Príbeh sa odohráva symbolicky presne devätnásť rokov po Poslednej krížovej výprave, v dobe rodiacej sa studenej vojny. V roku 1957 je Indiana Jones (Harrison Ford) profesorom archeológie na prahu penzie, ktorý si napriek búrlivej minulosti zo všetkého najväčšmi užíva pokoj a nebezpečne sa začína podobať svojmu otcovi. Staré inštinkty sa v ňom prebudia vo chvíli, keď sa objavia stopy vedúce k legendárnej Krištáľovej lebke a hlavne informácie, že po tomto údajne mocnom artefakte prahnú sovietski agenti. Indy preto strasie únavu a vydá sa na ďalšiu mimoriadne dobrodružnú cestu, ktorá ho zavedie až do vnútra peruánskej džungle, kde sa má táto vzácna relikvia ukrývať. Jeho úhlavným nepriateľom bude tento raz všetkého schopná ruská agentka Irina Spalková (Cate Blanchettová), sprevádzaná armádou hrdlorezov. Ruské komando pod vedením uhrančivej plukovníčky sa chce zmocniť krištáľovej lebky, aby s jej pomocou vyvinula „myšlienkovú zbraň“, ktorá by Sovietskemu zväzu umožnila ovládať myslenie všetkých ľudí na svete. Ani Indy nie je na svoju výpravu sám. Na jeho strane stojí spriaznený dobrodruh Mac (Ray Winstone), ktorý má však tendenciu každú chvíľu ho podraziť, ďalej napomádovaný frajer Mutt Williams (Shia LaBeouf), ktorý si permanentne uťahuje z jeho veku, a jeho prvá a zrejme aj jediná životná láska Marion Ravenwoodová (Karen Allenová). (TV JOJ)

Cival

Solidní dobrodružná podívaná, čechraná podobně jako Iron Man hlavně povrchními průpovídkami. Nevadí mi jízda na sci-fi z 50. let, ani divoké finále - zvolené stylizaci ale ty digitální orgie z druhé poloviny moc nesvědčí. V jistém směru promakaný film, bohužel přišel o svého největšího tahouna. Dědka Jonese by zválcoval kde kdo. ()

golfista

S návraty legend je to těžké ... A právě Dr.Jones ztratil díky novému pokračování opravdu HODNĚ ze svého kouzla ... Jestli se vážně tolik let čekalo na TENHLE scénář, tak to fakt nevím jak vypadaly ty odmítnuté .... Posunout sympatickýho archeologa od řešení legend a mýtů až k hvězdný bráně, to si snad ani Darabont nedovolil .... Dneska je IN mít v akčních scénách co nejvíc počítačových triků. Taky se na ně sem tam rád kouknu, ale do Indyho to podle mého prostě nesedí .... Takže - chápu, že se to mnohým líbilo, ale já šel na INDIANA JONESE ... ale ten už je bohužel po smrti. Jen pro očekávaný výdělek vytáhli jeho "mumii" .... P.S. V každém předešlém dílu Indyho mám několik nezapomenutelných míst, na které se vždycky těším. Z Křišťálové lebky mi z paměti (bohužel !) pár míst taky nevymizí .... Nečekaně velké zklamání .... ()

POMO

Výborné intro, slušný zvyšok - s výnimkou posledných 10 minút, ktoré to celé načisto pochovajú. „Dospeli sme do veku, kedy nám osud berie to, čím nás kedysi obdaroval.“ Vesmír Indiany Jonesa sa síce nikdy nebral príliš vážne a jeho možnosti sú veľké, ale nie sú nekonečné a isté veci sa v ňom objaviť naozaj nemuseli. Koho tu stretneme nabudúce? Mulder so Scullyovou už klepú na dvere… kto im otvorí? Čiernovlasá, plochá Irina - She Wolf of the CCCP? Štvrtý Indy je žánrovo cross-overový úlet s prepáleným popkultúrnym presahom a priemerným záporákom (jediná silnejšia chvilka Cate Blanchett je hláška "Bojuješ ako mladík...". Žeby vizionári, ktorí kedysi určovali smer, strácali súdnosť? ___ Spielberg ma tentoraz "potešil" rovnako ako nedávno Peter Jackson s jeho King Kongom. Tie filmy majú rovnako úžasné mega-parametre, ale nemajú šancu stať sa filmovou klasikou. ()

