PES)
- Až po uši (Fodhla Cronin O'Reilly, Timothy Reckart)
- Simpsonovi: Maggie zasahuje (David Silverman)
Nejlepší krátkometrážní dokument
- Inocente (Sean Fine, Andrea Nix)
- Kings Point (Sari Gilman, Jedd Wider)
- Pondělky v Racine (Robin Honan, Cynthia Wade)
- Open Heart (Kief Davidson, Cori Shepherd Stern)
- Spása (Jon Alpert, Matthew O'Neill)
Čestná cena
Humanitární cena Jeana Hersholta
2012 - The 84th Academy Awards
Nejlepší film roku
- Umelec (Thomas Langmann)
- Strom života (Dede Gardner, Sarah Green, Grant Hill, Bill Pohlad)
- Deti moje (Jim Burke, Alexander Payne, Jim Taylor)
- Príšerne nahlas a neuveriteľne blízko (Scott Rudin)
- Farba citov (Michael Barnathan, Chris Columbus, Brunson Green)
- Hugo a jeho veľký objav (Graham King, Martin Scorsese)
- Polnoc v Paríži (Letty Aronson, Stephen Tenenbaum)
- Moneyball (Michael De Luca, Rachael Horovitz, Brad Pitt)
- Vojnový kôň (Kathleen Kennedy, Steven Spielberg)
Nejlepší režie
- Michel Hazanavicius (Umelec)
- Woody Allen (Polnoc v Paríži)
- Terrence Malick (Strom života)
- Alexander Payne (Deti moje)
- Martin Scorsese (Hugo a jeho veľký objav)
Nejlepší výkon herce v hlavní roli
- Jean Dujardin (Umelec)
- Demián Bichir (Za lepší život)
- George Clooney (Deti moje)
- Gary Oldman (Jeden musí z kola von)
- Brad Pitt (Moneyball)
Nejlepší výkon herečky v hlavní roli
- Meryl Streep (Železná Lady)
- Glenn Close (Albert Nobbs)
- Viola Davis (Farba citov)
- Rooney Mara (Muži, ktorí nenávidia ženy)
- Michelle Williams (Môj týždeň s Marilyn)
Nejlepší výkon herce ve vedlejší roli
- Christopher Plummer (Začátky)
- Kenneth Branagh (Môj týždeň s Marilyn)
- Jonah Hill (Moneyball)
- Nick Nolte (Bojovník: Brat proti bratovi)
- Max von Sydow (Príšerne nahlas a neuveriteľne blízko)
Nejlepší výkon herečky ve vedlejší roli
- Octavia Spencer (Farba citov)
- Bérénice Bejo (Umelec)
- Jessica Chastain (Farba citov)
- Melissa McCarthy (Dámska jazda)
- Janet McTeer (Albert Nobbs)
Nejlepší cizojazyčný film
- Rozchod Nadera a Simin (Asghar Farhadi) Irán
- Býčia šija (Michaël R. Roskam) Belgie
- Poznámka pod čiarou (Joseph Cedar) Israel
- V tme (Agnieszka Holland) Polsko
- Pán Lazhar (Philippe Falardeau) Kanada
Nejlepší animovaný film
- Rango (Gore Verbinski)
- Kocúr v čižmách (Chris Miller)
- Chico a Rita (Javier Mariscal, Fernando Trueba)
- Kung Fu Panda 2 (Jennifer Yuh)
- Život kočky (Jean-Loup Felicioli, Alain Gagnol)
Nejlepší celovečerní dokument
- Undefeated (Daniel Lindsay, T.J. Martin, Rich Middlemas)
- Hell and Back Again (Danfung Dennis, Mike Lerner)
- Keď sa rúbe les (Sam Cullman, Marshall Curry)
- Ztracený ráj 3: Očistec (Joe Berlinger, Bruce Sinofsky)
- Pina (Gian-Piero Ringel, Wim Wenders)
Nejlepší původní scénář
- Woody Allen (Polnoc v Paríži)
- Michel Hazanavicius (Umelec)
- Asghar Farhadi (Rozchod Nadera a Simin)
- Annie Mumolo, Kristen Wiig (Dámska jazda)
- J.C. Chandor (Deň pred krízou)
Nejlepší adaptovaný scénář
- Nat Faxon, Alexander Payne, Jim Rash (Deti moje)
- George Clooney, Grant Heslov, Beau Willimon (Deň zrady)
- Aaron Sorkin, Steven Zaillian (Moneyball)
- Bridget O'Connor, Peter Straughan (Jeden musí z kola von)
- John Logan (Hugo a jeho veľký objav)
Nejlepší kamera
- Robert Richardson (Hugo a jeho veľký objav)
- Guillaume Schiffman (Umelec)
- Jeff Cronenweth (Muži, ktorí nenávidia ženy)
- Emmanuel Lubezki (Strom života)
- Janusz Kamiński (Vojnový kôň)
Nejlepší filmový střih
- Kirk Baxter, Angus Wall (Muži, ktorí nenávidia ženy)
- Anne-Sophie Bion, Michel Hazanavicius (Umelec)
- Kevin Tent (Deti moje)
- Christopher Tellefsen (Moneyball)
- Thelma Schoonmaker (Hugo a jeho veľký objav)
Nejlepší původní hudba
- Ludovic Bource (Umelec)
- John Williams (Tintinove dobrodružstvá)
- Howard Shore (Hugo a jeho veľký objav)
- Alberto Iglesias (Jeden musí z kola von)
- John Williams (Vojnový kôň)
Nejlepší původní píseň
- Bret McKenzie (Mupeti) - "Man or Muppet"
- Rio - "Real in Rio"
Nejlepší výprava
- Dante Ferretti (Hugo a jeho veľký objav)
- Anne Seibel (Polnoc v Paríži)
- Stuart Craig (Harry Potter a Dary smrti - 2.)
