Príbeh sa odohráva symbolicky presne devätnásť rokov po Poslednej krížovej výprave, v dobe rodiacej sa studenej vojny. V roku 1957 je Indiana Jones (Harrison Ford) profesorom archeológie na prahu penzie, ktorý si napriek búrlivej minulosti zo všetkého najväčšmi užíva pokoj a nebezpečne sa začína podobať svojmu otcovi. Staré inštinkty sa v ňom prebudia vo chvíli, keď sa objavia stopy vedúce k legendárnej Krištáľovej lebke a hlavne informácie, že po tomto údajne mocnom artefakte prahnú sovietski agenti. Indy preto strasie únavu a vydá sa na ďalšiu mimoriadne dobrodružnú cestu, ktorá ho zavedie až do vnútra peruánskej džungle, kde sa má táto vzácna relikvia ukrývať. Jeho úhlavným nepriateľom bude tento raz všetkého schopná ruská agentka Irina Spalková (Cate Blanchettová), sprevádzaná armádou hrdlorezov. Ruské komando pod vedením uhrančivej plukovníčky sa chce zmocniť krištáľovej lebky, aby s jej pomocou vyvinula „myšlienkovú zbraň“, ktorá by Sovietskemu zväzu umožnila ovládať myslenie všetkých ľudí na svete. Ani Indy nie je na svoju výpravu sám. Na jeho strane stojí spriaznený dobrodruh Mac (Ray Winstone), ktorý má však tendenciu každú chvíľu ho podraziť, ďalej napomádovaný frajer Mutt Williams (Shia LaBeouf), ktorý si permanentne uťahuje z jeho veku, a jeho prvá a zrejme aj jediná životná láska Marion Ravenwoodová (Karen Allenová). (TV JOJ)

JosefTomas

Asi budu jeden z mála, kterým se to líbilo, ale vlastně tu jde všechno. Indy zestárnul, ale v srdci je to stále mladík, který má odvahy za třicet. Shia celkem obstojně sekunduje a nebýt toho přepáleného finále, které je až moc Sci-Fi, tak dám možná i víc procent. ()

ostravak30

Nové díly slavných filmů a seriálů po desítkách let vždycky budí rozpaky. Divák, fanoušek, kritik, prostě všichni neví, co od toho čekat. Základem je vždy nacpat do nového pokračování staré, osvědčené tváře a vymyslet hlavně originální příběh. Ne vždy se to podaří. Četl jsem obavy fanoušků o fyzické kondici a stáří Harrisona Forda. Takoví by se měli podívat na poslední role Rogera Mooreho jako agenta 007. Kolik mu bylo a jak (ne)zvládal akční scény. A to se to od něj jako od agenta tajné služby čekalo. Harrison Ford se ale jako pravý profesionál skvěle připravil a tím pádem nezadal k nejmenším pochybnostem. Film je opět nabitý akcí v kombinaci s humorem a věk Indyho je spíše koření, které dodává v kombinaci s mládím zajímavý výsledný extrakt. Samozřejmě, že když zmizeli nacisti jako nepřátelé, objevil se po léta největší americký nepřítel - soudruzi komunisté. A filmaři zcela správně nevynechali ani nesmyslný americký hon na čarodějnice. Co mě ale zaráží je fakt, že zatímco nad výbuchem jaderné zbraně v oblasti 51 se nikdo nepozastavil, Indiana Jones to ani neokomentoval, každému to přišlo běžné, komunisté se stali hlavním motivem filmu, kteří pražili po moci. A protože americké vlastenectví je silné a protikomunistická propaganda ještě tvrdě zafixovaná v paměti, je prezentováno použití jaderných zbraní jako menší zlo. Zvláštní. Celkově se mi ale nový díl líbil a rozhodně mě nezklamal. Anabáze s mimozemšťany není rozhodně překvapivá. Vždyť podobné náznaky se objevují téměř ve všech kulturách. ()

PlysovyMacko

Mňa klasický Indy (prvé tri filmy) nikdy nebavili. Ale tomuto nič nechýba, ja mimozemšťanov milujem. Film má skvelú akciu aj triky a veľmi ma bavil. Zloduchovia sú Rusi a Indy lusti hádanky. Najlepšia scéna samozrejme s lietajúcim tanierom. ()

