Reklama

Reklama

Najsledovanejšie žánre / typy / pôvody

  • Dráma
  • Komédia
  • Krimi
  • Animovaný
  • Akčný

Recenzie (10 456)

plagát

Westworld - Auspicia (2022) (epizóda) 

Začíname takpovediac odznova, každý hrdina totiž dostáva po rokoch zdanlivého pokoja vlastnú expozíciu. Dolores sa zmenila na nepoznanie, samozrejme vymazanie spomienok je dôvodom číslo jedna. Kto ju môže iba ako akčnú hrdinku, bude sklamaný. Ale pre mňa príjemná zmena. Aaron Paul konečne vyzerá s novým účesom a bradou ako chlap a nie ako šteniatko, čo sa príliš v tretej sérii neosvedčilo. No a ono je to tak trochu meta a pripomína to Matrix Ressurections, čo ma neodradzuje, ale skôr to vyvoláva zvedavé otázky.

plagát

Ešte máme čas (2020) 

Starého psa novým kúskom nenaučíš. Ani novému zmýšľaniu. Mortensen nakrúca v dvoch dejových líniách, pričom prestriháva v momentoch, ktoré asociujú v nich oboch tie isté pocity a niekedy aj dejové prvky. Tento prístup, spoločne s niektorými vypätejšími scénami medzi ním a Henriksenom patria k vrcholom snímky. Možno je dej ale príliš repetetívny a my po krátkom čase vieme, čo povie otec a ako zareaguje frustrovaný syn. Ich vzťah je stále rovnaký, nech sa syn, mimochodom tiež nie najmladší, snaží sebeviac. Možno to stačí, možno to chcelo ich vzťah posunúť nepredvídateľnejšími cestičkami. Záleží najmä od toho, ako vás téma zaujme a ako sa vám postavy hlboko vryjú pod kožu. Ako bonus dokonalé cameo Davida Cronenberga.

plagát

Sucho (2020) 

Psychologická detektívka kombinujúca líniu zo súčasnosti s tou z minulosti. Tej je tu o niečo menej, skôr ide o retrospektívy, ale stále mám pocit, že ide skôr o materiál vhodný pre Odložené prípady a tým pádom aj o materiál vhodnejší pre kratšiu stopáž. Tam by takýto prípad možno aj vynikol viac. Každopádne ideme celkom slušne do hĺbky a spoznávame dostatočne jednotlivé postavy. V konečnom dôsledku tomu niečo chýba a spomalený záber na Banu utekajúceho zachrániť horiaceho muža pôsobí v podobne komorne, až artovo ladenom filme ako päsť na oko. 70%

plagát

Tučniak Bloom (2020) 

Príjemný rodinný film s nepríjemnou témou, ale prečo vďaka niečomu ťažkému deptať diváka, keď mu môžeme ukázať nádej. Je to teda o prístupe, taký Haneke by k téme pristúpil inak a Naomi by nechal pred kamerou poriadne pretrpieť jej bolesť. Film je lepší v jednotlivostiach, paralely medzi vtákom a Sam, jeden nevie ešte lietať, žena sa musí naučiť znova chodiť, i keď iba metaforicky. Ďalej zábery skokov na trampolínu verzus Samin pád cez zábradlie. Inak ide skôr o scenár, kde hlavná postava hľadá dej, aspoň tak mi Penguin Bloom pripadá podľa vysvetlenia Lindy Aronsonovej pri popise podobných typov filmov s menej naratívnym dejom.

plagát

Elvis (2022) 

Chvíľu to filmu trvá, než sa usadí a kým sa začneme dostávať Elvisovu pod kožu. Teda aspoň čiastočne, Luhrmannovi sa to cez všetky jeho trademarkové finesy nepodarilo úplne. Divák si však príde na svoje vo všetkých smeroch, ale tiež nie úplne. Naratívne síce ide o klasický životopis, predsa ale len pôsobí navonok netradične. Či je to lepšie, ako keby sme sledovali napríklad Elvisove detstvo a prvé kroky k hudbe a nástup slávy tradičnejším spôsobom, je skôr na vkuse diváka, niežeby sme to mali Luhrmannovi vyčítať. Ako nefanúšik Elvisa ide ale pre mňa iba o jednohubku, tieto dve a pol hodiny už nikdy v živote dobrovoľne neabsolvujem.

