Reklama

Reklama

Televízia - Tipy

TV tipy dňa

Paddington

Paddington (2014)

Veľká Británia / Francúzsko / USA, Komédia / Rodinný / Fantasy

Paddington nie je obyčajný medvedík. Pochádza z najtemnejších končín Peru, nosí červený klobúčik a viac než čokoľvek iné miluje marmeládové sendviče. Keď zemetrasenie zničí jeho domov, teta Lucy ho pošle do Londýna, aby si našiel novú rodinu. Sám a opustený na paddingtonskej železničnej stanici pomaly zisťuje, že život vo veľkomeste vôbec nie je taký, aký si predstavoval. Našťastie však stretne rodinu Brownovcov, ktorá sa ho ujme aj napriek kategorickému nesúhlasu otecka. Typicky slušný a nudný Brit sa totiž obáva, že zvieratko naruší jeho milovaný pokoj a poriadok. A jeho najhoršie obavy sa už čoskoro naplnia. Kdekoľvek sa ich maznáčik objaví, začnú sa odohrávať neuveriteľné veci. Rozkošný peruánsky medvedík svojimi bláznivými nápadmi obráti ich dom hore nohami a okolo seba šíri nepredstaviteľný chaos a skazu. Svojím úsmevom a dobrým srdcom si však nakoniec získa srdce celej rodiny a všetko zlé sa na dobré obráti. Šťastia a pohoda sa však skončia vo chvíli, keď si hovoriaceho medvedíka  všime zákerná riaditeľka miestneho múzea, ktorá ho chce vypchať a zaradiť do svojej zbierky ako nový atraktívny exotický exponát.

Vraždy v Provence

Vraždy v Provence (2019)

Francúzsko, Krimi / Dráma

Kapitánka lyonskej polície Marie Jourdan reaguje na volanie o pomoc - jej dobrý priateľ, policajný kapitán Paul Danceny, sa ocitol za mrežami. Je obvinený z vraždy svojej milenky, ktorá bola manželkou úspešného a charizmatického plastického chirurga. Nekonvenčná vyšetrovateľka tak musí vstúpiť do sveta, kde aj krása má svoju cenu a tá môže byť niekedy vykúpená aj krvou.

Mastný hrniec

Mastný hrniec (1991)

Československo, Komédia

Televízna adaptácia klasickej slovenskej komédie. Je známou pravdou, že smiech lieči i oslobodzuje. Aj vážne problémy, videné s humorom, skôr preniknú do mysle ľudí, zaujmú aj oslovia. Dramatik Július Barč - Ivan vyzbrojený týmto poznaním napísal jednu z najlepších slovenských komédií - Mastný hrniec. Veselohru o "domnelom" ministrovi, okolo ktorého sa roja jeho falošní ctitelia a pochlebovači so zámerom, aby sa aj im ušlo niečo z "mastného hrnca". Hoci od vzniku hry už uplynul dlhý čas, ľudské neduhy sa nezmenili a stále nanovo sa ich zobrazenie v tejto známej hre stretáva s priazňou a záujmom, vyvoláva úsmev a pobavenie práve nad "nezmeniteľnosťou" ľudskej povahy.

Núdzový let

Núdzový let (2016)

Rusko / Kambodža, Katastrofický / Dobrodružný / Akčný

Mladého pilota Leonida Zinčenka (Vladimir Maškov) prepustia z vojenského letectva po tom, čo odmietol vykonať absurdný rozkaz. Neskôr získa prácu ako druhý pilot v civilnej leteckej spoločnosti, ale aj tam má problémy s novými kolegami. Byť brutálne čestný a priamy nie je práve najlepší spôsob, ako dobre vychádzať so spolupracovníkmi či nadriadenými. Počas letu do Ázie zachytí jeho posádka tiesňové volanie z vulkanického ostrova po sopečnej explózii a rozhodne sa pomôcť ľuďom, ktorých životy ohrozuje prírodná katastrofa. Civilné lietadlo zmení svoju trasu a vyrazí na záchrannú misiu. Bude to úspech? Zachránia ľudí z ostrova utopeného v láve po výbuchu sopky a zvládnu súboj s mocnými silami nemilosrdnej prírody? Členovia posádky civilného lietadla majú jedinečnú šancu, aby preverili svoje schopnosti. Musia len spojiť sily, odvážne konať ako dobre zohraný tím, a pomáhať si navzájom aj tých v najhorších chvíľach.