- Rick Carter (Vojnový kôň)
- Laurence Bennett (Umelec)
Nejlepší kostýmy
- Mark Bridges (Umelec)
- Lisy Christl (Neznámy Shakespeare)
- Sandy Powell (Hugo a jeho veľký objav)
- Michael O'Connor (Jana Eyrová)
- Arianne Phillips (Kráľova láska)
Nejlepší masky
Nejlepší vizuální efekty
- Hugo a jeho veľký objav
- Harry Potter a Dary smrti - 2.
- Zrodenie Planéty opíc
- Transformers - Temná strana Mesiaca
- Oceľová päsť
Nejlepší mix zvuku
- Hugo a jeho veľký objav
- Vojnový kôň
- Muži, ktorí nenávidia ženy
- Moneyball
- Transformers - Temná strana Mesiaca
Nejlepší střih zvuku
- Hugo a jeho veľký objav
- Drive
- Transformers - Temná strana Mesiaca
- Muži, ktorí nenávidia ženy
- Vojnový kôň
Nejlepší krátkometrážní film
- Pobřeží (Oorlagh George, Terry George)
- Mše svatá (Peter McDonald, Eimear O'Kane)
- Raju (Stefan Gieren, Max Zähle)
- Time Freak (Andrew Bowler, Gigi Causey)
- Transatlantická trouba (Hallvar Witzø)
Nejlepší krátkometrážní animovaný film
- The Fantastic Flying Books of Mr. Morris Lessmore (William Joyce, Brandon Oldenburg)
- Neděle (Patrick Doyon)
- La Luna (Enrico Casarosa)
- Morning Stroll, A (Sue Goffe, Grant Orchard)
- Wild Life (Amanda Forbis, Wendy Tilby)
Nejlepší krátkometrážní dokument
- Zachovat si tvář (Daniel Junge, Sharmeen Obaid-Chinoy)
- Bůh je větší Elvis (Julie Anderson, Rebecca Cammisa)
- The Barber of Birmingham: Foot Soldier of the Civil Rights Movement (Gail Dolgin, Robin Fryday)
- Incident in New Baghdad (James Spione)
- The Tsunami and the Cherry Blossom (Kira Carstensen, Lucy Walker)
Čestná cena
Humanitární cena Jeana Hersholta
Cena Gordona E. Sawyera
2011 - The 83rd Academy Awards
Nejlepší film roku
- Kráľova reč (Iain Canning, Emile Sherman, Gareth Unwin)
- 127 hodín (Danny Boyle, Christian Colson, John Smithson)
- Čierna labuť (Scott Franklin, Mike Medavoy, Brian Oliver)
- Fighter (David Hoberman, Todd Lieberman, Mark Wahlberg)
- Počiatok (Christopher Nolan, Emma Thomas)
- Decká sú v pohode (Gary Gilbert, Jeffrey Levy-Hinte, Celine Rattray)
- Sociálna sieť (Dana Brunetti, Michael De Luca, Ceán Chaffin, Scott Rudin)
- Toy Story 3: Príbeh hračiek (Darla K. Anderson)
- Skutočná guráž (Ethan Coen, Joel Coen, Scott Rudin)
- Zmrznutá kosť (Alix Madigan, Anne Rosellini)
Nejlepší režie
- Tom Hooper (Kráľova reč)
- Darren Aronofsky (Čierna labuť)
- Ethan Coen, Joel Coen (Skutočná guráž)
- David Fincher (Sociálna sieť)
- David O. Russell (Fighter)
Nejlepší výkon herce v hlavní roli
- Colin Firth (Kráľova reč)
- Javier Bardem (Biutiful)
- Jeff Bridges (Skutočná guráž)
- Jesse Eisenberg (Sociálna sieť)
- James Franco (127 hodín)
Nejlepší výkon herečky v hlavní roli
- Natalie Portman (Čierna labuť)
- Annette Bening (Decká sú v pohode)
- Nicole Kidman (Králičia nora)
- Jennifer Lawrence (Zmrznutá kosť)
- Michelle Williams (Blue Valentine: Milostný príbeh)
Nejlepší výkon herce ve vedlejší roli
- Christian Bale (Fighter)
- John Hawkes (Zmrznutá kosť)
- Jeremy Renner (Mesto hriechu)
- Mark Ruffalo (Decká sú v pohode)
- Geoffrey Rush (Kráľova reč)
Nejlepší výkon herečky ve vedlejší roli
- Melissa Leo (Fighter)
- Amy Adams (Fighter)
- Helena Bonham Carter (Kráľova reč)
- Hailee Steinfeld (Skutočná guráž)
- Jacki Weaver (Kráľovstvo zverstiev)
Nejlepší cizojazyčný film
- Lepší svet (Susanne Bier) Dánsko
- Špičák (Yorgos Lanthimos) Řecko
- Biutiful (Alejandro González Iñárritu) Mexiko
- Žena, ktorá spieva (Denis Villeneuve) Kanada
- Mimo zákon (Rachid Bouchareb) Alžírsko
Nejlepší animovaný film
- Toy Story 3: Príbeh hračiek (Andrew Ruhemann, Shaun Tan)
- Ako si vycvičiť draka (Dean DeBlois, Chris Sanders)
- Iluzionista (Sylvain Chomet)
Nejlepší celovečerní dokument
- Zo zákulisia krízy (Charles Ferguson, Audrey Marrs)
- Banksy - Exit Through the Gift Shop (Jaimie D'Cruz, Banksy)
- GasLand (Trish Adlesic, Josh Fox)
- Restrepo (Tim Hetherington, Sebastian Junger)
- Krajina odpadkov (Angus Aynsley, Lucy Walker)
Nejlepší původní scénář
- David Seidler (Kráľova reč)
- Mike Leigh (Ďalší rok)
- Stuart Blumberg, Lisa Cholodenko (Decká sú v pohode)
- Christopher Nolan (Počiatok)
- Eric Johnson, Scott Silver, Paul Tamasy (Fighter)
Nejlepší adaptovaný scénář
- Aaron Sorkin (Sociálna sieť)
