Príbeh sa odohráva symbolicky presne devätnásť rokov po Poslednej krížovej výprave, v dobe rodiacej sa studenej vojny. V roku 1957 je Indiana Jones (Harrison Ford) profesorom archeológie na prahu penzie, ktorý si napriek búrlivej minulosti zo všetkého najväčšmi užíva pokoj a nebezpečne sa začína podobať svojmu otcovi. Staré inštinkty sa v ňom prebudia vo chvíli, keď sa objavia stopy vedúce k legendárnej Krištáľovej lebke a hlavne informácie, že po tomto údajne mocnom artefakte prahnú sovietski agenti. Indy preto strasie únavu a vydá sa na ďalšiu mimoriadne dobrodružnú cestu, ktorá ho zavedie až do vnútra peruánskej džungle, kde sa má táto vzácna relikvia ukrývať. Jeho úhlavným nepriateľom bude tento raz všetkého schopná ruská agentka Irina Spalková (Cate Blanchettová), sprevádzaná armádou hrdlorezov. Ruské komando pod vedením uhrančivej plukovníčky sa chce zmocniť krištáľovej lebky, aby s jej pomocou vyvinula „myšlienkovú zbraň“, ktorá by Sovietskemu zväzu umožnila ovládať myslenie všetkých ľudí na svete. Ani Indy nie je na svoju výpravu sám. Na jeho strane stojí spriaznený dobrodruh Mac (Ray Winstone), ktorý má však tendenciu každú chvíľu ho podraziť, ďalej napomádovaný frajer Mutt Williams (Shia LaBeouf), ktorý si permanentne uťahuje z jeho veku, a jeho prvá a zrejme aj jediná životná láska Marion Ravenwoodová (Karen Allenová). (TV JOJ)

Triple H

Priznám sa, som trochu sklamaný. A to som do filmu ešte išiel s pomerne nízkymi očakávaniami. Zábava bola celkom slušná, ale ani raz nedoskočila na úroveň prvých troch filmov, nehovoriac o tom, že to miestami bolo aj pekne nudné. Našlo sa tam príliš málo naozaj vtipných momentov a úplne absentovali akokoľvek napínavé scény. Iste, je vidieť, že na filme makali skutoční profíci, ale chýba tomu iskra. Zápletka ani záver mi nevadili, i keď osobne by som preferoval iný dej. Takto sa Jones posunul na môj vkus až do priveľmi fantasknej roviny. Rovnako Harrison Ford pre mňa už nemal tú potrebnú charizmu, nehovoriac o tom, že na svoj vek bola jeho postava až priveľmi agilná. Scenár bol podľa mňa najväčšou slabinou celého filmu, čo je skutočne obrovské mínus, vzhľadom na to, že 19 rokov sa čakalo predovšetkým pre nespokojnosť s rôznymi verziami príbehu. Príde mi, že Fordovi (viac ako Spielbergovi a Lucasovi) skrátka došlo, že už je taký starý, že buď to natočí teraz, alebo už nikdy. A tak sa zrejme scenár ušil poriadne horúcou ihlou. Herci boli OK. John Hurt a Ray Winstone v podstate zbytoční. Shia LaBeouf sa snažil a bol v pohode a Cate Blanchett presne spĺňala parametre jonesovského záporáka (a bola celkom sexi). Karen Allen a jej Marion mi prišli príznačné pre celý film. Dala sa zniesť, ale v takejto forme som ju rozhodne vidieť nepotreboval. Chémia medzi ňou a Fordom za tie roky trošku vyprchala a vývoj ich vzťahu mi osobne prišiel nevierohodný a silený (obzvlášť v úplnom závere--sorry, ale to som už vážne nebral). Indy už nie je ten hrdina, ktorý svojou charizmou ťahá celý film a odkedy sa na scénu dostane LaBeouf, je dokonca stále viac posúvaný do úlohy štatistu. A mám dojem, že tvorcovia Jonesa divákovi až príliš vzdialili, lebo zatiaľ čo v pôvodnej trilógii sa z každej šlamastiky vyhrabal tak nejak po chlapsky a so škrabancami, tuto si vlezie do posratej chladničky a prežije v nej atómový výbuch. Hlavný hrdina tým prišiel o veľmi dôležitú vec - o ľudskosť a stal sa skoro až cartoonovou postavičkou. A sorry, efekty môžu byť akékoľvek pôsobivé, výprava veľkolepá, ale keď v Indianovi Jonesovi nefunguje sám Indiana Jones, tak je to veľmi veľký problém. To práve jeho postava dodávala taký strašný šmrnc tým dobrodružným báchorkám. Šmrnc je preč, báchorky zostali. Takisto mi tam chýba určitá špinavosť a zemitosť - tu je všetko príliš vyumelkované a čistunké. Cieľavedomá koncepcia do sci-fi 50. rokov je síce fajn, ale z filmu väčšiu zábavu neurobí. Pozriem to ešte raz, možno mi to len v kine nesadlo. Ale po prvom pozretí---solídna jednorazová zábava. Nič viac. Nič menej. Atmosféru starých Jonesov to v žiadnom prípade nemalo.///////////////////Nedávno som v TV videl Chrám skazy a (ne)bavil som sa podobne. To ma prinútilo pozrieť sa na Lebku znova. Ono za tie roky asi štýl akým boli Jonesovia točení zostarol a my ako publikum sme v poslednej dekáde navykli na rýchlejšiu a realistickejšiu formu filmárčiny (alebo akcie ak chcete). Z tohto hľadiska je svojím spôsobom obdivuhodné ako sústredene Spielberg film natočil v duchu a tempe pôvodnej trilógie. Takže vlastne najväčším problémom je, že svojím štýlom zostal film zanovito stáť v minulosti. A takisto, že príliš zaskočil publikum chuťovkami ako atómový výbuch a ufo, ktoré sú v očiach väčšiny divákov (vrátane mňa) skrátka aj na Indianu Jonesa až príliš absurdné. () (menej) (viac)

