Predčítač

Scenár:

David Hare

Hudba:

Nico Muhly

Kate Winslet, Ralph Fiennes, David Kross, Lena Olin, Bruno Ganz, Jeanette Hain, Susanne Lothar, Alissa Wilms, Florian Bartholomäi, Friederike Becht (viac)

V 50. rokoch sa pätnásťročný Michael zoznámi v Berlíne s tajuplnou Hannou a prežijú spolu vášnivý letný románik. Počas stretnutí Hanna žiada mladíka, aby jej čítal klasické literárne diela, ktoré preberajú v škole. Avšak jedného dňa Hanna bezdôvodne zmizne. Michael sa s ňou po rokoch znovu stretáva ako študent práv, lenže za šokujúcich okolností, ktoré ho donútia prehodnotiť vzťah nielen k nej, ale aj k celej histórii Nemecka. Hanna totiž stojí na strane obžalovaných v procese s dozorcami z koncentračného tábora. (TV JOJ)

Jossie

Je mi to skoro líto, dát jen 4*, ale úvodní třetina filmu je doslova nudná a když to porovnám s filmem, který mě odrovnal nejvíc a nakonec ani nebyl nominován na Oscara (Gran Torino), nemůžu u Předčítače jinak. Jinak je to velmi dobrý film a jakmile skončil ten hrozný úvod, děj se výrazně zlepšil a tu nominaci na Oscara jsem pochopila. Je to příběh o vině a trestu, o lásce a odpuštění, o zničených životech a krutém procitnutí a rozhodně ve mně zanechal mnoho témat k přemýšlení. Kate Winslet je samozřejmě výborná, přesto ale nepochopím, proč za roli Hanny nominaci má a za Nouzový východ ne, protože tam by ji zcela jistě proměnila. Tady si nejsem tak jistá. ()

Tetsuo

Nesmyslně vystavěné vyprávění o něčem, co je dost chucpe vyprávět. Všichni samozřejmě musí vědět, co je Hanna zač a proč se jí předčítá, což dojde každému z traileru, nebo z prvních scén - takže, kde má být nějaké napětí, z čeho by vzniklo? První hodina = smrtící nuda a čekání na zjevné zvraty. _________ No a potom máme začít litovat starou bábu jen proto, že ji hraje špatně namaskovaná Kate Winslettová, nebo proto, že ji kdysi omylem miloval hlavní hrdina? Ani jedna z hlavních postav není nijak hlouběji propracovaná, obě jsou to jen vykalkulované ploché figury, které slouží v jakési hodně perverzní úvaze, která popírá sama sebe. Když vám film ústy jedné z postav řekne, že z určitého tématu nevytěžíte katarzi, a přitom se poslední stráášně roztahaná půlhodina snaží dojít jistého rozhřešení, vzniká protimluv jak vyšitý. Dokonale typické pseudoumění, učebnicový midcult. ()

B!shop

No tak Daldry se zase vytah. Prvni pulka filmu je sice jeste slabsi a skoro bych rek az stereotypni a nic noveho neprinasejici, pouze romanticky drama o vztahu studenta a starsi zensky. A vetsinu casu to je proste o tom, jak student bezi za svoji zenskou ze skoly, aby si to rozdali. A nutno rict, ze Kate Winslet uz takova kocka neni, aby se tam producirovala odhalena a davala si celkem odvazny sexualni sceny. No a pak pride druha polovina. Ktera na me zapusobila o to vic, ze jsem si neprecet o cem film je a tudiz jsem to necekal. Z filmu se totiz stane napinavy a dojemny soudni drama, hned je jasny, proc je dej zasazenej do povalecnyho nemecka a celej film nabere na zajimavosti. Na posledni pulhodinku, kdy se film od soudniho drama zase posune nekam dal, to navic prevezme misto paradniho Krosse rovnez paradni Ralph Fiennes jako jeho dospela verze. Jinak Kate Winslet hraje paradne, pri cemz ji taky napomaha zajimave napsana postava a make-up kuli starnuti. Akorat ten konec je takovej lehce protahovanej. No a co se tyce trochu zvlastniho nazvu Predcitac, to se behem pulhodinky filmu objasni. ()

