Kincsem – stávka na pomstu

• Česko Kincsem - sázka na pomstu (viac)
Maďarsko, 2017, 121 min (Alternatívna 118 min)

Réžia:

Gábor Herendi

Ervin Nagy, Andrea Petrik, Tibor Gáspár, József Gyabronka, Tamás Keresztes, Ernő Fekete, Péter Scherer, Zoltán Rátóti, Lehel Kovács, Zalán Makranczi (viac)

Sándor Blaskovich bol aristokrat a tréner koní. Po neúspešnom sprisahaní ho dal popraviť bývalý kamarát v zbrani, oficier rakúskej armády, gróf Otto von Oettingen (Tibor Gáspár). Sándorov osirelý syn Ernő príde o rodinný majetok a vyhostia ho z paláca. Jeho dedičstvo získa gróf von Oettingen ako oficiálnu odmenu za služby cisárovi Franzovi Jozefovi I. Po viac než dvadsiatich rokoch je Ernő (Ervin Nagy) playboyom obletovaným ženami, navštevuje najlepšie budapeštianske nevestince a operné domy, zabáva sa častými súbojmi, a napriek tomu zostáva zlomený. Živí sa tým, že kupuje dostihové kone a vsádza na ne, ale obvykle stráca viac než vyhrá. Ernőov záujem vzbudí stretnutie s Klárou (Andrea Petriková), temperamentnou dcérou grófa von Oettingena, ona ho však opakovane odmieta pre jeho škandalóznu povesť. Daruje mu však úžasnú a neskrotnú kobylu Kincsem. Ernő sa venuje jej výcviku a chce z nej urobiť svetového šampióna. Má šancu nielen vylepšiť svoju finančnú situáciu, ale tiež pripraviť oneskorenú pomstu von Oettingenovi a získať späť svoj majetok. Jeho najnebezpečnejším súperom je však láska... (TV JOJ)

misterz

Je jasné, prečo do hlavnej úlohy dali autori takého sympaťáka. Keby vybrali herca čo sa približuje predlohe, tak by sa asi nedostavil taký úspech, minimálne u ženského obecenstva... samozrejme, herec bol skvelý a sršala z neho veľká charizma. Ale ani ostatní herci nezaostali, každý jeden dokázal svojej postave vdýchnuť to svoje čaro a vystihnúť jej osobitý charakter. Celkovo som veľmi prekvapený technickou úrovňou snímku, ako už niekto povedal, je to taký malý Hollywood, na peniazoch sa veru rozhodne nešetrilo, čo sa prejavilo najmä na krásnej výprave, ktorej dojem ešte znásobila výborná kamera. Samotná dejová linka bola tiež zaujímavá, aj keď v niektorých miestach trochu strácala tempo. Na druhú stranu dostihové preteky boli síce výborne urobené a športovo napínavé, no bolo ich málo, to je asi taký jediný subjektívny nedostatok. Čo sa týka koňa - tak to už niekedy býva, že prekvapí práve ten, ktorý na začiatku nevzbudzuje veľké nádeje. V tomto prípade to bola kobylka Kincsem. Pekný príbeh, ktorý potešil aj z tej romantickej stránky, silný nadpriemer. 85/100 ()

progression

Australané a Novozélanďané mají svého Phar Lapa, Američané Secretariata či Seabiscuita, Maďaři nezapomenutelnou a nikdy neporaženou klisnu Kincsem. Byl jsem zvědavý, jak se s "oslavou" své koňské hrdinky popasují Maďaři. Trošku mne zklamalo, že toho dostihového tam (na rozdíl od výše uvedených koňských legend) bylo o dost méně než jsem čekal a Kincsem by si to určitě zasloužila. O to více tam bylo bylo dobrodružného příběhu s motivem pomsty i ta nezbytná romantika. Od skutečnosti se to samozřejmě dost lišilo, ale je pravda, že Maďaři to pojali jako velkolepý příběh podle hollywoodského stylu a s hodně velkým finančním limitem, nejde tedy o film životopisný. Přesto se na to moc dobře koukalo, perfektně vybraní herci, kteří jednotlivé postavy patřičně zvýrazňovali. I když to nevypadalo moc důvěryhodně, tak ta "kouzelná" kočka je opravdu historicky podložená. Hrdost Maďarů v tehdejším Rakousko-Uhersku na úspěchy "své klisny" má ve filmu rovně.ž nemalou úlohu. Závěr filmu byl podle mého názoru až moc hollywoodský, ale s hodně přimhouřenýma očima tu poslední hvězdičku přihodím - hlavně za neuvěřitelnou bojovnici Kincsem, možná největší a nikdy neporaženou koňskou legendu. ()

