Mačka na rozpálenej plechovej streche

• Česko Kočka na rozpálené plechové střeše (viac)

Brick a Meggie majú v manželstve vážne problémy. Zatiaľ čo Brick sa utápa sám v sebe , Meggie hľadá z tejto situácie východisko. Strhujúce výkony Paula Newmana, Elizabeth Taylor a Burla Ivesa urobili z tejto adaptácie príbehu Tennessee Williamsa jeden z najúspešnejších filmov v histórii Hollywoodu. (oficiálny text distribútora)

gogo76

"Mám rada deti, ale vychované..." Ja zas mám strašne rád tento film. Taký nádherný a talentovaný pár ako P. Newman a E. Taylor len tak nenájdete. Film je takmer výlučne konverzačný, ale je neuveriteľné ako ma dokáže prikovať aj po x-tej repríze. Scény Newman-Taylorová sú magické a sexy, pritom tak jednoduché. Božsky zafungovala chémia a ich dialógy a hádky počúvam s otvorenými ústami. Scény rozhovoru s "Big dadym" - Newmanovým otcom, boli o čosi slabšie, ale stále výborné. Ako celok právom jeden z najlepších kúskov starého , dobrého Hollywoodu a nezabudnuteľný film. Je možné, že niektoré mladšie páry zapochybujú, či mať deti. "Bezkrké zrúdičky" idú občas riadne na nervy, ale kto si ako vychová, tak má... Pokiaľ viem, zremastrované blueray je na svete, dostupné i u nás od Magic box, takže už len počkám na priaznivejšiu cenu a určite si ju kúpim a vychutnám v plnej kvalite. Jednoznačne uprednostňujem titulky, ale každé pravidlo má svoju výnimku. V tomto prípade je starší český dabing jednoducho neprekonateľný. 100%. ()

Divočák

Jeden umírající bavlnový magnát a spousta penězuchtivých příbuzných, kteří mu vší silou lezou do zadku. Po "Kdo se bojí Virginie Woolfové" další klasická filmová adaptace slavné americké divadelní hry, kterou jsem měl tu čest shlédnout, a opět vydařená na výbornou. I když se děj takřka celý odehrává v jednom jediném domě, ani na chvíli nepocítíte jakýkoliv náznak nudy či hluchého místa, čemuž dozajista vděčíme především perfektní divadelní předloze Tenessee Williamse. Dialogy sice nejsou tak břitké a vybroušené jako u výše zmíněné Virigine Woolfové, na druhou stranu jsou ale daleko stravitelnější a zábavnější. Na místo velice hutné atmosféry rozčeřují děj spratkovské dětské postavy a v pozdější fázi nechutná manželka Newmanova bratram která je opravdu hnusná a odporná po všech stránkách. Možná i kvůli tomuto rozptýlení u mě "Kočka" zabodovala o něco víc a proto hodnotím tak jak hodnotím. ()

Sarkastic

„Pravda je bolest, pot, placení účtů a milování se s ženou, kterou už nemiluješ. Ve skutečnosti se sny neplní a tvoje jméno otisknou v novinách až když umřeš.“ A o pravdu a lež tu jde především…Kočka na rozpálené plechové střeše je jedním z těch filmových příspěvků, které hezky ilustrují, jak vypadá skutečná narozeninová idyla v kruhu milujících příbuzných, a přitom ukazuje, jak „krásné“ rodinné vztahy panují mezi jednotlivými příslušníky (z nichž někteří opravdu nejdou vystát…ostatně i ty „bezkrké“ zrůdy byly přesně tím, čím je Maggie nazývala, ehm). Ano, najde se pár nedostatků. Konec byl už trošku vybájený, citové výlevy občas kapánek přepjaté a výstupy teatrální. To ale nic nemění na tom, že jde o solidní emocionální jízdu, navíc výborně herecky podpořenou, mnohými pravdivými postřehy protkanou. („Bez peněz můžeš bejt mladej. Ale starej bez nich být nemůžeš.“). A jistá „divadelnost“ téhle konverzačky na údernosti také nijak zvlášť neubírá. Za mě to budou solidní 4*. „Já mám odvahu umřít. Ale chci vědět, jestli ty máš odvahu žít?“ ()

Madsbender

Skvelá, silná a často aj temná južanská dráma ktorá necháva vyplávať na povrch to najlepšie aj najhoršie ako v postavách filmu, tak aj nás samotných. Úžasná a silná herecká zostava v čele s famóznou krásnou Elizabeth Taylor, skvelým sympaťákom Paulom Newmanom a "Veľkým šéfom" Burlom Ivesom. Tak dobrý filmový zážitok sa bežnému divákovi naskytne len pár krát za život. ()

emma53

Neodolatelný Paul a krásná Elizabeth ve vynikajícím a inteligentním dramatu své doby. Vztahy plné zmatků, touhy, vášně, pokrytectví, poctivosti, nedůvěry a mohla bych pokračovat dál a dál. Miluji tyhle staré smysluplné filmy s maximálně profesionálními hereckými výkony, ke kterým řadím i ostatní obsazení, kde mě obzvlášť zaujal i Burt Ives, kterého až tak moc neznám. A i když to na mě působilo dojmem, že se dívám na divadelní hru odehrávající se v jednom domě, tak to nic nemění na faktu, že jsem prožila mimořádně příjemné odpoledne s Kočkou na rozpálené plechové střeše, která nakonec přece jen věděla kam skočit, aby si zachránila život. Když k tomu všemu přibalím vynikající dialogy, například Bricka s tátou ve sklepě, tak dnes rozhodně pod pětku nejdu. ()

• Natáčelo se od 6. března do 19. května 1958 v New Yorku a Kalifornii. (BMW12)
  • Elizabeth Taylor (Maggie) pracovala na filmu i přesto, že týden před začátkem natáčení zemřel při letecké nehodě její manžel Michael Todd. (novoten)