Anne Hathawayová tentokrát nikoli v roli princezny, nýbrž coby těžkými traumaty postižená dívka, která po letech izolace přijíždí na svatbu své sestry. Za vynikající výkon v tomto snímku byla herečka nominována na Oscara. Režie se ujal Jonathan Demme (Mlčení jehňátek, Filadelfie).
Byť by název tohoto snímku mohl evokovat některé sladkobolné romantické komedie, tento film nemá s nevěstami a ženichy na útěku nic společného. Spíše naopak. Ačkoli se jeho děj točí kolem svatby, jedná se především o silné psychologické drama, dávající nahlédnout do temných zákoutí lidské duše. Hlavní hrdinkou je dívka Kym, která sice svým vzezřením připomíná princeznu, ale hluboko v sobě skrývá bolesti a vnitřní démony, jež cupují její srdce na kousky. Proto se také chová tak, jak se chová. Rodina ji nemůže vystát, poslední léta strávila v léčebně, ale nyní se vrací domů, protože se vdává její sestra Rachel. A právě napjaté prostředí, jež kolem sňatku panuje, se stává arénou velké bitvy citů a traumat, během níž možná konečně bude vyřčeno vše, o čem se tak dlouhou mlčelo. V hlavní, pro ni velmi netradiční roli exceluje hollywoodská hvězda Anne Hathawayová, jež byla za tento herecký výkon nominována na Oscara. Tvůrcem snímku pak není nikdo jiný než oscarový Jonathan Demme, režisér nezapomenutelných klenotů Mlčení jehňátek a Filadelfie. (oficiálny text distribútora)

Terva

Stále, a asi nikdy si nezvyknu na " reálnou " kameru. Strašně mi to vadí, bolí z toho oči. Žádný snímek natočený sitkamerou si pořádně nevychutnám. Tady je dokonce kamera Declana Quinna tak vlezlá a stále v pohybu, že se pohybuje, i když nemusí. Naštěstí je snímek tak jednoduchá záležitost, že to člověk ani nemusí sledovat. Někdy stačí jenom poslouchat. Je to film o dialogu. CITÁT - Ráchel se nám vdává.......... ** ()

Falko

Dva dovody ma viedli k tomu, aby som si tento film pozrel. Ten prvy dovod je reziser Jonathan Demme, ktory natocil MLCANIE JAHNIAT (1991) alebo PHILADELPHIU (1993) s Tomom Hanksom a s Denzelom Washingtonom a okrem tychto filmov si uz na ziadny iny od neho nepamätam. Mimochodom pre zaujimavost by som chcel dodat, ze hned na zaciatku filmu ako odkaz na Mlcanie jahniat spomenie Anne Hathaway samotneho Hannibala Lectera pocas jazdy autom z liecebne domov. Druhy dovod je moja oblubena herecka Anne Hathaway, ktora bola pravom nominovana na Oscara za najlepsiu herecku v hlavnej ulohe, avsak v konkurencii si Oscara domov odniesla Kate Winslet za ulohu v drame PREDCITAC (2008). Myslim si, ze z tohto nametu sa dalo omnoho viac vyskrabat, ako to predviedol reziser a namiesto toho akokeby zabudol na noznicky v strizni a neskratil svadobnu zabavu, na ktorej sa zabavali asi len herci alebo i neherci. V kazdom pripade, chvilami to bolo dost nudne a na konci zaverecnych titulkov mi v hlave presla otazka: ,,A to bolo vsetko?" _________ Anne Hathaway - (Kym) +++ Rosemarie DeWitt - (Rachel) +++ Debra Winger - (Abby) +++ Jerome Le Page - (Andrew) +++ Sebastian Stan - (Walter) +++ Roslyn Ruff - (Rosa) +++ Bill Irwin - (Paul) +++ Produkcia: Jonathan Demme +++ Hudba: Donald Harrison Jr., Zafer Tawil +++ ()