Saľut-7

Saľut-7 (2017)

Rusko, Akčný / Dráma / Historický

Na obežnej dráhe Zeme sa odohráva extrémne napínavý príbeh. Film je založený na skutočných udalostiach. Let na stanicu Saľut 7, ktorý sa uskutočnil v roku 1985, je považovaný za najťažší let v histórii kozmonautiky. Vesmírna stanica Saľut 7, ktorá obieha okolo Zeme v bezpilotnom režime, náhle prestáva reagovať na signály z centra riadenia vesmírnych letov. Bolo rozhodnuté vyslať na obežnú dráhu záchrannú expedíciu. Vesmírna posádka má za úlohu nájsť mŕtvu stanicu a ako prvá na svete sa spojiť s 20-tonovou neovládateľnou hrudou ocele. Astronauti si uvedomujú, že šance na návrat na Zem sú mizivé. Táto riskantná cesta je však jedinou možnosťou. Ich úlohou nie je len kontaktovať stanicu Saľut 7, ale ju aj oživiť. Dokážu dvaja ľudia zabrániť pádu stanice na Zem a katastrofe netušených rozmerov? Záchranná expedícia na oribte sa mení na napínavý a nebezpečný experiment.

Reklama

Božská Florence

Božská Florence (2016)

Veľká Británia, Životopisný / Komédia / Dráma

Hriešne bohatá Florence Foster Jenkins (Meryl Streep) je v roku 1944 na výslní vrcholu newyorskej spoločnosti. So svojím manželom a manažérom v jednej osobe, St. Clair Bayfieldem (Hugh Grant), veľkorysým patrónom klasickej hudby, zahŕňajú mestskú smotánku výberom slávnych operných árií v podaní samotnej božskej Florence. Jediným nedostatkom jej vystúpení je skutočnosť, že Florence nielenže nedokáže udržať pri speve melódiu, ale jej hudobné nadanie a hlas sú jednoducho príšerné. Takúto drobnosť však dokáže dobrý milujúci manžel vyriešiť. Bayfield udržuje svoju Florence v presvedčení, že jej spev je priamo nadpozemsky krásny. A tak Florence vždy spieva pre starostlivo vybrané a zaplatené publikum, či veľmi lojálnych priateľov. Povzbudená svojimi úspechmi, Florence sa rozhodne splniť si celoživotný sen: vystupovať v Carnegie Hall. Vo svojej neskrotnej štedrosti rozdá na svoj chystaný koncert tisíce vstupeniek veteránom vracajúcich sa z vojny. Bayfield, ktorý ju láskyplne chráni pred krutou pravdou, musí čeliť najťažšej výzve svojho života...

Posledný bohatier

Posledný bohatier (2017)

Rusko, Komédia / Rodinný / Akčný

Ivan Najdenov (Viktor Choriňak), celkom obyčajný mládenec, sa náhodou prenesie zo súčasnej Moskvy do fantastickej zeme Belohorie. V tomto paralelnom svete žijú hrdinovia ruských rozprávok, kúzla sú prirodzenou súčasťou ich života a problémy sa riešia súbojmi s bohatierskymi mečmi. Na svoje veľké prekvapenie sa Ivan ocitne priamo v centre súbojov svetlých a temných síl. Zatiaľ mu ale nie je jasné, prečo má v týchto dramatických udalostiach zohrať hlavnú úlohu práve on. Všetci totiž veria, že on jediný dokáže ukončiť zničujúcu vojnu dvoch znepriatelených svetov.