Galadriel

Tak jsme se konečně dočkali... Lucas i Spielberg konečně souhlasili se scénářem, mezitím stihl Harrison Ford pořádně zestárnout (a není to na něm když má klobou ani tolik poznat, bez klobouku a s brýlemi je na tom o poznání hůř), Karen Allen taky (ale není to na ní poznat skoro vůbec), do party přibyl Shia LaBeouf, který je pro mě velmi milým překvapením. Jednak mi trochu připomíná Dava Gahana za mlada (ani nevím proč) a hlavně čekala jsem, že bude ve filmu za protivného namyšleného fracka, jímž taky z části je, ale tak nějak přirozeně, ani trochu mi to nevadilo. Indyho nazval "dědkem" jen párkrát a během celého filmu mu zdatně sekunduje, nenadělá tolik škody jako Short Round v Chrámu zkázy a mohl by být v budoucnu výborným Indyho následovníkem (pevně ale doufám, že to tvůrci nemají v plánu). Protivníkem se pro tentokrát stali rusové v čele s neskutečně charismatickou Cate Blanchett s roztomilým přízvukem. Přestože je skvělá, jako Indyho záporačka se mi jeví ze všech 4 dílů nejslabší a nejmíň démonická._____ Hned v úvodu filmu v okamžiku, kdy se na jeepu objeví stín postavy, která si nasazuje pověstný klobou a začne hrát ona profláklá hudba se ve mě vzbudila obrovská vlna nadšení, nostalgie a na obličeji se objevil takový ten připitomělý spokojený úsměv, který mi vydržel skoro po celou dobu filmu. Obří skladiště odkazující na "Dobyvatele ztracené archy" (i hudebním motivem), Indyho úprk do "vesnice", honička po městě, nalezení tajemného artefaktu, atraktivní prostředí jihoamerické džungle a Amazonie, Mayské, Azétcké a jiné mýty latinskoamerických indiánů navíc patří mezi moje nejoblíbenější. Nechybí ani výborná honička v autech (troufám si snad i říct, že se vyrovná té z "Dobyvatelů"), spousta narážek, Harrison Ford umí pořád říkat i ty nejblbější hlášky takovým způsobem, že prostě vyzní vtipně a Marion - je prostě příjemným osvěžením. Závěrečných 10 minut je sice o dost slabších než zbytek filmu, ale ani ty prostě nesrazí jeho úroveň pod 80% (a na úplném konci jsem skoro i zamáčkla slzu). Navíc takovéhle výpravné a "poctivé" dobrodružné filmy už se dneska prostě netočí, všechny Mumie, Lovci Pokladů a jim podobní se můžou jít zahrabat, Steven Spielberg zase jednou ukázal, kdo je tady králem. ()

Tetsuo

Po půl hodině jsem se přistihl, jak moc se těším, až ten film uvidím podruhé a budu si moct všímat různých drobných detailů. Byl jsem nadšený z toho, jak se tu mísí styl filmů z padesátých a osmdesátých let s některými prvky současné kinematografie. A líbil se mi i vývoj postavy Indiana Jonese, jeho schopnost přiznat si své stáří i držet krok s mladšími soupěři a spoluhráči. ___________________ Obávám se ale, že existuje poměrně úzká skupina diváků, kteří ocení na posledním díle, že je zároveň jiný i stejný než díly předchozí. Mladší publikum nemá Jonese tak zažitého a starší publikum si původní díly příliš zbožnilo. Pocit určité "vyvolenosti", že s radostí přijímám staré prvky a oceňuji nové, mi kalí právě vědomí, že se víc lidí nebaví se mnou stejným způsobem. _____________________ A pár vzkazů:____ 1) Neexistuje žádný "čistý Indy", to je iluze. Každý díl Jonese je VÝRAZNĚ jiný. Proto mají různí lidé rádi různé díly více či méně. _____________ 2) Indy vychází a kopíruje vývoj pulpových magazínů. Takže, když v 50. letech vládla pulpu sci-fi, tak Jones MUSÍ být sci-fi. Navíc, vztah mezi mytologiemi, mystikou, paranormalitou a sci-fi je velmi těsný v celých dějinách fantastiky. ()

