Hell and Back Again

USA / Veľká Británia / Afganistan, 2011, 88 min

Fotoreportér a filmař Danfung Dennis ukazuje, jak ničivý dopad má kulka z talibanského kulometu na život 25letého seržanta Nathana Harrise. Dokument tak bez problémů přechází z válečné reportáže na intimní portrét jednoho člověka a jeho osobní boj doma v Severní Karolíně, kde se Harris postaví fyzické a psychické zátěži na "přenastavení" se do civilu. K tomu mu pomáhá jeho milující manželka Ashley. Dokument Hell and Back Again tak odhaluje skutečnou cenu války. (Kryšpín)

Ace.A.T.L.

Nehodnotím kvalitu z hlediska toho, že jeden kluk se vyžívá v sebestřednosti, přehlížení vlastní ženy a neustálým připomínání lidem kolem, že je to hrdina z Afghanistanu. Ale hodnotím to, že by se na takovejhle dokument měli podívat lidi, co obdivujou válku v Afghanu nebo dokážou říct, že by tam chtěli. Je to ukázka toho, co to tam s lidma udělá. Hodně silný záběry z mise. Za mě 4* a DOPORUČUJU ()

Kryšpín

Další příběh z Afgánistánu, další děti umírající kdesi v zapadákově, další rozpadající se duše. I když je tu "jen další" příběh zobrazující životy mladých američanů, kterým systém nenadělil nic hezkého, tak tato intimní zpověď a syrový pohled do života jednoho z nich dokáže s vám škubnout, jako kulka letící do neprůstřelné vesty. Abych se přiznal, tak přesné hodnocení bych dal spíše 3,5* ()

Zejf3da

Záběry z akce jsou špičkový. Někdy si člověk říká, že to bylo fakt jenom o vlas. Třeba exploze IED byla opravdu hodně blízko. Jinak člověk kterýho ten dokument sleduje, je naprostej americkej magor kterej ani na vozejku nedá flintu z ruky. Podle jeho slov se za mlada přidal k armádě: to kill some people. No hovado na ntou a můj obdiv si rozhodně takovejhle člověk nezískal. ()

Yotanka

Nathan byl bezpochyby „gumák“ i před misí do Afghánistánu, proto si mne bohužel dokument o „gumákovi“ nezískal. (Hodnocení směřuje k dokumentu, nikoliv k zamyšlení nad utrpením, které si ve válce vyvoláváme stejně sami. Některé záběry z boje byly silné, ale ty pro mne nebyly ústřední myšlenkou sdělení. 15%) ()

Oscar 2012 - výsledky

Oscar 2012 - výsledky