Ocenenia - British Academy of Film and Television Arts (BAFTA) - 1955-1964
Národné ocenenia
- Slnko v sieti
- Academy Awards
- Independent Spirit Awards
- British Academy of Film and Television Arts (BAFTA)
- British Independent Film Awards (BIFA)
- European Film Awards
- César Awards
- Goya Awards
- German Film Awards
- Robert Awards (Danish Film Awards)
- Jussi Awards
- Český lev
- Polish Film Awards
- Hungarian Motion Picture Awards (Hungarian Film Awards)
- Filmfare Awards
- Guldbagge Awards
- Amanda Awards
- AACTA International Awards
- Hong Kong Film Awards
Filmové festivaly
- Cannes Film Festival
- Venice Film Festival
- Berlinale (Berlin International Film Festival)
- Toronto International Film Festival
- Tribeca Film Festival
- Sundance Film Festival
- Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary
- Zurich Film Festival
- San Sebastián International Film Festival
- Sitges Film Festival
- Shanghai International Film Festival
- Warsaw International Film Festival
- Miami Film Festival
- Montreal World Film Festival
- Hong Kong International Film Festival (HKIFF)
- Melbourne International Film Festival (MIFF)
- Tallinn Black Nights Film Festival
- Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava
- Zlín Film Festival
- FAMUfest
- Norwegian International Film Festival Haugesund
- Avoriaz International Fantastic Film Festival
Ocenenia kritiky
- Golden Globes
- Critics Choice Awards
- Florida Film Critics Circle Awards
- Los Angeles Film Critics Association Awards
- New York Film Critics Circle Awards
- Ceny české filmové kritiky
Žánrové (špeciálne ocenenia)
Anticeny
1964 - 17th British Academy Film Awards
Nejlepší film
Tom Jones
Nejlepší film
- Tom Jones
- Billy lhář
- David a Líza
- Dni vína a ruží
- Rozvod po taliansky
- 8 1/2
- Štyri neapolské dni
- Hud
- Nôž vo vode
- Sluha
- Ten športový život
- Ako zabiť vtáčika
Nejlepší britský herec
- Dirk Bogarde (Sluha)
- Tom Courtenay (Billy lhář)
- Albert Finney (Tom Jones)
- Hugh Griffith (Tom Jones)
- Richard Harris (Ten športový život)
Nejlepší zahraniční herec
- Marcello Mastroianni (Rozvod po taliansky)
- Howard Da Silva (David a Líza)
- Jack Lemmon (Dni vína a ruží)
- Paul Newman (Hud)
- Gregory Peck (Ako zabiť vtáčika)
Nejlepší britská herečka
- Rachel Roberts (Ten športový život)
- Julie Christie (Billy lhář)
- Edith Evans (Tom Jones)
- Sarah Miles (Sluha)
- Barbara Windsor (Sparrows Can't Sing)
Nejlepší zahraniční herečka
- Patricia Neal (Hud)
- Joan Crawford (Co se vlastně stalo s Baby Jane?)
- Bette Davis (Co se vlastně stalo s Baby Jane?)
- Lee Remick (Dni vína a ruží)
- Daniela Rocca (Rozvod po taliansky)
Nejlepší britský scénář
- John Osborne (Tom Jones)
- Willis Hall, Keith Waterhouse (Billy lhář)
- Harold Pinter (Sluha)
- David Storey (Ten športový život)
Nejlepší kamera - černobílý film
- Douglas Slocombe (Sluha)
- Denys N. Coop (Billy lhář)
- Mutz Greenbaum (Heavens Above!)
