Sexuálny škandál na škole

• Slovensko Zápisky o škandále (viac)

V centre príbehu filmu sú dve ženy, ktoré sa vďaka svojim túžbam a nečakanej zrade ocitnú vo veľmi vyhrotenej situácii. Celý príbeh je i so svojimi zvratmi zaznamenaný v denníku Barbary Covettovej (Judi Denchová), despotickej, cynickej a samotárskej učiteľky na londýnskej strednej škole, ktorá svojej triede vládne železnou rukou. Žije sama s mačkou Portiou, bez priateľov alebo ľudí, ktorým by sa mohla s čímkoľvek zveriť. V jej osamelom svete dôjde k zásadnej zmene v okamihu, keď sa v škole stretne s novou učiteľkou Shebou Hartovou (Cate Blanchettová). Sheba sa zdá presne tou spriaznenou dušou a verným priateľom, akého Barbara vždy hľadala. Keď sa však ukáže, že má Sheba vášnivý vzťah s jedným zo svojich mladučkých študentov, Stevenom Connollym (Andrew Simpson), zmení sa ich vzájomné priateľstvo na nenávisť. Keď Barbara sa vyhráža, že odhalí Shebaino tajomstvo jej manželovi, bývalému profesorovi Richardovi Hartovi (Bill Nighy), a zvyšku sveta, dostanú sa do popredia jej vlastné tajomstvá a temné posadnutosti. Podvody a klamstvá, ktoré ovplyvňujú životy oboch žien, pomaly vyplávajú na povrch... (TV JOJ)

Boogeyman

S podobnou sviní jako je postava Judi Dench dělám v práci, akorát že ta „moje“ svině je mnohem horší. Není tak stará, každému kdo má víc pěněz závidí, tím kdo jich má míň pohrdá, nikam nechodí, všechny pomluvá a sama lže o svých perfektních dětech a namísto nemocného kocoura má doma nemohoucího manžela. Prostě nervozní nesnášenlivá zapšklá čubka. Zápisky o skandálu mi trošku pomohly pochopit stav mysli takové lidské špíny, ubohosti vyplynuvší z vlastní životní prohry. Judi Dench podala mimořádný výkon, stejně jako Cate Blanchett, škoda že v práci nedělám s její postavou!:-) ()

klerik

Neškandalózny film, ktorý má skvelé obsadenie, ale je dosť nesúrodý. Dench je ako vždy super, ale jej postava je scenaristicky nedotiahnutá a jej snaženie o novú MISERY tak vyšlo na prázdno, ale stále je na tom lepšie ako jej kolegovia z PARFUMU a posledného HANNIBALA. Cate Blanchet je živelná, rozkošná. Fajn film, fajn dráma, menej presvedčivý triler... ()

gudaulin

Jo, to jsou věci. Jak to nemá jít s britskou monarchií z kopce, když tamní školství staví na učitelkách typu homosexuální intrikánky a nezodpovědné pedofilky. Režisér manipuluje s divákem a staví Cate Blanchett do role oběti, no nesympatizujte s takovou fešandou. Zvlášť když si Judi Dench dává záležet, aby ukázala svou postavu jako zlovolnou potvoru. Lidsky ale víc chápu starší z obou žen, která nemá zázemí, nedokáže se vyrovnat se samotou a strachem z bezmoci a která si konec konců mohla, kdyby to skutečně byla nemorální svině, přijít na daleko víc přímým vydíráním než s postavou Cate Blanchett, která se zapomněla někde v pubertě. Narozdíl od svého oblíbeného uživatele nascendiho nemám problém s uvěřitelností detailů příběhu, protože před lety jsem byl svědkem prakticky totožného případu, kdy se profesorka gymnázia zapomněla s mladičkým studentíkem a jen proto, že mu bylo víc než 15, vyhnula se narozdíl od své filmové kolegyně trestnímu stíhání. Z ostudy měla nicméně kabát a manželství dostalo tvrdý úder. Celkový dojem: 75 %. ()

B!shop

O tomhle flmu jsem nic nevedel. Pak jsem nahodou skouknul trailer a prislo mi to jako ultra drsnej buzeracni thriller, na kterej jsem se zacal tesit. Ale ted musim rict, ze to nebylo tak drsny a misty to bylo spis komedialni, ale rozhodne to bylo kvalitni. Vsechno zacina docela poklidne a je to spis takova komedie s jednou hodne neprijemnou babou, ktera vse okolo komentuje a zapisuje do deniku. Jenze postupem casu film cim dal tim vic zvaznuje, objevujou se prvni buzerace a zacina bejt jasny, ze tu nebude happy-end. A cim vic minut je za nama, tim jsou i lepsi hlavni predstavitelky. Skutecne hereckej koncert Cate Blanchett a hlavne Judi Dench, kterej obcas prijemne ozivi opet uchylnej Bill Nighy. Navic je film pekne sviznej a ma uzasnou hudbu. Cekal sem sice neco krapet vostrejsiho, ale i tak nemam duvod, proc nedat 5*. ()

honajz

Cate Blanchett jako mladá učitelka, která nastupuje na novou školu s přísnější morálkou, kde se spřátelí se starší kolegyní (Judi Dench). Ta má výborné úspěchy u studentů, ale doma se trápí. Když však starší žena odhalí aférku své mladší kolegyně, nejenže si o tom píše ve svých zápiscích, ale snaží se mladou zničit. Ženské problémy nejsou můj šálek kafe, a příběh ani herecké výkony mne nestrhly natolik, abych na tento film někdy znovu vzpomněl. ()

• Drama distributora Fox Searchlight debutovalo (22. – 25. 12. 2006) vydělalo v USA celkově 17,5 milionu dolarů. (imro)
  • Cate Blanchett (Sheba) o natáčení choulostivých scén s Andrewem Simpsonem (Steven) řekla: "Ve skutečnosti mu nebylo patnáct, ale osmnáct, ale pořád to byl mladý kluk. Bylo to velmi delikátní a musela jsem myslet na to, že v té situaci musím být za dospělého. Což nebylo úplně jednoduché vzhledem k tomu, že moje postava si namlouvá, že jde o vztah muže a ženy. Zvrat v jejich vztahu nastává ve chvíli, kdy jsou spolu v chatě. To si uvědomíte, že není způsob, jak by se s ním mohla bavit o svých dětech nebo o svém životě, prostě proto, že by to nepochopil. Lidi v životě často dělají hloupé věci, i když si to uvědomují. Když souložíte v chatce na své zahradě přímo pod ložnicí, kde je váš manžel, úplně škemráte o odhalení." (NIRO)
  • Zápisky o skandálu vznikly podle knihy „What Was She Thinking: Notes on a Scandal“ od Zoe Heller. Ve světě nepříliš známá autorka má na kontě ještě scénář k filmu Twenty-One (r. Don Boyd) z roku 1991. (imro)

Zápisky o nevěře

Zápisky o nevěře

06.07.2007

Vypjaté psychologické drama Zápisky o skandálu nadchlo většinu kritiků a probojovalo se i do oscarových nominací. Zásluhu na tom mají hlavně herecké výkony Judi Dench a Cate Blanchett, ale ani… (viac)