Deň víťazstva

• Česko Den vítězství (viac)

Príbeh odhaľuje jednu zo zabudnutých stránok 2. svetovej vojny - nasadenie alžírskych dobrovoľníkov, ktorí bojovali proti nacistickému Nemecku, aby oslobodili Francúzsko, ktoré bolo aj ich vlasťou. Štyria hlavní hrdinovia filmu sú každý iný, no odvaha a nasadenie na ceste z Alžírska cez Taliansko a Francúzsko až do Nemecka ich neopúšťajú ani vtedy, keď vidia, že francúzski vojaci majú prístup k lepšiemu jedlu, dňom voľna i kariérnemu postupu. Kam sa podeli ideály slobody, rovnosti a bratstva? Film bol nominovaný na Oscara a získal množstvo ďalších ocenení. (oficiálny text distribútora)

Malarkey

Nedokážu tomuto filmu dát plný počet na to je příliš podobný Bratrstvu neohrožených a filmu Zachraňte vojína Ryana. Možná tak ze začátku, když jsem si všim, že něco takového bude, byl jsem potěšen, ale když jsem viděl trailer, nadšení okamžitě ze mě spadlo. Když se podíváte sami pochopíte. No a samotný film po příběhové stránce je vojín Ryan okopírovaný i s jeho proužky na uniformě. Ale co na tom, že je to takovéhle jaké je, i tak se na to dá koukat. Sympatické je, že se do koprodukce chytly země, ve kterých se příběh odehrává a na druhou stranu originálně pojatá myšlenka, odvyprávět příběh Muslimů za druhé světové války má své patřičné kouzlo. Ale i tak si nemůžu být jistý tím, co z toho nakonec mělo vzniknout. Možná jsem cítil zklamání, páč nebýt závěrečné válečné scény byl bych se nerozhodl ani pro tuto známku. Celý průběh příliš akce nepobral a když jo tak jen krátkově a zmateně. Takhle se divák má alespoň těšit na konec s faktem, že se podívá na film, který možná už někde viděl, akorát s jinými, přesto příjemnými herci, jinou krajinou a překvapivě se solidně odvedeným zpracováním. ()

mirec88

Prekvapilo ma to. Nikdy v živote som netušil, že Arabi pomáhali Francúzom v 2. svetovej vojne a oni sa im ešte tak "pekne odvďačili". Smutné. K filmu - bol pekný ryanových rozmerov, ale trošku nudný cez tie 2 hodiny sa toho až toľko neudialo. Ale kamera, réžia aj herci boli perfektní a ešte raz - klobúk dole pred Arabmi, ktorí bojovali nie za slobodu, ale "svoju vlasť". ()

Shakers

Mám rád vojnové filmy a obzvlášť s druhej svetovej, ale toto ma nejako nebavilo. Možno to bolo príbehom, možno to bolo postavami, možno to bolo hercami, alebo to bola kombinácia všetkého. Každopádne som to dopozeral do konca, pretože sa na tu výpravu pekne pozerá, to sa musí nechať. A som rád, že som to dopozeral dokonca, pretože záver bol najlepší na celom filme. Nie že by bol super, ale celý film moc toho neponúkol a v závere konečne ide do tuhého. 55% - 3* ()

Horak

Velké zklamání, vychvalovaný film, který se utápí v balastu popisnosti a plytkých deklamací hlavních hrdinů typu "válka je špatná". Režisér i kamera si místy neví rady a děj se vleče a vleče, herci nemají co hrát, chodí odnikud nikam a odříkavají. Závěrečná bojová scéna je sice velmi zdařilá a profesionálně zvládnutá, ale nic to nemění na tom, že film měl být o půlhodinu kratší a charaktery postav propracovanější. Téma je sice nosné, ale dalo se zpracovat mnohem lépe. S francouzkým filmem to jede hodně z kopce. ()

Noddy

Príjemne ma to prekvapilo, po Bitke o Dien Bien Phu som taký dobrý film od Francúzov (o ostatných ani nehovoriac) nečakal. Ale miesto Arabov mali ako príklad vojakov z kolónií radšej použiť Senegalcov a Kamerunčanov, v súčastnosti sú to predsa len predstavitelia umiernenejších národov. Alebo v tom bol zámer nás presvedčiť, že existujú aj "dobrí" Arabi... (po minuloročnej návšteve Tuniska ma nepresvedčia) ()

• Film byl natočen dle skutečných válečných událostí 2. světové války z let 1944 až 1945 a autentických vzpomínek severoafrických domorodých vojáků. (Lynette)

OSCARS - výsledky

OSCARS - výsledky

26.02.2007

Rozdáno. Až na pár výjimek (jako například kategorii Nejlepší zahraniční film) se moc překvapení v letošních Oscarech neudálo. Nejvíce Oscarů, konkrétně v těch nejsilnějších filmařských kategoriích -… (viac)

Oscary již po devětasedmdesáté

Oscary již po devětasedmdesáté

24.01.2007

Rok se s rokem sešel a opět se budou vyhlašovat prestižní každoroční akademická ocenění - Oscary. Nejvíce nominací mají: Babel (7), Dreamgirls (8), El Laberinto del Fauno (6), Královna (6), Krvavý… (viac)

Švankmajer letos na Oscary nedosáhne

Švankmajer letos na Oscary nedosáhne

18.01.2007

Americká filmová akademie už oznámila užší výběr pro nominace na Oscara v kategorii Nejlepší cizojazyčný film. Z šedesáti tří filmů vybrala devět titulů, které se ještě poperou o místo v nominační… (viac)