Iron Man 3

• Česko Iron Man 3 (viac)
USA / Čína, 2013, 130 min

Réžia:

Shane Black

Predloha:

Stan Lee (komiks), Jack Kirby (komiks), Larry Lieber (komiks) (viac)

Kamera:

John Toll

Hudba:

Brian Tyler

Robert Downey Jr., Gwyneth Paltrow, Don Cheadle, Ben Kingsley, Paul Bettany, Rebecca Hall, Guy Pearce, James Badge Dale, Jon Favreau, Stan Lee (viac)

Ve filmu společnosti Marvel Studios Iron Man 3 je svérázný, ale geniální průmyslník Tony Stark / Iron Man nucen čelit nepříteli, jehož dosah nezná hranic. Když je rukou nepřítele připraven o vše, čeho si v životě cení, vydá se Stark na pouť s cílem nalézt toho, kdo je za jeho utrpení zodpovědný. Na každém jejím kroku bude nucen prokázat své odhodlání a sílu vůle. Zahnán do kouta bude nucen přežít pouze prostřednictvím svých vynálezům a při ochraně svých nejbližších se bude moci spolehnout jen na svou geniální mysl a své instinkty. Při své odvetě současně objevuje odpověď na otázku, která ho ve skrytu duše dlouho sužovala: je on sám pouhou součástí svého obleku, nebo je oblek pouze součástí jeho samého? (oficiálny text distribútora)

Kaka

Na můj vkus trochu minimalisticky pojatý a dějově příliš mnoha alternativními prvky našláplý třetí Iron Man. Jednička byla hezky kompaktní a lehká. Dvojka byla předimenzovaná, ale akční scény úchvatné a velkoryse pojaté. Trojka je ukecaná, vtipná tak nějak akorát, za to vnitřní "Dark Knight" rozpoložení hlavního hrdiny je i s notnou dávkou nadhledu trochu navíc a akce není skoro vůbec (jen dvě scény z toho jedna úchvatná a ta poslední tradičně přeplácaná). Chtěl jsem letní uvolňovačku, na druhou stranu s čím ve třetím dílu (a pokud počítám nabušené Avengers, tak vlastně ve čtvrtém) přijít, aby to působilo svěže, inovativně a bavilo to miliony lidí ? Moc toho není. Tvůrci zvážněli a Iron Mana polidštili. Někomu to sedne, někomu ne. Já se chtěl nechat "unášet" a místo toho jsem byl nucen "přemýšlet". ()

Spooner

Je celkem paradox, že největším problémem celého filmu v případě Shanea Blacka je scénář. Ten je místy až příliš přeplácaný a kromě ještě hlubšího zaměření na Tonyho Starka ostatní postavy až příliš šustí papírem. Jinak je to ale bezpochyby nejzábavnější film z celé trilogie, s nejlepšími hláškami a kupou nápadou a příjemných překvapení (ano, každý už samozřejmě vím, o kom mluvim). Režijně to pak Shane Black, až na malinko nevyužité finále, zvládá na jedničku a Rober Downey Jr. to zachraňuje i v těch scénáristicky horších pasážích. Zkrátka pořádné zahájení letní sezóny, jak se patří a další hoodně podařená Marvelovka do sbírky. ()

Fr

,,JÁ JSEM TEĎ JINEJ ČLOVĚK. MŮŽU PŘIJÍT O BARÁK I O VŠECHNY SVÝ HRAČKY. ALE JEDNO MI NIKDO NESEBERE. VŽDYCKY BUDU IRON MAN.“... /// Když egoismus a posedlost vstoupí do vědy… no prostě – KONEČNĚ film, kterej tomuhle sebestřednímu chlápkovi sluší. Vytříbenej smysl pro humor, pro akci a pro padoucha. Tony střídá obleky jako Kalousek politický strany a zdárně přebírá od Avangers filmovou štafetu. A přestože zničil jenom přístav, dostává jako bonus DOKONALOU ženu! Zapomeňte na na nudný mletí pantem, tady jde vo akci a Marveláckej komiksovej svěží vzduch. Tohle se dá vidět i víckrát! /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Nevěřím, že Iron Man může oslnit něčím jiným, než snůžkou nudnejch keců. 2.) Zajímá mě, jakej dokáže natočit film scénárista Posledního skauta. 3.) Thx za titule ,,Happyday1991“ a ,,Marty“. /// PŘÍBĚH **** HUMOR *** AKCE **** NAPĚTÍ * ()

