Zmeniť svet, v ktorom je pre vás a vašich blízkych život z toho či onoho dôvodu utrpením, je boj na veľmi, veľmi dlhé lakte. Obzvlášť, ak ide o zmenu, ktorej sa tí, čo sú pri moci, bránia zubami-nechtami. Lenže vzdať sa a strčiť hlavu do piesku nie je riešenie, pretože problémy nezmiznú len preto, lebo ich na chvíľu, kým vám dôjde vzduch, stratíte z dohľadu! No opakovane čeliť kritike, nepochopeniu, odmietaniu a často i násiliu... To je cesta, po ktorej sa rozhodne kráčať len hŕstka odvážlivcov, ktorí sú pre svoje ideály pripravení aj zomrieť, bez zaváhania. Jedným z nich bol i autor týchto riadkov: „Na to, byť slobodný, nestačí len zbaviť sa reťazí – treba žiť tak, aby ste rešpektovali a podporovali slobodu ostatných.“ Muž, ktorý sa po dlhom boji proti apartheidu a temer troch desaťročiach za mrežami stal napokon stal prvým čiernym prezidentom svojej krajiny... Nelson Rolihlahla Mandela (Idris Elba). (TV Markíza)

campix

Bylo jenom otázkou času kdy vznikne nějaký hollywoodský spektákl o muži, který byl opravdovým hrdinou a učinil vládě apartheidu konec téměř jen tím, že strávil obrovský kus svého života ve vězení. Co se týče života, činů a osobnosti, tak nemohu říci ani slovo. Ale mám s filmem pár problémů. Tvůrci si prostě ukousli velké sousto, když chtěli zmapovat celý život Nelsona Mandely a film je tak poměrně dlouhý a nemá potřebný drive. Dále herecké obsazení je kvalitní, jenom mě štve u těchto velkou část mapujících životopisů, když se tvůrci nepoperou kvalitně s maskami. Pro mě klasický životopisný film. Rozhodně bych si ho dokázal představit kvalitnější. ()

Gemini

Takhle nějak by se měly točit životopisné filmy. Alespoň přibližně. Je tu vidět všechno důležité, Mandela tu není tesán do mramoru jako bezchybný pilíř mravní síly, ale je ukázáno i to, že si s rodinnými věcmi nikdy moc nelámal hlavu (hlavně předtím, než byl odsouzen k - jak jihoafrická vláda doufala - zapomnění). Také je dán značný prostor Winnie Mandelové, včetně toho, jak se nakonec s manželem politicky i lidsky rozešli. Ale také tu některé věci chybí - například zdravotní problémy, které si Mandela uhnal v tom podezřele pohodově vylíčeném mnohaletém vězení, ale na druhé straně to, že nebyl tak úplně odříznut od světa. Je to prostě výborně odvedená filmová práce - ta vždy obnáší určité zatraktivňování a dramatizaci. Nechápu výtky některých uživatelů ve smyslu, že je žádná z vyobrazených apartheidních úchylností (ať už šlo o střelbu do neozbrojených demonstrantů nebo odvlečení matky od dětí a její následné mučení) nijak nezasáhla. Je to jistě možné, ale já to nechápu, protože na mě to fungovalo. A to tak dobře, že jsem si nějak nevšiml, že to trvalo dvě hodiny dvacet. Není možné nezmínit se zvlášť o výkonu Idrise Elby. Ten nastudoval Mandelovy projevy do nejmenších detailů, včetně gest, dikce apod. Přesvědčivost tohoto pokusu o zachycení životní pouti pozoruhodného muže, která by vydala na několik seriálových sezón, je hlavně jeho zásluha. Za mě 80% ()

TominoLa

Nelson Mandela má mé velké sympatie jako žádný jiný prezident. A je možné, že mě to v hodnocení snímku mohlo ovlivnit. V každém případě je jeho příběh strující a prožíval jsem ho od první až do poslední minuty. Idris Elba příjemně překvapil a jeho výkon byl neuvěřitelný. Tak jako závěrečná píseň od U2. 9/10 ()

evuline

Život není černobílý stejně jako charaktery lidí, proto bych Mandelu nevynášela do nebe jako druhou Matku Terezu, ale také bych z něj nedělala prvořadého teroristu (viz to jak přistoupil k moci, která mu byla svěřená a že to teda mohl rozseknout mnohem hustěji). Idris Elba umí, i když občas jsem si říkala, co tam sakra dělá Luther... A závěrečná myšlenka o učení k lásce, přiznejme si, která měla nenechat jedno oko suché. Tak mé oko teda nechala, ale aspoň do konce dne jsem měla pocit, že ten svět přeci jen není tak strašně zkašený a že to má cenu. ()

• V den londýnské premiéry 5. 12. 2013 Nelson Mandela zemřel. (ČSFD)
  • Během vítězných oslav společnosti ANC v roce 1994, je možné si povšimnout, že jeden z účastníků slavnosti má na sobě tričko kriketového týmu Jižní Afriky z roku 2011. (P. J. D.)
  • Herecké duo Idris Elba (Nelson Mandela) a Naomie Harris (Winnie Madikizela) má narodeniny v rovnaký deň, a to 6. septembra. Herec je však o 4 roky starší. (MikaelSVK)

Oscarové nominace 2014

Oscarové nominace 2014