Wallace & Gromit: Prekliatie králikolaka

• Česko Wallace & Gromit: Prokletí králíkodlaka (viac)

Roztržitý vynálezce Wallace a jeho věrný psí společník Gromit - úžasná dvojka z Oskarem oceněných plastelínových kraťasů tvůrce Slepičího úletu Nicka Parka - poprvé vstupuje na filmové plátno v celovečerní dobrodružné komedii. V městečku zuří zeleninová horečka, blíží se totiž každoroční Obří zeleninová soutěž. Každý se chce nejen zúčastnit, ale především vyhrát, proto všichni hojně využívají služeb Wallace a Gromita, kteří vlastní vynález na účinné hubení všech myslitelných škůdců. Když městské zahrádky, skrývající zeleninové poklady, začne po nocích bezohledně plundrovat záhadná zeleninožravá příšera, požádá pořadatelka soutěže, Lady Tottingtonová, Wallace s Gromitem, aby jejich výstavní mrkve a květáky zachránili. Kromě nich se do boje s lítou šelmou pouští i snobský Victor Quartermaine, který si chce likvidací příšery zajistit nehynoucí slávu a lásku Lady Tottingtonové. Jenže on i naši dva kamarádi brzy poznají, že jejich soupeř rozhodně není žádný salát... Režisér Nick Park vděčí Wallaceovi a Gromitovi za tři Oscary v kategorii Nejlepší animovaný krátký film. V roce 2000 natočil svůj první celovečerní snímek - Slepičí úlet, který se také stal obrovským hitem. Ve všech projektech zůstávají on i jeho domovské animační studio Aardman věrní poněkud staromódní, nicméně dokonalé plastelínové animaci. "Nemyslím si, že bych někdy začal k práci přehnaně využívat počítače. Když animujete ručně, můžete svým postavám dodat víc života a plasticity. A u plastelínových postav to platí dvojnásob," říká Nick Park... Velmi plastické jsou nejen jeho postavy, ale i samotné příběhy obou hrdinů, u kterých se zaručeně pobaví diváci bez rozdílu generací. Děti ocení situační komiku a ztřeštěnost charakterů, dospělí zase spoustu subtilnějších vtípků a přesah do jiných filmových žánrů, včetně hororů, thrillerů nebo akčních filmů. Žádná z těchto kvalit celovečernímu dobrodružství Wallace a Gromita rozhodně nechybí. (oficiálny text distribútora)

monolog

Není to špatnej film, to vůbec ne. (A ti, kteří náhodou ode mě četli ještě jiný komenty by měla ta první věta něco naznačit.) Obvykle podobně začínám, když mě ten film nechal chladným. A tady jsem zůstal spíš studenej jak kamna v létě. Plastelína je hezká, všechen svět je tu úžasně propracovanej, ale že by to byl nějak význačný a zábavný film? Jakákoliv z kratších epizod má v sobě mnohem víc nápadů, víc humoru i elánu, než toto. Navíc předvídatelnej děj, kterej prozrazuje už název, tomu nijak moc nepřidá. Vlastně je to jen další šuměnka ze série Kupsi Šumsi. Další promrhaná skvělá šance na skvělej film. Kde je ta hravost Slepičího úletu? Kde jsou ty ďábelský nápady z Cracking Contraptions? Kde jsou ty do nejmenšího detailu promakaný příběhy z ostatních kratších W&G? A kde jsou ty absolutně úžasný hlášky z Mezi námi zvířaty? V kýblu, sežrali je králíci. Tohle je bohužel spíš jen pohádka pro malý děti, míň zábavná a míň dospělá, přesto ale víc nudná. ()

Jordan

wallace a gromit nicka parka sú vo svete animovaného filmu už starí známi a nielen to, je to záruka precíznej animácie, skvelej zábavy, milého humoru a vynikajúcich nápadov. celovečerný film s týmto neodolateľným párom je jeden z najlepších a najmilších animovaných filmov aké som v poslednej dlhej dobe videl. poteší malých i veľkých. mňa potešilo stopercentne. vynikajúce fóriky, "citácie" a Gromit je na zožranie. Silno odporúčam! ()

Lynn

"Prokletí králíkodlaka" bylo moje první setkání s Wallacem & Gromitem a dopadlo celkem rozporuplně. Podle hodnocení na CSFD a ohlasů kritiky jsem čekala mnohem více než nakonec film nabízí. Několik vtipů či jemných narážek bylo opravdu trefných, ale jinak mi film nějak geniální nepřišel. Navíc myslím, že ani distributor nezvolil nejšťastnější přístup k tomuto dílku, které je podle mého určeno převážně odrostlejšímu publiku. V kině ovšem převažovali hlavně děti, kterým film plný britského humoru asi moc neřekl. ()

Slarque

Moje oblíbená plastelínová dvojice nezklamala ani v celovečerním formátu, i když si myslím, že se k nim krátkometrážní stopáž hodí lépe. Množství nápadů a vtípků je tradičně vysoké, film je báječně a do detailu vypiplaný, báječnému dabingu vévodí hlásek Heleny Bonham Carter a výborná je i hudba. Téměř dokonalé! ()

Marius

Po všetkých tých nadšených komentároch som sa na Wallace and Grommit dosť tešil, o to väčšie je však moje sklamanie. Nechápte ma zle, plastelínová animácie je vynikajúca, postavičky dostatočne komické, čo však absentuje je poriadny príbeh. Film má švih v záverečných dvadsiatich minútach, ktoré sú nabité odkazmi na iné filmy a strhujúcou ( nikdy by som neveril, že toto slovo použijem v súvislosti s plastelínou) akciou. Takisto úroveň fórov je v celom filme dosť nevyrovnaná, rozhodne som sa na tom netlamil toľko ako napríklad na Burtonovej Továrni. Záverečný verdikt : Vizuálne pútavý animák s nevyrovnaným dejom a úrovňou humoru. 7/10 ()

• Výroba tohoto prvního celovečerního filmu Wallace a Gromita trvala pět let, přičemž denně vyrobili tři sekundy filmu. (imro)
  • Sýr Stinky Bishop, který se objeví ve filmu, skutečně existuje a vyrábí ho jen jedna firma na světě, ročně produkuje sotva 22 tun tohoto výrobku. Ještě před uvedením filmu do kin se objednávky na sýr zvýšily o 500 %, ale firma pro uchování jedinečnosti vyrábí nadále tradiční množství. (imro)
  • I když jsou Aardmani pověstní svou prací s plastelínou, do výroby museli zapojit také počítače. Speciálně vyvinutý program, bez kterého by se nedala vyrobit například mlha či králíci v „králíkovysavači“, ale detailně kopíroval ruční práci, a proto i na CGI postavách vidíme otlaky prstů v plastelíně. (imro)

Aardman to rozjíždí

Aardman to rozjíždí

21.06.2007

Studio, které proslulo plastelínovými animáky Slepičí úlet a Wallace a Gromit: Prokletí králikodlaka a loni si vyzkoušelo digitální animaci v Spláchnutém, nedávno zamávalo na rozloučenou DreamWorksu… (viac)

Rychlonovinky

Rychlonovinky

31.01.2007

DreamWorks a Ardman Animations téměř 10 let pracovali společně a vzešly z toho celkem 3 animované filmy: Slepičí úlet, Oscarový Wallace a Gromit: Prokletí králíkodlaka a Spláchnutej. Obě studia se… (viac)