Vzácny papagáj Blu žije v malom meste so svojou paničkou Lindou, s ktorou tvorí nerozlučnú dvojicu. Linda ho pred rokmi zachránila pred pašerákmi, ktorí ho ešte ako mláďa ulovili uprostred brazílskeho pralesa a odviezli do zasneženej Minnesoty. Blu sa kvôli tomu nikdy nenaučil lietať, no v bezpečí a pohodlí Lindinho domova sa natoľko zabýval, že preňho nie je problém uvariť kávu, spraviť raňajky, vyčistiť si zuby alebo poslúžiť Linde ako osobný budík. Keď jedného dňa Blu zistí, že ani zďaleka nie je posledným papagájom svojho druhu tak, ako si doteraz myslel, neváha a spolu s Lindou sa vydá na cestu do exotickej Brazílie za papagájicou Perlou, ktorá žije v samotnom srdci mesta Rio de Janeiro. Krátko po tom, ako sa stretnú, ich unesie skupinka obchodníkov so zvieratami. S pomocou šikovnej a životom na ulici ostrieľanej Perly a partičky ukecaných vtákov sa im podarí škodcom uniknúť, no vyhrané ešte nemajú. Dokáže Blu s pomocou nových priateľov nájsť odvahu, aby sa naučil lietať, zmaril plány únoscom, ktorí sú im stále v pätách a vrátil sa späť ku svojej milovanej paničke Linde? (TV JOJ)

Wysch

Vypadá to hezky, papušáci jsou celkem sympatičtí, tukan je sympaťák každým coulem, ale nejlepší je beztak slintající buldok. Hlasový obsazení v cajku, Jesse je správně geekovskej, jak už to tak k jeho charakteru asi pasuje; Anne je taková odrzlá a sedí jí to stejně jako třeba v Love and Other Drugs. Zajímavou volbou byl Jamie Foxx a Will I Am. Ale hlas ani u animáku není všechno. Rád bych řekl, že Blu, tedy Rio, je snímek natočenej chytře a dospělácky jak pro děcka, tak pro starší. Není tomu ale tak. Je to prostě pohádka pro děti, takže chybí výraznější příběhová linka, chybí nějaká neočekávaná zápletka a chybí třeba i pointa. To ale není jakože kritika, od pohádky pro děcka tohle prostě čekat nemůžeš. Kritikou je spíš to, že i když s tímhle počítat nemůžeš, čekal bys, že se to něčím vynahradí, něčím, co tě donutí se koukat dál a třeba i opakovaně. Trochu se mi nabízí srovnání s Ratatouille, který je ve své podstatě taky animákem pro děcka, a dokonce funguje na stejné bázi. Zvíře odněkud se někam dostane a tam si splní vlastně svůj sen. Remy se sice nestihl kvůli krátkýmu potkanímu životu zamilovat, ale jeho lidskej společník ano. Blu se tady zamiluje stejně jako Linda. Ve finále obě zvířátka porazí úhlavního nepřítele a žijí spokojeně až do smrti. Tak proč se Riu nepodařilo do klišoidního příběhu narvat něco spešl? Příkladem je třeba v Ratatouille ta super scéna, kdy se věhlasný kritik vrátí vzpomínkami do minulosti. Tady je ošklivý Nigel vržen do minulosti jen během jedné písně, a ta píseň neudělá v dětským divákovi tolik emocí, jak uplakaný mrňous s odřeným kolenem, který od mámy dostane na talíř ratatouille. A podobných příkladů má Ratatouille plnou kapsu, kdežto Rio nemá nic. Sem tam se objeví vtip, kterému se zasměješ (ale beztak nejlepší je úvodní scéna s tančícími ptáky), ale potom jsou vtipy - když už se objeví - hodně dětské a naivní. Sem tam se objeví dobrá písnička, ale zmizí velice rychle a nezanechá po sobě nic. Výrazným prvkem je tak v celém filmu jenom mírně problýskávající soundtrack, který se v záplavě zpívaných písní trošku ztrácí a rozhodně není Powellovým nejlepším, ale je dobře vpuštěnej do atmosféry karnevalovýho Ria. A tak je prostě škoda, že Rio i přes všechny animační kvality je jen průměrným filmem, v němž chybí aspoň krapet dospělýho přístupu. ()

Xmilden

Romantický animák v rytmu samby se nepovedl. Chvílemi jsem přemýšlel zda-li se nejedná o animovaný prequel k Rychle a zběsile 5. Samozřejmě nejedná. 85 minutová nálož se spoustou honiček aby to vypadalo hlavně dobře ve 3D. Úrovní mnohem slabší než všechny Doby Ledové. Rio je taktéž zaměřen hlavně na dětské publikum. Postavy moc sympatické nejsou. Nejzajímavější je tak záporák, kterého představuje zlý kakadu Nigel. Jinak se bída tře s nouzí. Hlas Jesseho Eisenberga se mi moc nelíbil. PS: Tento druh animáků by měl sloužit k především pobavení, tady se ovšem není čemu smát. ()

Tommassi3

"Nemám páru, o co tu jde.." ;) Tak ono tu přeci jen jde zejména o ten fantastický vizuál, že ?! Nicméně ačkoliv lze ocenit i to časté cíleně vtipné, velmi nedětské a v rámci žánru nepříliš obvyklé, trapno, ve všech ostatních ohledech naopak Rio vypadá až příliš šablonovitě a rutinně, což v kontrastu k mistrovské a vypiplané animaci, choreu i Powellovu soundtracku opravdu bije do očí, o to víc otravuje ta ekoagitační linie, či spíš podtext.. ()

teutates

Jedno ptáče z výšky skáče, pfff... Rio, příběh ukecaného papouška, který nejspíš neumí létat, no umí udělat kafe, či dokonce slouží jako budíček, plyšáček. Kde jsou ty pohádky mého mládi, kdy Jura Jánošík bohatým bral a chudým dával s hláškou "stoj tisíc peťsto hrmených", kde? Nevím, pohádka o rasové nesnášenlivosti, lidské zkaženosti, zachování druhu, sexuální pritažlivosti... pohádka? Já jsem na to nejspíš moc starý, no mladší publikum, nevím ehm... hezká omalovánka v "3D" akčním provedení, tak se to dneska točí. Tady toto je tak na epileptický záchvat s full servisem. 3/10 za hlavního božího hrdinu, který se na své cestě za potomstvem v rámci zachránění svého druhu a s nádechem nadrženosti tolik toho naučil. ()

rikitiki

Klasický iniciační příběh, tentokrát v hlavní roli s papouškem, který se musí z mazlíka hýčkaného v kleci přerodit do dospělce, co se umí porvat s osudem. A doslova se naučit létat. Animace peří je opravdu nádherná, ale v příběhu není nic podvratného nebo mimořádného, aby se snímek vyčlenil z řady jemu podobných. ()

• Severoamerické tržby byly 143,6 milionu amerických dolarů, celosvětové pak 483,9 mil. (NIRO)
  • Vzácny párik papagájov ary sivomodrej je naozaj ohrozeným druhom a vo voľnej prírode už celkom vyhynul. (ash99)
  • Reklamu během kino distribuce obstarala také čokoládovna Oreo, která vyráběla sušenky s modrým krémem. Na obalu sušenky byl hlavní hrdina příběhu papoušek Blu. (Terva)

Oscar 2012 - výsledky

Oscar 2012 - výsledky