plagát

Všetko, všade, naraz (2022) 

Množstvo geniálnych nápadov, nemalé množstvo wtf nápadov, originálne spracovaný už dnes nie tak originálny nápad a predpovedateľné finále. O čom celý ten humbuk je, je vám jasné vlastne od začiatku, kedy zisťujeme, že táto rodinka má síce nemalé problémy, ale patria k sebe a tú cestu k porozumeniu si skrátka musia nájsť. Napríklad aj skrz množstvo vesmírov. Film mal síce veľa dobrých nápadov aj vo finále, ale asi nebudem jediný, kto sa v ňom trochu stratil ako v čiernej diere. Najväčšou kritikou hejterov bude asi fakt, že kvôli niečomu tak triviálnemu, ako sú rodinné problémy, nevytvárame nič menšie než nekonečné multiverzum.

plagát

Fringe - Season 5 (2012) (séria) 

Najatypickejšia séria zo všetkých. Opúšťame vojnu medzi dvoma vesmírmi po finále štvrtej sezóny a začíname príbeh v roku 2036, kedy svet vyzerá úplne inak, ako v roku 2015. Podmienky sú iné a musia na ne reagovať aj naše postavy. No a tie sa snažia o záchranu ani nie tak vlastného vesmíru, ako samotnej ľudskej rasy pod nadvládou pozorovateľov. Nakoniec ale vyústenie prekvapí, pretože riešenie danej situácie je veľmi, no povedzme že "vychcané", ale presne v duchu Fringe a možno najlepšie možné. A neviem, v akom inom seriáli sme sa dostali tak ďaleko v čase.

plagát

Fringe - An Enemy of Fate (2013) (epizóda) 

Finále piatej sezóny uzatvára celý seriál, čo by si možno vyžadovalo trochu dlhšiu stopáž, než opäť tú obligátnu. Všetko speje k očakávanému koncu, niet už času na veľké zvraty, i keď jeden sa tu rysoval. Nakoniec všetko dopadlo tak ako malo, čo neznamená ale pre všetkých zúčastnených stopercentný happy end. Išlo predovšetkým o Olíviu a Petera a im bolo podriadené všetko. Je otázne, či sme nemali dostať ešte jeden diel odohrávajúci sa v roku, kam smerovala červia diera, ale berme seriál tak, ako ho tvorcovia nakrútili.

plagát

Fringe - Liberty (2013) (epizóda) 

Ak by sa malý naposledy nerozhodol vystúpiť z vlaku, tak by bola táto epizóda vlastne zbytočná. Ale nakrútená je napínavo a čo je hlavné, konečne sa dostávame aj do susedného vesmíru. Cieľom bolo pochopiteľne sa rozlúčiť s alternatívnymi verziami našich hrdinov. Je aj vysvetlené, prečo sa už nenavštevujeme, skrátka po uzavretí brány a eliminovaní nebezpečenstva k tomu niet dôvod. A návštevy kamarátov predsa len za tú energiu asi nestoja. Hurá do finále seriálu.

plagát

Fringe - The Boy Must Live (2013) (epizóda) 

Dozvedáme sa, kto je malý pozorovateľ a akú funkciu má zohrať v záchrane sveta pre ľudí v roku 2036. Pozrieme sa aj do ďalekej budúcnosti, na začiatok 27. storočia. Tak ma napadá, čo chcieť od sci-fi viac. Tak sa nám ukazuje, o čom by presne malo byť samotné finále, ale asi nás ešte nejaké to prekvapenie čaká, keďže sme dostali silný cliffhanger. No a dozvieme sa aj to, v akom vzťahu je September a malé chlapča. No skúste hádať...

Ovládací panel
75. naj užívateľ Slovensko
61 bodov

Reklama

Reklama