V Dublinu 19. století žije Albert Nobbs, excentrický muž středního věku. Pracuje jako číšník v Hotelu Morrison, který řídí nekompromisní Marge Bakerová. Albert pracuje tvrdě a šetří peníze aby si jednoho dne mohl koupit trafiku a žít vlastní život. Nemá na světě nikoho, kromě svých spolupracovníků. Albert (Glenn Close) je totiž žena, která více než třicet let předstírá, že je mužem. Je mužem, který má své tajemství a ženou, která má svůj sen. Jednoho dne najala paní Bakerová malíře jménem Hubert Page (Janet McTeer), aby vymaloval jeden z pokojů v hotelu. Přinutí ho, aby na jednu noc, dokud nedokončí práci, sdílel Albertovu postel.  Hubert zjistí důvod, proč s ním Albert nechtěl sdílet pokoj. Odhalí mu vlastní- stejné tajemství. Skrývá se v mužském převleku před svým tyranským manželem. Oba jsou uvězněni ve vlastní pasti... (TV JOJ)

Ant

Popravdě řečeno nějak nevím, co si mám o tomto filmu myslet. Celková zápletka je hodně jednoduchá a některé postavy - především Helen a Joe - mi přijdou až příliš dobově stereotypní. Největší problém mám ale s postavou Alberta. Během celého filmu jsem nedokázala zjistit, co je vlastně jeho problém. Je transsexuál nebo se jen snaží uniknout realitě doby, ve které žije? A ačkoli je jeho postava tragická, tak jsem mu nedokázala přijít na chuť, protože byl v jistém ohledu stejně bezohledný jako zbytek postav. Tuhle šedivost většinou vítám, ale tady mi to prostě nesedlo. Herecké výkony jsou samozřejmě výborné, i když Close na Oscara nevidím. Film je každopádně natočený s velkým citem a řadím ho tak do lehkého nadprůměru. 7/10 ()

Juto

Tento film je o žene, ktorá sa vydáva za muža, aby prežila v Írsku 19. storočia. „Albert Nobbs“ je dobre natočený film. Zobrazuje Alberta Nobbsa do posledného detailu. Jeho osobnosť, jeho nádeje a sny, jeho smutná minulosť sú podané nádherne a pútavo. Postava je dobre vykreslená a stvárnená. Je veľmi súkromný, aby strážil svoje najhlbšie tajomstvo, a napriek tomu je tiež emocionálnym človekom, ktorý túži po láske a priateľstve. Jeho utrápená duša vytvára u divákov veľkú rezonanciu a súcit. Albertova smutná minulosť a súčasnosť je srdcervúca a vo filme diváci túžia po lepšej budúcnosti pre Alberta. „Albert Nobbs“ je krásny film o smutnom a potlačenom živote človeka. 7/10 ()

Flego

Emočne chladné ako dublinské počasie. Bol to zámer alebo je to nezvládnutá práca ? Pravda je možno kdesi uprostred. Na prvý pohľad by sa zdalo, že príbeh čašníka Alberta Nobbsa, ktorý je vlastne ženou, nepotrebuje emočný náboj, avšak vzhľadom k druhej polovici filmu bol jednoducho potrebný. Prečo vyzdvihujem práve emócie ? Lebo film nie je len o bezútešnom živote slúžky v hotely, ale hlavne o túžbach vymaniť sa z nespravodlivého sveta, o túžbach prežiť svoj sen o malom obchodíku, o prirodzených túžbach zrelej ženy. A tu si želalo trochu pritlačiť na city diváka. Inak je film natočený s dokonalou presnosťou, všetky zložky fungujú ako vo veľkom orchestri. 3+ ()

hous.enka

Vcelku průměrný film o transgenderové problematice 19. století, odehrávající se v jednom dublinském hotelu. Myslím, že se jak z tématu, tak z herců dalo vyždímat ještě o trochu víc. Glen Close je samozřejmě dobrá herečka, ale jako Albert Nobbs mě zkrátka nepřesvědčila. O to větší překvapení pro mě byla Janet McTeer. Scéna, ve které ukáže pravou tvář mě fakt překvapila. Nečekala jsem to. Nejen že se jí skvěle daří hrát sympatického malíře, ale i v citlivých momentech je její hraní opravdové a bez přetvářky. ()

noriaki

"Každý génius, narodí-li se jako žena, je pro lidstvo ztracen" Stendhal. A nejen génius, v Britském Impériu Viktoriánské éry neměla na růžích ustláno žádná žena která se nespokojila s životem u plotny. Přiznám se, že jsem čekal trochu jiný příběh a to co mi předložil scenárista mě trochu zmátlo. Celou dobu jsem nedokázal pochopit jaká je Albertova motivace. Žije snad pro kariéru a chce vyšvihnout ve světě mužů? A nebo popírá své pohlaví díky zážitkům v minulosti? A nebo je její převlek snaha dosáhnout zakázané lesbické lásky? Možná je to všechno dohromady a možná prostě a jednoduše chtěla žít podle svého. O výkonu Glenn Close se toho napsalo dost a dost a pochvaly byly oprávněné. Dokonce i v šatech mi připadala jako chlap co se vydává za dámu. Přitom kdo ji zná ví, že krása a šarm jí nechybí, právě naopak. Neméně skvělá byla i Janet McTeer a tradičně i Mia Wasikowska. ()

• Celosvětová premiéra proběhla 2. září 2011 na filmovém festivalu v Telluride. (BMW12)
  • Natáčení probíhalo v irském Dublinu a Wicklow. (Saku)

Glenn Close je chlap a chce za to Oscara

Glenn Close je chlap a chce za to Oscara

20.03.2010

O tom, že je Glenn Close vynikající herečka, se nemusíme dohadovat. Přestože by měla sbírat nominace a Oscary s frekvencí Meryl Streep (neříkejte mi, že jste si je nikdy nespletli), má na kontě jen 5… (viac)