- Gerald Gibbs (Station Six-Sahara)
- Christopher Challis (Vítězové)
Nejlepší kamera - barevný film
- Ted Moore (James Bond: Srdečné pozdravy z Ruska)
- Arthur Ibbetson (Nine Hours to Rama)
- Robert Krasker (The Running Man)
- Erwin Hillier (Sammy jede na jih)
- Jack Asher (The Scarlet Blade)
- Geoffrey Unsworth (Tamahine)
- Jack Hildyard (Vlivní lidé)
Nejlepší animovaný film
Nejlepší krátkometrážní film
Výjimečný britský film
Nejslibnější nováček
Cena Spojených národů za nejlepší film ztělesňující jednu nebo více zásad Charty Spojených národů
1963 - 16th British Academy Film Awards
Nejlepší film
Lawrence z Arábie
Nejlepší film
- Lawrence z Arábie
- Billy Budd
- Ostrov
- Jules a Jim
- Také milovanie
- Dáma s psíčkem
- Vlani v Marienbade
- Tak dlhá neprítomnosť
- Lola
- Izba v tvare L
- Mandžuský kandidát
- Divotvůrkyně
- Len dvaja môžu hrať
- Phaedra
- Tu ne tueras point
- Ako v zrkadle
- Desátník smolař
- West Side Story
Nejlepší britský herec
- Peter O'Toole (Lawrence z Arábie)
- Richard Attenborough (The Dock Brief)
- Alan Bates (Také milovanie)
- James Mason (Lolita)
- Laurence Olivier (Období zkoušek)
- Peter Sellers (Len dvaja môžu hrať)
Nejlepší zahraniční herec
- Burt Lancaster (Vtáčnik z Alcatrazu)
- Jean-Paul Belmondo (Kněz Léon Morin)
- Franco Citti (Accattone)
- Kirk Douglas (Stateční jsou osamělí)
- George Hamilton (Light in the Piazza)
- Charles Laughton (Rada a souhlas)
- Anthony Quinn (Lawrence z Arábie)
- Robert Ryan (Billy Budd)
- Georges Wilson (Tak dlhá neprítomnosť)
Nejlepší britská herečka
- Leslie Caron (Izba v tvare L)
- Virginia Maskell (The Wild and the Willing)
- Janet Munro (Život pro Ruth)
Nejlepší zahraniční herečka
- Anne Bancroft (Divotvůrkyně)
- Anouk Aimée (Lola)
- Harriet Andersson (Ako v zrkadle)
- Melina Mercouri (Phaedra)
- Jeanne Moreau (Jules a Jim)
- Geraldine Page (Sladký vták mladosti)
- Natalie Wood (Trblietanie v tráve)
Nejlepší britský scénář
- Robert Bolt (Lawrence z Arábie)
- DeWitt Bodeen, Peter Ustinov (Billy Budd)
- Willis Hall, Keith Waterhouse (Také milovanie)
- Bryan Forbes (Len dvaja môžu hrať)
- Geoffrey Cotterell, Ivan Foxwell (Tiara Tahiti)
- Wolf Mankowitz (Valčík toreádorov)
Nejlepší animovaný film
Nejlepší krátkometrážní film
Výjimečný britský film
Odborný film
Nejslibnější nováček
- Tom Courtenay (Osamelosť cezpoľného bežca)
- Mariette Hartley (Jazda vysočinou)
- Ian Hendry (Live Now - Pay Later)
- Sarah Miles (Období zkoušek)
- Terence Stamp (Billy Budd)
Cena Spojených národů za nejlepší film ztělesňující jednu nebo více zásad Charty Spojených národů
1962 - 15th British Academy Film Awards
Nejlepší film
- Balada o vojakovi
- Hazardný hráč
- Neviňátka
- Norimberský proces
- The Long and the Short and the Tall
- Rocco a jeho bratia
- Poutníci za sluncem
- Kvapka medu
- Díra
- Mluviti do větru
- Hlas krvi
Nejlepší britský herec
Nejlepší zahraniční herec
- Paul Newman (Hazardný hráč)
- Montgomery Clift (Norimberský proces)
- Vladimir Sergejevič Ivašov (Balada o vojakovi)
- Philippe Leroy (Díra)
- Sidney Poitier (A Raisin in the Sun)
- Maximilian Schell (Norimberský proces)
- Alberto Sordi (Nejlepší nepřítel)
Nejlepší herečka v hlavní roli
- Sophia Loren (Vrchárka)
- Annie Girardot (Rocco a jeho bratia)
- Piper Laurie (Hazardný hráč)
- Claudia McNeil (A Raisin in the Sun)
- Jean Seberg (Na konci s dychom)
Nejlepší britská herečka
Nejlepší britský scénář
- Val Guest, Wolf Mankowitz (Den, kdy Země vzplanula)
- Shelagh Delaney, Tony Richardson (Kvapka medu)
- Ted Willis (Plameny v ulicích)
- Carl Foreman (Delá z Navarone)
- Janet Green, John McCormick (Obeť)
- Willis Hall, Keith Waterhouse (Mluviti do větru)
Nejlepší animovaný film
Nejlepší dokumentární film
Nejlepší krátkometrážní film
Výjimečný britský film
Odborný film
Nejslibnější nováček
Cena Spojených národů za nejlepší film ztělesňující jednu nebo více zásad Charty Spojených národů
1961 - 14th British Academy Film Awards
Nejlepší film
Byt
Nejlepší film
- Byt
- Hněvivé ticho
- Dobrodružstvo
- Sladký život
- Elmer Gantry
- Hirošima, moja láska
- Kto seje vietor
- Poď, budeme sa milovať!