OJan

Indyho čtvrté dobrodružství přichází bezmála 20 let poté, co jsme byli svědky jeho dobrodružství třetího. Kvůli toho jsem se před zhlédnutím obával, aby nevymizelo kouzlo oněch předchozích částí, protože vrátit se po tak dlouhé době k takto legendární sérii je těžké. Většinu stopáže jsem si myslel, že se tak nestalo. Všechno bylo zkrátka dobré - úvod dobrý, zápletka zajímavá, akční scény neztratily tu atmosféru akčních scén původní trilogie, hudba Johna Williamse skvělá a kamera rovněž. Jenže posledních 30 minut se nese v duchu docela znatelného zhoršení. Zde film přestává mít tu správnou atmosféru na jakou jsme zvyklí z prvních tří částí. A pak, v samotném závěru, jsem začal uvažovat, zda se opravdu dívám na Indiana Jonese, protože to finále bylo spíše jako z nějakého sci-fi filmu. To mě opravdu zklamalo, neboť jsem nečekal takto slabý závěr vzhledem k slušnému rozjetí celého snímku. Jsem docela zvědav, jak dopadne další pokračování. |65%| ()

koty2201

Áno, viem že tento 4. diel je už slabý oproti pôvodnej trilógii a popravde som sa rozhodoval medzi 6 a 7/10 alebo 3 a 4 hviezdami. Nakoniec som sa priklonil k tomu horšiemu. Kráľovstvo kryštálovej lebky v podstate nie je až tak zlý film a stále je to dobré dobrodružstvo profesora Indiana Jonesa. Samozrejme, že už to nemôže byť ono, veď Fordovi tiahlo na 70, lenže to by nebol taký problém a mám pre to pochopenie. Ale nejde o tak veľkolepý návrat po rokoch v aký som dúfal. Z pôvodnej trilógie sa väčšina toho čara vytratila.  Aby som sa už neopakoval, tak znova sú tu všetky prvky tejto dobrodružnej série tak ako to mám rád už z jednotky a trojky. Bohužiaľ, v tomto prípade to na mňa vôbec tak dobre nefunguje a želaný výsledok sa nedostavil. Celé do skončilo skoro až na polceste a film vytrháva z priemeru len zopár humorných momentov a pomrknutí na predošlú trilógiu. Je to síce pekne napojené na predošlé diely a konečne má Indiana Jones svoju rodinu a konečne sa usadil. Veď to by sa šesťdesiatnikovi už aj patrilo na staré kolená. Fordovho syna tú hrá Shia Labeouf, ktorého ako človeka nemusím, aj keď ako herec nie je až tak tragický. Len mi nie je veľmi sympatický. Ďalej čo musím spomenúť sú vizuálne efekty. Uvedomujem si, že bol rok 2008, ale aj taký Iron Man vyzeral v tom čase oveľa lepšie a menej umelo ako toto. Odkedy sa hrdinovia filmu dostanú do džungle a začnú preteky na autách, tak to vyzerá dosť zle. Viem, že pri lacnejších filmoch natrafíme aj na horšie CGI, ale do Indiana Jonesa sa to vôbec nehodí a celé dielo to len špatí. To nehovorím ani o tej hlavnej zápletke. Mimozemšťania? Ja viem, že v každom dieli sa deje niečo nadprirodzené, ale toto už je prehnané aj na Indyho. Prial by si, aby sa to viac držalo pri zemi. Samotný dej má niektoré pasáže dosť nelogické a pritiahnuté za vlasy. Mali to aj predošlé diely, len nie takto výrazné. Lebo tu sa prejavila tá závislosť od CGI, kde si vieš dovoliť naozaj všetko a hocjakú blbosť, ktorá by sa v realite nikdy nestala. A to ma vytrhávalo z príjemného dobrodružného zážitku. Rovnako aj spôsob akým boli spracované niektoré postavy mi prišiel ako na horskej dráhe. V tom význame, že niektoré ma bavili a boli napísané dobre a niektoré tam boli doslova zbytočné a nevybudoval som si k nim žiadny vzťah. Takto nejak by som to zhrnul. Čiže nie je to veľmi zlé, môžem to doporučiť, ale je to najslabší diel série. Už len držím palce, aby keď pôjdem do kina na ten piaty finálny film, tak že nebudem až tak sklamaný ako z tohto a aspoň sa dočkáme uspokojivého konca. Režisér vo mne vzbudzuje dôveru, takže dúfam, že sa to podarilo. ()

maoc

Indy mi nesedl nikdy a tento appendix na tom nic nezměnil. Od filmů, které jsou jakoby reálné, čekám jakž takž realističnost i v provedení. Což je minimálně u 4ky naprosto nemožné. Tak přestřelené nelogičnosti, tolik digitálních kouzel... a tolik trapných vtipů. Když se třeba i Ox ke konci podiví na tím, že syn je syn. Facepalm. Podívaná je to oddechová a nenáročná, některé scény jsou výborné, ale jiné to spolehlivě stahují do průměru. ()