easaque

+3* s chutí jsem se vrhnul na tento maďarský historický film, který sliboval slušný zážitek i díky tomu, že se jedná o jejich nejdražší film. Na výpravě ten balík peněz je určitě vidět i herecké obsazení bylo kvalitní. Příběh cílí na široké publikum, tak se nevyhne standardním prvkům, které jsou blízké jak tomuto, stejně i romantickému žánru. Ale patří to k tomu a byl jsem vcelku spokojen a od začátku tušíte jak to skončí. Co mě však občas kazilo dojem, tak různé modernizující prvky, které se do historického filmu z té doby vůbec nehodili - moderní tanec, fotoaparát či některé módní doplňky. Ale budiž chtěli to osvěžit - za mě to však srazilo známku pod čtyři hvězdičky. Své diváky si určitě najde, takže nebudu ani doporučovat. [ PŘÍBĚH: 1 /// SMYSL: 1 /// ATMOSFÉRA: 2 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 1 /// NÁLADA: 1+ /// ART: 0 /// STYL: 3 /// CASTING: 2 (3*MAX) ] ()

rikitiki

Maďaři se plácli přes kapsu a natočili velkolepou pohádku o svém zázračném koni. Film je přímo esencí maďarských stereotypů, takže tu máme šohaje sošného, kterému padají do náruče všechny ženy – od děvek, přes bordelmamá až po šlechtičny. Taky se zde vyskytuje hrdá vznešená dáma, souboje, čardáše, boj za svobodu, sebevražda, červené víno, koně cválající krajinou…  Popravdě, už mi tam chyběl jen guláš a termální lázně, aby byl obrázek Maďarska úplný. _____ Příběh o klisně Kincsem sice má několik opor v realitě (načetla jsem si to) – jako je kočičí souputník, jméno vlastníka a zejména neskutečná vítězná bilance dostihů, jinak jde však skutečně o pohádku. Autoři to příliš nezastírají, viz modernizované tance či kostýmy, které by v tehdejší době vynesly nositelům leda tak internaci v blázinci. Nebohý Franz Josef to nepěkně schytal, protože ve skutečnosti byl naopak klisniným fanouškem a ne, že by ji vnímal jako symbol odporu Maďarů vůči vídeňské vládě – což je ústřední a trochu legrační myšlenka filmu. Těžko věřit, že by císař z Vídně dojížděl na každý dostih a pak zklamaně sledoval, jak se Rakousko-Uhersko hroutí, protože opět vítězí maďarský podceňovaný kůň. ____ Když přistoupíte na pravidla hry, můžete se místy u této fantasmagorické podívané bavit. Vadilo mi však hnusné zacházení hrdiny se zvířaty a ke konci už se to vleklo, film je fakt dost dlouhý. ____ Osobně bych dala přednost, kdyby o Kincsem natočili film více odpovídající historii, ale konec konců, byla maďarský kůň a jim se to líbí takhle. SHRNUTÍ: Jak za pomoci dostihového koně rozbourat Rakousko-Uhersko. ()

Aljak

Najprv som váhal, či sa do toho vôbec pustiť, ale predsa len tie veľmi dobré recenzie ma presvedčili. A napokon musím uznať, že tento maďarský film ma veľmi milo prekvapil a bol to naozaj kvalitný filmový zážitok. Už samotný základ príbehu ma oslovil, a malo to po celý čas skvelý spád, prakticky bez hluchých miest. Do toho výborná výprava, kostýmy, kulisy, scenérie - takže aj po estetickej stránke z mojej strany veľká spokojnosť. Zápletka o starej krivde a konských dostihoch bola pútavá, aj keď mierne predvídateľná (hoci napokon to až tak priamočiare našťastie nebolo). Postavy ma bavili, a herecké stvárnenie skutočne na úrovni. Zaujala ma najmä Andrea Petrik v úlohe Kláry, na ktorú som sa nevedel vynadívať. Fakt paráda, celkový dojem = (necelých) 5*! ()

• Celosvětová premiéra proběhla 14. března 2017 v Budapešti. (ČSFD)
  • Jedná se o doposud nejdražší maďarský film. Rozpočet filmu činil 10,5 milionů amerických dolarů. (ČSFD)
  • „Kincsem“ má být kobyla, ale v některých záběrech museli filmaři použít hřebce. (ČSFD)