Columbus

Ja jsem zklaman nebyl, pac jsem cekal pruser :) Dostalo se mi hezke pocitacove hry, kterou nemuzu ovladat...vtipny to nebylo skoro vubec, ale nenudil jsem se...proste to prosumi. K tem trem predeslym to ani radit nebudu,receno po Mrazikovsku: my vsak jinde jsme, je to jina vesnice... ()

Kjůkíí

NEw Indi, očekávání velká, akce, šupy, bomby, nářezy .. konec jedno velké (nemilé) překvapení. Jako obří rotační kužel v podobně neidentifikovatelného tělesa, prohánějící se amazonským pralesem, no sorry, ale to trošku Spielberg s Lucasem přehnali ne? Jinak skvělý rozjezd, Indoušek se zase vyhne všem kulkám a film má veliké tempo, celé kino strnule čeká, co Indy vymyslí, jak se dostane z té a z té šlamastiky a vše je doplněno skvělými efekty a vynálezy z říše snů. Mladičký Shia LaBeouf známý z Transformers nebo Já, robot vnáší do filmu nerozvážnost a prudkost v konstrastu se zkušeností Forda. Indyho jsem měl vždycky moc rád, tenhle film nezklamal, rozhodně kvalitní, akorát je trošku ve stylu Akta X, to se ve scénáři trošku přehnalo. Spojení se Sovětskými agenty a s mumií Cate Blanchett je povedené, období studené války nadsazené, typicky americky. Ale světě div se, Indi je zpátky v plné síle, na to, kolik je Harrisonu Fordovi, obdivuhodný výkon a má furt velikanánský biceps. Jedině kino na tenhle film, veliký Harrison, skvělý zvuk, k nakousnutí:D ()

ing.Frosty

První polovina se nese v příjemné atmosféře 50. let a místy je cítit i kouzlo starších dílů. Druhá půlka se nicméně změní v podivné digitální cosi. V porovnání s jinými dobrodružnými filmy dneška konkurenci válcuje celkem slušně, ale za předchozími díly těžce pokulhává. ()

Decker

Pro me osobne bezchybna navrat neznamejsiho archeologa Sveta. Kdo by si pral vsak navrat Indyho se vsim vsudy byl by zklaman. Indy je zkratka s privlastkem 2008 a to mluvi o dost vecech. Avsak je to stale ten stary, dobry feeling, ktery byl u puvodnich dilu, jen trochu jinak a trochu moderneji. Me osobne pripada novy dil asi jako nejakcnejsi z cele sagy. Vykonum neni co vytknout a zapletka je perfektni. Vic nebudu prozrazovat o dost bych vas ochudil. Bezte se na novyho Indyho urcite podivat. ()

COF_666

Tak tohle byl masakr. Dechberoucí jízda v čele s Harrisonem Fordem, který v akčních scénách nevypadal ani jako na 60 let (nebo kolik mu je) a zvládl vše jako za strých časů. Odkazů na minulé díly si také musel užívat každý, třeba archa úmluvy v jedné z beden ve skladu na začátku. Jediný moment který bych opravdu do filmu nedával, byla scéna kdy Shia LaBeouf jako tarzan s opicemi skáče na liánách - to působilo až trapně. Jinak všechno ostatní bylo tak krásně přehnaný až to bylo dokonalý - záběr na Indyho s atomovým hřibem za zády vyloženě zahřeje u srdce. Super pokračování, které předchozí díly neuráží, ba naopak. ()

