Úsměvný příběh o tom, kterak chudý spisovatel málem k bohatství přišel.
Matt Spenser (Bill Travers) je nepříliš úspěšný autor, na něhož se usměje štěstí v podobě dědictví po dávno zapomenutém strýci ze Sloughborough. Předmětem pozůstalosti je staré kino Bijou, v němž kromě myší a děravého plátna zůstali i tři zaměstnanci. Opravdu, pokladní Fazackalee (Margaret Rutherford), promítač Quill (Peter Sellers) a uvaděč starý Tom (Bernard Miles) tu pracují už od dob němého filmu. Uvést do provozu zchátralé kino vedle železniční trati, jehož zdi se co chvíli otřásají pod náporem projíždějících vlaků, by stálo majlant, a Matt ani jeho žena Jean (Virginia McKenna) nemají ani vindru. Budovu by rád koupil Albert Hardcastle (Francis De Wolff), majitel sousedního konkurenčního bijáku Grand, který by demolicí Bijou získal místo pro parkoviště, odmítá ale za kino solidně zaplatit. Matt se tak na radu právníka Cartera (Leslie Phillips) uchýlí k fintě - se svými letitými zaměstnanci začne na oko chystat rekonstrukci, aby Hardcastla donutil zvýšit nabídku. Ten však blafování prokoukne a Spenserovým tak zbývá jediné – Bijou musí skutečně otevřít. (dopitak)

vypravěč

Otřesně zničený svůdný námět. Příležitost k proměně hlavních hrdinů, k jejich prohlédnutí šedým návykem nezáviděníhodných zkušeností, spojeným s důvěrnějším kontaktem s celuloidovým světem, o němž víme jen to, co Nikolaj Stankovič, tj. že celý shoří, byla promarněna s ohledem na zachování nechutného maloměšťáckého pohodlí, korunovaného naivní orientalistickou vizí hmotné Arkádie v dosažení kóty Samarkand. Smyslem života je adekvátně zpeněžit dědictví a realizovat své já. Nejmenší možná, nejbanálnější určitě. Televizní obrazivost zbavující film "filmovosti" jen korunuje tu celkovou bídu, jejíž pointa znevažuje vše dosud (z filmu) sdílené natolik, že zůstane jen pocit studu za promarněné setkání. ()

nascendi

Tak a mám za sebou ďalší z dlho nevidených filmov a je už klasikou, že väčšina z nich prežije moje opätovné sledovanie so stratou hviezdičky. U najmenšieho kina nemám o správnosti tohto kroku najmenšie pochybnosti. Je to rokmi zvetraná komédia, u ktorej som sa zasmial iba na posledných slovách, ktoré vo filme zazneli. Inak som sa pri pozeraní dosť výrazne nudil, pretože ten námet podľa mňa vystačuje na polhodinovú televíznu jednoaktovku. ()

Flego

Zábavná milá komédia, akých sa točilo v Britámii v 50-tych rokov neúrekom a mnohé z nich boli aj na vysokej úrovni. Obsadenie je skvelé, trojica zamestnancov kina je excelentná a manželskú dvojicu poznáme z neskorších filmov o levici Else. Príbeh vyvoláva v divákovi štipku nostalgie za starými časmi a skĺbenie humoru s dojemnými scénami je vynikajúce. ()

joker2

Příjemný film s excelentním Sellersem v roli starého promítače - alkoholika. V hlavní roli herecký pár z Volání divočiny (lvice Elsa). Scény promítání v malém kinečku Bijou jsou naprosto úžasné, do dnešní doby nepřekonané a pro milovníka filmu naprosto zásadní. Návaly diváků do sálů i atmosféra v kině mi v leččems připomínala atmosféru Letní filmové školy, zejména z dřívějších let, kdy občas vypadávala klimatizace - zmrzlinu ale tenkrát nikdo v sále neprodával. Občerstvování v kině se stalo až výsadou kina Aero. Film je čerobílý. ()

dopitak

Dovolím si tvrdit, že český název je poněkud nepřesný, Bijou rozhodně nebylo malé kino. Z anglického názvu je cítit sentiment, který prostupuje celým filmem. Komedie dělaná z láskou, krásná pocta kinematografii, smutný, dojemný i humorný příběh. Peter Sellers rafinovaný, Rutherford se k Oscaru blížící. Každý na světě má své místo, i to kino oprýskané. ()

• V okamžiku, kdy starý Tom (Bernard Miles) vchází do putyky, kde se setká s uvaděčem z konkurenčního kina Grand, je možné vedle vchodu vidět plakát k filmu Normana Wisdoma uvedený sloganem „New Laughter in Store with Norman Wisdom“, který by se dal volně přeložit jako „Nová taškařice v obchodě s Normanem Wisdomem“, odkazující k prvnímu úspěšnému filmu tohoto komika Trouble in Store (1953). Protože plakát není vidět celý, může se jednat o reklamu na filmy One Good Turn (1955), Man of the Moment (1955) či Up in the World (1956). (dopitak)
  • Peter Sellers hrál svou roli pana Quilla, senilního promítače, v pouhých 32 letech, zatímco jeho kolegům Margaret Rutheford a Bernardu Milesovi bylo 65 a 50 let. (Chegi)