Obeť

(festivalový názov)
  • Česko Oběť (festivalový názov) (viac)

Lodným 1961, zákon zakazuje homesexuálne styky mužov. Melville Farr (Dirk Bogarde) je šťastne ženatý muž, uznávaný právnik a predsa, predsa sa púšťa do pátrania na vlastnú päsť. Snaží sa vypátrať, čo bolo pravou príčinou smrti istého mladíka. Odhaľuje jeho minulosť, známych, styky. Spoznáva ľudí, ktorí riešia podobné životné problémy ako riešil mŕtvy mladík. Do tejto hry môže byť zapletený aj vyšší počet ľudí. Film, ktorý prináša nový pojem do britskej kinematografie. Je to vôbec prvý britský film, v ktorom zaznelo slovo “homosexuál” (z pomedzi dlhometrážnych hraných filmov). Film Basila Deardena prinútil ľudí aj verejnosť pozrieť sa na zákon, ktorý reálne existoval aj z druhej strany, prispel k tolerantnejšiemu postoju Veľkej Británie k homosexuálom a aj k čiastočnej zmene legislatívy v roku 1967. (baruss)

Adiemus

Vzhledem k tomu, že homosexualita přestala být v Británii trestná až v roce 1967, jde o obdivuhodný počin. Na příběh nelze pohlížet dnešní optikou, já ho víceméně vnímala jako krimi či detektivku - a v tom byli Angličané v šedesátých letech skvělí. Upřímně mi vadil jen závěrečný "správňácký" postoj hrdinovy manželky. Ale - posuzováno dnešní optikou - mi během filmu několikrát napadlo Podej čertu prst... ()

JimiH

Výborně natočeno českým kameramanem Hellerem (zvlášť nasvícení scén je perfektní), ale přesto obsahově slabší. Zatímco v Saphirre bylo kontroverzní téma rasismu pojednáno s chytrým odhalováním lidského pokrytectví, zdejší melodram na téma homosexualů je až příliš prostinký a patetický. Škoda, protože po technické stránce film obstál na výbornou. ()

Martin741

No hruza, Dyrk Bogarde v roli sexualne dezorientovaneho ..... Jo, mozno to oslovi nejakeho sexualne dezorientovaneho uzivatela alebo uzivatelku, a zrejme to oslovi aj chlapcov v tangach niekde na plazi, no a zrejme film oslovi aj nejedneho vystudovaneho filmoveho teoretika -elitara, ktory si rad masiruje prostatu a zaroven sa taha za lofasa pri dialogoch s Madsbenderom na filmovej teorii. Tuna, ale ja som sa xmrti nudil a nuda je to jaxvina. Videne na youtube. 4 % ()

dopitak

Někdo ty kluky zamilovaný vydírá, ale oni se z pochopitelných důvodů o tom bojí mluvit.___Tady si dovolím ohodnotit, i když s absencí titulků jsem zdaleka nerozuměl všemu.__Film má poměrně dobrou atmosféru, ale divák zvyklý na napínavé filmy asi zapláče z nedostatku vzrušení. Velmi pěkně se pracuje s hudbou, která v určitých momentech graduje.___Rána pěstí, kterou Dirk Bogarde počastoval kohosi v tuhle chvíli mě neznámého byla snad nejpřekvapivějším úderem, který jsem v nějakém filmu viděl.___Pokud časem budou titulky nebo moje lepší angličtina, rád se podívám znovu. Teď ale 3*. ()

Disk

Příběh z časů, kdy homosexualita byla tehdy nejen ve Velké Británii trestným činem. Výborně rozehrané drama, v níž uznávaný právník pátrá po "lidech", kteří tohoto zákona zneužívají ve svůj prospěch a vydírají své oběti, že veřejnosti prozradí jejich pravou sexuální orientaci. Snímek vyvolal velké kontroverze, ve Spojených státech byl promptně zakázán a o šest let později přispěl k dekriminalizaci homosexuality ve Velké Británii. Mimochodem najdete zde i českou stopu - kameramanem u tohoto filmu nebyl nikdo menší než geniální Otto Heller. ()

QFF Mezipatra: nejlepší filmy i skvělí hosté

QFF Mezipatra: nejlepší filmy i skvělí hosté

29.10.2016

To nejzajímavější ze současné queer kinematografie, ale i vynikající retro snímky a bohatý doprovodný program přináší už 17. ročník queer filmového festivalu Mezipatra. V Praze se bude konat od 3. do… (viac)