Nadaný iluzionista Eisenheim (Edward Norton) ohromuje vídeňské publikum a o jeho výjimečnosti se dozvídá také princ Leopold (Rufus Sewell). Krutý následník trůnu se rozhodne navštívit Eisenheimovo vystoupení se svou krásnou snoubenkou Sofií (Jessica Biel). Ta si brzy uvědomuje, že zná mága z dětství. Téměř zapomenutý vztah znovu ožívá a tajní milenci se rozhodnou spolu uprchnout. Následujícího dne je však Sofie nalezena mrtvá. Zdrcený Eisenheim nedbá vyšetřujícího inspektora Uhla (Paul Giamatti) a bere spravedlnost do svých rukou. Musí dokázat Leopoldovu vinu na Sofiině smrti dříve, než bude sám zničen. Nikdo netuší, že se tajemný mág teprve chystá předvést největší iluzi své kariéry... (oficiálny text distribútora)

MM_Ramone

Kúzelníci a ich famózne čísla ma nikdy nezaujímali. Nikdy som nemal potrebu skúmať, čo je za tým, že vytiahnu zajaca z klobúka. No a tento film je o jednom z nich. Iluzionista Eisenheim predvádza vo Viedni, v časoch Rakúsko-Uhorskej ríše kúsky, ktoré siahajú až niekde do záhrobia. To všetko na pozadí plytkého romantického príbehu. A ani tú osudovú lásku som ústrednej dvojici, Edward Norton a Jessica Biel, moc neveril. Dosť som sa pri tom nudil, ale konec to predsa len vytiahol na tri hviezdičky. *** ()

petero

Iluzionistu som zhliadol až po Dokonalom triku, takže môžem smelo povedať že mu nesiaha ani po členky. Ako scenárom, tak réžiou a bohužiaľ i herecky. Najviac vyniká Rufus Sewell no vidieť ho v n-tej variácie záporáka už prestáva byť zábavné. A záverečné znenazdajky vnuknuté rozuzlenie keď spätne premýšľam o deji je poriadne pritiahnuté a hlavne nevysvetlí ale položí kopu otázok typu : „Prečo teda ... ?“ ()

Kaka

Iluzionista není tak dobry jako The Prestige. Tam kde Nolan na diváka chrlí nepopsatelnou atmosféru, vizuální preciznost a scénáristickou sofistikovanost, si Iluzionista vystačí s podmanivou scenérií Prahy a českého venkova. Výsledek samozřejmě není stejný a je jasný kdo je na koni a kdo nikoliv. Norton nic moc nehraje a Jessica Biel je opět spíše na okrasu. Některé části filmu mne vyloženě nudili (překvapivě i konec s pointou) a až příliš často jsou vidět nedostatky v podobě nedotažených kulis a ne vždy úplně optimální výpravy. V čem se od Prestige Iluzionista naprosto liší je celý koncept příběhu. První zmiňovaný kousek má největší zbraně v originálnosti a v tom že je "jiný". Druhý film ukazuje v poměrně solidním a stále ještě relativně nevyčerpaném kouzelnickém hávu pouze klasické a stokrát provařené hodnoty bez ničeho navíc a to zdaleka nemůže stačit. Jestli tedy hodnotím první zmiňovaný film pouze průměrně přes svou poměrnou vleklost a zdlouhavost, nemohu zde jinak, než jíti do podprůměru. ()

Fr

Život a smrt. Prostor a čas. Osud a náhoda. Toto jsou nepochopitelné síly vesmíru. Dnes vám dámy a pánové představím muže, který tyto záhady rozluštil. Muže, který jako chlapec potkal potulného kouzelníka a jako dospělý podstoupil boj s tvrdým soupeřem...... Myslím, že je to velmi zajímavý film - historický, romantický, krimi, drama a fantasy. Film, který sice může vypadat obyčejně, chudě, ale po jehož skončení mi bylo ,,dobře". Nebo je to jen trik a iluze? ()

Spooner

Dle mého by to chtělo lepšího režiséra a bylo by to v pohodě. Burger totiž neumí navodit tu správnou atmosféru a neumí vybudovat napětí. A tak například scény, které mohly být napínavé, jsou spíše nudné. Naštěstí to zde hodně zachraňují herci, hlavně Giamatti se Sewellem, Norton měl už lepší chvilky a Jessica Biel se snaží co může, ale sem se mi nějak nehodí. Příběh taky docela ujde a odsejpá to taky docela příjemně. Chtělo by to jenom jiného režiséra no. ()

• Místo, kde lidé na ulici údajně spatří ducha z Eisenheimova (Edward Norton) představení, je křižovatka ulic Bílkova a Kozí na pražském Josefově. (navabaca)
  • Když se inspektor Uhl (Paul Giamatti) ptá prince Leopolda (Rufus Sewell), co viděl dělat Eisenheima (Edward Norton) a Sophii (Jessica Biel), ten odpoví: „Smilnit.“ Ve skutečnosti však herec podle scénáře řekl mnohem vulgárnější slovo, ale aby mohl být film přístupný už od 13 let, musela být jeho věta předabovaná a zjemněná. (imro)

PF 2014

PF 2014