Blizzard

Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull aneb návrat legendy? To těžko, ale spíš solidní ujetá podívaná pro všechny věkové skupiny. Ostatně samotné věkové rozmezí mezi Shiou LaBeoufem a dědou Harrisonem Fordem nám činí úctyhodných 44 let. Role Cate Blanchett v podání Dr. Iriny Spalko z KGB s psychickými schopnostmi jí sedla a předvedla ji, jak se na soudruha z východu sluší a patří. Na úvod trocha kritiky nikdy neuškodí. Už když jsem zahlédl nově vybudované "městečko" v Nevadě, bylo mi jasné, co bude následovat. Netušil jsem však, že poté Indy překoná i Chucka Norrise a ještě to přitom odnese lednička. O opakovaném sjíždění vodopádů ani nemluvě. Navíc jsem měl místy pocit, že nám tu pan režisér namíchal menší gulášek několika filmů dohromady. Shia LaBeouf hrající si na muže z džungle (Tarzan), mravenci požírající vše co jim přijde do cesty - málem to odnesl i Indyho klobouk! (Empire of the Ants) nebo obecná přítomnost cizích bytostí, to patří spíše do jiného Spielbergova filmu (War of the Worlds). K tomu všemu se v některých místech filmu vynořuje na můj vkus až zbytečně předigitalizovaný svět. Williamsova hudba je lehce sterilní, tím bych kritiku završil. Druhá strana mince však ukazuje, že i přes některé zápory se stále jedná o nadprůměrnou porci zábavy. Ve starém duchu se nesou i vtipné hlášky a scény. Už dlouho se mi také nestalo, aby bylo kino po několika týdnech od premiéry ve všední den večer narvané až k prasknutí. S předchozími díly srovnávat snad ani netřeba, dopadlo by to podobně jako se Star Wars (i když EPIII excelovala). Klasika je však klasika, pokračování Indyho sice své předchůdce nezahanbí, ale ani nepřekoná. (7/10) ()

Gemini

Zlatavý opar přítomný ve všech obrazech napovídá, že tento film bude nejvíce připomínat setkání starých mazáků, kteří si v družné zábavě nad sklenkou vyprávějí o svých největších hrdinských skutcích - a pořádně si to své vyprávění přibarvují. Důkazem toho budiž, že Indy tentokrát už navzdory svému pokročilému věku (kteroužto stylizaci umocňuje nostalgickými povzdechy nad odchody svých blízkých z tohoto světa) definitivně opustil třídu v rámci zábavy jakžtakžuvěřitelného geroje a stal se kýmsi nezničitelným, ba dokonce nezasažitelným - těch pár pěsťovek a kopanců se nepočítá. Pokud jde o příběh - nemám absolutně problém s emzáky ani se sovětskou sbornou (Cate alias Irina je přece z Ukrajiny;)) a navíc úvodní čtvrthodinovka v Area 51 a přilehlé testovací oblasti je z celého filmu největší nářez. Pak samozřejmě na scénu přifrčí mladý Marlon Brando/James Dean/Elvis Presley a zábava ještě chvíli pokračuje, ale pak najednou začne těch WTF a nelogičností a neukončeností a animátorských exhibicí přibývat, až se nakonec dojde k něčemu, co neumím popsat jinak než jako "A tohle bylo jako vono? A co to teda vlastně bylo?", jinými slovy i přes nesporné řemeslné kvality a povedené vtipy pro znalce (zlatý předmět v bedně v Area 51) i neznalce série (barová rvačka a následná honička zakončená v knihovně) se Indy při svém čtvrtém dobrodružství dostal "over the top" a směrem ke konci zahájil krkolomný sešup zpátky tam, odkud kdysi vyrazil - a odkud snad brzy vyrazí mladá krev s napomádovaným hárem a vlnou, na kterou Robert Pattinson nikdá mít nebude;) 70% a víc ani ránu. ()

Tom Hardy

Trochu jiný, sympaticky si uvědomující dvacetiletou pauzu od poslední výpravy a pořád stejně akčně nařachaný a zábavný. Stylem to má nejblíže k jedničce, humorem k trojce. Ford už rozhodně vypadá dost staře, tvůrci s tím však pracují a Shia je sympaťák k pohledání, který postavu nového „juniora“ zvládá s přehledem. Čtyřka není milník série, nicméně jí zakončuje (?) naprosto důstojně a Indiana Jones je minimálně pro mě nejlepší tetralogií, co jsem viděl. ()