- Ethan Coen, Joel Coen (Skutočná guráž)
- Debra Granik, Anne Rosellini (Zmrznutá kosť)
- Michael Arndt (Toy Story 3: Príbeh hračiek)
- Simon Beaufoy, Danny Boyle (127 hodín)
Nejlepší kamera
- Wally Pfister (Počiatok)
- Matthew Libatique (Čierna labuť)
- Danny Cohen (Kráľova reč)
- Jeff Cronenweth (Sociálna sieť)
- Roger Deakins (Skutočná guráž)
Nejlepší filmový střih
- Kirk Baxter, Angus Wall (Sociálna sieť)
- Jon Harris (127 hodín)
- Andrew Weisblum (Čierna labuť)
- Pamela Martin (Fighter)
- Tariq Anwar (Kráľova reč)
Nejlepší původní hudba
- Trent Reznor, Atticus Ross (Sociálna sieť)
- A.R. Rahman (127 hodín)
- John Powell (Ako si vycvičiť draka)
- Hans Zimmer (Počiatok)
- Alexandre Desplat (Kráľova reč)
Nejlepší původní píseň
- Randy Newman (Toy Story 3: Príbeh hračiek) - "We Belong Together"
- Pád hviezdy - "Coming Home"
- 127 hodín - "If I Rise"
- Na vlásku - "I See the Light"
Nejlepší výprava
- Robert Stromberg (Alica v krajine zázrakov)
- Guy Hendrix Dyas (Počiatok)
- Jess Gonchor (Skutočná guráž)
- Stuart Craig (Harry Potter a Dary smrti - 1.)
- Eve Stewart (Kráľova reč)
Nejlepší kostýmy
- Colleen Atwood (Alica v krajine zázrakov)
- Antonella Cannarozzi (Mé jméno je láska)
- Jenny Beavan (Kráľova reč)
- Sandy Powell (Bouře)
- Mary Zophres (Skutočná guráž)
Nejlepší masky
Nejlepší vizuální efekty
Nejlepší mix zvuku
Nejlepší střih zvuku
Nejlepší krátkometrážní film
- Bůh lásky (Luke Matheny)
- Zpověď (Tanel Toom)
- The Crush (Michael Creagh)
- Na Wewe (Ivan Goldschmidt)
- Wish 143 (Ian Barnes, Samantha Waite)
Nejlepší krátkometrážní animovaný film
- Ztracená věc (Andrew Ruhemann, Shaun Tan)
- Den & Noc (Teddy Newton)
- Gruffalo (Max Lang, Jakob Schuh)
- Let's Pollute (Geefwee Boedoe)
- Madagaskar, cestovní deník (Bastien Dubois)
Nejlepší krátkometrážní dokument
- Strangers No More (Karen Goodman, Kirk Simon)
- Holka z plakátu (Mitchell Block, Sara Nesson)
- Killing in the Name (Jed Rothstein)
- Sun Come Up (Tim Metzger, Jennifer Redfearn)
- The Warriors of Qiugang (Thomas Lennon, Ruby Yang)
Čestná cena
2010 - The 82nd Academy Awards
Nejlepší film roku
- Smrť čaká všade (Kathryn Bigelow, Mark Boal, Nicolas Chartier, Greg Shapiro)
- Seriózny muž (Ethan Coen, Joel Coen)
- Škola života (Finola Dwyer, Amanda Posey)
- Avatar (James Cameron, Jon Landau)
- District 9 (Carolynne Cunningham, Peter Jackson)
- Nehanební bastardi (Lawrence Bender)
- Precious (Lee Daniels, Gary Magness, Sarah Siegel-Magness)
- Splnený sen (Broderick Johnson, Andrew A. Kosove, Gil Netter)
- Hore (Jonas Rivera)
- Lietam v tom (Daniel Dubiecki, Ivan Reitman, Jason Reitman)
Nejlepší režie
- Kathryn Bigelow (Smrť čaká všade)
- James Cameron (Avatar)
- Quentin Tarantino (Nehanební bastardi)
- Lee Daniels (Precious)
- Jason Reitman (Lietam v tom)
Nejlepší výkon herce v hlavní roli
- Jeff Bridges (Zmätok v duši)
- Colin Firth (Single Man)
- Morgan Freeman (Invictus)
- Jeremy Renner (Smrť čaká všade)
- George Clooney (Lietam v tom)
Nejlepší výkon herečky v hlavní roli
- Sandra Bullock (Splnený sen)
- Carey Mulligan (Škola života)
- Meryl Streep (Julie a Julia)
- Gabourey Sidibe (Precious)
- Helen Mirren (Poslední neděle)
Nejlepší výkon herce ve vedlejší roli
- Christoph Waltz (Nehanební bastardi)
- Matt Damon (Invictus)
- Christopher Plummer (Poslední neděle)
- Stanley Tucci (Pevné puto)
- Woody Harrelson (Posel)
Nejlepší výkon herečky ve vedlejší roli
- Mo'Nique (Precious)
- Maggie Gyllenhaal (Zmätok v duši)
- Penélope Cruz (Nine)
- Vera Farmiga (Lietam v tom)
- Anna Kendrick (Lietam v tom)
Nejlepší cizojazyčný film
- Tajemství jejich očí (Juan José Campanella) Argentina
- Prorok (Jacques Audiard) Francie
- Ajami (Scandar Copti, Yaron Shani) Israel
- Biela stuha (Michael Haneke) Německo
- Mléko strachu (Claudia Llosa) Peru
Nejlepší animovaný film
- Hore (Pete Docter)
- Koralína a svet za tajnými dverami (Henry Selick)
- Fantastický pan Lišák (Wes Anderson)
- Princezná a žaba (Ron Clements, John Musker)
- Brendan a tajemství Kellsu (Tomm Moore)
Nejlepší celovečerní dokument
- Zátoka (Louie Psihoyos, Fisher Stevens)
- Barmský videožurnál (Lise Lense-Møller, Anders Østergaard)
- Potraviny, a.s. (Robert Kenner, Elise Pearlstein)