Cedr

Indy je zpátky v plné parádě. Bombastický návrat překvapivě příliš nekazí ani Shia LaBeouf, ale až moc za paranormální vlasy přitažený závěr. Tak jako tak jde o skvělou a hlavně zábavnou podívanou, protože Spielberg s Lucasem prostě umí. ()

trojtmberk

Spokojenost, Indy ještě nepatří do šrotu, je už sice krapet prorezlej, ale pořád jede. Už sice né tak jako za mlada, ale pořád dost na to, aby si spousta lidí tu jízdu užila. ()

filmmovier

Po Chrámu zkázy můj nejoblíbenější díl série. Jediné, na co jsem si u tohoto dílu nezvykl, byly překvapivě digitální efekty. Ano, je to tak. Minulé části měly prostě takové lehké triky, takže ačkoliv čekané, nezvyklé. To je ale jen jediné malé mínus. Potěší zajímavý příběh i staré a nové postavy. Opět jsem se bavil, ale co jiného se dá dělat u Indyho, že jo? Prostě bomba, jak jinak. Nejlepší filmový návrat posledních let. Ford je pořád ve formě.Hlavně, aby už byla pětka... ()

eye candy

Spielberg, kterému to zřejmě jako jedinému v hlavě ještě trochu funguje, měl pravdu, když prosazoval aby pokračování Indyho dostala do rukou mladší generace tvůrců. Je to podobné jako kdyby Bonda posledních dvacet let točil pořád stejný režisér a přitom ho neustále tahalo za rukáv otravný děcko. Z Agenta 007 by už byl nejspíš jen vyfouklej strhanej pšouk, kterej by roznášel bejvalkám zlomený květiny nebo někde na předměstí s Moneypenny vychovával spy kids. To ale některým lidem, kteří natočili Star Wars, nejspíš nevysvětlíte. Stejně jako jim nevysvětlíte, že udělat dobrý film neznamená diváka ohromit digitalními efekty a utopit ho ve stupidních a nudných akčních sekvencích. Pokud se obecenstvo nedokáže ztotožnit s hlavními protagonisty, nebo alespoň pochopit motivy a logiku jejich chování, nevznikne ani žádný dramatický náboj a to vás pak nezachrání ani sázka na jistotu v podobě roztomilých zvířátek a infantilního humoru. Čtvrtého Indyho v podstatě od fiaska zachraňuje Steven. Neobětuje mu sice ani o jedinou kapku potu navíc, přesto u tak kvalitního režiséra i standard na slušný film stačí. Další velký problém, který má do budoucna tato série (a říkám to s těžkým srdcem) je, že Ford je už pro hlavní roli příliš starý. Shia LaBeouf je naopak moc mladý a zatím i nedostatečně drsný a charismatický. Ale abych film jenom nekritizoval, první třetina je docela zábavná a má šmrnc starých dílů. Scéna v restauraci a útěk na motorce je fajn, chemie a přímočarý humor mezi otcem a synem také celkem funguje. Škoda že zbytek je vesměs jen zmatená akční slátanina, která vrcholí naprosto nesmyslnou zápletkou o intergalaktických bytostech, speciálně na přání G.Lucase. ()

Estrellita

Dobrej skok - po druhém shlédnutí ze tří hvězdiček na pět. Ale jak jinak dát najevo, že je tohle pro mě nejlepší díl z Indiho série? Jako jedinej mě nenudil ani na chvíli, měl spád a říz, měl v sobě něco nového, ne jen dokola rány pěstí či jinou částí těla. Herci úžasní, Harrisonovi léta na charismatu rozhodně neubrala, Shia hraje svého frajírka se stejnou elegancí jako srábka v Transformerech a krásná ledová Cate Blanchettová tomu jenom dodává korunu. Příjemné bylo taky prohlédnout si Karen Allenovou po těch letech... Celý film je přímo napěchovaný nezapomenutelnými hláškami, dobrou akcí a tradičně skvělou hudbou, odkazy na minulé díly (viz. "archa" v bedně) taky potěší... A Eldorádo! Konečně si na to město někdo taky vzpomněl... Já si prostě po druhém shlédnutí nemám na co stěžovat a vůbec nevím, co to se mnou bylo, že se mi to napoprvé nelíbilo! ()