- Nikdy v neděli
- Čierny Orfeus
- Nikto ma nemá rád
- V sobotu večer, v nedeľu ráno
- Stíny
- Spartakus
- Orfeova závěť
- Súdne procesy s Oscarom Wildom
- Melodie slávy
Nejlepší britský herec
- Peter Finch (Súdne procesy s Oscarom Wildom)
- Richard Attenborough (Hněvivé ticho)
- Albert Finney (V sobotu večer, v nedeľu ráno)
- John Fraser (Súdne procesy s Oscarom Wildom)
- Alec Guinness (Melodie slávy)
- John Mills (Melodie slávy)
- Laurence Olivier (Komik)
Nejlepší zahraniční herec
- Jack Lemmon (Byt)
- George Hamilton (Crime & Punishment, USA)
- Burt Lancaster (Elmer Gantry)
- Fredric March (Kto seje vietor)
- Yves Montand (Poď, budeme sa milovať!)
- Spencer Tracy (Kto seje vietor)
Nejlepší britská herečka
- Rachel Roberts (V sobotu večer, v nedeľu ráno)
- Wendy Hiller (Sons and Lovers)
- Hayley Mills (Pollyanna)
Nejlepší zahraniční herečka
- Shirley MacLaine (Byt)
- Pier Angeli (Hněvivé ticho)
- Melina Mercouri (Nikdy v neděli)
- Emmanuelle Riva (Hirošima, moja láska)
- Jean Simmons (Elmer Gantry)
- Monica Vitti (Dobrodružstvo)
Nejlepší britský scénář
- Bryan Forbes (Hněvivé ticho)
- Howard Clewes (The Day They Robbed the Bank of England)
- Nigel Kneale, John Osborne (Komik)
- Val Guest (Hell Is a City)
- Bryan Forbes (Liga gentlemanov)
- Wolf Mankowitz (The Millionairess)
- Alan Sillitoe (V sobotu večer, v nedeľu ráno)
- James Kennaway (Melodie slávy)
- Ken Hughes (Súdne procesy s Oscarom Wildom)
- Ivan Foxwell, Guy Hamilton, Roger MacDougall (A Touch of Larceny)
Nejlepší animovaný film
Nejlepší krátkometrážní film
Výjimečný britský film
Odborný film
Nejslibnější nováček
- Albert Finney (V sobotu večer, v nedeľu ráno)
- Lelia Goldoni (Stíny)
- Jean-Pierre Léaud (Nikto ma nemá rád)
- George Peppard (Domů z hor)
- Joan Plowright (Komik)
- Anthony Ray (Stíny)
- Billie Whitelaw (Hell Is a City)
Cena Spojených národů za nejlepší film ztělesňující jednu nebo více zásad Charty Spojených národů
1960 - 13th British Academy Film Awards
Nejlepší film
Ben-Hur
Nejlepší film
- Ben-Hur
- Anatomie vraždy
- Tvár
- Veľká zem
- Nátlak
- Gigi
- Obzri sa v hneve
- Maigret kladie pascu
- Severozápadní hranice
- Příběh jeptišky
- Popol a diamant
- Nenávisť
- Niekto to rád horúce
- Korunný svedok
- Yesterday's Enemy
Nejlepší britský herec
- Peter Sellers (I'm All Right Jack)
- Stanley Baker (Yesterday's Enemy)
- Richard Burton (Obzri sa v hneve)
- Peter Finch (Příběh jeptišky)
- Laurence Harvey (Expresso Bongo)
- Gordon Jackson (Yesterday's Enemy)
- Laurence Olivier (Pekelník)
Nejlepší zahraniční herec
- Jack Lemmon (Niekto to rád horúce)
- Zbigniew Cybulski (Popol a diamant)
- Jean Desailly (Maigret kladie pascu)
- Jean Gabin (Maigret kladie pascu)
- Takaši Šimura (Žiť)
- James Stewart (Anatomie vraždy)
Nejlepší britská herečka
- Audrey Hepburn (Příběh jeptišky)
- Peggy Ashcroft (Příběh jeptišky)
- Wendy Hiller (Oddělené stoly)
- Yvonne Mitchell (Nenávisť)
- Sylvia Syms (No Trees in the Street)
- Kay Walsh (The Horse's Mouth)
Nejlepší zahraniční herečka
- Shirley MacLaine (Ask Any Girl)
- Ava Gardner (Na břehu)
- Susan Hayward (Chci žít!)