- The Most Dangerous Man in America: Daniel Ellsberg and the Pentagon Papers (Judith Ehrlich, Rick Goldsmith)
- Cesta domů (Rebecca Cammisa)
Nejlepší původní scénář
- Mark Boal (Smrť čaká všade)
- Pete Docter, Tom McCarthy, Bob Peterson (Hore)
- Alessandro Camon, Oren Moverman (Posel)
- Ethan Coen, Joel Coen (Seriózny muž)
- Quentin Tarantino (Nehanební bastardi)
Nejlepší adaptovaný scénář
- Geoffrey Fletcher (Precious)
- Jason Reitman, Sheldon Turner (Lietam v tom)
- Nick Hornby (Škola života)
- Neill Blomkamp, Terri Tatchell (District 9)
- Jesse Armstrong, Simon Blackwell, Armando Iannucci, Tony Roche (Politické kruhy)
Nejlepší kamera
- Mauro Fiore (Avatar)
- Christian Berger (Biela stuha)
- Bruno Delbonnel (Harry Potter a Polovičný princ)
- Robert Richardson (Nehanební bastardi)
- Barry Ackroyd (Smrť čaká všade)
Nejlepší filmový střih
- Chris Innis, Bob Murawski (Smrť čaká všade)
- Sally Menke (Nehanební bastardi)
- Julian Clarke (District 9)
- James Cameron, John Refoua, Stephen E. Rivkin (Avatar)
- Joe Klotz (Precious)
Nejlepší původní hudba
- Michael Giacchino (Hore)
- James Horner (Avatar)
- Alexandre Desplat (Fantastický pan Lišák)
- Hans Zimmer (Sherlock Holmes)
- Marco Beltrami, Buck Sanders (Smrť čaká všade)
Nejlepší původní píseň
- Ryan Bingham, T Bone Burnett (Zmätok v duši) - "The Weary Kind"
- Paríž 36 - "Loin de Paname"
- Nine - "Take It All"
- Princezná a žaba - "Almost There"
- Princezná a žaba - "Down in New Orleans"
Nejlepší výprava
- Rick Carter (Avatar)
- Sarah Greenwood (Sherlock Holmes)
- Patrice Vermette (Mladá Viktória)
- John Myhre (Nine)
- Anastasia Masaro, David Warren (Imaginarium Dr. Parnassa)
Nejlepší kostýmy
- Sandy Powell (Mladá Viktória)
- Janet Patterson (Jasná hvězda)
- Catherine Leterrier (Coco Chanel)
- Colleen Atwood (Nine)
- Monique Prudhomme (Imaginarium Dr. Parnassa)
Nejlepší masky
Nejlepší vizuální efekty
Nejlepší mix zvuku
Nejlepší střih zvuku
Nejlepší krátkometrážní film
- Noví nájemníci (Joachim Back, Tivi Magnusson)
- Místo abrakadabra (Patrik Eklund, Mathias Fjellström)
- Kavi (Gregg Helvey)
- Kouzelná rybka (Drew Bailey, Luke Doolan)
- The Door (James Flynn, Juanita Wilson)
Nejlepší krátkometrážní animovaný film
- Logorama (Nicolas Schmerkin)
- French Roast (Fabrice Joubert)
- Šípková Růženka podle babičky O'Grimmové (Darragh O'Connell, Nicky Phelan)
- The Lady and the Reaper (Javier Recio Gracia)
- Wallace a Gromit: Otázka chleba a smrti (Nick Park)
Nejlepší krátkometrážní dokument
- Prudencina hudba (Elinor Burkett, Roger Ross Williams)
- Katastrofa v Číne: Slzy Sečuánskej provincie (Jon Alpert, Matthew O'Neill)
- Králík po berlínsku (Bartosz Konopka, Anna Wydra)
- The Last Campaign of Governor Booth Gardner (Henry Ansbacher, Daniel Junge)
- Poslední automobil: Konec továrny General Motors (Steven Bognar, Julia Reichert)
Čestná cena
2009 - The 81st Academy Awards
Nejlepší film roku
- Milionár z chatrče (Christian Colson)
- Podivný prípad Benjamina Buttona (Ceán Chaffin, Kathleen Kennedy, Frank Marshall)
- Duel Frost/Nixon (Eric Fellner, Brian Grazer, Ron Howard)
- Milk (Bruce Cohen, Dan Jinks)
- Predčítač (Donna Gigliotti, Anthony Minghella, Redmond Morris, Sydney Pollack)
Nejlepší režie
- Danny Boyle (Milionár z chatrče)
- David Fincher (Podivný prípad Benjamina Buttona)
- Ron Howard (Duel Frost/Nixon)
- Gus Van Sant (Milk)
- Stephen Daldry (Predčítač)
Nejlepší výkon herce v hlavní roli
- Sean Penn (Milk)
- Brad Pitt (Podivný prípad Benjamina Buttona)
- Frank Langella (Duel Frost/Nixon)
- Richard Jenkins (Nepozvaný hosť)
- Mickey Rourke (Wrestler)
Nejlepší výkon herečky v hlavní roli
- Kate Winslet (Predčítač)
- Angelina Jolie (Výmena)
- Meryl Streep (Pochybnosti)
- Melissa Leo (Zamrzlá řeka)
- Anne Hathaway (Rachel se vdává)
Nejlepší výkon herce ve vedlejší roli
- Heath Ledger (Temný rytier)
- Philip Seymour Hoffman (Pochybnosti)
- Josh Brolin (Milk)
- Michael Shannon (Núdzový východ)
- Robert Downey Jr. (Tropická búrka)
Nejlepší výkon herečky ve vedlejší roli
- Penélope Cruz (Vicky Cristina Barcelona)
- Taraji P. Henson (Podivný prípad Benjamina Buttona)
- Amy Adams (Pochybnosti)
- Viola Davis (Pochybnosti)
- Marisa Tomei (Wrestler)
Nejlepší cizojazyčný film
- Průvodce (Jódžiró Takita) Japonsko