Hyperbolic

Slabší než předchozí díly a to o hodně, ale pořád dost dobré. Tak nějak správně to brnká na strunu nostalgie, akce neurazí, bojové scény taky ne. Hlouposti, jako atomová lednička, hraní si na Tarzana a mimozemšťani tam sice jsou, ale tak nějak to neruší. Tam kde některé postavy extra nefungují, to ostatní (Indy a výborný John Hurt) zachraňují. Sérii to nezničilo a je to vlastně docela fajn film. ()

hrumsrt

Najdeme v režisérské tvorbě Stevena Spielberga hodně značek, které byly obrovskými komerčními hity, nebo mají za sebou velkou fanouškovskou základu, anebo dokonce uspěly i kvalitativně.. Ale je to právě série s Indiana Jonesem. která natřikrát zvládla pokořit všechny tři zmíněné cíle a stala se jasnou kultovní značkou. Skutečně Indiana Jones už zformoval hned několik generací a i po více než 40ti letech k sobě dokáže lákat další mladší diváky. Není tak nijak troufalé tvrdit, že jde o nejlepší dobrodružnou sérii všech dob, kdy samotný první film s legendárním archeologem je podle mě tou absolutní žánrovou špičkou.. Indiana Jones nikdy nebyla série, kterou měl Spielberg v plánu dělat, viděl se úplně jinde, o čemž jsem podrobněji vyprávěl především u prvního filmu ze série. Ovšem dnes po letech si tenhle věčně usměvavý chlapík, který pořád dokáže diváky upoutat svými novými kousky, naplno váží důležitosti Indiho v rámci svojí kariéry a těší se oblibě jakou má napříč generacemi.. Původní plány vždycky mířili k trilogii a to už vůbec než ještě vznikl první díl, proto nebylo nikdy na pořadu dne, že by se Indiana ještě vrátil, protože nebyla nikde ta klíčová Lucasova vize, který poháněla celou sérii. A tohle Spielberg respektoval a navždy bude svému kamarádovi vděčný, že mu všechno takhle krásně připravil.. Indiana Jones byla extrémně oblíbená série, a jak šel čas, tak ta generace, která jako malá vyrůstala na dobrodružstvích nejznámějšího archeologa, se dostala i v Hollywoodu ke slovu.. Takže se po letech občas nějaký mladší režisér připomněl do médií, že byl vždycky fanouškem a v šuplíku mu leží nejeden pracovní scénář.. Mezi nejznámějšími návrhy jednoho dílčího dobrodružství byl i třeba Chris Columbus.. Ale jak čas šel dál, herci stárnuli a nikdo nepřišel s nápadem ani odvahou obejít Lucase vypadalo to, že Indiana Jones se opravdu zastaví na plánovaném trojlístku.. Až se k tomu dostal David Koepp, který po důkladné rešerši všech návrhů od všelijakých známých tvůrců pospojoval svoji verzi čtvrtého dobrodružství, s níž jak Ford tak i Spielberg souhlasili a rozběhli celý projekt.. Bylo hodně možností, co představit, a jak k Indiana Jonesovi přistoupit, kdy tou nejlogičtější se asi zdálo dělat něco podobného jako v případě třetího filmu, tedy spojit starší a mladší krev, akorát že Ford byl ještě relativně ve formě i když ve skutečnosti o pár let starší než byl Connery v době natáčení třetího filmu.. A možná někde v alternativním vesmíru takový film vznikl a divák viděl prakticky podobný koncept