- Ellie Lambeti (Telefteo psemma, To)
- Rosalind Russell (Auntie Mame)
Nejlepší britský scénář
- John Boulting, Alan Hackney, Frank Harvey (I'm All Right Jack)
- Ben Barzman, Millard Lampell (Schůzka naslepo)
- Wolf Mankowitz (Expresso Bongo)
- Alec Guinness (The Horse's Mouth)
- Nigel Kneale (Obzri sa v hneve)
- Robin Estridge (Severozápadní hranice)
- Ted Willis (No Trees in the Street)
- Janet Green (Nenávisť)
- John Hawkesworth, Shelley Smith (Korunný svedok)
Nejlepší animovaný film
Nejlepší dokumentární film
Nejlepší krátkometrážní film
Výjimečný britský film
Odborný film
Nejslibnější nováček
- Hayley Mills (Korunný svedok)
- Gerry Duggan (The Siege of Pinchgut)
- Liz Fraser (I'm All Right Jack)
- Joseph N. Welch (Anatomie vraždy)
Cena Spojených národů za nejlepší film ztělesňující jednu nebo více zásad Charty Spojených národů
1959 - 12th British Academy Film Awards
Nejlepší film
Miesto hore
Nejlepší film
- Miesto hore
- Cabiriine noci
- Mačka na rozpálenej plechovej streche
- Žeriavy tiahnu
- Útek v reťaziach
- Ice-Cold in Alex
- Indiskrétní příběh
- No Down Payment
- Orders to Kill
- Písečné moře
- Ovčák
- Nezdolný
- Lesné jahody
- Mladí lvi
Nejlepší britský herec
- Trevor Howard (Klíč)
- Michael Craig (Písečné moře)
- Laurence Harvey (Miesto hore)
- I.S. Johar (Harry Black and the Tiger)
- Anthony Quayle (Ice-Cold in Alex)
- Terry-Thomas (O Palčekovi)
- Donald Wolfit (Miesto hore)
Nejlepší zahraniční herec
- Sidney Poitier (Útek v reťaziach)
- Marlon Brando (Mladí lvi)
- Tony Curtis (Útek v reťaziach)
- Glenn Ford (Ovčák)
- Curd Jürgens (Nepriateľ pod hladinou)
- Curd Jürgens (The Inn of the Sixth Happiness)
- Charles Laughton (Svědek obžaloby)
- Paul Newman (Mačka na rozpálenej plechovej streche)
- Victor Sjöström (Lesné jahody)
- Spencer Tracy (The Last Hurrah)
Nejlepší britská herečka
- Irene Worth (Orders to Kill)
- Hermione Baddeley (Miesto hore)
- Karuna Bannerjee (Nezdolný)
- Virginia McKenna (Carve Her Name with Pride)
Nejlepší zahraniční herečka
- Simone Signoret (Miesto hore)
- Ingrid Bergman (The Inn of the Sixth Happiness)
- Anna Magnani (Wild Is the Wind)
- Giulietta Masina (Cabiriine noci)
- Taťjana Samojlova (Žeriavy tiahnu)
- Elizabeth Taylor (Mačka na rozpálenej plechovej streche)
- Joanne Woodward (No Down Payment)
Nejlepší britský scénář
- Paul Dehn (Orders to Kill)
- Arthur Laurents (Dobrý den, smutku)
- Vernon Harris (A Cry from the Streets)
- T.J. Morrison (Ice-Cold in Alex)
- Norman Krasna (Indiskrétní příběh)
- Isobel Lennart (The Inn of the Sixth Happiness)
- Carl Foreman (Klíč)
- Alun Falconer (Muž nahoře)
- Eric Ambler (Skaza Titanicu)
- James Kennaway (Violent Playground)
Nejlepší animovaný film
Nejlepší dokumentární film
Výjimečný britský film
Nejslibnější nováček
- Paul Massie (Orders to Kill)
- Red Buttons (Sayonara)
- Teresa Iżewska (Kanály)
- Mary Peach (Miesto hore)
- Ronald Radd (The Camp on Blood Island)
- Maggie Smith (Nowhere to Go)
- Gwen Verdon (Damn Yankees!)