- Odplata (Götz Spielmann) Rakousko
- Valčík s Bašírom (Ari Folman) Francie
- Baader Meinhof Komplex (Uli Edel) Německo
- Medzi stenami (Laurent Cantet) Francie
Nejlepší animovaný film
- Wall-E (Andrew Stanton)
- Blesk (Byron Howard, Chris Williams)
- Kung Fu Panda (Mark Osborne, John Stevenson)
Nejlepší celovečerní dokument
- Muž na laně (Simon Chinn, James Marsh)
- The Betrayal - Nerakhoon (Ellen Kuras, Thavisouk Phrasavath)
- Setkání na konci světa (Werner Herzog, Henry Kaiser)
- Garden, The (Scott Hamilton Kennedy)
- Trouble the Water (Carl Deal, Tia Lessin)
Nejlepší původní scénář
- Dustin Lance Black (Milk)
- Pete Docter, Jim Reardon, Andrew Stanton (Wall-E)
- Mike Leigh (Happy-Go-Lucky)
- Courtney Hunt (Zamrzlá řeka)
- Martin McDonagh (V Bruggách)
Nejlepší adaptovaný scénář
- Simon Beaufoy (Milionár z chatrče)
- David Hare (Predčítač)
- Eric Roth, Robin Swicord (Podivný prípad Benjamina Buttona)
- Peter Morgan (Duel Frost/Nixon)
- John Patrick Shanley (Pochybnosti)
Nejlepší kamera
- Anthony Dod Mantle (Milionár z chatrče)
- Tom Stern (Výmena)
- Claudio Miranda (Podivný prípad Benjamina Buttona)
- Wally Pfister (Temný rytier)
- Roger Deakins, Chris Menges (Predčítač)
Nejlepší filmový střih
- Chris Dickens (Milionár z chatrče)
- Elliot Graham (Milk)
- Kirk Baxter, Angus Wall (Podivný prípad Benjamina Buttona)
- Daniel P. Hanley, Mike Hill (Duel Frost/Nixon)
- Lee Smith (Temný rytier)
Nejlepší původní hudba
- A.R. Rahman (Milionár z chatrče)
- Alexandre Desplat (Podivný prípad Benjamina Buttona)
- James Newton Howard (Odboj: Bielski partizáni)
- Danny Elfman (Milk)
- Thomas Newman (Wall-E)
Nejlepší původní píseň
- A.R. Rahman (Milionár z chatrče) - "Jai Ho"
- Milionár z chatrče - "O Saya"
- Wall-E - "Down to Earth"
Nejlepší výprava
- Donald Graham Burt (Podivný prípad Benjamina Buttona)
- James J. Murakami (Výmena)
- Nathan Crowley (Temný rytier)
- Michael Carlin (Vojvodkyňa)
- Kristi Zea (Núdzový východ)
Nejlepší kostýmy
- Michael O'Connor (Vojvodkyňa)
- Catherine Martin (Austrália)
- Jacqueline West (Podivný prípad Benjamina Buttona)
- Danny Glicker (Milk)
- Albert Wolsky (Núdzový východ)
Nejlepší masky
Nejlepší vizuální efekty
Nejlepší mix zvuku
Nejlepší střih zvuku
Nejlepší krátkometrážní film
- Země hraček (Jochen Alexander Freydank)
- Na cestě (Reto Caffi)
- Grisen (Tivi Magnusson, Dorte Warnøe Høgh)
- Manon na ceste (Elizabeth Marre, Olivier Pont)
- Nový kluk (Tamara Anghie, Steph Green)
Nejlepší krátkometrážní animovaný film
- Dům z malých kostek (Kunio Kató)
- Oktapodi (Thierry Marchand, Emud Mokhberi)
- Sim Salabim (Doug Sweetland)
- Tudy nahoru (Adam Foulkes, Alan Smith)
- Ubornaja istorija - ljubovnaja istorija (Konstantin Bronzit)
Nejlepší krátkometrážní dokument
- Smile Pinki (Megan Mylan)
- The Conscience of Nhem En (Steven Okazaki)
- Final Inch, The (Irene Taylor Brodsky, Tom Grant)
- Svědek z balkónu pokoje 306 (Margaret Hyde, Adam Pertofsky)
Humanitární cena Jeana Hersholta
2008 - The 80th Academy Awards
Nejlepší film roku
Táto krajina nie je pre starých
Nejlepší film roku
Nejlepší režie
- Ethan Coen, Joel Coen (Táto krajina nie je pre starých)
- Jason Reitman (Juno: Nezrelá na dieťa)
- Tony Gilroy (Michael Clayton)
- Julian Schnabel (Skafander a motýľ)
- Paul Thomas Anderson (Čierna krv)
Nejlepší výkon herce v hlavní roli
- Daniel Day-Lewis (Čierna krv)
- Viggo Mortensen (Prísľuby z Východu)
- Tommy Lee Jones (V údolí Elah)
- George Clooney (Michael Clayton)
- Johnny Depp (Sweeney Todd: Čertovský holič z Fleet Street)
Nejlepší výkon herečky v hlavní roli
- Marion Cotillard (Edith Piaf)
- Julie Christie (Daleko od ní)
- Cate Blanchett (Kráľovná Alžbeta: Zlatý vek)
- Elliot Page (Juno: Nezrelá na dieťa)
- Laura Linney (Divosi)
Nejlepší výkon herce ve vedlejší roli
- Javier Bardem (Táto krajina nie je pre starých)
- Casey Affleck (Zabitie Jesseho Jamesa zbabelcom Robertom Fordom)
- Philip Seymour Hoffman (Súkromná vojna pána Wilsona)
- Hal Holbrook (Útek do divočiny)
- Tom Wilkinson (Michael Clayton)
Nejlepší výkon herečky ve vedlejší roli
- Tilda Swinton (Michael Clayton)
- Ruby Dee (Americký gangster)
- Saoirse Ronan (Pokánie)
- Amy Ryan (Zbohom, baby)
- Cate Blanchett (Partička B. D.)