Matty

„I Like Ike“ Mohu-li si ve svém věku (který považuji za nízký, aniž bych si cokoliv namlouval) dovolit něco takového napsat, čtvrtý Indy pro mne byl milou vzpomínkou na dětství. Jonese jsem měl vždycky radši než Hvězdné války, Království křišťálové lebky mi připomnělo o kolik radši. Dost dobře nevím, čemu přesně tuto resuscitaci víry v kvalitní, ničím neředěnou zábavu přisuzovat, pravdou je, že nastala až několik hodin po projekci a že mi nyní nezbývá, než ukojit svůj filmový chtíč a v nejbližších dnech si vyhradit třikrát dvě hodiny času. ___ Úvod je strhující, pozornost diváků, již mírně ochablá dlouhou reklamní předehrou, náhle zbystří přispěním řízné rockenrollové muziky a špičkově zrežírované, na každý pád bezstarostné jízdy. Stejné tempo, stejný nadhled a stejná nostalgická jiskra je filmu vlastní po celý čas. Čas – ten zpropadený hajzlík tentokrát utíkal pekelně rychle a nebýt mírného útlumu na konci druhé třetiny (Jones kontra lebka), nejspíš mi ze tváře nezmizí přiblblý úsměv, který převzal vedení nad mým mimickým svalstvem někdy kolem druhé minuty. ___ Steven Spielberg je jako z mrtvých vstanuvší táta, který všem těm méně (Tomb Raider, Lovci pokladů) i více (Mumie, Piráti z Karibiku: Truhla mrtvého muže) schopným Indyho pohrobkům uděluje lekce slušného vychování. Nekárá, pouze dává jasně najevo, kdo je tady šéfem. A věřím, že se přitom i s celou svou filmovou rodinou (na ní je kladen větší důraz než kdy dříve) parádně vyblbnul. Sice už v tom z jistých (zištných) důvodů není tolik spontaneity, přesto jeden ze světlých bodů mé budoucnosti tvoří vyhlídka DVD, díky němuž si vychutnám všechny skryté vtípky, narážky na jiné filmy a další lahůdky. Co si již nevychutnám a pro co doporučuji zajít minimálně (!) jednou do kina, je slovy nepopsatelná VELKOLEPOST. Pouze empirickou metodou také doceníte většinu slovních vtipů, vtipných tónem jejich vyřčení a výrazem pronášejícího – cokoliv si myslíte o herectví Harrisona Forda, tyhle výrazy on umí. (Či vám snad přijde sama o sobě vtipná hláška „Rusáci“?) ___ Nový Jones je po devatenácti letech čekání tady a je to bomba, kterou zase pár let nic nepřekoná (pokud ano, budu jedině rád). Jsem nesmírně nadšen, nikoliv pod vlivem nadšení všeobecného, jaksi nesubjektivně-neobjektivního, ale prostě nadšen z prvotřídní, každou vteřinu profesionální a ani na okamžik blbé zábavy. K pěti hvězdičkám jsem dospěl po zralé úvaze a znepokojujícím zjištění, kolik výrazně horších „jenom zábavných“ snímků jsem hodnotil stejně. Málokdo si je v tomto směru zaslouží tolik jako ti dva (ne)dospělí filmoví spratci. Apendix: Nevíte, kde se dá sehnat pravá jonesovská fedora? Jen pro ten pocit. 90% Zajímavé komentáře: Adrian, Marius, Lateef, Cervenak, M.a.t.t., Vitason, Kryton, Triple H, Weirdman, Ulrich, SeanLSD, SG-1, rudeboy ()

Tosim

S legendami je to sice těžké a očekávání je sviňa, ale hrany (v tomto případě vlastní nepřístupnosti) se leckdy obrušují stejně nelehce. Není to sice čisté, ale je to supr. JAK VELKOU ČÁST ŽIVOTŮ PROMARNÍME ČEKÁNÍM. ()

J*A*S*M

Jak tak pročítám ostatní komentáře, tak většina ne úplně spokojených diváků tu novému Indymu vyčítá především skutečnost, že je to sci-fi film. To mně vůbec nevadí, naopak takovýto posun v Jonesových dobrodružstvích schvaluji a vítám. Rozhodně už ale neschvaluju to, že se naprosto vytratil humor. Tedy humor, který by mě bavil. Dětinské vtípky typu otočí se za mnou roztomilý sysel (zvídavá opička) nepovažuju za dostatečně kvalitní pro takovou legendu, jakou je Indy. Na reálnost Indy nehrál nikdy, takže nespočet dějových wtf momentů přehlédnu, ale trojité sjetí mohutných vodopádů v jeepu, či úkryt před atomovým výbuchem v ledničce byly pomalu dost i na mne. 65% ()

