Nôž vo vode

• Česko Nůž ve vodě (viac)

Sólo pro dva muže, jednu ženu a plachetnici.  Filmový debut režiséra Romana Polańského se stal po uvedení v roce 1962 pro polskou kinematografii významnou událostí. Psychologické drama z prostředí Mazurských jezer, ve kterém se představí pouze tři postavy, předvádí mužskou ješitnost i morální úpadek, konflikt sobectví finančně zajištěného novináře a pozérství bezejmenného studenta za přihlížení cynické manželky. Příběh začíná v autě během cesty Andrzeje a Krystyny k jezeru, když náhle porazí mladého muže stopujícího uprostřed silnice. Andrzej muži navrhne, aby s nimi jel kus cesty. Později, místo rozloučení, mladíka pozve na společnou jednodenní projížďku na plachetnici. Mladý muž nabídku přijímá, přestože nemá žádné znalosti o plachtění.... Dobře vystavěný scénář, děj situovaný na omezeném prostoru automobilu a lodi, atmosféra, herecké výkony a vynikající kamera (kterou vedl Jerzy Lipman), zůstávají přednostmi filmu. Jeho název odkazuje na důležitou scénu, v níž Andrzej v náznacích popichuje mladíka kapesním nožem, který následně úmyslně upustí do vody. Snímek měl v době svého vzniku silný mezinárodní ohlas, o čemž svědčí nominace na Oscara a řada dalších ocenění. (Česká televize)

LeoH

První půlku jsem čekal, že se z někoho vyklube vraždící psychopat, a příjemně mě překvapilo, že na takové lacinosti nedošlo. Soupeření dvojice kohoutků ani ne tak o stranou stojící a stále méně pobaveně přihlížející Krystynu, jako o to, čí ego je větší a čí póza udržitelnější, je vyobrazeno životně, ba dá se říci zábavně; v nejednom mužském diváku se jistě ozve potrefený houser. K tomu suverénní kamera a neméně suverénní ságo. ()

Kulmon

Tres faciunt collegium, říká latinské přísloví. Roman Polanski se ve svém celovečerním debutu opticky spokojil s málem, ale zdání klame. Tři herci rozehrávají silné drama, do kterého jsme zcela ponořeni. Dva muži, kteří soupeří o jednu ženu. Leon Niemczyk mi připomíná něco mezi Humphrey Bogartem a Nicolasem Cagem, Zygmunt Malanowicz vypadá spíš jako Terrence Hill a Jolanta Umecka je krasná ženská. A na to uz se dívat nechá. Silný zážitek, jemuž chybělo jen málo. ()

Remedy

Možná by se dalo říci, že Roman Polanski je ukázkovým mistrem minimalismu, což samozřejmě dokázal i ve své pozdější tvorbě. Koncept jeho prvotiny k tomu totiž přímo vybízí - tři herci na velmi omezeném prostoru a pojetí, které je opravdu takřka divadelní. To "sevření" na tom jezeře vytváří zajímavě tísnivou atmosféru a prohlubuje psychologickou hloubku filmu. Začátek je poměrně vlažný, ale jakmile se začnou postupně vyhrocovat "mužské" dialogy, nabere celý film na obrátkách a nabídne sice otevřený, ale (alespoň pro mě) vcelku příjemný konec. Polanski a jeho první ukázka čistého řemesla. ()

mchnk

Co zrobić z tym filmem, który trzymam w rękach...? Nejlépe bude ho zkusit uchopit pevně, stejně jako otěže plachetnice či náruč ženy. Rutinní výlet, nečekaný zajíček na cestě a skvělým způsobem se rozvíjející příběh. Film o jachtingu, námořnické etiketě, politice manželského páru, který potřebuje někoho třetího, aby si ujasnil své priority a také o výborném pohledu na lidské vlastnosti. Skvělá psychologická hra s precizní režií, kamerou, výborným herectvím a úžasným doprovodným jazzíkem. Bez diskuze jeden z nejlepších debutů jaké jsem kdy viděl, budu jen rád, když při druhém zhlédnutí vystřelím plný počet. (Challenge Tour 2015) ()

curunir

Mám rad tieto filmy s minimom postáv, kde sa vlastne všetko odohráva v jednom priestore a sústreďuje na výkony hercov (podobné ako u Kto sa bojí Virginie Woolfovej?). Polanskému celovečernému debutu naozaj nie je čo vyčítať, má veľmi sympatickú stopáž, ktorá neustáva udžuje záujem diváka. Za zmienku ešte stojí, že herečka Jolanta Umecka si zahrala aj v Uhrovej Panne zázračnici. ()

• Během jednoho záběru byl kameraman Jerzy Lipman přivázán ke stožáru a držel kameru. Přestože vítr nebyl silný, stožár se houpal, kamera byla těžká a bylo obtížné udělat dobrý záběr. Režisér Polanski o záběr velmi stál a ptal se jak to jde. Lipman se naštval a zařval: "Na hovno" a upustil kameru do vody. Kamera nebyla nalezena potápěči a dodnes leží na dně v jezeru. (Kulmon)
  • Debut Romana Polanského. (Kulmon)
  • Roman Polanski nadaboval Zygmunta Malanowicze, protože jeho hluboký hlas se k postavě nehodil. (Kulmon)