Blue Valentine: Milostný príbeh

• Česko Blue Valentine: Milostný příběh (viac)

Mladík Dean Pereira (Ryan Gosling) nikdy nedokončil školu a pracuje pre sťahovacia spoločnosť v New Yorku. Pôvabná Cindy Hellerová (Michelle Williamsová) študuje lekársku fakultu, dobre vychádza so svojimi rodičmi a stará sa o babičku v Pensylvánii. Keď sa Cindy a Dean náhodou stretnú, vášnivo sa do seba zamilujú. Doslova na nejaký čas úplne zabudnú na okolitý svet. To je však len začiatok pekla, ktorým neskôr musia spoločne prejsť. Cindy a Dean sa stanú mladými manželmi a rodičmi, pričom Dean nie je biologickým otcom ich dieťaťa. Jeho láska zostane silná aj po niekoľkých rokoch manželského stereotypu, tvrdej práce a veľkej tolerancie voči náladám manželky, ktorú zamilovanosť už opustila. Dean a Cindy chcú zachrániť rozpadajúce sa manželstvo a rozhodnú sa stráviť jednu noc bez dcéry. Ešte pred šiestimi rokmi ležali vedľa seba a ich romantické vízie dopĺňal hravý okolitý svet. Spoločná cesta životom ich však nakoniec priviedla do stavu hlbokého smútku z nesplnených snov, sľubov a nenaplnených životných ambícií. (TV JOJ)

Kaka

Z Cianfrance bude specialista na filmy "ze života", podobně jako to má formálně odvážnější Innaritu, ten je ale ještě navíc líznutý tou jižanskou horkokrevností. Blue Valentine je melancholičtější, méně robustní a romantičtější, než Place Beyond Pines, rovněž mnohem více zkratkovitý. Dějová narace je ovšem jako ze sna a herecké výkony dvou hlavních jsou top of top - ta chemie v silných scénách je impozantní, stejně jako roztřesená minimalistická kamera. Čím víc scén z filmu si spojíte se svým životem, tím víc hvězdiček ve finále dáte. Ať už je forma nebo scénář takový, či makový. Tohle je čistá pocitovka. ()

Djoker

Rozhodně nejde o dokonalou love story, ale to, co chce sdělit, zobrazuje dokonale. V jednu chvíli můžete být i s holým zadkem ten největší frajer široko daleko, ale už o pár let později po vás neštěkne ani pes a vše, pro co jste žili, se začne bortit a je úplně jedno, jak moc se snažíte. Prostě se to jednou zesere všechno. Williams pro mě není žádná osudová holka od vedle, ovšem Gosling září v každé scéně, ten chlap může rozdávat charisma na potkání. ()

Anderton

Vzťah jednej mladej ambicióznej inteligentnej ženy a o niečo menej bystrého chalana. Riešia sa otázky typu čo to znamená pravý chlap, čo je to využiť svoj talent, alebo to naosudovejšie: otázku "v dobrom a zlom". Dá sa vďaka tomuto sľubu všetko tolerovať? Proste žiadna romantika, tvrdý život. Michelle sa znova nehanbí to pred kamerou v sexe poriadne roztočiť. Pripomenie to 5x2, dramaturgia je však odlišná. 70%. ()

tron

Štúdie dlhodobých vzťahov nie sú moja šálka kávy. Doteraz sa uprostred temných, daždivých nocí strhávam zo snov s hysterickým vrieskaním pri spomienke na príšerný Núdzový východ s DiCapriom. Blue Valentine je našťastie iný prípad. Lepší. Nie o veľmi, ale o dosť na to, aby mi nespôsobil žiadnu traumu a nepriviedol nočné mory. Herci sú lepší (Ryan aj Michelle si to celé zároveň produkovali, tak boli motivovaní podať ešte lepšie výkony, než je u nich bežné), hrajú uveriteľnejšie postavy, hádky medzi nimi sú realistickejšie a dialógy majú hlavu a pätu. Proste, viete sa celkom dobre vcítiť do kože oboch postáv. A pozornosť diváka udržuje aj nechronologické rozprávanie, hoci pani manželka tvrdila, že by bola radšej, ak by to bolo rozprávané „normálne“ a nie na preskačku. Za mínus by som označil relatívne dlhú stopáž a viacero nechutných scén, v ktorých po sebe postavy kričia (takéto scény ma fakt strašne vysiľujú). Hlavné postavy občas pôsobia dojmom, že nevedia, čo chcú, čo tiež pokladám za mínus. ()

viperblade

V komentáři se budou objevovat SPOILERY! Jedno si ujasněme - Blue Valentine není hloupým filmem. On totiž přesně ví, co chce říct a jak. Jenže mi někdy přišlo, že k tomu jde příliš náročně, místy až krkolomně. Nicméně hloupý není. Vemte si např. ty (pro mnohé, jak čtu, zmatené) retrospektivní scény, kdy se vracíme do doby, než se potkali. Zatímco přítomnost je snímána normálními kamerami, tak tyto retrospektivní scény jsou točeny roztřesenou ruční kamerou. A tohle se mi opravdu líbilo. Totiž, tohle přidalo těm scénám na realističnosti. Další věc, která se mi v souvislosti s těmito scénami líbila - zatímco v jedné rovině sledujeme postupný rozpad vztahu, v retrospektivě sledujeme jeho začátek. Nejlepší byl kontrast na konci, kdy se přítomnosti rozvádí a v minulosti berou. A právě kvůli těmto scénám mi tenhle snímek zůstane v paměti. Je škoda, že občas jakoby zabloudí do slepé uličky, takže jsem se místy nudil, nicméně něco mi říká, že tohle si určitě dám znovu. Možná kvůli dokonalé Michelle, možná kvůli skvělému Ryanovi a možná kvůli tomu, že tenhle film má co nabídnout. 80 %. ()

• Michelle Williams a Ryan Gosling spolu žili měsíc v domě svých filmových postav. Slavili tam Vánoce a narozeniny, aby během natáčení mohli čerpat ze společných vzpomínek. (Ant)
  • Všechny scény před svatbou byly natáčeny formátem Super 16 mm, který se hojně používá v nezávislých filmech. Naopak scény po svatbě se natáčely moderními kamerami RED. (HellFire)
  • Ryan Gosling během natáčení skutečně pracoval a mluvil se zaměstnanci stěhovací společnosti. Její šéf James "Jamie" Benatti si zahrál sám sebe. (HellFire)

Rychlý Gosling, zběsilý Cooper

Rychlý Gosling, zběsilý Cooper

04.06.2011

Starý koncept z Bodu zlomu (a mnoha filmů před ním, hlavně westernů) o muži zákona a ne až tak špatném zločinci, naposledy úspěšně oprášila série Rychle a zběsile. Po podobné linii, ale v hávu… (viac)