Zelená karta

Zelená karta (1990)

Austrália / Francúzsko / USA, Komédia / Romantický

Francouzský emigrant George Faure potřebuje zelenou kartu, tedy povolení k práci a pobytu, newyorská vegetariánka Bronte touží po obrovském střešním bytě se skleníkem. Řešení je prosté - Georgovi by k dosažení cíle stačila domorodá manželka, Bronte jakýkoliv manžel - majitel domu totiž pronajme byt jen manželskému páru. S pomocí společného přítele stráví tedy hodinku na úřadech, odloží prstýnky a všichni jsou spokojeni. Ovšem všeho do času. Ostražitost imigračního úřadu nespí, podobná manželství nejsou pro něj ničím novým a snaživí úředníci začínají klást všetečné otázky. Bronte si musí Gergeho nastěhovat domů a oba mají právě jen víkend na to, aby si vytvořili zdání společného života, snímky ze svatební cesty a dovolených, aby se důkladně poznali a byli schopni projít sítem zkoušek na úřadech. Soužití nesourodého páru s sebou ale přináší řadu komplikací - Bronte je abstinentka, nekuřačka a vegetariánka, kráska zabalená do svých předsudků stejně neprodyšně, jako do svého kytičkovaného pyžama. Pěstuje výzkumné byliny, sází po městě stromy. Naproti tomu George, profesí hudebník, nese zřetelně rysy jak svého povolání, tak své národnosti. Je veselý, nepořádný, lehkomyslný, kouří, kde ho napadne, miluje maso, víno a život jako takový. Zdá se, že spojení těchto dvou lidí může přinést jen katastrofu, ale zdání často klame...

Jakub a jeho pán

Jakub a jeho pán (2014)

Česko, Komédia

Jiří Bartoška a Karel Heřmánek v hlavních rolích komedie Milana Kundery. Legendární představení Divadla Bez zábradlí.Hra Milana Kundery Jakub a jeho pán nese podtitul Pocta Denisi Diderotovi. Podle románu Jakub fatalista tohoto francouzského osvícence a encyklopedisty ji totiž napsal. Bylo to na počátku 70. let a autor už tehdy věděl, že jediná možnost, jak ji v Čechách uvést, je pod cizím jménem. Tohoto úkolu se ujal režisér Evald Schorm, sám postižený nepřízní tehdejšího režimu. A když už byl Milan Kundera v emigraci, v roce 1975, ji ve světové premiéře uvedlo Činoherní studio v Ústí nad Labem v režii Ivana Rajmonta. S Jiřím Bartoškou a Karlem Heřmánkem v hlavních rolích. Inscenace se hrála až do počátku roku 1989 a vystřídala se v ní řada zvučných hereckých jmen. Jen hlavní představitelé se neměnili. A nezměnili se ani při obnovené premiéře v roce 1993 v Praze, kdy Divadlo Bez zábradlí působilo v kulturním domě Gong ve Vysočanech. A do třetice byla inscenace obnovena v dnešním působišti divadla v roce 2005. Jakub a jeho pán je určitě nejdéle hranou inscenací českého divadla. V době jejího vzniku být zaznamenána nemohla. Česká televize tedy plní svůj dluh a zároveň tímto záznamem blahopřeje k 85. narozeninám Milana Kundery, jichž se v těchto dnech dožívá.

Počiatok

Počiatok (2010)

USA / Veľká Británia, Akčný / Sci-Fi / Thriller

Dom Cobb (Leonardo DiCaprio) je skúsený zlodej; jeho majstrovstvo spočíva v kradnutí najcennejších tajomstiev. Kradne myšlienky z ľudského podvedomia v čase, keď je myseľ najzraniteľnejšia - keď človek spí. Cobbove výnimočné schopnosti z neho robia nielen vyhľadávaného odborníka, ale aj ohrozeného utečenca. Musel obetovať všetko, čo kedy miloval. Teraz má šancu na vykúpenie, šancu získať späť svoj život. Táto posledná úloha je nielen veľmi riskantná, ale zdá sa, že je aj nemožná. Tentoraz jeho úlohou nie je ukradnúť myšlienku, ale skôr ju niekomu podstrčiť...

Reklama

Bojová loď

Bojová loď (2012)

USA, Akčný / Sci-Fi / Dobrodružný

Ešte donedávna by ste v americkom námorníctve len s veľkou námahou našli dôstojníka, ktorý tak rýchlo vystúpal po kariérnom rebríčku ako Alex Hopper (Taylor Kitsch). Lenže potom, presne v duchu známeho príslovia „keď je koze dobre, ide na ľad tancovať“, urobil osudovú chybu, ktorá ho môže raz a navždy zraziť medzi obyčajný plebs – ako na potvoru sa totiž zamiloval akurát do krásnej Sam (Brooklyn Decker), dcéry námorného admirála Shanea (Liam Neeson)! A to je naozaj veľký problém, s ktorým mu pri najlepšej vôli nedokáže pomôcť ani jeho starší brat Stone (Alexander Skarsgård), veliteľ bojovej lode USS Samson... Alex má navyše len minimum času na analýzu svojho osudu, pretože počas medzinárodného cvičenia námorných síl v Pacifiku sa jeho jednotka zrazu ocitne v nezávideniahodnej situácii, na ktorú by ho nedokázala pripraviť ani tá najlepšia vojenská škola sveta – uprostred šíreho oceánu totiž flotilu napadnú gigantické bojové stroje mimozemskej veľmoci!

