Martin Sixmith (Steve Coogan), bývalý zahraničný korešpondent BBC, ktorý prišiel o prácu v médiách aj politických kruhoch, náhodou objaví materiál, z ktorého by mohol spracovať životnú reportáž. Jeho klientkou sa stáva svojrázna sedemdesiatročná írska dáma Philomena Leeová (Judi Denchová). Otehotnela ako mladučká dievčina a v roku 1952 porodila syna Anthonyho. Aby ho mohla vídavať aspoň hodinu denne, žila a pracovala v kláštore pre "padlé ženy".  Keď mal Anthony tri roky, Philomene ho násilím odobrali a poslali na adopciu do Ameriky. Philomena potom strávila celé polstoročie márnym hľadaním svojho dieťaťa. Philomena a Martin sa spoločne vydávajú na neobyčajný výlet do Spojených štátov, aby vypátrali Anthonyho osud. Philomena je úprimná, bezprostredná pani, ktorá berie ľudí takých, akí sú. Napriek životným strastiam si stále zachováva optimizmus a vieru. Naproti tomu je Martin svetaznalý vzdelaný muž, zvyknutý na spoločnosť významných a bohatých ľudí. Strata milovanej novinárskej práce v politických sférach z neho urobila cynika. Pri hľadaní Philomeninho syna sa od seba navzájom učia, konfrontujú svoje rozdielne názory a jeden druhému otvárajú nové pohľady na život. (TV JOJ)

Aleee89

Zajímavé vztahové drama o odkrytí hrůzných zločinů minulosti a nejednoho tajemství. Britský původ je znát, není to laciné a prvoplánově slzopudné. Judi Dench mám ráda a její postavu jsem si oblíbila taktéž. Ona jednoduchost, akademičnost a spíše strohost však má za následek to, že se tento snímek místy jeví odtažitý. Věčné dilema - ždímat emoce za cenu toho, že to bude přes čáru, nebo vše natočit střízlivě a riskovat, že si snímek nenajde cestu k divákově srdci? Philomena je dobrý film, ale emocionálně mě nezasáhla. ()

Matty

Hledání ztraceného syna a hlubokého lidského příběhu ve filmu, který se sám moc nesnaží být něčím víc než hlubokým lidským příběhem. Pokud ale má být nějaké drama milé a dojemné, pak nechť je milé a dojemné stejně nepodbízivě jako Philomena. Dvojice scenáristů nepodlehla pokušení zredukovat nejednoznačný příběh na emocionální porno v duchu Pošty pro tebe. Navzdory upřednostnění citů před širšími sociokulturními kontexty nabízejí víc než jen hrst jasně čitelných pravd, měnících Philomenu v pasivní oběť a církev v ďábelskou instituci. Filmu vedle nečernobílé fikcionalizace reálných osob hodně prospívá smysl pro humor. Dialogy přesně odměřeným dávkováním humoru chrání vyprávění před akademickou suchopárností a významně odlehčují smrtící artovou trojkombinaci nábožentví-politika-homosexualita. Zásluhou herců můžeme zároveň - podobně jako nedávno v Rivalech - soucítit najednou s dvojicí postav, jejichž povahy a světonázory jsou zcela odlišné. Zatímco hladké přechody mezi dramatem investigativním a intimním obstarává Frears, přepínání mezi sentimentálním (Philomena) a cynickým (Sixsmith) rámováním příběhu je v naši režii (třebaže hlediska obou samozvaných detektivů jsou ve finále dle očekávání sladěna). Philomena si otevřeně říká o přízeň diváků, ale v rámci hřejivých filmů pro všechny věkové kategorie si přes svůj populismus zachovává důstojnost, jaká je k vidění čím dál vzácněji. 75% ()

6thSun

Jasně, scénárista si pomáhá často až moc k tomu, aby bylo jednoznačně a dojemně sděleno hlavní poselství filmu, ale to poselství je pro život člověka tak zásadní a přitom natolik přehlížené, že s radostí (coby cynik plný naštvanosti, jež mě sžírá a nechci ji), pálím plný počet. A taky za skvělý výkon Steve Coogana, jeho xichty a fórky. ()

mat.ilda

Je ušlechtilé neopouštět své zásady, protože ten, kdo umí ublížit, je vždy člověk, ne Bůh... a za schopnost odpustit je vypsaná odměna v podobě poznání, že na mě někdo vzácný nikdy nezapomněl a vrátil se zpět, domů... A kromě herectví Judi Dench, i jejího umění stárnout, mě nepřestane fascinovat zvláštní zvrásnění její tváře, neznalost skutečného věku by mohla vyvolat moje dudlání směrem k maskérům, za zfušovaný make-up :-). ()

Dont

Paradoxně mě tentokrát více zaujal Steve Coogan, ale nebylo to proto, že by Judi Dench hrála špatně, to v žádném případě, hraje jako vždy skvěle, jenže její role mě nezaujala tolik jako pragmatický novinář v podání Steva Coogana. Příběh je velice silný, nicméně se nemůžu ubránit dojmu, že se z toho dalo dostat mnohem více. Srovnám to schválně se snímkem Zachraňte pana Bankse, který tak inspirujícím příběhem rozhodně nedisponoval, ale vytěžil z něj naprosté maximum. Proto mi nevadilo se na něj podívat s ženou ještě jednou, Philomenu podruhé v dohledné době vidět netoužím. Hodně slabé čtyři hvězdy, ale pořád ještě čtyři. ()

• V některých vzpomínkových úsecích je možné spatřit skutečného syna Philomeny. (Nathanielmon)
  • Celosvětová premiéra proběhla 31. srpna 2013 na Benátském filmovém festivalu. (Varan)

Startuje BEST FILM FEST

Startuje BEST FILM FEST