jako v třetím filmu akorát Indiana Jonese zde byl v opačné roli. Ve skutečnosti se ale tvůrci rozhodli v takový mix a i když zde je mladší "Jones", tak původní Indi ho k ničemu vlastně nepouští a nějak spíše působí jako podobná vedlejší postava jako Kraťas, akorát bez veškerého kouzla... Problémem by ani tak nebyla tahle dílčí rozhodnutí, která se pokoušela vyrovnat předchozím filmům, ale nikdo nebyl ochoten nikde ubrat a něco změnit. Čtvrtý Indiana Jones má největší problém v příběhu a magickém předmětu okolo něhož se točí. Ve dvou předchozích případech (Chrám zkázy je trošku specifický) si tvůrci zvolili dostatečně atraktivní předmět, o němž navíc panuje docela dobré veřejné mínění. Tady se to nepovedlo... Křišťálová lebka je nic, nemá žádné poutavé tajemství nebo mystický příběh v pozadí. A diváka absolutně nefascinuje.. Proto i třeba motivace zúčastněných postav nejsou tak pochopitelné a ve velkém fungují vykonstruovaně jen pro potřeby filmu.. I když se třeba vrací staré známé postavy, tak jde někdy jen o takovou iluzi, kterou obecně u filmových sérií nemám rád. Mohli tvůrci přivést tolik postav, které se nám napříč předchozí trilogií představili, ale oni si namísto toho vyberou nové, které ale uměle poutají k minulosti hlavního hrdiny a diváka se snaží na základě ničeho přesvědčit, že mají s Indiana Jonesem nějaký vztah, či nevyřečenou minulost.. Ani nevím zda si všichni uvědomují, že už nejsme ve čtyřicátých letech, a proto není možné stát proti nacistickým vojákům, kteří zase měli pro svoji tužebnou honbu za mystickými předměty nějaký podtext, takže i když protivníci nejsou němečtí důstojníci, oni by jimi klidně být mohli protože prakticky nevykazují žádné typické znaky, aby tomu bylo jakkoli jinak.. Takže i když má zdejší zlo jasnou tvář v podobě bezpohlavní Cate Blanchett, tak za celou dobu dostatečně nechápu o co jim jde.. Čtvrtý Indiana Jones toho postrádá příliš, aby se vyrovnal svým předchůdcům. Nemá onu dobrodružně prozkoumávající část, která tu zase chybí třeba proto, že mytologie okolo Křišťálové lebky neexistuje.. Takže film se snaží sázet především na akci, která je opravdu docela nápaditá a má za cíl třeba hodně interagovat mezi postavami a vhodně míchat jejich vztahy, jenže jakoby pokaždé šli tvůrci o kousek dále než je vhodné, a tak nakonec působí úplně každá akce nějak nevkusně a dlouho přešlapuje namístě.. Je nakonec smutné jak prázdně a na zakázku čtvrtý film funguje, i když docela uspokojivě uzavírá životní cestu Indiana Jonese, o kterou jsem úplně nestál, nemám na celý příběh tolik vzpomínek a nevybaví se mi jeden vyloženě pozitivní moment ve spojitosti s filmem. Takže nějak spíš to jediné proč se nedá na čtvrtého Indiho zapomenout je až kontroverzní závěr, který definitivně překročil hranu mezi fikcí a reálností.. Ale že by mi vadilo, že film existuje rozhodně ne. Jsem rád, že se to tvůrci rozhodli zkusit, i když pozdě, i když zbytečně, umlčely diskusi.. 60% () (menej) (viac)

