Přestupní stanice Bhowani

• USA Bhowani Junction

Indie, léta 1946 a 1947: angličtí okupanti se chystají opustit zemi. Panují poměry podobné občanské válce, především pohraniční oblast okolo železničního uzlu Bhowani se otřásá nepokoji. Tam se vrací míšenka Victoria, členka anglického armádního sboru. Dva muži, jeden Ind a jeden míšenec soupeří o její přízeň, ona se ale zamiluje do anglického plukovníka Savage. Když způsobí jistý atentátník masakr mezi neoblíbenými okupanty, dostává se Victoria do rozporu se svým svědomím. Zná pachatele, kterého musí Savage dopadnout. (MacGuffin)

MacGuffin

Indie 1946/47: angličtí okupanti se chystají opustit zemi. Panují poměry podobné občanské válce, především pohraniční oblast okolo železničního uzlu Bhowani je otřásána nepokoji. Tam se vrací anglo-indka Victoria, členka anglického armádního sboru. Dva muži, jeden ind a jeden napůl ind soupeří o její přízen´, ona se ale zamiluje do anglického plukovníka Savage. Když způsobí jistý atentátník masakr mezi neoblíbenými okupanty, dostává se Victoria do rozporu se svým svědomím. Zná pachatele, kterého musí Savage dopadnout...Pamatuji to jako průměr, až si to zase někdy pustím a mělo by to být jinak, upřesním. ()

kaylin

Nemůžu si pomoct, ale snímek "Přestupní stanice Bhowani" na mě působil celou dobu tak nějak průměrně. Jasně, je zde snaha řešit, nebo minimálně ukazovat nějaké sociální problémy, ale stejně mi to celé přišlo tak přímočaré, že bylo i jasné, jak to musí skončit. Romantika v pozadí byla až moc v popředí. ()

majo25

Film ťaží predovšetkým z atraktívneho indického prostredia, v krajine, ktorá práve prežíva revolučné časy a je otázne, ako bude vyzerať, keď z nej Britov "vyženú". Toto si na britskej kinematografii a vôbec britskej náture vážim, ako dokáže byť sebekritická, pre našinca až nebývale. Otvorená kritika impéria, priznávanie si chýb spoločnosti, minulých i tých súčasných, niečo také neuvidíme ani v Hollywoode, ani vo francúzskej či inej kinematografii. Každý kritizuje históriu tých druhých, nikdy alebo málokedy tú vlastnú, hlavne keď sa dotýka iných národov. V príbehu sa miesi skrytá revolúcia, politika, vzťahy medzi kastami, dokonca krimi a v neposlednom rade aj romantika. Gardnerová i Granger sú v pohode, aj keď ženskej hrdinke v hl. postave rozumiete čoraz menej - počas filmu je schopná sa vydať až za troch mužov, etnicky prebieha od miešanky k Indke, aby nakoniec skončila medzi (bielymi) Britmi. Najprv chce riešiť problémy, aby nakoniec od nich zutekala. ()

• Studio Metro koupilo práva na natočení snímku za 200 000 amerických dolarů. (Pavlínka9)
  • Film se nenatáčel v Indii, jelikož Indové byli naštvaní probritskou tendencí originálu a mermomocí chtěli vidět scénář, než ho schválí. Filmování se tak přesunulo do sousedního Pákistánu a za dějiště filmu byl navržen Láhaur. (Pavlínka9)