Říká se jí Stará dáma z Threadneedle Street nebo také jen Stará dáma. Bank of England, centrální banka Velké Británie, má tradici sahající až do sedmnáctého století a mezi její adjektiva patřilo odjakživa také slůvko nedobytná. Jako taková byla pochopitelně i velkým lákadlem pro zloděje. Náš příběh z počátku století, kdy v Londýně ještě jezdily drožky tažené koňmi, začíná příjezdem amerického důlního inženýra Norgatea, nové posily týmu sestaveného stoupenci Irské republikánské armády. Jejich misí je vykrást Bank of England a získané zlato použít ve prospěch IRA. Mimořádně obtížný úkol si ovšem žádá mimořádnou přípravu. Při skládání informací poodhalujících slabé místo v bezpečnosti banky však za sebou skupina nevědomky nechává stopy, po kterých se vydá ambiciózní šéf bankovní stráže kapitán Fitch (Peter O'Toole). (dopitak)

dopitak

Zdařilá detektivka s poměrně obtížnou angličtinou a snadno předvídatelným koncem. V zápletce vítězí postava, která však ani náhodou není svým charakterem divákovi blízká, alespoň tak není stavěna. Lupičům banky, pokud při své práci nikoho nevraždí, fandí přeci většina z nás. Příkladem budiž profláklá Past s Seanem Connerym či Day They Robbed the Bank of England scénářem dost připomínající (že by se někdo inspiroval) novější Čistá práce - Bank Job z roku 2008 s akční hvězdou posledních let Jasonem Stathamem. ()

• Natáčení filmu probíhalo v prostorech filmového studia Metro-Goldwyn-Mayer Studios Inc. (MGM) v Anglii. (Terva)
  • Film byl natočen podle stejnojmenné knihy (1955) Johna Brophyho. (Terva)