Sicko

Známý kontroverzní americký filmař Michael Moore se ve svém filmu Sicko zaměřil tentokrát na poměry v americkém systému zdravotního pojištění. Na příkladech několika lidí, kteří z různých důvodů potřebovali lékařskou pomoc, demonstruje Moore triky, jimiž se pojišťovny snaží zabránit, aby za své klienty platily. Řadu lidí dokonce tyto instituce z malicherných důvodů vůbec odmítají pojistit jako příliš rizikové klienty. Autor se vydává i za hranice, konkrétně do Kanady, Francie a dokonce na Kubu, aby ukázal, jak funguje zdravotní systém tam. Michael Moore, jak je u něj již obvyklé, zaujímá jednoznačné (a pohříchu i jednostranné) stanovisko, přičemž své "nepřátele" nijak nešetří. Používá přitom svůj pověstný sarkasmus, ironii a samozřejmě též nesporný filmařský talent.

Název Sicko je odvozený od slova sick (nemocný), přičemž přidaná koncovka -o je odkazem na horor Alfreda Hitchcocka Psycho. Shodně s ním se název Mooreova dokumentu vyslovuje "sajko". (oficiálny text distribútora)

xxmartinxx

Abychom mohli Moorea ocenit, musíme si uvědomit, že kinematografie je založena na lži a zavádění problémů do extrému. Proto Mooreovi nevyčítám, že tyhle dvě věci hojně využívá. Je pak jen na mně, jak si jeho filmy přeberu a onu bulvární bublinu zpracuju. V první řadě je to totiž neuvěřitelně zručný filmař, který by mě snad dokázal přesvědčit o správnosti něčeho tak zvráceného, jako je volební hlas pro ČSSD. Moore skutečně umí presentovat svoje myšlenky a i když zrovna v případě silně levičáckého Sicka s ním skoro vůbec v ničem nesouhlasím, nemůžu to neocenit. Mnohem víc mi tady ale vadí absence pořádného humoru, kterou jindy využívá a gradace. Proto tentokrát jen tři hvězdy. ()

snob

Mooreovi dokumenty jsou prošpikovány hereckými výkony někdy srovnatelnými s aktéry oscarových filmů. Jeho v pravou chvíli rozplakaná matka vždy zabere a je jedno o který jeho dokument se jedná. Moorea neberu jako dokumentaristu, ale jako velmi šikovného manipulátora. Netuším v jakém stavu je americké zdravotnictví a mohu s čistým svědomím po zhlédnutí tohoto dokumentu říct, že to netuším dál. Což je Mooreova jedinečnost, člověk se z jeho dokumentů nedozví ale vůbec nic. Zato je mu dovoleno si společně s aktéry zaplakat. Děkuji a roním slzu dojetí. ()

heyda

Film, který by se měl automaticky pouštět na ministerstvu zdravotnictví. Není to žádná socialistická propaganda, je to film o tom, jak se chovat k nemocným lidem, jak si vážit jeden druhého. O tom, že když si jednou platíme zdravotní pojištění, tak proč dávat 60 000 dollarů za přišití prostředníčku. Je to film o střetu dvou myšlení, na jedné straně komerční zdravotnictví v USA, které je čistě o zisku pro majitele a ředitele a kdo na léčbu nemá peníze, má smůlu...ale naopak těm, co peníze mají, se dostává velmi dobrých služeb i dobrých doktorů (vím i z vlastní zkušenosti), jenže je to o penězích. Na druhé straně máme socialistické zdravotnictví, které je v mnoha státech Evropy či Asie, kde je za placení normálního zdravotního pojištění (které navíc hradí zaměstnavatel) dostupná péče pro všechny, ale kvalita služeb a nemocnic je výrazně horší. Nejvíc mě u nás deptají ty komunistický hnusopaneláky, kde léčený člověk snáz chytí depresi, než se zbaví nemoci. Moore je jednoznačně na straně socialistického zdravotnictví, ale chápu jeho rozhořčenost. Zdravotnictví v USA je dlouhodobě kvalitní, péče je tam dobrá, tak proč jenom nezměnit systém. Jenže to by si museli ti nahoře utáhnout opasky a navrátit zdravotnictví smysl pomoci všem, a toho se v USA jen tak nedočká. ....... Po technické stránce to možná není úplně nejúžasnější dokument, ale výtky k Moorovi, že je to demagog neuznávám. Proč by měl filmovat nějaké spokojené Americké zbohatlíky, kteří dostávají za těžké prachy nejlepší doktory? To není jeho cílová skupina a ani by tím ničeho nedocílil. ()