kleopatra

Nikoli další díl Deníku princezny, ale domácí video o vypuštění stáda kostlivců v rámci předsvatební psychózy s Rachelinou sestrou v hlavní roli, tak trochu a la Dogma. Potížistka Kym dělá dlouho kašpara a jako pozérka tím ostatní poznamenané jen vytáčí. Pak ale nastane situace, kdy klaun pod tíhou vlastních mimiker řekne něco jako: mužu abstinovat, mužu se všem omluvit, ale co se stalo, nezměním i kdybych byla Matka Tereza, a musím s tím do smrti žít ... a ta byla i s Anne Hathaway oscarová. Trauma pod povrchem ale výrazně otupuje až ubíjející roztahanost kolem svatby. Život, když něco bolí a něco se hojí, je taky rozvleklej, ale tady to bylo podle mě zbytečný a na škodu. 3,5*. ()

misterz

Psychologická dráma so silným príbehom a vnútornou bolesťou hlavnej hrdinky. O tom, že s niektorými udalosťami, ktoré sa stanú v našom živote či už nešťastnou náhodou alebo nie, sa skrátka vyrovnať nedá. Jediná otázka, ktorá sa potom neustále derie na povrch je, že kto je na vine?... A je to vlastne dôležité? Čas sa už nevráti späť. Človek sa s tým musí naučiť žiť a dúfať v odpustenie, sám pred sebou i pred ostatnými... Nie všetko sa tu podarilo tak ako som si predstavoval, hlavne ku koncu príbehu som si niečo okolo jednania a udalostí okolo hlavnej postavy (Anne Hathaway) predstavoval trochu inak - myslím, že reálnejšie by bolo trochu tvrdšie vyznenie pointy, no i tak to ako celok na mňa slušne zapôsobilo. Hlavne vďaka atmosfére, pár výborným scénam (mám rád rodinné stretnutia, kde sa vyťahujú rôzne staré tajomstvá a traumy, tiež konfrontácia matky a dcéry bola výborná...) a v neposlednom rade aj vďaka výbornému herectvu A. Hathaway. Škoda toho konca, na môj vkus sa tu až príliš veľa času zabilo tancovaním a spievaním, u mňa to v tých chvíľach strácalo to čaro psychodrámy. Ale chápem to, veď svadba. Lepší priemer. 65/100 ()

GodComplex

Jedna vec je jasna - jestli nekdy spacham svatbu, coz je sama o sobe sci-fi sfera, tak jedine absolutne alternativnim zpusobem, bez sebemensiho naznaku nejake podobne rodinne party, ktere jste zde v prubehu celeho filmu svedky. Konstantni pocit trapnosti a chytani se za hlavu co je tohle za demenci a jestli jsou ty lidi vubec mentalne pri smyslech. K tomu Anne Hathaway, ktera je oficialne naprosto neschopna herecka, hrala tak neskutecne bezradne, ze ani na chvili nebyla sto se do role vzit, neustale jste museli trpet jak se snazi krecovite predvadet, jak ji to vubec nejde a jak moc trapne to ve vysledku pusobi. Na druhou stranu to bylo cele pomerne realisticky pojate a melo to i par silnejsich vypjatych scen, ktere to zuby nehty drzi na dvou hvezdach. Bylo to ale tak trosku typicky podpasove citove vydirani v podobe analyzy smrti blizkych atd. Film sam o sobe napr. z reziserskeho pohledu je na tom dost bidne. 3/10 ()

• Scéna se soutěží, kdo dřív naplní myčku nádobím, je založena na skutečné události, která se stala Sidneymu Lumetovi a Bobu Fosseovi. (HappySmile)
  • Anne Hathaway obržela za svůj výkon cenu pro nejlepší herečku na Critics Choice Awards 2009. (ufooonek)
  • Fotky malého Ethana jsou ve skutečnosti fotky z dětství mladšího bratra Anne Hathaway. (HappySmile)