Tequila Sunrise

Tequila Sunrise (1988)

USA, Akčný / Romantický / Krimi

Dale „Mac" McKussic (Mel Gibson) obchoduje s drogami, ale tejto nelegálnej a nečestnej práce má plné zuby a sníva o poctivom a pokojnom živote. Nicholas „Nick" Frescia (Kurt Russell) je zase detektív, pracujúci na oddelení boja s narkotikami. Poznajú sa už zo školy a napriek tomu, že ich cesty sa rozišli a osud ich postavil každého na inú stranu barikády, stále sú najlepšími priateľmi. Ich posledné stretnutie však oboch mužov postaví proti sebe. Nick totiž prišiel, aby využil svojho priateľa na to, aby našiel jedného z najhľadanejších obchodníkov s drogami, darebáka výnimočného kalibru Carlosa (Raul Julia). Lenže aj keď Dale túži začať nový, poctivý život, nedokáže úplne skoncovať so svojou minulosťou. Cíti sa povinný zachovať lojalitu svojmu bývalému spoločníkovi, ktorým je práve Carlos... Navyše sa obaja muži, Nick i Dale, zamilujú do rovnakej ženy, pôvabnej majiteľky miestnej reštaurácie Jo Ann Vallenariovej (Michelle Pfeiffer). Záležitosť komplikuje aj samotná Jo Ann, ktorá sa nedokáže rozhodnúť pre jedného z nich...

Toni Erdmann

Toni Erdmann (2016)

Nemecko / Rakúsko / Švajčiarsko, Dráma / Komédia

Život zostarnutého učiteľa Winfrieda Conradiho plynie v naprostej rutine, ktorú mohutný muž len občas naruší svojou pubertálnou vášňou – drobným žartovným prevlekom. Po tom, čo mu zomrie jediný verný druh, slepý pes, sa Winfried rozhodne venovať všetku pozornosť svojej odcudzenej dcére Ines, ktorá robí kariéru v nadnárodnej firme a nemá na nič a na nikoho čas. Po absolútnom fiasku prvej návštevy v Bukurešti mení Winfried stratégiu – čo nemôže dosiahnuť ako neúspešný otec, to môže docieliť jeho neforemné alter-ego. A tak sa zrodí životný kouč - nemecký ambasádor Toni Erdmann, tragikomická postava s absurdnou parochňou a umelými zubami, ktorá sa workoholičke Ines začne pliesť do života v tých najmenej vhodných momentoch.

Už teraz mi chýbaš

Už teraz mi chýbaš (2015)

Veľká Británia, Komédia / Dráma / Romantický

Milly a Jess boli odjakživa najlepšími kamarátkami. Od detstva spolu zdielali absolútne všetko – tajomstvá, oblečenie, dokonca aj chlapcov, s ktorými chodili. Návštevy bujarých večierkov plných alkoholu a drog či vyvádzanie hlúpostí im zostali z mladosti až do dospelosti. V živote ale raz nastane chvíľa, keď sa každý musí začať správať dospelo... Alebo nie? Snažiť sa žiť „dospelo" má ale rôzne podoby. Zatiaľ čo Milly má úžasnú prácu a žije v krásnom dome s manželom Kitom a dvomi deťmi, Jess a jej priateľ Jago žijú bohémskym životom na hausbóte. Priateľstvo Milly a Jess je však stále pevné ako skala a život je jednou veľkou zábavou. Každá zábava však raz skončí a pre Milly s Jess to platí dvojnásobne. Jess po mnohých neúspešných pokusoch, keď sa snažila otehotnieť, konečne prelomila smolu a chce s Milly osláviť radostnú správu. Tá má bohužiaľ úplne opačnú novinku – zistili jej rakovinu prsníka. Dlhoročné kamarátky sa tak ocitajú pred životnou skúškou, ako sa pobiť s vážnym ochorením jednej z nich, keď druhá prežíva najradostnejšie obdobie svojho života. Vydrží to ich priateľstvo?