Nejlepší cizojazyčný film
- Diablova dielňa (Stefan Ruzowitzky) Rakousko
- Dvanásť (Nikita Michalkov) Rusko
- Katyň (Andrzej Wajda) Polsko
- Mongol - Džingischán (Sergej Bodrov) Kazachstán
- Beaufort (Joseph Cedar) Israel
Nejlepší animovaný film
- Ratatouille (Brad Bird)
- Persepolis (Vincent Paronnaud, Marjane Satrapi)
- Frajeri na vlnách (Ash Brannon, Chris Buck)
Nejlepší celovečerní dokument
- Taxi na temnú stranu
- Konec v nedohlednu
- Operation Homecoming: Writing the Wartime Experience
- Sicko
- War/Dance
Nejlepší původní scénář
- Diablo Cody (Juno: Nezrelá na dieťa)
- Tony Gilroy (Michael Clayton)
- Nancy Oliver (Lars a jeho vážná známost)
- Brad Bird, Jim Capobianco, Jan Pinkava (Ratatouille)
- Tamara Jenkins (Divosi)
Nejlepší adaptovaný scénář
- Ethan Coen, Joel Coen (Táto krajina nie je pre starých)
- Ronald Harwood (Skafander a motýľ)
- Paul Thomas Anderson (Čierna krv)
- Sarah Polley (Daleko od ní)
- Christopher Hampton (Pokánie)
Nejlepší kamera
- Robert Elswit (Čierna krv)
- Roger Deakins (Zabitie Jesseho Jamesa zbabelcom Robertom Fordom)
- Seamus McGarvey (Pokánie)
- Roger Deakins (Táto krajina nie je pre starých)
- Janusz Kamiński (Skafander a motýľ)
Nejlepší filmový střih
Nejlepší původní hudba
- Dario Marianelli (Pokánie)
- Marco Beltrami (3:10 vlak do Yumy)
- Alberto Iglesias (Majster šarkanov)
- James Newton Howard (Michael Clayton)
- Michael Giacchino (Ratatouille)
Nejlepší původní píseň
- Glen Hansard, Markéta Irglová (Once) - "Falling Slowly"
- Cesta do New Yorku - "Raise It Up"
- Začarovaní - "Happy Working Song"
- Začarovaní - "So Close"
- Začarovaní - "That's How You Know"
Nejlepší výprava
Nejlepší kostýmy
- Kráľovná Alžbeta: Zlatý vek
- Across the Universe
- Pokánie
- Edith Piaf
- Sweeney Todd: Čertovský holič z Fleet Street
Nejlepší masky
Nejlepší vizuální efekty
Nejlepší mix zvuku
Nejlepší střih zvuku
Nejlepší krátkometrážní film
Nejlepší krátkometrážní animovaný film
Nejlepší krátkometrážní dokument
Čestná cena
2007 - The 79th Academy Awards
Nejlepší film roku
Skrytá identita
Nejlepší film roku
Nejlepší režie
- Martin Scorsese (Skrytá identita)
- Alejandro González Iñárritu (Babel)
- Clint Eastwood (Listy z Iwo Jimy)
- Stephen Frears (Kráľovná)
- Paul Greengrass (Let číslo 93)
Nejlepší výkon herce v hlavní roli
- Forest Whitaker (Posledný škótsky kráľ)
- Leonardo DiCaprio (Krvavý diamant)
- Ryan Gosling (Half Nelson)
- Will Smith (Šťastie na dosah)
- Peter O'Toole (Venuša)
Nejlepší výkon herečky v hlavní roli
- Helen Mirren (Kráľovná)
- Meryl Streep (Diabol nosí Pradu)
- Kate Winslet (Malé deti)
- Judi Dench (Sexuálny škandál na škole)
- Penélope Cruz (Volver)
Nejlepší výkon herce ve vedlejší roli
- Alan Arkin (Malá Miss Sunshine)
- Djimon Hounsou (Krvavý diamant)
- Mark Wahlberg (Skrytá identita)
- Eddie Murphy (Dreamgirls)
- Jackie Earle Haley (Malé deti)
Nejlepší výkon herečky ve vedlejší roli
- Jennifer Hudson (Dreamgirls)
- Adriana Barraza (Babel)
- Rinko Kikuči (Babel)
- Abigail Breslin (Malá Miss Sunshine)
- Cate Blanchett (Sexuálny škandál na škole)
Nejlepší cizojazyčný film
- Životy tých druhých (Florian Henckel von Donnersmarck) Německo
- Po svadbe (Susanne Bier) Dánsko
- Deň víťazstva (Rachid Bouchareb) Alžírsko
- Faunov labyrint (Guillermo del Toro) Mexiko
- Voda (Deepa Mehta) Kanada
Nejlepší animovaný film
Nejlepší celovečerní dokument
- Nepríjemná pravda - za epizodu "My Country, My Country (S19E12)"
- Má země
- Zbav nás všeho zlého
- Fragmenty z Iráku
- Jesus Camp
Nejlepší původní scénář
- Michael Arndt (Malá Miss Sunshine)
- Guillermo Arriaga (Babel)
- Guillermo del Toro (Faunov labyrint)
- Paul Haggis, Iris Yamashita (Listy z Iwo Jimy)
- Peter Morgan (Kráľovná)