Zvláštní cena
- Nadace dětského filmu
Cena Spojených národů za nejlepší film ztělesňující jednu nebo více zásad Charty Spojených národů
1958 - 11th British Academy Film Awards
Nejlepší film
Most cez rieku Kwai
Nejlepší film
- Most cez rieku Kwai
- The Bachelor Party
- K smrti odsouzený uprchl
- Bůh to vidí, pane Allisone
- Ten, který musí zemřít
- Edge of the City
- Žalozpěv stezky
- Cesty slávy
- Šeříková brána
- Princ a tanečnica
- The Shiralee
- That Night!
- 3:10 Vlak do Yumy
- Šerifská hvězda
- Dvanásť rozhnevaných mužov
- Windom's Way
Nejlepší britský herec
- Alec Guinness (Most cez rieku Kwai)
- Peter Finch (Windom's Way)
- Trevor Howard (Manuela)
- Laurence Olivier (Princ a tanečnica)
- Michael Redgrave (Nemilosrdný čas)
Nejlepší zahraniční herec
- Henry Fonda (Dvanásť rozhnevaných mužov)
- Richard Basehart (Time Limit)
- Pierre Brasseur (Šeříková brána)
- Tony Curtis (Sladká vůně úspěchu)
- Jean Gabin (Napříč Paříží)
- Robert Mitchum (Bůh to vidí, pane Allisone)
- Sidney Poitier (Edge of the City)
- Ed Wynn (The Great Man)
Nejlepší britská herečka
- Heather Sears (The Story of Esther Costello)
- Deborah Kerr (Tea and Sympathy)
- Sylvia Syms (Woman in a Dressing Gown)
Nejlepší zahraniční herečka
- Simone Signoret (Čarodějky ze Salemu)
- Augusta Dabney (That Night!)
- Katharine Hepburn (Obchodník s dažďom)
- Marilyn Monroe (Princ a tanečnica)
- Lilli Palmer (Anastasia - Die letzte Zarentochter)
- Eva Marie Saint (A Hatful of Rain)
- Joanne Woodward (Tři tváře Evy)
Nejlepší britský scénář
- Pierre Boulle (Most cez rieku Kwai)
- Arthur Laurents (Anastázia)
- Jack Whittingham (The Birthday Present)
- Cy Endfield, John Kruse (Prodané životy)
- Terence Rattigan (Princ a tanečnica)
- John Eldridge, William Rose (Opusťte letadlo)
- John Eldridge, William Rose (Najmenšie kino na svete)
- Charles Kaufman (The Story of Esther Costello)
- Jill Craigie (Windom's Way)
- Ted Willis (Woman in a Dressing Gown)
Nejlepší animovaný film
Nejlepší dokumentární film
Výjimečný britský film
Nejslibnější nováček
- Eric Barker (Bratři mezi paragrafy)
- Mylène Demongeot (Čarodějky ze Salemu)
- Elvi Hale (True as a Turtle)
- James MacArthur (Mladý cizinec)
- Keith Michell (True as a Turtle)
Zvláštní cena
Cena Spojených národů za nejlepší film ztělesňující jednu nebo více zásad Charty Spojených národů
1957 - 10th British Academy Film Awards
Nejlepší film
Gervaisa
Nejlepší film
- Gervaisa
- Amis pour la vie
- Baby Doll
