Letní opojení

Dostala svou gardénii. Jenže o desítky let později. Katharine Hepburnová v americko-britské romantické lovestory (1955).
Těžko říct, jak dlouho si Jane Hudsonová z Akronu v Ohiu šetřila na tuhle dovolenou. Ale ze svého sekretářského platu určitě hodně dlouho. Je to její první návštěva Evropy, a s největší pravděpodobností i poslední. Proto je rozhodnuta užít si jí na sto procent. A Benátky, které jsou její poslední evropskou zastávkou, jí k tomu dávají tisíc příležitostí. Jane je uchvácena krásou toho místa, jeho historií, dýchající z každého kamene, jeho kypící současností. Od prvního okamžiku zcela propadá jeho magickému kouzlu. Jenomže každá mince má dvě strany. A ona si tu najednou začne až příliš bolestně uvědomovat to, co si v průběhu všedních dní odmítá připustit. Svou osamělost. Opuštěnost. Celou tu prázdnotu svého - na první pohled možná tak úspěšného - života. Ona, dosud tak samostatná, soběstačná, sebevědomá a sebejistá, se tu najednou při pohledu na všechny ty šťastné lidi kolem sebe cítí ztracená. Kdoví co čekala od své evropské cesty. Možná nějaký zázrak. Jenomže zázraky se už asi nedějí. Nebo že by přece jen?
První film, který britský režisér David Lean natáčel v zahraničí, stojí poněkud ve stínu jeho velkolepých pozdějších projektů, jakými byl např. Lawrence z Arábie nebo Doktor Živago. Přesto je příběh stárnoucí staré panny, jíž se v nádherném prostředí Benátek dostane alespoň kouska toho štěstí, po němž celý život toužila, dodnes, i po více než padesáti letech od svého vzniku, víc než příjemnou podívanou. Nespornou zásluhu na tom má především Katharine Hepburnová, která dokázala své Jane vtisknout všechnu zranitelnost osamělé bytosti, skrývající se pod slupkou zdánlivé životní vyrovnanosti, spokojenosti a nezávislosti. Získala za ni také nominaci na Oskara, společně s Davidem Leanem, nominovaným za režii. A pak jsou tu pochopitelně Benátky, úžasné město, pro jehož propagaci asi Lean udělal svým filmem víc než kdokoli před ním. (oficiálny text distribútora)

Gemini

Spousta krásných obrázků, několik opravdu silných scén. A ten zbytek mi naprosto nedával smysl. Což je pravděpodobně chyba jen a pouze mě samého a mých názorů na některé...věci. S panem velkotvůrcem Davidem Leanem jsem si nikdy příliš nerozuměl a ani tímto snímkem se to nemění. Ale mám takový dojem, že se v Benátkách ještě setkáme, i když teď a tady jsem nucen dát 50%. ()

novoten

Ani ryba, ani rak. Kdy se z radostného brebentění stala posmutnělá cesta za poznáním sebe sama? A proč se tyhle dvě linie až do konce nepřestanou prolínat a kazit se tak navzájem? Katharine bohužel nevěřím ani příjemně naladěnou dámu v letech, ani city zkoušenou bytost. Leanovo nepochopitelné sáhnutí vedle. ()

majo25

Bohužiaľ, ide iba o nenáročnú romancu určenú pre nežnejšie pohlavie, ktoré okrem sladkastej romantiky toho veľa už neponúkne. Áno, farebná kamera dokáže oceniť historické pamiatky a kanály Benátok, ale to je málo. Hepburnová v hl. úlohe bola už prezretá a na rolu sa príliš nehodí. Ani jemný humor nie je podarený. Dean Lean má podstatne lepšie filmy, hneď ten nasledujúci ho vymrští medzi režisérskych velikánov. ()

NinonL

Příjemný film. Stárnoucí Američanka tráví dovolenou v kouzelných Benátkách a cítí se velmi sama a opuštěná. Náhodou potká okouzlujícího Itala a zamiluje se. Vlastně ne, zakazuje si zamilovat se. Nejdřív jen tak, ale potom je i důvod. Ital je ženatý. Ale co s dovolenou, která je možná na tomto místě poslední? Nebude lepší si ji užít se vším všudy, tedy i se zakázanou láskou? ()

MikO_NR_1909

Pred projekciou som sa obával ĎALŠEJ emancipovanej Katharine a jej ĎALŠEJ emancipovanej roly, ale našťastie, výsledok ma potešil. Benátky sú nádherné miesto, takže vyniknú jak mestské exteriéry s množstvom bežných ľudí potulujúc sa navôkol, ako aj duch všednosti života a brilantný scenár. David Lean svojej ženskej kolegyni zamiešal do komplikovanosti postavy aj prvky (silnej) hanblivosti a (ľudskej) slabosti, čím výrazne boduje jeho typickými zbraňami : váhavosť-nerozhodnosť-tragika. Keď si to tak zoberiete, v len pomerne málo filmoch neuvidíte vraždu či smrť. Takže kvitujem na príjemne strávený (hoc dejovo bolestivý) čas. ()

• Katharine Hepburn (Jane Hudson) vyjádřila ve své autobiografii obdiv k režiséru Leanovi a několikrát požádala o to, aby mohla být přítomna editování filmu, kde pozorovala režisérovu práci. Podle ní měl úžasný dar fotografického vidění a dokázal zachytit moment a pak záběr, kdy se v úzkých benátských ulicích objevilo slunce třeba jen na pár minut. (aniiicka)
  • Nejoblíbenější film režiséra Davida Leana. (Kulmon)
  • Když Katherine Hepburn natáčela scénu. kdy spadne do vody, její oko zasáhla infekce, se kterou bojovala do konce života. (Kulmon)