Nejlepší adaptovaný scénář
- William Monahan (Skrytá identita)
- Sacha Baron Cohen, Peter Baynham, Anthony Hines, Dan Mazer, Todd Phillips (Borat: Nakúkanie do ameryckej kultúry na objednávku slavnoj kazašskoj národa)
- David Arata, Alfonso Cuarón, Mark Fergus, Timothy J. Sexton, Hawk Ostby (Potomkovia ľudí)
- Todd Field (Malé deti)
- Patrick Marber (Sexuálny škandál na škole)
Nejlepší kamera
- Guillermo Navarro (Faunov labyrint)
- Vilmos Zsigmond (Čierna Dahlia)
- Emmanuel Lubezki (Potomkovia ľudí)
- Dick Pope (Iluzionista)
- Wally Pfister (Dokonalý trik)
Nejlepší filmový střih
Nejlepší původní hudba
- Gustavo Santaolalla (Babel)
- Thomas Newman (Berlínské spiknutí)
- Javier Navarrete (Faunov labyrint)
- Philip Glass (Sexuálny škandál na škole)
- Alexandre Desplat (Kráľovná)
Nejlepší původní píseň
- Melissa Etheridge (Nepríjemná pravda) - "I Need To Wake Up"
- Autá - "Our Town"
- Dreamgirls - "Listen"
- Dreamgirls - "Love You I Do"
- Dreamgirls - "Patience"
Nejlepší výprava
Nejlepší kostýmy
Nejlepší masky
Nejlepší vizuální efekty
Nejlepší mix zvuku
Nejlepší střih zvuku
- Listy z Iwo Jimy
- Apocalypto
- Krvavý diamant
- Zástavy našich otcov
- Piráti Karibiku: Truhlica mŕtveho muža
Nejlepší krátkometrážní film
Nejlepší krátkometrážní animovaný film
Nejlepší krátkometrážní dokument
Čestná cena
Humanitární cena Jeana Hersholta
2006 - The 78th Academy Awards
Nejlepší film roku
Crash
Nejlepší film roku
Nejlepší režie
- Ang Lee (Skrotená hora)
- Bennett Miller (Capote)
- Paul Haggis (Crash)
- George Clooney (Dobrú noc a veľa šťastia)
- Steven Spielberg (Mníchov)
Nejlepší výkon herce v hlavní roli
- Philip Seymour Hoffman (Capote)
- Heath Ledger (Skrotená hora)
- David Strathairn (Dobrú noc a veľa šťastia)
- Terrence Howard (Hustle a Flow)
- Joaquin Phoenix (Walk the Line)
Nejlepší výkon herečky v hlavní roli
- Reese Witherspoon (Walk the Line)
- Judi Dench (Show sa začína)
- Charlize Theron (Jej prípad)
- Keira Knightley (Pýcha a predsudok)
- Felicity Huffman (Transamerika)
Nejlepší výkon herce ve vedlejší roli
- George Clooney (Syriana)
- Jake Gyllenhaal (Skrotená hora)
- Paul Giamatti (Druhá šanca)
- Matt Dillon (Crash)
- William Hurt (História násilia)
Nejlepší výkon herečky ve vedlejší roli
- Rachel Weisz (Nepohodlný)
- Michelle Williams (Skrotená hora)
- Catherine Keener (Capote)
- Amy Adams (Junebug)
- Frances McDormand (Jej prípad)
Nejlepší cizojazyčný film
- Tsotsi (Gavin Hood) Jižní Afrika
- Bestie v srdci (Cristina Comencini) Itálie
- Šťastné a veselé (Christian Carion) Francie
- Raj hneď teraz (Hany Abu-Assad) Palestina
- Posledné dni Sophie Schollovej (Marc Rothemund) Německo
Nejlepší animovaný film
- Wallace & Gromit: Prekliatie králikolaka (Steve Box, Nick Park)
- Mŕtva nevesta Tima Burtona (Tim Burton, Mike Johnson)
- Howlův kráčející hrad (Hajao Mijazaki)
Nejlepší celovečerní dokument
- Putovanie tučniakov
- Darwinova nočná mora
- Enron: The Smartest Guys in the Room
- Murderball
- Street Fight
Nejlepší původní scénář
- Paul Haggis, Bobby Moresco (Crash)
- George Clooney, Grant Heslov (Dobrú noc a veľa šťastia)
- Woody Allen (Match Point - Hra osudu)
- Noah Baumbach (Sépia a veľryba)
- Stephen Gaghan (Syriana)
Nejlepší adaptovaný scénář
- Larry McMurtry, Diana Ossana (Skrotená hora)
- Dan Futterman (Capote)
- Jeffrey Caine (Nepohodlný)
- Josh Olson (História násilia)
- Tony Kushner, Eric Roth (Mníchov)
Nejlepší kamera
- Dion Beebe (Gejša)
- Wally Pfister (Batman začína)
- Rodrigo Prieto (Skrotená hora)
- Robert Elswit (Dobrú noc a veľa šťastia)
- Emmanuel Lubezki (Nový svet)
Nejlepší filmový střih
Nejlepší původní hudba
- Gustavo Santaolalla (Skrotená hora)
- Alberto Iglesias (Nepohodlný)