- Bitva u La Plata
- Le Défroqué
- Rozmarná žena
- Frajeři a saze
- Zabíjanie
- The Man Who Never Was
- Muž se zlatou paží
- Piknik
- Reach for the Sky
- Rebel bez príčiny
- Kdo zrazuje
- Úsmevy letnej noci
- Město jako Alice
- Problémy s Harrym
- Vojna a mier
- Yield to the Night
Nejlepší britský herec
Nejlepší zahraniční herec
- François Périer (Gervaisa)
- Gunnar Björnstrand (Úsmevy letnej noci)
- James Dean (Rebel bez príčiny)
- Pierre Fresnay (Le Défroqué)
- William Holden (Piknik)
- Karl Malden (Baby Doll)
- Frank Sinatra (Muž se zlatou paží)
- Spencer Tracy (V horách)
Nejlepší britská herečka
- Virginia McKenna (Město jako Alice)
- Dorothy Alison (Reach for the Sky)
- Audrey Hepburn (Vojna a mier)
Nejlepší zahraniční herečka
- Anna Magnani (The Rose Tattoo)
- Carroll Baker (Baby Doll)
- Eva Dahlbeck (Úsmevy letnej noci)
- Ava Gardner (Přestupní stanice Bhowani)
- Susan Hayward (I'll Cry Tomorrow)
- Shirley MacLaine (Problémy s Harrym)
- Kim Novak (Piknik)
- Marisa Pavan (The Rose Tattoo)
- Maria Schell (Gervaisa)
- Jean Simmons (Frajeři a saze)
Nejlepší adaptovaný scénář
- Nigel Balchin (The Man Who Never Was)
- Michael Powell, Emeric Pressburger (Bitva u La Plata)
- Sidney Gilliat, Frank Launder (Hotel Green Man)
- John Boulting, Frank Harvey (Vojínův postup)
- Lewis Gilbert (Reach for the Sky)
- Anthony Kimmins, Moore Raymond (Smiley)
- Hubert Gregg, Vernon Harris (Tři muži ve člunu)
- W.P. Lipscomb, Richard Mason (Město jako Alice)
- John Cresswell, Joan Henry (Yield to the Night)
Nejlepší animovaný film
- Gerald McBoing Boing na planetě Moo
- Calling All Salesmen
- Kamarád Christophera Crumpeta
- The History of the Cinema
- The Invisible Moustache of Raoul Dufy
- Love And The Zeppelin
- Rythmetic
Nejlepší dokumentární film
Výjimečný britský film
Nejslibnější nováček
- Eli Wallach (Baby Doll)
- Stephen Boyd (The Man Who Never Was)
- Don Murray (Autobusová zastávka)
- Susan Strasberg (Piknik)
- Elizabeth Wilson (Patterns)
Zvláštní cena
Cena Spojených národů za nejlepší film ztělesňující jednu nebo více zásad Charty Spojených národů
1956 - 9th British Academy Film Awards
Nejlepší film
Richard III.
Nejlepší film
- Richard III.
- Černý den v Black Rock
- Carmen Jones
- Útěk z Colditzu
- Ďáblové v oblacích
- Na východ od raja
- Päť lupičov a stará dáma
- Marty
- The Night My Number Came Up
- The Prisoner
- Sedem samurajov
- Simba
- Cesta
- Letní opojení
Nejlepší britský herec
- Laurence Olivier (Richard III.)
