3:10 Vlak do Yumy

• Česko 3:10 Vlak do Yumy (viac)

Chudobný farmár Dan Evans nutne potrebuje sumu 200 dolárov, aby zachránil rodinný ranč. V zúfalej snahe získať peniaze sa prihlási ako dobrovoľník do eskorty, ktorá má nebezpečného pištoľníka Bena Wadea dopraviť na vlak do Yumy, kde ho majú posadiť do väzenia. Klasický western sa stal predobrazom pre úspešný remake Jamesa Mangolda z roku 2007 s Russelom Croweom v hlavnej úlohe. (STV)

classic

Takmer geniálny, nadčasový ( toto čarovné slovíčko, nepoužívam často ), až majstrovský western s parádnou kamerou a réžiou, i scenárom, či bravúrnymi hercami, Glenn Ford a Van Heflin, to sú veľké - PLUS, pozitívna vec, ktorá ma ohromila + o 50. rokov neskôr, vznikol REMAKE - filmu s Christianom Baleom a Russellom Croweom, pod rež. taktovkou - Jamesa Mangolda, kde, bohužiaľ mu kvalitou - nesiaha ani po členky ! Ako vravím, je to tak perfektne zvládnutá filmárčina, až mi rozum, niekde ostáva, stáť, ALE... Našiel som dve - zásadné logické filmové diery, ktoré mi nedovolili udeliť plný počet, i keď som chcel tak urobiť, neprezradím, ktoré sú to, ale skrátka, veľmi mi prekážali, len naznačím, že sú za väčšou polovicou filmu, už keď ide do tuhého. Ale inak, je Davesov film, silne návykový, ani na okamih som nespustil oči, najmä, pohodový Ford a so silnými nervami, pôsobiaci Heflin, predvádzajú ukážkový herecký koncert, hm... , škoda tých, zbytočných logických dier. ()

Mol

Bandička Bena Wadeho byla super. Navíc Ben se nakonec zachoval jako chlap, škoda jen, že to stálo smrt Charlieho, kterej za Bena položil život. Van Heflin hraje toho svýho Dana dost realisticky. Ustaranej chlapík od rodiny co má opravdu strach, ale musí všem ukázat, že je důležitější žít chvíli jako hrdina, než celej život jako srab. ()

Rafik

líbilo: neúplatný Dan, který se rozhodl i přesto, že ho všichni nechali na holičkách, dokončit svůj úkol se ctí, padouch Ben Wade, který se ho pořád snažil ukecat a uplatit a který se v závěrečné scéně zachoval chlapsky,atmosféra filmu a ústřední píseň filmu; nelíbilo: závěrečná scéna, od které jsem čekal větší akci a svištění kulek,ovšem dostal se mi jen zlomek toho, bojácnost Benovi tlupy,která v záv. scéně skoro nezaútočila, aby svého vůdce vysvobodila, absence šerifa, kdy zrovna jako náhodou někam do Tucsonu odvážel vězně; výsledkem: westernovka,která mě bavila,ač jsem její shlédnutí dlouho odkládal, docela mě láká pustit si i novou verzi s Crowem a Balem a zjistit jak si povedou. ()

Historik

Pokud mám vybrat nějaké slovo, kterým bych charakterizoval tento western, napadá mě slovo osvěžující. Mezi ostatními klasickými westerny své doby vyčnívá příjemně originálním (samozřejmě relativně) námětem, mimořádně zdařile jsou vybráni hlavní představitelé a celý film má zvláštní osobitou atmosféru. Konec se sice úplně nepovedl, ale za ten zážitek dám plné hodnocení. Ostatně konec se nepovedl ani v remaku, vypadá to, že bude muset přijít třetí verze. Ještě poslední poznámka: velmi by mne zajímalo, kdo vymýšlí ty nesmyslné české názvy filmů. Tady to je vyloženě sabotáž. ()

kinderman

Skvělý western D. Davese podle literární předlohy E. Leonarda předvádí charismatického padoucha-pokušitele Wadea v podání G. Forda a chudého rančera Evanse (Van Heflin), který se stává jeho strážcem a eskortou a musí vybojovat svůj vlastní zápas mezi principy a vysokou finanční nabídkou. Film si půjčuje motiv hrdiny, jehož v rozhodujícím okamžiku všichni opustí, ze snímku V pravé poledne, naopak scény obou ústředních postav uzavřených v hotelu a jejich následnou cestu na nádraží v obklopení nepřáteli rozpracoval později J. Sturges v Posledním vlaku z Gun Hillu. ()

• Průměrná délka záběru je 6,4 vteřiny. (Mol)
  • Glennovi Fordovi byla původně nabídnuta role Vana Heflina. On odmítl a navrhl pro sebe roli Bena Wadea. (Delock)
  • V roce 2012 byl film zařazen do Národního filmového registru USA, který je součástí knihovny amerického Kongresu. (Snorlax)