DaViD´82

Smrtonosná zbraň: Iron Man X-mas Edition, po které nevím, zda bych z fleku raději viděl komediální spin-off Mandarin: Origin či populárně naučný pořad pro mládež Iron Child a jeho mentor Mechanik. Stará dobrá akční buddy komedie (prý se tento formát dnes již nenosí... Ještě že to tedy Blackovi nikdo neřekl!), kde je vše jak se sluší i patří; od úplného začátku až po sakra stylové oldies závěrečné titulky. Přitom k úspěchu oproti rutinním předchozím dílům stačilo tak málo; dobrý scénář (v rámci žánru), uvést na scénu pořádného záporáka, hravý i nápaditý fan-servis a udělat ze Starka samotného přímého protagonistu akčních scén. Čímž odpadlo striktní dělení na vzájemně nesouvisející pasáže "situační komedie se Starkem" versus "nezajímavá odosobněná akce s CGI Iron manem". ()

tron

"Vieš, čo mi stále vŕta v hlave? Kde mám sendvič." Mám Iron Mana rád a hoci jeho filmy nesedia každému, jedno mu treba uznať: táto postava sa vyvíja a v každej časti je iná. Na trojke sa mi páčilo paradoxne to, že sa príliš nezaťažuje univerzom (Hulk má len cameo, megarafinovaný odkaz na Ant-Mana na hranici postrehnuteľnosti, občas padne hláška o "bohoch s kladivami"). Jasné, nie je príliš logické, že Tonymu v jeho prúseroch nepomôže žiadny Avenger, ale tak zas dá sa to prežiť. Veľmi zábavný je twist ohľadom Mandarina. Troška sklame maličký priestor pre Happyho, ktorý povýšil na šéfa sekuriťákov (lebo ho Tony nevedel vystáť ako svojho osobného bodyguarda). Bohužiaľ si tentokrát, na rozdiel od dvojky, príliš nezaboxuje. Naopak, poteší, že do istej miery ide o Shaneovo milované buddy movie (najskôr s chlapcom a potom s War Machineom). Ale ako celok ma to (až na "vianočnú reťaz" a running gag v podobe ustavične kazových prototypov) nechytilo za srdce a občas som sa nudil (je to dosť dlhé a zlosyn nie je najhorší, ale ani najlepší). Taký sitkom za 200 miliónov, ale s tým, že vtipy nie sú príliš prepracované. Akcia ma zaujala až na konci - tá v dokoch je dosť dobre nakrútená, to sa musí nechať. "Práve som si spomenul na svoju prvú životnú traumu. Mal som 14 a stále opatrovateľku. To bolo čudné." ()

• Některé z exteriérů v Rose Hill měly zobrazovat zimní scény, a to včetně sněžení. Protože bylo v době natáčení v Severní Karolíně léto, nebyla výjimkou třicetistupňová vedra, ale místní statisté se jimi nenechali zaskočit, přestože byli od hlavy až k patě oděni do zimního oblečení. (Zdroj: Falcon)
  • Ve scéně v prezidentském Air Force One je prostřeleno jedno z oken. Ve skutečnosti jsou skla samozřejmě neprůstřelná. (MatyM)
  • Spoluutor původního komiksu Stan Lee si zahrál malou roli porotce v soutěži Miss. (Habansz)

Marvel našel nového superhrdinu

Marvel našel nového superhrdinu

01.11.2022

Yahya Abdul-Mateen II (Aquaman, Ambulance) se musel kvůli nabitému diáři vzdát role v prequelu Šíleného Maxe Furiosa, jeho oceňovaná hra Topdog/Underdog na Broadwayi ale brzy končí (nebo minimálně… (viac)

Shane Black a Robert Downey chystají film

Shane Black a Robert Downey chystají film

21.02.2022

Tak se zdá, že si režisér a scenárista Shane Black (Smrtonosná zbraň, Správní chlapi) a hvězda marvelovek herec Robert Downey Jr. (Iron Man 3) opět po letech zopakují spolupráci. Vedle zmíněného Iron… (viac)

Úžasňákovi trhají rekordy

Úžasňákovi trhají rekordy

18.06.2018

Na pokračování oblíbeného animovaného hitu Úžasňákovi čekali fanoušci něco málo přes čtrnáct let. Letos se však téhle superhrdinské rodinky konečně dočkali a už můžou být klidní, protože film… (viac)

X-Meni vs. Jessica Chastain

X-Meni vs. Jessica Chastain

15.06.2017

Simonu Kinbergovi, dlouholetému producentovi a scenáristovi x-menovské série, se splnil velký sen. Po mnoha letech se totiž probil do režisérské sesle a dohlédne na X-Men: Dark Phoenix, přímé… (viac)