- Alfie Bass (The Bespoke Overcoat)
- Alec Guinness (The Prisoner)
- Jack Hawkins (The Prisoner)
- David Kossoff (A Kid for Two Farthings)
- Kenneth More (The Deep Blue Sea)
- Michael Redgrave (The Night My Number Came Up)
Nejlepší zahraniční herec
- Ernest Borgnine (Marty)
- James Dean (Na východ od raja)
- Jack Lemmon (Pan Roberts)
- Toširó Mifune (Sedem samurajov)
- Takaši Šimura (Sedem samurajov)
- Frank Sinatra (Ne jako cizinec)
Nejlepší britská herečka
- Katie Johnson (Päť lupičov a stará dáma)
- Margaret Johnston (Touch and Go)
- Deborah Kerr (Konec dobrodružství)
- Margaret Lockwood (Cast a Dark Shadow)
Nejlepší zahraniční herečka
- Betsy Blair (Marty)
- Dorothy Dandridge (Carmen Jones)
- Judy Garland (Zrodila se hvězda)
- Julie Harris (I Am a Camera)
- Katharine Hepburn (Letní opojení)
- Grace Kelly (Country Girl)
- Giulietta Masina (Cesta)
- Marilyn Monroe (Slamený vdovec)
Nejlepší britský scénář
- William Rose (Päť lupičov a stará dáma)
- Sidney Gilliat, Val Valentine (The Constant Husband)
- R.C. Sherriff (Ďáblové v oblacích)
- Terence Rattigan (The Deep Blue Sea)
- Jack Davies, Nicholas Phipps (Doktor na moři)
- R.C. Sherriff (The Night My Number Came Up)
- Bridget Boland (The Prisoner)
- John Baines (Simba)
- William Rose (Touch and Go)
Nejlepší animovaný film
Nejlepší dokumentární film
Výjimečný britský film
- Richard III.
- Útěk z Colditzu
- Ďáblové v oblacích
- Päť lupičov a stará dáma
- The Night My Number Came Up
- The Prisoner
- Simba
Nejslibnější nováček
Zvláštní cena
Cena Spojených národů za nejlepší film ztělesňující jednu nebo více zásad Charty Spojených národů
1955 - 8th British Academy Film Awards
Nejlepší film
Mzda strachu
Nejlepší film
- Mzda strachu
- Dobrodružství Robinsona Crusoe
- Vzbura na lodi Caine
- Válečný hrdina
- The Divided Heart
- Doktor v dome
- Executive Suite
- For Better, for Worse
- Brána pekiel
- Buď, anebo
- Ako sa vydať za milionára
- The Maggie
- Měsíc je modrý
- V prístave
- Chlieb, láska a fantázia
- Purpurová pláň
- Okno do dvora
- Vzpoura v bloku 11
- Romeo a Júlia
- Sedm nevěst pro sedm bratrů
- The Young Lovers
Nejlepší britský herec
- Kenneth More (Doktor v dome)
- Maurice Denham (Purpurová pláň)
- Robert Donat (Lease of Life)
- John Mills (Buď, anebo)
- David Niven (Válečný hrdina)
- Donald Wolfit (Svengali)
Nejlepší zahraniční herec
- Marlon Brando (V prístave)
- Neville Brand (Vzpoura v bloku 11)
- José Ferrer (Vzbura na lodi Caine)
- Fredric March (Executive Suite)
- James Stewart (Příběh Glenna Millera)
Nejlepší britská herečka
- Yvonne Mitchell (The Divided Heart)
- Brenda De Banzie (Buď, anebo)
- Audrey Hepburn (Sabrina)
- Margaret Leighton (Válečný hrdina)
- Noelle Middleton (Válečný hrdina)
Nejlepší zahraniční herečka
- Cornell Borchers (The Divided Heart)
- Shirley Booth (About Mrs. Leslie)
- Judy Holliday (Phffft!)
- Grace Kelly (Vražda na objednávku)
- Gina Lollobrigida (Chlieb, láska a fantázia)
Nejlepší britský scénář
- Robin Estridge, George Tabori (The Young Lovers)
- Jack Whittingham (The Divided Heart)
- Nicholas Phipps (Doktor v dome)
- Wynyard Browne, David Lean, Norman Spencer (Buď, anebo)
- René Clément, Hugh Mills (Monsieur Ripois)
- William Rose (The Maggie)
- Eric Ambler (Purpurová pláň)
- Renato Castellani (Romeo a Júlia)
Nejlepší animovaný film
Nejlepší dokumentární film
Výjimečný britský film
- Buď, anebo
- Válečný hrdina
- The Divided Heart
- Doktor v dome
- For Better, for Worse
- The Maggie
- Purpurová pláň
- Romeo a Júlia
Nejslibnější nováček
Zvláštní cena
- A Time Out of War
- Döderhultarn
- Coal Mining As A Craft Part 1
- Powered Flight: The Story of the Century
- Žijúca púšť
- The Drawings Of Leonardo Da Vinci