Jesus Camp

(festivalový názov)
  • USA Jesus Camp

V Americe existuje stále sílící evangelická komunita, jejímž hlavním cílem není ani tak přivést Boha na zem, ale spíše vrátit celou zemi Bohu. Věří, že je třeba, aby konzervativní křesťané převzali vládu a podřídili ji vlastním pravidlům. Kromě politického programu se tato organizace zaměřuje i na výchovu dětí a nových členů. Nejenže jsou vlastní potomci často vyučováni doma, ale navštěvují i skupiny a tábory, kde je jim vštěpován jediný správný názor na svět. Není možné zůstat chladným pozorovatelem této mozaiky neotřesitelných pravd, vyprázdněných hesel a emocionálně vypjatých projevů. Před divákem se rozvíjí pásmo zachycující víru a její projevy, které bývají tradičně spojovány s pozitivními hodnotami. Zde však přerůstají ve fanatismus. Film ukazuje, jak je dětem odebírána svoboda volby, jak jsou násilně izolovány uprostřed jednoznačných tvrzení, pravidel a názorů, o nichž se nediskutuje. Tvůrci se do tématu pustili s neobyčejnou statečností a pevně se začlenili do uzavřené komunity, aby naplno odhalili neznámou a temnou stranu náboženské organizace. (oficiálny text distribútora)

wipeout

Keď vás scéna v Boratovi o jeho návšteve kostola zarazila, tak verte, že ste ešte nič nevideli. Tento dokument sa nehrá na nejaký korektne zostavený vyvážený mix pohľadov na jeden problém, ani to vôbec nevadí. Mrazí vás po celý čas sledovania. Hovoríte si najprv, že možno toto je odpoveď na morálny úpadok západnej civilizácie, no ono vymývanie mozgov od mladi nie je nič iné ako zneužívanie detskej dôverčivosti a vôle učiť sa. Presne ako sa v tomto dokumente hovorí a priznávajú si to aj samotný pastrovia:"čo sa naučí sedemročné dieťa v ňom zostane už navždy" a toto podľa nich treba využiť na vštepenie tých "pravých čistých" myšlienok. Proste hrozivá podívaná, keď vás táto téma čo i len trochu zaujíma neváhajte oplatí sa. Znížené hodnotenie len kvôli nevyváženosti a príliš malej vzorke ludí na, ktorej sme sa mohli presvedčiť o pravde či nepravde tvrdení, ktoré sú tu uvádzané. Ešte musím spomenúť hudbu lebo to sa v dokumente tak ľahko nevidí zvládnuť túto stránku tak bravúrne, ak vôbec. 4,5* ()

sonnak

Vnucování jakýchkoli ideologií ostatním lidem se mi vážně hnusí...tím hůře, pokud jde o děti, které, je-li vše řádně promyšleno, mají minimální šanci se psychickému nátlaku ubránit - jejich jedinou záchranou bývají rodiče, kteří jsou ale mnohdy s propagandou za jedno, tudíž není žádná šance. Stačí se podívat na Becky Fisher, ta kdyby neříkala věci, které mi jsou těžce proti srsti, žral bych ji to snad i s navijákem - zkrátka ví, jak na to. A to jsem pěkných pár let za průměrem jí převychovávaných dětí. Co si budeme nalhávat, i kdyby nebyli učeni takovým blábolům, nebude to správné. Děti si zkrátka mají jen hrát a mají si užívat - a na věci jako je víra a smysl života musí narazit postupem času každý z nich sám. Ve dvaceti, ve třiceti, nebo v padesáti, nebo radši vůbec - ale ksakru, ne v 7 letech. Tenhle dokument je opravdu jednostrannej, ale ani mě nějak nenapadá, jaká pozitiva by mohli tvůrci ukázat. Zobrazené emoce jsou naprosto reálné a neuvěřitelně silné, že to se mnou chvílema házelo...a musím uznat, že kdybych jako dítě do nějakého takového letního tábora spadl, podlehl bych. ()

yakoob

Obraz a zvláště film dokáže na lidi zapůsobit mnoho...Dokonce i na ateistu či křesťana, který se dívá na dokument o rádoby "křesťanství"...Opět nemohu komentovat styl, ale spíše obsah...Stačí když napíšu: Nesouhlasím s těmito názory...Základy učení mají možná stejné, ale dával bych si opravdu velké bacha...a zvlášť, když v tom figurují děti...Děti se dají zneužít i v křesťanství, ale když se podíváme, jak jednal Ježíš s dětmi, vidím odlišné principy...a já se raději držím Krista, než vymýšlených prožitků...Ne nadarmo Ježíš říká:"...kdo by svedl k hříchu jednoho z těchto nepatrných, kteří ve mne věří, lépe by mu bylo, kdyby mu dali na krk mlýnský kámen a hodili ho do moře (Marek 9,42)" ()

xxmartinxx

Fanatizmus je špatný. A to, jakým způsobem je to prezentováno tady, je veskrze působivé. Na rozdíl od Religious se tu neglosuje a nechá se prostě působit natočený materiál, což to sice dělá méně vděčným zážitkem pro diváka, ale vlastně to vypovídá víc. Pět hvězd nedám jen proto, že nesnáším náboženství a vypadalo by to jako předpojatost. ()

Mefistofelle

Jako zapřísáhlému anti-křesťanovi mi tenhle dokument hnul žlučí. Možná je to ode mě trochu masochismus, že se na podobné věci dívám, ale nešlo odolat a zdravě se nasrat občas není také od věci. Co konkrétně mě pohoršilo asi nejvíc však nejspíš nemá smysl komentovat, protože co komentář, to hejt ne nepodobný tomu, co bych napsala já sama. Co mi však výjimečně vyhovovalo, byla forma. Obyčejně u dokumentů podobného rázu kafrám, že mi tam chybí názor odborníků, v tomto případě by se nejspíš jednalo o nějakého religionistu. Avšak tento dokument je tak výmluvný sám o sobě ve své čisté formě, že to nebylo potřeba, na rozdíl od podobného počinu z českých luhů a hájů (Ježíš je normální). Jasně, není to žádý světový dokument, jeho přínos je hlavně v šokování diváka znepokojivými obrazy totálního brainwashingu, a proto nedám vyšší hodnocení. Ale pro někoho koho zajímá náboženský fanatismus, je to skoro povinnost. ()

OSCARS - výsledky

OSCARS - výsledky

26.02.2007

Rozdáno. Až na pár výjimek (jako například kategorii Nejlepší zahraniční film) se moc překvapení v letošních Oscarech neudálo. Nejvíce Oscarů, konkrétně v těch nejsilnějších filmařských kategoriích -… (viac)

Oscary již po devětasedmdesáté

Oscary již po devětasedmdesáté

24.01.2007

Rok se s rokem sešel a opět se budou vyhlašovat prestižní každoroční akademická ocenění - Oscary. Nejvíce nominací mají: Babel (7), Dreamgirls (8), El Laberinto del Fauno (6), Královna (6), Krvavý… (viac)