- John Williams (Gejša)
- John Williams (Mníchov)
- Dario Marianelli (Pýcha a predsudok)
Nejlepší původní píseň
- Paul Beauregard, Cedric Coleman, Juicy J (Hustle a Flow) - "It's Hard Out Here for a Pimp"
- Crash - "In the Deep"
- Dolly Parton (Transamerika) - "Travelin' Thru"
Nejlepší výprava
Nejlepší kostýmy
Nejlepší masky
Nejlepší vizuální efekty
Nejlepší mix zvuku
Nejlepší střih zvuku
Nejlepší krátkometrážní film
Nejlepší krátkometrážní animovaný film
Nejlepší krátkometrážní dokument
- A Note of Triumph: The Golden Age of Norman Corwin
- The Life of Kevin Carter
- The Mushroom Club
- God Sleeps in Rwanda
Čestná cena
2005 - The 77th Academy Awards
Nejlepší film roku
Million Dollar Baby
Nejlepší film roku
Nejlepší režie
- Clint Eastwood (Million Dollar Baby)
- Martin Scorsese (Letec)
- Taylor Hackford (Ray)
- Alexander Payne (Bokovka)
- Mike Leigh (Dve tváre Very Drake)
Nejlepší výkon herce v hlavní roli
- Jamie Foxx (Ray)
- Leonardo DiCaprio (Letec)
- Johnny Depp (Hľadanie Krajiny - Nekrajiny)
- Don Cheadle (Hotel Rwanda)
- Clint Eastwood (Million Dollar Baby)
Nejlepší výkon herečky v hlavní roli
- Hilary Swank (Million Dollar Baby)
- Annette Bening (Božská Júlia)
- Kate Winslet (Večný svit nepoškvrnenej mysle)
- Catalina Sandino Moreno (Mária, milosti plná)
- Imelda Staunton (Dve tváre Very Drake)
Nejlepší výkon herce ve vedlejší roli
- Morgan Freeman (Million Dollar Baby)
- Alan Alda (Letec)
- Clive Owen (Na dotyk)
- Jamie Foxx (Collateral)
- Thomas Haden Church (Bokovka)
Nejlepší výkon herečky ve vedlejší roli
- Cate Blanchett (Letec)
- Natalie Portman (Na dotyk)
- Sophie Okonedo (Hotel Rwanda)
- Laura Linney (Bavme sa o sexe)
- Virginia Madsen (Bokovka)
Nejlepší cizojazyčný film
- Volanie mora (Alejandro Amenábar) Španělsko
- Slávici v klietke (Christophe Barratier) Francie
- Tak jako v nebi (Kay Pollak) Švédsko
- Pád Tretej ríše (Oliver Hirschbiegel) Německo
- Yesterday (Darrell Roodt) Jižní Afrika
Nejlepší animovaný film
Nejlepší celovečerní dokument
- Born Into Brothels: Calcutta's Red Light Kids
- Príbeh o uplakanej ťave
- Super Size Me
- Tupac: Vzkříšení
- Twist of Faith
Nejlepší původní scénář
- Pierre Bismuth, Michel Gondry, Charlie Kaufman (Večný svit nepoškvrnenej mysle)
- John Logan (Letec)
- Terry George, Keir Pearson (Hotel Rwanda)
- Brad Bird (Rodinka úžasných)
- Mike Leigh (Dve tváre Very Drake)
Nejlepší adaptovaný scénář
- Alexander Payne, Jim Taylor (Bokovka)
- Julie Delpy, Ethan Hawke, Kim Krizan, Richard Linklater (Pred súmrakom)
- Jose Rivera (Motocyklové denníky)
- David Magee (Hľadanie Krajiny - Nekrajiny)
- Paul Haggis (Million Dollar Baby)
Nejlepší kamera
- Robert Richardson (Letec)
- Caleb Deschanel (Umučenie Krista)
- John Mathieson (Fantóm opery)
- Xiaoding Zhao (Klan lietajúcich dýk)
- Bruno Delbonnel (Príliš dlhé zásnuby)
Nejlepší filmový střih
Nejlepší původní hudba
- Jan A.P. Kaczmarek (Hľadanie Krajiny - Nekrajiny)
- John Williams (Harry Potter a väzeň z Azkabanu)
- Thomas Newman (Rad nešťastných príhod)
- John Debney (Umučenie Krista)
- James Newton Howard (Osada)
Nejlepší původní píseň
- Jorge Drexler (Motocyklové denníky) - "Al Otro Lado Del Río"
- Slávici v klietke - "Look To Your Path (Vois Sur Ton Chemin)"
- Fantóm opery - "Learn To Be Lonely"
- Polárny expres - "Believe"
- Shrek 2 - "Accidentally In Love"
Nejlepší výprava
Nejlepší kostýmy
Nejlepší masky
Nejlepší vizuální efekty
Nejlepší mix zvuku
Nejlepší střih zvuku
Nejlepší krátkometrážní film
Nejlepší krátkometrážní animovaný film
Nejlepší krátkometrážní dokument
- Mighty Times: The Children's March
- Autism Is a World
- Děti ze stanice Leningradská
- Hardwood
- Sister Rose's Passion