draggo

Jeden z nejsilnějších dokumentů, co jsem kdy viděl, a určitě nejlepší dokument Michaela Moora. Nejhorší na tom je, že tohle není žádný výmysl, ale prostě pravda. Takhle to v USA opravdu chodí. Můžete obviňovat Sicko z toho, že ukazuje jen ty nejhorší případy, ale nemyslíte, že samotný fakt, že se něco takového může stát třebas jen těm deseti lidem, je alarmující? Zvlášť v tak "vyspělé zemi" jako je USA? A vemte jed na to, že se to rozhodně netýká jen úzké skupinky lidí. Ten systém "nemáš prachy - máš smůlu" tam prostě je, a to nikdo nevyvrátí. Pan Moore jen ukazuje, že takovýhle zdravotní systém je zvěrstvo, v čemž s ním plně souhlasím. O to více mě mrzí, když se podívám na současnou vládu, která už má v plánu možnost si připlatit za "lepší služby". Nejdřív absurdní poplatky, a teď tohle? Kde to skončí? Pokud ty svině necháme u koryta, tak stejně jako v úžasných USA. Vzpomeňte si na Sicko, až budete příště volit. Dokument samotný považuji za výborně zpracovaný. Je natočený poutavou formou, díky které je přístupný opravdu pro každého. Zapůsobil na mě velice silně, několikrát jsem se přistihl, že mi slzí oči. Nejdřív u případu, kdy měl dotyčný leukémii a pojišťovna mu odmítla zaplatit transplantaci kostní dřeně, a on kvůli tomu za pár týdnů zemřel. Nebo případ malé holčičky, která zemřela jen proto, že na klinice kam ji její matka odvezla neměli smlouvu s patřičnou pojišťovnou a tak jí neošetřili. A nebo záchranáře z 11.září, které odmítli v USA léčit, a pomoc našli až na "zlé a zaostalé Kubě". Michael Moore tímhle počinem definitvně putuje do mé topky. /viděno na PC(DVDrip): 100% a 5*/ ()

kaylin

Mě tenhle dokument také dostal. Krásný pohled na to, jak svoboda všude znamená něco jiného. Michael Moore se dívá na skutečnosti ze svého pohledu, ale i kdyby trochu zkresloval, tak události a skutečnosti, které dává do kontrastu, rozhodně stojí za zamyšlení. Vlastně ještě můžeme být rádi za zdravotnictví, co máme. Někdy to není zázrak, ale pořád máme větší jistotu, že nás aspoň vyšetří. ()

• První film Michaela Moora, kde nevede dialog se svými oponenty. Bylo to také dáno tím, že se s ním pojišťovny odmítaly bavit. (Othello)
  • Producenti dokumentu Bob a Harvey Weinstein jsou přátelé Clintonovic rodiny. Z tohoto důvodu vyvíjeli silný tlak na Michaela Moora, aby vystřihl pasáž o Hillary Clinton. (Othello)
  • První film Michaela Moora ohodnocený jako PG-13 (do třinácti let nepřístupný) od The Big One. Všechny mezitím byly označeny R. (Othello)

Oscary 2008 - Výsledky

Oscary 2008 - Výsledky

25.02.2008

Zlaté sošky jsou rozdány. Samotná oscarová šou žádné úchvatné vsuvky nepřinesla, kvůli své (osmdesáté) výročnosti byla zaměřená hlavně na rekapitulaci své historie. Seznam oceněných filmů ale potěšil… (viac)

Nominace na Oscara

Nominace na Oscara

24.01.2008

Více překvapení než filmoví kritici od Zlatých globů nám letos se svými nominacemi přinesli Akademici, tedy filmoví tvůrci působící v USA. Přehled filmů nominovaných na Oscara nicméně odpovídá jejich… (viac)