Enšpígl

Věřte nebo ne, ale tohle hodnocení mě opravdu bolí, Indyho totiž miluju a nikdy se to nezmění, ALE !! Ono to vlastně bylo něco jako setkání z láskou z dětských let se kterou jsem si domluvil po 20 letech zase rande. Nervozita, jaká asi bude, změnila se moc nebo málo, bude mě stále okouzlovat jako tenkrát ? No prostě do kina jsem šel ze zvláštním pocitem, troška nervozity a hrozně zvědavosti. Má láska, Indy, na sebe nenechal dlouho čekat, ano zestárnul, ale s tím jsem počítal, protože čas nezastaví ani ten největší frajer, ale jinak se zdálo ze všechno zůstalo při starém, oblečení, úsměv, hlášky, jenže čím dál tím víc jsem začínal mít pocit, že do světa, kde se právě Indy nacházel prostě nepatří. Samozřejmě jeho rodiče tatínek Steven a maminka George dělali co mohli a bylo znát, zatraceně znát, že lepší rodiče mít Indy nikdo nemohl, ale taky bylo zatraceně znát, že Indy už nedobývá ztracenou archu, nenavštěvuje chrám zkázy a nejezdí na křížové výpravy. Ano, setkání se starou láskou mělo své světlé chvilky, honička v džungli se v mé paměti lehce připojí ke všem těm krásným dobrodružstvím co jsem s Indym zažil před tolika lety, Indy taky stále umí pobavit, propadaní se do písku dalo vzpomenout na časy kdy můj dětský úsměv doprovázel Indyho na každém jeho putování, bohužel mělo taky své tmavé chvilky, které nikdy nemělo, snahu zalíbit se, občasnou odtažitost, která někdy zatlačovala spád filmu pěkně do rohu, snaha o zdůraznění Indyho staří byla až moc vyhrocená, jen proto, aby dala vyniknout mládí Shii LaBeoufa, který sice nebyl špatný, ale já šel na Indyho - frajera a ne na Indyho - dědka a Shiu - frajera a především konec !! Tak to fakt nezkousnu, tohle ne !! Všechno bych přes své srdíčko přenesl, konec konců,cítil jsem během mého celého setkání z dětskou láskou Indym, že je mě i přes ty všechny výtky v jeho společnosti docela příjemně. / ještě jednou velký díky Tobě tatínku Spielbergu, bez tebe by to setkání byl mnohem větší průser /, jenže ten závěr mě stál ztrátu jedné definice pro frajerství a dobrodružství, které mělo označení Indiana Jones a film stál jednu hvězdu. Takhle jsem si své zřejmě poslední rozloučení s mou obrovskou dětskou láskou věru nepředstavoval. ()

Cervenak

8/10 je maximum, ktoré tomu z nostalgie dám, objektívne je to tak 7/10 a ľudia, s ktorými láska k Indymu až tak neplieska o dvere, môžu spokojne (a oprávnene) ísť aj nižšie. Ten film má viacero problémov. Hlavným je výrazná strata tempa v polovici. Tá polhodina vysvetľovačiek je proste vražedne dlhá a mne osobne zobrala vietor z plachiet tak veľmi, že následná "jungle chase" ma začala baviť až niekedy pri mravcoch, teda ku koncu. Druhým problémom je, že záver je naozaj "cez hranu". Do istého okamihu som to bral, objasnenie "poslania bohov" ma nadchlo, ale potom nastalo blízke stretnutie a hoci som s ním rátal, predsa som to "nekúpil". No a potom sú tu zbytočnosti typu Raya Winstona či súboja na cintoríne. S Fordom problém nemám, ani s digitálnymi efektami (sú parádne), na svišťoch a opiciach som sa smial. Viem, že druhé zhliadnutie bude omnoho príjemnejšie, nedostatky hodím cez plece a užijem si to, čo je na tom filme zábavné. A je toho dosť. Na záver si však neodpustím tak trochu vyčítavú otázku: Na tento scenár S+L+F čakali toľko rokov? Zavrhnutí Sons of Darkness od Jeffreyho Boama z polovice 90. rokov boli omnoho zábavnejší, svižnejší a "jonesovskejší". Tak, kedy je tá tretia Múmia? ;-) ()

Isherwood

Trojka Spielberg-Lucas-Ford mi připomíná bandu důchodců, které když chcete v tramvaji pustit sednout, vtipně vás odbudou. Potkáte je sice málokdy, ale nezapomenete na ně dlouho. Anebo taky… Původní plán důstojné tečky za sérií, měnící se v komediálně-akční pecku, již by mohli o generace mladší suchaři závidět, mě rozjuchal jako malé děcko, jelikož jsou to vrchovatě našlápnuté dvě hodiny stylových hlášek, parádní atmosféry a vymazleného feellingu, který dokonale odráží dvě věci: uvědomělost stárnoucích gentlemanů a famóznost Shii LaBeoufa, ten kluk je neskutečný borec. [PS: Druhý den po premiéře jsem v kině potkal Douglase, prý byl počtvrté a další den jde zase… Taky možnost jak docenit film.] ()

Radyo

Směska starého Indyho s Akty X dopadla dost dobře, podle mého názoru. Indy v podání Jonese ztratil malinko ze své akčnosti, ale nic ze svého kouzla. Zasloužených 80%. ()