gudaulin

Jestli měl být film vprvní řadě dramatem o odpovědnosti, vině a trestu, pak v mém případě se mu příslušné emoce a katarzi vyvolat nepodařilo. Snímek kombinuje dva problémy, a to vztah 15letého chlapce s o generaci starší ženou a pak konflikt vyplývající z podílu mladé ženy na válečných zločinech. Neznám knižní předlohu, a tak nedokážu posoudit, do jaké míry vyplávají filmové nedostatky z literární látky nebo ze scénáře, ale některé motivy a roviny vztahu hrdinů mi zůstávaly utajené nebo mě nedokázaly zaujmout. Silnější se mi obecně jevil problém vztahu dvou nerovných sexuálních partnerů. Na vzniku toho vztahu mimochodem není nic až tak šokujícího, i když pochopitelně jde o jedno z mála tabu, které platí i v současnosti. Poválečné Německo se muselo vyrovnávat s problémem, že chyběly miliony mužů padlých na frontě, a tak si ženy pomáhaly všelijak. Ta rovina zločinu a trestu nefunguje jednak proto, že je v případě hlavní hrdinky její podíl na zločinech nezpochybnitelný, jednak tuhle linii odsune do pozadí bizarnost celé zápletky a hlavní hrdinky. Postavy mi přišly až moc ploché a film utahaný. Celkový dojem: 55 %. ()

kulyk

Je radost až na kost vidět takto přeceňovaný film. Nevím proč, ale novopečení germánští herkové plejí začasté tak, že by Udo Kier byl snad raději Albáncem. Především Davídek Krossů je dřevěný jako totem. Možná jen v okamžicích, kdy si nezávazně poblinkává po ulicích Karl-Marx-Stadtu, ze sebe vyndavá nějaký ten ,,talent" (vysvětlivka č.1 - tím je míněna starověká váhová jednotka). SPOILERY jako kráva! Historické nepřesnosti jsou věcí, která mě dokáže mírně nažhavit, dělá-li však někdo z logiky ementál, činí mne přímo ohňometným. Nemyslím si, že výběrové sdružení se zprofanovanou zkratkou SS, do něhož se v prvních letech jeho existence blonďáček nedostal, pokud měl jednu jedinou plombu, nabíralo negramotné hysterky od Siemense. A leží-li někde na kapačkách pozůstatky poválečného šalinového konduktéra, asi vám potvrdí, že se jeho povolání považovalo za relativně uznávané. Kdo neznal bukvy (výjimečně zde míním písmena), svezl se na plošině leda tak za kačku. Ku podtržení marnosti - Kejt je docela dost vydojená. Díky Bohu alespoň za ukázkový happy end. Lilleček - je to strašně sehraná a nelogická sračka, prdelko! A potahuji nejraději nad www.maminkam.cz.) ()

• Název filmu se objeví až před závěrečnými titulky. (griph)

Superhvězdná britská špionáž

Superhvězdná britská špionáž

14.11.2010

Inteligentních špionážních thrillerů je dnes zoufale málo (opakuji: „inteligentních“), takže když se David Hare, dvakrát nominovaný na Oscara za Hodiny a Předčítače, rozhodne napsat a režírovat… (viac)

Tom a Sandra blízko a hlasitě

Tom a Sandra blízko a hlasitě

24.08.2010

Ještě takhle před rokem by nám tato kombinace jmen zněla nepatřičně. Tom Hanks ve filmu Stephena Daldryho – v pohodě. Ale po boku Sandry Bullock? Jejda! Všechno se změnilo. Sandra je teď držitelkou… (viac)

Kate zaskakuje za Nicole

Kate zaskakuje za Nicole

15.01.2008

Jakmile Nicole Kidman dotočila válečný velkofilm Baze Luhrmanna Australia, s nadšením se vrhla na další projekt, nazvaný mateřství. S manželem Keithem Urbanem očekávají potomstvo, což je určitě… (viac)