Elmer Gantry (Burt Lancaster), opilec a zkažený pouliční kazatel, vezme práci u potulné náboženské společnosti, kterou vede sestra Sharon Falconerová (Jean Simmons). Díky Gantryho zapálenému a poutavě dramatickému kazatelskému stylu získá podnik sestry Sharon slávu a bohatství, jež je dostatečně velké na to, aby si Sharon splnila sen a postavila svůj vlastní obrovský svatostánek. Její ambice se ale ocitnou v ohrožení, když jedna prostitutka (Shirley Jones), dcera bývalého kněze, kterou před lety Gantry připravil o počestnost, naláká Gantryho do kompromitující situace a nechá pořídit fotografie. (Pumiiix)

kaylin

Snímek "Elmer Gantry" je naprosto skvěle zahraný a Oscary pro oba hlavní představitele jsou naprosto zasloužené, i když si myslím, že si přece jen více budete pamatovat Burta Lancastera. Mám s tím filmem ale trochu problém. Je to vlastně kritika fanatismu, anebo naopak jeho obhajoba, která říká, že když půjdeme společně za jednou věcí, tak to dokážeme? ()

Aidan

Kdyby to byl alespoň starý dobrý cynický antiklerikalismus, ale udělat z Elmera Gantryho téměř kladného hrdinu, který klame zástupy tak trochu zištně a tak trochu ze soucitu... to ne. Hněvivý ateismus je mi mnohem milejší, než tenhle blahosklonný. Je příliš snadné odmítnout křesťanství jako báchorku pro slabomyslné, smrti se děsící zástupy. ()

Rocky62

E. Gantry není vyloženě špatný film, ale má bohužel několik zásadních záporů. Především je naivní jak romantický film ze 40. let, první hodinu a půl se toho moc neodehraje a mě osobně se B. Luncaster líbil mnohem více ve snímku Vlak. I přesto se mi ho však nechce úplně odsoudit. Jednak kvůli dobře zahrané mediálně zmanipulované aféře s blondýnou a díky závěrečné scéně s kostelem. Jak jsem se ale zmínil na začátku, zápory jsou zásadní, takže lepšího hodnocení se ode mě nedočká. 45% ()

Nos

Zajímavý film o rychlemluvícím pokoutním obchodníkovi , který má vždycky v zásobě pikantní historky, které dává často k lepšímu, aby pobavil své staré přátele a zákazníky. S použitím svého vtipu a znalostí bible se vetře do přízně Sestry Sharon Falconerové, prosté kazatelky, a stane se nedílnou součástí její putovní "show". Spolu začínají šířit víru v Americe na počátku dvacátých let minulého století. Co se týká hereckých výkonů, jsou opravdu na úrovni . Rozesmátá postava Burta Lancastera dominuje celému filmu a zaslouženě si vysloužila Oscara. Také obě ženské postavy (Jones, Simmons) se neztrácejí. Za pozornost jistě stojí i nádherná hudba. Myslím, že by filmu slušela o něco menší stopáž. Nejsou to čisté čtyři hvězdy, ale moc jim k nim nechybí. ()

YURAyura

10/10 Presna takovyto druh filmu mam rad. Divak se pri sledovani musi aktivne zapojit a particiovat na vytvoreni pribehu, jehoz kostra ac zrejme v dobe vzniku hodne aktulani ale rozhodne ne sokujici - pro me jakozto zatvrzeleho Tomase stale zabavna. Buřt dostal prilezitosti, kde by se mohl vytahnout docela malo, takze tady si to opravdu uzil - at uz v mluveni nebo zpivani - jeho vykon je z tech, co se nezapomenou. Cernovlasa Jean je take uveritelne presvedciva, ale na rajcovni Shirley nema - ta si "podobnou" roli zopakuje v Cejenskem klubu o 10 let pozdeji. Byznyz je business, ale postava Buřta zustava nad veci a o to vic se mi nadcasove libila i po 50! letech od vzniku filmu, protoze "podobych" seskupeni s jasnym tahem na branku se tu objevuje porad vic nez dost - a ovecky na to berou. ()

• Snímek je adaptací stejnojmenného románu Sinclaira Lewise. (Cherish)
  • Knižní předloha filmu, zabývající se kupčením s náboženskou vírou, byla ve své době (rok vydání 1927) natolik kontroverzní, že do filmu léta žádné studio nechtělo vložit peníze. (Cherish)