Zvítězit nebo zemřít

Zvítězit nebo zemřít (2022)

Francúzsko, Akčný / Historický / Vojnový

V revolučnom Francúzsku žije v roku 1793 François Athanase Charette de La Contrie (Hugo Becker) zvaný len Charette vo svojom sídle Château de Fonteclose, kde sa usadil po sobáši. Po troch rokoch kľudu však vzplanie kontrarevolúcia a Charette je povolaný nahnevanými roľníkmi, aby prevzal velenie nad povstaním vo Vendée a bránil ich vieru, tradície a synov. Spoločne so svojou armádou roľníkov, žien a detí Charette vzdoruje novo založenej republike, ktorá pod heslami "sloboda, rovnosť a bratstvo" so sebou priniesla až príliš veľa krutosti a chaosu.

Reklama

Kosenie jastrabej lúky

Kosenie jastrabej lúky (1981)

Československo, Dráma

Počas jedného víkendu sa odohrá návšteva troch synov v rodičovskom dome. Otec ich zavolal pre "neodkladnú záležitosť", z ktorej sa vykľuje obyčajné kosenie lúky. Pre každého - otca i jeho synov je však kosenie Jastrabej lúky aj akýmsi symbolom rodiny, mladosti, spoločných zaužívaných rituálov. Počas tohto rodinného stretnutia sa teda rozvíja úvaha o kvalite medziľudských vzťahov, ktorá je založená na konfrontácii rozličných životných názorov a postojov.

Zločiny srdce

Zločiny srdce (1986)

USA, Komédia / Dráma

Tragikomedie z intimního života tří sester, které se setkávají u příležitosti narozenin jedné z nich. Odhalí se překvapivé epizody z jejich života, staré prohry, nové touhy a sny. Jsou to tři různé světy, které se navzájem snaží pochopit. Hvězdné trio hollywoodského nebe - Diane Keaton, Jessica Lange, Sissy Spacek - rozehraje koncert, který zaujme každého. Zločiny srdce, to je Amerika všedních dnů s nevšedním zážitkem.

James Bond: Zajtrajšok nikdy nezomiera

James Bond: Zajtrajšok nikdy nezomiera (1997)

Veľká Británia / USA, Akčný / Dobrodružný / Krimi

Mediálny magnát Elliot Carver (Jonathan Pryce) potrebuje nejakého sólokapra pre svoju novú globálnu televíznu sieť, a tak sa rozhodne rozpútať vojnu medzi Veľkou Britániou a Čínou. Pomocou telekomunikačného satelitu odchýli z kurzu britskú vojenskú loď, ktorú vzápätí potopia pri čínskych brehoch, a na konflikt je zamiesené. Proti Bondovi (Pierce Brosnan) stojí okrem iných Carverov pomocník Stamper (Götz Otto), ktorý má vďaka vrodenej genetickej chybe zamenenú bolesť a pôžitok. Bond musí odcestovať až na ďaleký Východ, aby odvrátil nebezpečenstvo atómovej vojny. Rovnocennou partnerkou sa mu stane agentka Wai Lin (Michelle Yeohová)...

Whitney

Whitney (2018)

Veľká Británia / USA, Dokumentárny / Hudobný / Životopisný

Najpredávanejšia, najúspešnejšia či najoceňovanejšia – každý prívlastok sa k famóznej Whitney Houston stopercentne hodí. Každý veľký úspech je však vykúpený a nájsť pravdu nie je vždy jednoduché – dokument od oscarového režiséra Kevina Macdonalda sa ale do tohto boja aj napriek tomu púšťa a nezabudnuteľnou formou približuje božskú Whitney tak, ako ju ešte nepoznáme. Ide totiž o oficiálny dokument požehnaný matkou Whitney a jej najbližšou rodinou. Tá poskytla exkluzívne rozhovory a zábery zo zákulisia jej života, ktoré doposiaľ neboli zverejnené.

Reklama

Reklama

Reklama