Malarkey

Indy se nám vrátil. Sice je starší a s vráskama, ale stále svůj a v plné síle, tak jak si ho pamatuji z mládí. Těšil jsem se na něj, vydal jsem se do kina a rozhodně jsem se hodně dobře pobavil. Příběh napsal opět George Lucas. Taky by nenechal svého miláčka svěřit do rukou někoho jiného. Bůhví jak by to dopadlo. Pravda je, že je to trošičku ujeté, ale stejně se bavím, jak nad hláškama co Indy vydává, tak nad akčními scénami, kterých je plno a hlavně jsou neskutečně zábavné. Možná mu plno lidí vytkne jeho nesmrtelnost nad vším, do čeho spadne, ale takový Indy prostě je a taky ho za to všecko tak miluju. Jsem rád, že z toho všeho vyvázne, už jen proto, že mi vždycky když ho vidím nabídne neskutečnou porci zábavy, kterou jen tak nějaký film do mé mysli vpravit nedokáže. Fakt ale je, že tady je to v pár scénách opravdu přehnané až moc. Těšil jsem se hodně, George Lucas pár dnů před světovou premiérou napsal, ať od toho diváci zas tolik nečekají, že je to jeho splněný sen, ale zas takový zázrak to není, ale já se bavil natolik, že bych jeho tvrzení okamžitě sundal tím, jak si vůbec dovoluje hanit něco tak skvělého. Ano, pointa je opravdu trošičku přicvaklá za hřebík, ale dalo se to čekat, když to má s co dočiněním jako je právě tak tajemná křišťálová lebka. Není to sice za plno, ale určitě je to za dost, za tak dost, že si netroufnu netvrdit, že jsem se u filmu v kině nebavil tak dlouho jako právě u tohoto. Indy se vrátil a jsem rád, že jsem toho byl svědkem. Indy se vrátil a Harrison Ford s ním. Nedokážu uvěřit, že mu je tolik na to jak vypadá. Rozhodně bych to na něj netipoval, ještě k tomu, čeho všeho se ve filmu navyváděl. Indiana Jones a království křišťálové lebky je zábavné, vtipné, dobrodružné, ale hlavně staré dobré originální vyprávění příběhu tak mystického jako originálního, který se nikdy nikde určitě neztratí. Určitě ne. ()

T2

Rozpočet $185miliónovTržby USA $317,101,119Tržby Celosvetovo $786,636,033Tržby za predaj DVD v USA $117,312,802 //počet predaných kusov 6,154,933║ Na začiatok treba pripomenúť že v poradí štvrtý diel tejto úspešnej série prichádza po poslednom diely po pekne dlhej takmer 20ročnej odmlke. Samozrejme na takéto camea veľkých sérii sme v posledných rokov zvyknutý a treba povedať, že návraty k filmom ako Rocky Balboa, Smrtonosná pasca 4 či Rambo 4, boli viac než vydarené, aj keď zrovna nedosahovali kvalít starých dielov. Určite aj tento zásadný moment presvedčil trojicu Spielberg-Lucas-Ford, že už netreba dlho otáľať a konečne sa pustiť do dlho očakávaného dielu o Indiana Jonesovi. A tak nastal čas, keď po dlhých rokoch nespokojnosti spomínanej trojice zo scenáristickými námetmi na štvrtý diel Indyho, zaujal práve ten od Davida Koeppa. Práve v tomto dôležitom bode ostáva otázka, čo až tak moc ich mohlo upútať na prevažne povrchnom scenáre. Príbeh filmu sa samozrejme odohráva na viacerých známych miestach sveta, tento raz po dobrodružstvách v Európe a Ázii, prišla na rad Južná Amerika, to by až tak nevadilo. Ale čo bije do očí je príbeh, ten zhruba v prvej polovici v celku fajn funguje, ukáže nám nostalgicky zopár známych miest(škola kde Indy vyučuje), klasickú strhujúcu akciu čo nesmie chýbať na úvod a postupné zoznamovanie z novými tvárami príbehu. Všetko je príjemne odľahčené fajn vtípkami, príbeh vypadá byť vďaka tajomstvu o kryštálovej lebke dostatočne záhadný a tým pádom to pekne odsýpa až do chvíle pokiaľ sa príbeh nepresunie na územie Južnej Ameriky. Tam akoby došla scenáristovi nápaditosť a kvôli dlhým povrchným dialógom, čo nemajú moc čim zaujať stráca pevnú pôdu pod nohami, takže stred filmu akoby na niekoľko dlhých minút vypnul pozornosť diváka. Naspäť do filmu nás vráti až akcia pri naháňačkách aut džungľou, tam nechýbajú prestrelky, pästné výmeny či dokonca súboje na meče, aj keď dialógy sa moc v tomto akčnom úseku neschopia akcia nás ako tak pobaví. Kameň úrazu prichádza záverom filmu, keď mal dej gradovať a najviac ohúriť, nastáva presný opak a akoby sme sa rázom presunuli na pľac filmu Lovci Pokladov 2. Odrazu Steven Spielberg akoby nemal čo originálne ponúknuť a niektorými miestami to až moc vypadá ako kópia spomínaného filmu, čo sa týka kulís a teda prostredia kde sa záver odohráva, dej sa stáva rázom až otravný a veľké „mimozemské“ prekvapenie sa stáva otravným nezáživným spackaním záverečného deja. A k tomu nám ako záverečnú bodku za vyriešením záhady pripomenie aj svoju Vojnu svetov a mnohonásobné väčšie lámanie zeme, z náležitým vymrštením do vzduchu. A po tom, čo sa skončia tieto udalosti sa len pýtate a aký význam vlastne mali, keď nám nič podstatné nezodpovedali. Okrem nevydareného scenára, si tu slabšie chvíľky vybrali aj hudobný skladateľ John Williams, ten okrem napasovania hlavného hudobného motívu Indiana Jonesa, nezložil nič čo by mohlo obohatiť prebiehajúce obrázky. Vizuál filmu kazia aj miestamy nevydarené alebo presnejšie nie úplné dokonalé triky, ktoré sú moc okaté na to aby mohli pre dej fungovať. Na škodu je aj lepšie nevyužitie novej postavy Mutta Williamsa v podobe vychádzajúcej hviezdy Shia LaBeouf (Transformers), jedine čo viac utkvie v pamäti je jeho príchod na pľac filmu na motorke, prípadne keď na motorke unikajú pred KGB ale to je asi tak všetko, scenár mu viac nedovolí. Z celkové hľadiska je tento počin určite v rámci žánru nadpriemerným a stojí za pozretie ale od tvorcov rázu Spielberga sú očakávania vždy na najvyššej úrovni a tak verím, že spolupráca so scenáristom Davidom Koeppom už nebude v budúcnosti nadviazaná, aj keď tento diel bol podľa určitých vecí myslený len ako štart novej série, možnej druhej trilógie. V podstate Lucas má svoje dve trilógie Star Wars, tak prečo by nemohol mať aj Spielberg, len aby to aj niečo do príbehu prinieslo a nemuseli sme čakať ako u Lucasa až na SW:Episode III aby konečne nastalo uspokojenie. "22.Mája 2008 som určite od tejto "veľkej" premiéry filmu v kine čakal omnoho viac. Možno nabudúce to vyjde." __/videl v kine: 75%/ () (menej) (viac)

