WandaVision

USA, 2021, 5 h 30 min (Minutáž: 27–47 min)

Seriál WandaVision od Marvel Studios je zmesou klasických televíznych sitkomov a filmového sveta Marvel. Wanda Maximovová (Elizabeth Olsen) a Vision (Paul Bettany), dve superbytosti žijúce v malom mestečku, zisťujú v tomto seriáli, že nie všetko je také idylické, ako sa na prvý pohľad zdá. (Disney+)

InJo

Skvěle rozjeté, zhruba do šestého dílu celkově opravdu dobré, ale v sedmé epizodě to uhne směrem, který mi prostě nevyhovoval a k předešlému pojetí nepasoval. A k čemu ve výsledku vlastně byl ten opravdu nezvyklý (a mnohé slibující) zvrat v páté epizodě mi v tuhle chvíli taky nejde na rozum. Nakonec tedy bohužel převažuje zklamání, protože nápaditou výchozí zápletku se nepovedlo adekvátně rozvést a završit. Na Falcona s Winter Soldierem se ale stále těším. ()

ArsenalEagle

A tím začala lavina Marvel seriálů pro Mickey Mouse. WV má rozhodně co nabídnout a zvolená forma, tj. motivace sitcomy z různých časových období, například inspirace Krokem za krokem, Moderní rodinkou nebo Kanclem je poznat, v kombinaci s Marvel světem, který známe například z Agents of SHIELD funguje a je vtipná. 9 epizod je ideální délka, furt se tu tak něco děje a divák se nenudí. I když jsem se místy bavil, tak WV oproti filmům nebude něco, co bych sjížděl opakovaně. Elizabeth Olsen, jakožto jedna z vůbec nejmocnějších bytostí světa a zároveň mamka od rodiny, je naprosto skvělá a doufám, že ji krom dvojky Doktora uvidím i v dalších filmech. Bettany je klasicky bez chyby, potěší i návrat dvou známých tváří - Dennings a Park. Je škoda, byť se to na první pohled nezdá, že je příběh překvapivě jednoduchý, protože zrovna WandaVision si zasloužilo pořádnej mindfuck a ne téměř pohádkové rozuzlení. Hlavně polovina sezóny k pořádnému zamotání hlav směřovala, jenže závěr byl nakonec celkem neuspokojivý. ()

Shakers

Poslednú dobu mi tieto Avengers Marvelovky prídu čoraz slabšie a slabšie, ale keď vidím to hodnotenie, ľudom stačí asi iba logo Marvelu a automaticky nadhodnocujú, inak nechápem tomu hodnoteniu. Musím sa priznať, že som celkom sklamaný, vlastne nie sklamaný, ale znudený, pretože sledovať príbeh vyše 5 hodín, ktorý by sa dal zhrnúť do jedného filmu aj s titulkami, bolo miestami a hlavne v úvode seriálu utrpenie. Okrem toho, že to bolo rozťahané a dosť scén tu bolo zbytočných a hlavne nudných, prejdem radšej k plusom. Ako už tradične pri tejto sérii býva, aj tu je všetko pekne prepojené a objaví sa tu zopár vedľajších postav (Jimmy Woo, Darcy, Monica Rambeau) s niektorých iných filmov (Ant-Man, Thor, Captain Marvel). Samotný príbeh by ani nebol zlý, ak by nebol tak dlho naťahovaný, pretože úvod je takmer úplne bez príbehu a to akože veľké odhalenie uprostred seriálu dôjde každému. Čo sa týka postáv, tak ma Wanda moc nebavila a rozbalila zaujímavú hru až v samotnom závere. Za to Vision mi tu príde ako najlepšia a najzaujímavejšia postava. Finále ma zaujalo asi najviac a aj keď akcia bola miestami trošku trápna, ako celok sa mi páčilo ako to skončilo. Bol by som rád, ak by sa v tejto seriálovej podobe nepokračovalo, pretože WandaVison trpí hlavne nudnými scénami. P.S.: niektoré diely majú pochopiteľne za titulkami nejaké scény. Finálny diel ich ma dve. Oblúbený soundtrack: What Am I. 50% - 2* ()

novoten

I když se kapitola z Westview může zdát pro celkový vývoj univerza jako nevýznamná, je to právě exkurze do zámořské televizní komediální historie, která poprvé definitivně překračuje žánrové mezníky. Ano, v klíčových chvílích se opět jedná o marvelovku, která musí mít akci nebo souboj, ale stěžovat si na takovou vlastnost je to samé jako vyčítat epizodě seriálu, že se věnuje danému tématu a ne cizím postavám či dějům. Fascinuje mě, jak přesně jsou jednotlivé subžánry vystihnuty, jak rychle se na každou novou hru dokážu naladit i to, jak rychle dokáže ze znepokojivých obrazů i zamrazit. Elizabeth Olsen si za Age of Ultron nebo Infinity War zasloužila ukrást show sama pro sebe a jsem moc rád, že vedení MCU tohle přání vzalo doslova. ()

Sawy

Byl jsem hodně smutnej, když se seriál, který zezačátku tak hravě experimentoval se sitcomovou estetikou a tvářil se, že za tím je i něco víc než pouze hravý gimmick, v posledním díle proměnil v další generickou marvelovku. Možná jsem byl naivní, ale fakt jsem si myslel, že Feige po delším čase pustil ven něco skutečně progresivního. No, ne tak úplně. Ale na tři se mi jít nechce už jenom kvůli tomu, že prvních cca 5 dílů mě bavilo víc než cokoliv jiného od Marvelu od prvních Strážců Galaxie. A taky mi došlo, že mi ten vesmír za ty skoro dva roky absťáku fakt docela chyběl a to anti-netflixovské týdenní vypouštění epizod taky. 75 % ()

• Většina epizody je natočena v poměru 4:3, stejně jako sitcomy v 50. letech 20. století. (Kubaaa97)
  • Název epizody odkazuje na frázi, která se používala na začátku sitcomů, aby diváci byli informovaní, že se jedná o skutečný a nikoliv o předehraný smích. (Kubaaa97)
  • Jako konzultant a poradce sloužil samotný Dick Van Dyke, jehož show z 60. let se epizoda výrazně inspiruje. Např. obývací pokoj a kuchyně jsou přesnou replikou z The Dick Van Dyke Show (od r. 1961). (NiWi)

Marvel nejspíš našel svou Silver Surfer

Marvel nejspíš našel svou Silver Surfer

04.04.2024

Fantastická čtyřka, vlajková loď příštích marveláckých let, opět získává reálnější kontury. Ústřední kvartet je již jasný, v hlavních rolích se objeví Pedro Pascal, Vanessa Kirby, Ebon Moss-Bachrach… (viac)

Posuny v marvelovském kalendáři

Posuny v marvelovském kalendáři