LeoH

Momenty, jako je závěrečná příhoda s kloboukem – kdy nám film nejdřív pohrozí děsivě levnou sentimentální symbolikou a vzápětí ji s frajerským úšklebkem zmuchlá a zahodí – mě smiřují s lecčím. ()

Motinski

Zo začiatku som bol mierne v šoku (mýslim tým úplny začiatok filmu), Ford už na mňa pôsobil starý a čaro trilógie som cítil minimálne (ale občas cítitl). Príbeh sa snaží ísť šablonovito podľa toho čo sme boli zvyknutí a koniec bol už prepisknutý moc. V rámci zábavnosti ešte obstojí aj táto časť úplne s prehľadom a pár akčných scén je fakt že zručne natočených. Dobrodružných filmov je dnes málo tak som vlastne rád aj za toto. Úprimne si ale myslím že keď dostanem chuť na Indyho tak tento diel vynechám. A to je tá vec čo mi chýbala najviac. Chuť pozrieť si film znovu a pocit detskej radosti aký som mal pri predchodcoch. ()

Mrkvič

Kdybych nebyl fanda, dávám rovnou 3. První polovina filmu byla až na scénu s lednicí fantastická. Ve druhé jsem si ale až moc často vzpomněl na druhý díl serie (hlavně scéna pádu z letadla na gumovém člunu). Indy se mi líbí tím, že to není žádný dokonalý frajírek, má svoje chyby a nebo smůlu, ale všemu se většinou dá uvěřit s tím, že má prostě nehorázný štěstí. Tady ale bylo těch absurdit více jak v Chrámu zkázy. Další mínus filmu jsou, zase hlavně ve druhé polovině, digitální triky. Scéna v pralese... nuda,nuda,nuda. A proč? Protože se tomu už prostě nedá věřit jako u starších dílů. Lepší než Chrám zkázy, ale jinak daleko za Archou a křížovou výpravou. ()

Honzíno

Jediný Indiana Jones, u kterého mám zatím jen 4*. Indy obsahuje vše co jsem chtěl, jen mě to celé tolik nevzalo ještě, budu si muset chvíli zvyknout... co nejdříve ho musím vidět znova. Napoprvé si tudíž nechávám rezervu jedné hvězdy a nechápu zde průměrná hodnocení a stěžování si na přílišnou scifárnu v druhé půlce, když snímek nám od začátku dává tušit, o co půjde. Žánry, ve kterých se Indy pohybuje jsou tak úzce spjaté, že musím odsoudit vaší omezenost. Spielberg s Lucasem a Fordem se pokusili trumfnout artefakt ze trojky, což se jim nepovedlo, ale celkově vše zvládli. Napíšu zbytek po další projekci.._Famózních prvních dvacet minut střídá lehký útlum, který však buduje půdu pro kompletní návrat Indyho v druhé půlce. Sice se vrací spíše už v týmovce, ale je schopen ukázat všechny své klady. Perfektní honička v džugli (choreograficky, kamerou, scénářem, hereckými výkony, triky, hudbou) mě opět zarazila hluboko do křesla. Inkriminovaný a množstvím diváků proklínaný sci-fi nádech paradoxně celému příběhu jen prospívá a koresponduje s dobou, v již se čtvrtý Indiana Jones odehrává (50. léta - rusáci, studená válka, oblast 51, sci-fi vlna díky kvantu mimozemských únosů). Finále je pak klasickým dílem Spielbergovým - krása, pohlazení, rodina + pohrávání si s nástupnictvím nejmladšího z Jonesů (=sympatie). Skvělý zážitek - silnější čtyři hvězdičky. ()

Sokkk_y

No, klucí klucí, to jste se zase chtěli něčemu vyrovnat... , tak zněla první věta po skončení filmu, na který jsem se těšil mnoho let, co byl oznámen úmysl natočit pokračování legendárního archeologa Indiana Jonese. Avšak ať jsem se snažil jak chtěl, nemohl jsem se později ubránit dojmu, že nový, starý Indy nebude jako ten starý, nový Indy. A bohužel jsem se nemýlil. Ačkoliv začátek byl nadějný, ve stylu předchozí trilogie, následující minuty mě utvrdily v tom, že celý film je jen vaření z něčeho, co už bylo dovařeno před téměř 20 lety. Celý snímek jsem zatínal zuby a říkal si "v pohodě, to je jen jedna chybička". Dokonce i giga mravence a naprosto nesmyslné tarzanské lítání Indyho synáčka jsem překousl, ale když se na plátně objevil létající talíř, promiňte, ale tohle už se vymyká jakémukoliv lidskému chápání. Tohle prostě do Indiana Jonese nepatří. Nicméně (ano ještě že tohle slovo existuje...), jsou tu nějaké světlé výjimky. Například úžasný je ruský přízvuk Cate Blanchet, jejíž herecké výkony mám čím dál ráději a k zahození není ani grafické zpracování celkového filmu (i když toho počítače tam taky bylo až přespříliš...). Prostě ať se snažím jak se snažím, Kříšťálová lebka nemá z takových 80% pnic společného s předchozími díly, a proto tuto, doufám že poslední část, hodnotím jako průměr. ()

