Vera Drake je obetavá žena, ktorá sa stará o svoju milovanú rodinu, starú a chorú matku aj chorého suseda. Má však i svoje tajomstvo, o ktorom nikto z jej blízkych nevie. Bez ich vedomia navštevuje ženy, ktoré chcú ukončiť svoje neželané tehotenstvo a vykonáva pokútne potraty. V Anglicku päťdesiatych rokov, kedy sa film odohráva, totiž bolo umelé prerušenie tehotenstva nezákonné. Vera Drake je presvedčená o tom, že pomáha ženám v ťažkej situácii, no keď je jej tajomstvo odhalené, jej vlastný svet sa začne rýchlo rúcať... (RTVS)

DDT

Tenhle film si asi papež na dobrou noc pouštět nebude :-) Tři hvězdičky dávám hlavně proto, že se mi víc líbí Leighovy starší snímky a pak ještě z jednoho poněkud zvláštního důvodu. Imelda Staunton mi totiž celou dobu silně připomínala Jiřinu Švorcovou, což mě tak rozhodilo, že jsem se na film nedokázal pořádně soustředit. ()

Matty

Válkou vyrabovaná Anglie 50. let. Syrovost. Herci, které by s nabídkou práce sotva oslovil nějaký módní časopis. Obnošené oblečení. Nepříliš prosvětlené interiéry. První polovina, kdy nás Leigh nechává bez jakékoliv manipulace sledovat každodenní úkony paní Very Drake, je právě díky autenticitě všeho okolo fascinující. Její ilegální provádění potratů režíruje se stejnou střídmostí a nezaujatostí jako drhnutí zábradlí, o to více má nejspíš vyniknout následné „vytržení“, náhlá konfrontace hrdinky s něčím jako je stát a zákony. Emoční účinek druhé, trýznivé hodiny, mě však i přes excelentní výkon Stauntonové naprosto minul. Na druhou stranu jsem si mohl s čistou myslí a racionálním odstupem přebrat, co si režisér/scénárista (pevný scénář fakticky neexistoval) o tématu(ech) myslí, resp., co chce, abychom si mysleli. Jak tomu u „těžších“ filmů bývá, není to jednoznačné. Nezpochybnitelné je jedno – spravedlnost nemá srdce. 75% Zajímavé komentáře: Rex Mundi, Radko, Anglie ()

freddy

Tak tohle byl doják! Ale neuvěřitelně zajímavý doják, který nemohl nechat nikoho klidným. Imelda Staunton zde prostě exceluje a všechna její ocenění za tuto roli jsou ve správných rukou, protože takový herecký výkon, díky kterému herečce uvěříte každé slovo, každý pohyb, každý výraz, každé pohnutí mimických svalů i její oční výraz plný dojetí, smutku ale i lásky, ten prostě musí být oceněn. A přesně tohle se mi stalo v tomto filmu. Imeldě Staunton jsem věřil vše, co předvedla. Bravurní herecký výkon, za který nezbývá než smeknout. Jen škoda neproměněné nominace na Oscara, ten by byl určitě ve správných rukou. Ale abych se vyjádřil i trochu k ději. I dějově to byl velice povedený film, který ve mne nevzbudil ani malý náznak nudy a bylo stále na co koukat. Takže i po této stránce velice vydařený film. Navíc i herecké výkony ostatních aktérů jsou snadno uvěřitelné a doplňují specifickou atmosféru tohoto snímku. Takže za sebe uděluji maximální hodnocení a jsem rád, že jsem mohl tento snímek vidět. ()

Stanislaus

Vera ráda pomáhala jiným lidem v nouzi - bezmocnému sousedovi, staré matce a ... nechtěně otěhotněným dívkám. Její život byl idylický. Avšak všechno pěkné jednou končí. A Veře se tak během jednoho dne rozpadne téměř celý svět a tragédie zasáhne i její nejbližší. A teď záleží, jak se s těmito špatnými zprávami každý vypořádá. Vera Drake je solidně natočené drama z vynikající britské produkce, kterému vévodí herecký výkon Imeldy Staunton, která byla po právu nominovaná na Oscara. Snímek nabízí silný příběh jedné dobrosrdečné ženy, která věřila, že koná dobro. Nebýt toho useknutého konce, hodnotil bych plným počtem. ()

Hedka odpad!

Tento film dostal mnohé ocenenia a pravdupovediac - ani sa nečudujem. Excelentný herecký výkon hlavnej hrdinky, dobrá réžia a problém, ktorý hýbe svetom - potrat áno alebo potrat nie. Môj názor je jednoznačne PROTI, a preto považujem tento film za neskutočnú propagáciu "kultúry smrti". Pod rúškom dobra propagovať zlo - to je absurdné!!! Hlavná hrdinka Vera by určite urobila lepšie, keby zo samej lásky a dobroty pomáhala radšej ohrozeným deťom a nevraždila ich! Kto sa tých detí zastane?! Umenie by malo slúžiť dobru a nemalo by byť v službe zla. Médiá, obzvlášť film, dokáže mať veľký vplyv na vytváraní názorov. Vie sa bravúrne pohrať s citmi ľudí a vie dostať diváka práve tam, kde ho tvorcovia chcú mať. Tento film je toho typickou ukážkou. Veď čo je cieľom tohto filmu? Nuž vyzerá to tak, že je to predsa ..."neľudské... zakazovať potraty", lebo niekto si ich nemôže dovoliť - "ako dobre, že už je to povolené". Celé zle! Je to pro potratový film - maximálne rafinovaný, škodlivý, zlý a manipulatívny, preto ho nemôžem hodnotiť inak ako ODPAD. ()

• Celý film byl natočen bez scénáře. Scénář filmu byl poté v roce 2005 nominován na Oscara. Mike Leigh řekl, že musel připravit scénář tak, aby mohl být poslán členům Akademie, protože ve skutečnosti tento scénář vůbec neexistoval. (Cheeker)
  • Proces natáčení trval zhruba rok. (Cheeker)
  • Kromě Imeldy Staunton žádný další herec nevěděl, že je film o potratech, dokud to nezjistila jeho filmová postava. Každý herec věděl nějaké informace pouze o své postavě. (Cheeker)