Marigold

Z mého pohledu si Indy s padesátými léty rozumí naprosto skvěle. Nicméně o dost hůř si rozumí s 21. stoletím, vizuálně mi to přišlo sterilní, vyžehlené a občas podbízivé. Harrison Ford má pořád hromské koule, což se bohužel nedá říci o Cate Blanchett (a žel nejen z důvodů pochopitelných). Shia LeBoeuf svůj legolasí part také odtáhl se ctí, nicméně tohle pomrkávání na mladší publikum, kterému už dědek s bičem nestačí, to mi vadí. Podobně jako lucasovská infantilita... Co se mi líbilo? Atmosféra, místy páchla záhrobně stuchle jako zastara. Spielbergův konzervativismus, který nenudí a nepůsobí anachronicky. Přesto svoje dojmy z Indyho vystihuji slovem rozpačité. Mám pocit, že tam, kde původní trilogie vystačila s málem, musí čtyřka až příliš sahat k megalománii a nadsazenosti... Je to prostě dobře opracovaný produkt a z mého pohledu jednozačně hit, ne však kult. ()

Djkoma

Indiana Jones se vrátil a pravděpodobně už to všichni dávno víte. Pro mě se však vrátil starý Jones v provedením, na které jsem nečekal tak dlouho. Trvalo to 19náct let než byl vybrán scénář, herci a všechno to zapadlo, tak jak jsi George Lucas a Steven Spielberg přáli a film se dostal do kin. Pro mě je to nepochopitelné, že právě tento scénář, vybraný mezi desítkami byl to pravé pro všechny zúčastněné. Přesto má svoje přednosti i slabiny, které ale vždycky zachraňuje jeden muž. Indiana Jones. Je to jako droga dívat se na jeho eskapády ať mají jakýkoliv smysl nebo účel, prostě to diváka baví a on je pro něj tím skutečným hrdinou. Přesně takhle to bylo, ale už není. Indy zůstal tím sympatickým profesorem, který všechno nevyřeší s grácií a elegancí, ale stal se z něj taky částečně James Bond a terminátor v jednom (Arnold promine). Vždy jsem doufal a věřil v Indyho jako v profesora, co chrání památky a je obyčejný chlap, kterého by šlo potkat. Tento snímek mi to pokazil, protože se z něj stalo něco víc, stala se z něj ikona, která je symbolická a nesmrtelná zároveň. Celý film je zábavný, rychle utíká, všechno je nádherně stylizované s pomocí nejmodernějších triků, které si hrají na špinavé a staré triky, ale už to není ono. To "pravé" Indyho dobrodružství má větší hloubku, kterou tento díl postrádá. Smutně na mě působila až okatá snaha rozesmát za každou cenu, která se střídala s neuvěřitelným počtem "vzpomínek a narážek" na minulé díly. Některé byly skvělé, jiné smutné... Osobně mi nejvíce překáželi dva momenty filmu a to dvě eskapády Mutta, který si jednou vzpomene na Tarzana a podruhé na Tři mušketýry a člověk si řekne, jak tohle může myslet Steven Spielberg vážně. Po režisérské stránce je to nádhera a celkovému stylu filmu nelze nic vytknout, možná až na pár zdlouhavých scén jako začátek filmu. Steven Spielberg natočil přesně takový film jaký chtěl a přesně tak jak chtěl. Bohužel, pro mě je tento díl pouze moderní variací na staré téma, kterému do opravdovosti a legendárnosti chybí celkem dost, ale vynahrazuje to zábavností a tempem. ()