pytlák

Indy je zpátky. Sice starší než si ho pamatujeme, ale i tak nesmírně zábavný a stylový i když má občas problém udržet vaší pozornost na uzdě. Ale to nic nemění na tom že když si Indy nasadí klobouk a zazní ústřední motiv zjistíte, že žádný báječnější hrdina se na plátně ještě neobjevil a tak opravdu není problém filmu těch pár šlápnutí vedle odpustit a užít si našlapanou akci od začátku až do konce. 90+% P.S. Shia LaBeouf by si zasloužil do ruky vlastní bič a možná i klobouk. ()

markuc

U filmu jsem se bavil (at uz slo o Indyho gagy nebo napady rezisera),na ctyrku jsem se moc tesil,ale zaver me zklamal (je to proste zanrovy ulet a mimozemstani jsou uz i na me moc - jinak mam rad scifi). ()

adams89

Po Rockymu, McClainovi a Rambovi se na plátna kin s úspěchem vrátila další neodmyslitelná akční ikona konce 80. let, Indiana Jones. Už jsme v natočení čtyřky pomalu přestávali doufat, vždyť se stačilo podívat na toho prošedivělého pětašedesátníka v hlavní roli. Děj se ale naštěstí šikovně posunul o 19 let dopředu a věku našeho hrdiny se tím pádem trochu přizpůsobil celý film. Že by byla ale nouze o akci, to jistě ne. Po tajemství křišťálové lebky totiž pase také jednotka Sovětů v čele s uhrančivou Cate Blanchet. Harrison Ford zase dokázal, že se pro roli nebojácného archeologa už prostě narodil, když mu návrat po téměř dvaceti letech nedělal větší potíže. Je sice pravda, že jeho pověstný humor za minulými díly lehce zaostává, bičem a pěstmi se však Indi ohánět umí stále. Aby toho nebylo málo, po jeho bok se vrátila dávná láska Marion a do sestavy se dostala i vycházející hollywoodská hvězda Shia LaBeouf. Očekávání byla od čtyřky obrovská, co si budeme povídat. Smíšených pocitů se jen nemůžu zbavit nad závěrem s mimozemšťany, což rozhodně nejsem sám. Indiana Jones 4 ale ostudu prvním třem dílům dělat nebude a to čekání na něj se mi určitě vyplatilo.80% ()

fray

Pro mě obrovské zklamání. Na tento film jsem se hodně dlouho těšil, ale teď si říkám jaká je škoda, že byl vůbec natočenej. Jeden blábol blbější než druhý a ty efekty...zas nějak extra úžasný nebyly. Ani Cate Blanchett tomuhle propadáku moc nepomohla. Tohle se vážně nepovedlo. ()

Steven Spielberg se chce vrátit k mimozemšťanům

Steven Spielberg se chce vrátit k mimozemšťanům

19.04.2024

O pátého Indiana Jonese není dostatečný zájem

O pátého Indiana Jonese není dostatečný zájem

12.06.2023

Asi za dva týdny do kin dorazí Indiana Jones a nástroj osudu, pátý a prý poslední díl kultovní dobrodružné filmové série. Už teď se ale na veřejnost dostávají první odhady, jak by se očekávanému… (viac)

První reakce na Indiana Jonese jsou smíšené

První reakce na Indiana Jonese jsou smíšené

19.05.2023

Snímek Indiana Jones a nástroj osudu si užil svoji slavnostní premiéru na festivalu v Cannes, kde se Harrison Ford záhy dočkal pětiminutového potlesku ve stoje. Hned poté se na Twitteru začaly… (viac)

Pátý Indiana Jones byl dotočen

Pátý Indiana Jones byl dotočen

28.02.2022

Hotovo, dotočeno. Pátý Indy má za sebou oficiálně poslední klapku a to znamená, že nyní přichází řada na náročný proces postprodukce, stříhání, a závěrečně dolaďování předtím, než snímek přistane v… (viac)