Renton

Scénář: David Koepp .. I want ... to know! ___ Tak je to venku. Doktor Henry "Indiana" Jones Junior hodně zestárl, nacistům to definitivně natřel už za války a nyní čelí padesátkové invazi marť.. ehm sovětů na domácí půdě. Hravý úvod se nese v duchu odkazů, sebeironie a vtipu pramenícího více z dialogů než důmyslných scénických hrátek, kde se propírá zejména věkový odstup a stárnutí. Samozřejmě dojde ke slovu i akce, ale nic tak geniálního, jako v dřívějších dílech (třeba Indy vs tank) se nekoná. Když je Indy staromódně stylizován, je to prostě lepší, než když nastoupí moderna zastoupená digitální berličkou - ovšem jaderná epizoda je excelentní. Přesto je zhruba polovina děje absolutně podařenou poctou, která opět spolehlivě baví. Kdežto pozdější pozvolné řešení záhady křišťálové lebky, její vyústění a především samotný závěr bude pro mnohé naplněním špatného snu, který dobově sice zapadá, přesto jsem očekával spíše jen nenaplněné pomrkávání po sci-fi artefaktech, exponované pouze v rovině odkazů. ___ Z herců se nejvíce zaryje do paměti Cate Blanchett, která svoji ruskou vědátorku zvládla na výbornou až mi místy připomínala Galadriel. Zato Harisson Ford část svého šarmantního kouzla bohužel ztratil a Shia LaBeouf pro otcův klobouk ještě nedorostl - navíc propracovanosti vztahu otec/junior z trojky zdaleka nedosahuje. Návrat Karen Allen s přimhouřeným okem lze přežít, i když má pro vývoj docela překvapivý, stmelující význam aneb stará láska nerezaví. ___ Z vizuálního a trikového hlediska je vše perfektní, až "kingkongovsky dokonalé" (což nebude pro všechny klad), Kaminskiho kamera dotváří malebné scénické obrazy a zářivě dobrodružnou atmosféru pomocí filtrů, zato Williamsova hudba je jalová až hanba. ___ Prozatím hřejivá osmdesátka, kterou si nechám v brzké době posvětit druhým zhlédnutím. Sice je to ten starý známý Indiana Jones, ale s věkem prostě přicházejí ztráty - (dodatek) které ani druhá kino projekce nenahradila! Takže zklamání, 75%. ()

O pátého Indiana Jonese není dostatečný zájem

O pátého Indiana Jonese není dostatečný zájem

12.06.2023

Asi za dva týdny do kin dorazí Indiana Jones a nástroj osudu, pátý a prý poslední díl kultovní dobrodružné filmové série. Už teď se ale na veřejnost dostávají první odhady, jak by se očekávanému… (viac)

První reakce na Indiana Jonese jsou smíšené

První reakce na Indiana Jonese jsou smíšené

19.05.2023

Snímek Indiana Jones a nástroj osudu si užil svoji slavnostní premiéru na festivalu v Cannes, kde se Harrison Ford záhy dočkal pětiminutového potlesku ve stoje. Hned poté se na Twitteru začaly… (viac)

Pátý Indiana Jones byl dotočen

Pátý Indiana Jones byl dotočen

28.02.2022

Hotovo, dotočeno. Pátý Indy má za sebou oficiálně poslední klapku a to znamená, že nyní přichází řada na náročný proces postprodukce, stříhání, a závěrečně dolaďování předtím, než snímek přistane v… (viac)

Pátý Indiana Jones mění scenáristy

Pátý Indiana Jones mění scenáristy

02.05.2019

Minulý rok přišla zpráva, že scenárista čtvrtého Indiana Jonese David Koepp byl nahrazen Jonathanem Kasdanem, který měl za sebou čerstvě spin-off Solo: Star Wars Story. Kasdan prý přišel s úplně… (viac)