frxXx

Indi je už síce starší, ale opäť famózne švihá bičom, skáče za jazdy z auta na auto, razí cestu dažďovým pralesom a nenarazí ani na jeden peň. Artefakty síce vždy objaví ako prvý, no má pech, lebo pred vchodom ho už čaká zločinec, ktorý mu ho uchmatne. Že sa ani na tie staré kolená konečne nepoučí, že by chvíľu počkal vonku nech teda cez nástrahy preskáče niekto iný... alebo vychádzal z hrobiek obozretnejšie ... ()

Weirdman

10/10... Nič nie je večné a výnimkou nie je ani to povestné rozprávačske dieťa v Stevenovi Spielbergovi. To čo som si nechcel priznať pri Vojne svetov, mi štvrtý Indy úplne potvrdil. Spielberg definitívne dospel a všetka mladícka dravosť, ktorá v ňom kedysi bola je v ťahu. Tak ako bola pôvodná trilógia v osemdesiatych rokoch príjemne odvážna, živá s nejakými tými nedostatkami, ktoré nebol problém odpustiť, tak je teraz jej pokračovanie filmársky dokonalou ukažkou možností audio-vizuálnej techniky a toho ako predcízne napodobniť a vzdať hold nejakému tvorivému smeru, ktorým je teraz onen americký filmový trash 50. rokov. Dokonalá ukážka dobrodružného filmového remesla, ktorému chýba dobrodružné srdce nie je na zahodenie, ale práve pri Indym bolí takéto spracovanie dvojnásobne. Ale aj tak hodnotím dosť vysoko, pretože Indy je Indy a na tom sa nič nemení, hľadanie pokladov a odkrývanie záhad mi je asi zo všetkých možných adventures srdcu najbližšie, miesta, do ktorých je dej zasadený su úžasne exotické a koniec-koncov je to aj parádne natočené... Ale duša malého chlapca, ktorý stále vo mne prebýva, je aj tak ubolená so slzami trasúcimi sa v kútikoch očí, pretože ju filmové Vianoce teraz jaksi minuli... UPDATE: Po druhom vzhliadnutí zdvíham hodnotenie na maximum. Už som sa preklenul cez nesplnené očakávania, ktoré boli až príliš divne nastavené a tentoraz som si naplno užil túto skvelú adventuroidnú jazdu, ktorá dokonale zapadá k trilógií a vôbec jej nerobí hanbu. Plnohodnotný a skvelý prírastok. A osobne si myslím, že jeho vlažnejšie prijatie je spôsobené aj tým, že takýchto veľkofilmov je každý rok veľmi veľa a Indy už jednoducho nemá šancu pôsobiť tak jedinečne ako tomu bolo v 80. rokoch... ()

Allia

Některé momenty byly už vážně příliš i na fantastický svět Indiana Jonese, některé hlášky nebyly až tak vtipné, milostný příběh nebyl příliš uvěřitelný... ale i tak jsem si film užila a až na občasné nevěřícné zavrtění hlavou, jsem se dobře bavila. ()

(fjw)

A tolik jsem se těšil. Jasný Spielbergův rukopis, jeho režie opět výboná. To je tak asi vše. Nejlepší scénou je výbuch atomové bomby. A pá momentů nostalgie (jako fotografie Otce, Marcuse...) Film se snaží zachovat základní linie předchozích filmů. Harrison Ford je sice ve skvělé formě, ale celý příběh a výsledek celého filmu mu podraží nohy. Proč zrovna křišťálové lebky, které jsou podle mě tak nezajímavé. To bych se radši díval, jak Indy opět hledat Shankarové kameny. Doslova magické momenty jako u dobyvatelů nebo ještě lepší v křížové výpravě se zde nekonají. Cate Blanchet je nejslabší zoporák z celé série. Škoda, tato role byla napsána velmi špatně:( Jediným plusem je Shia, který je možným nástupcem této série. A co mě velmi zklamalo, je hudební doprovod. Takovou nezáživnou hudbu jsem u Williamse dlouho neslyšel.( Pro mě obrovské zklamání. ()

Orhalmi

A´t si říká kdo chce co chce, mně se to líbilo. Film měl spád a triky zapadaly do 80. let. Nad dějem se nemá smysl zamýšlet, ak jako ani nad předešlými. Cate Blanchett neměla chybu. Jen ten syn byl trochu imo, ale dalo se to. ()

benyy

Ťažko sa hľadajú slová, ktorými začať. 19 rokov od posledného Indyho. Musím sa priznať, že do kina som šiel trochu s obavami, ale hlavne plný očakávania. A rozhodne to prekonalo moje očakávania. 63-ročný Harrison Ford je rovnako charizmatický ako v predchádzajúcich dieloch, Indy je rovnako akčný, Marion má stále svoj okúzľujúci úsmev...a Shia LaBeauf je Shia LaBeauf. Rozhodne je to zmena, po 19 rokoch znovu vidieť nové dobrodružstvo Indyho, navyše, keď sa odohráva v 50-tych rokoch a jeho nepriatelia už nie sú nacisti, ale Rusi. No filmové postavy ako Indy sa už dnes nerodia, a na plátne to bolo badateľné. Dávno som sa tak dobre nebavil v kine. Treba prekonať predsudky, že Indy už je starý dedo, pretože on sa rozhodne ako dedo nespráva. Napokon treba ešte vyzdvihnúť výkon Cate Blanchett, ktorá bola ako hlavná záporáčka veľmi presvedčivá. Tento film sa rozhodne oplatí vidieť, či už ste alebo nie ste Indyho fanúšik, je to "akční podívaná", ktorá rozhodne stojí za to. ()

Klemi

Již tradičně zábavná podívaná z dílny Stevena Spielberga. Chladné pocity některých kritiků z Cannes se u mě neprojevily a bavil jsem se až do konce. ()

FosaCZ

Spielberg vzkřísil Indiho určitě s větší jistotou než Lucas Star Wars. Nebát težkopádného sci-fi finále a pár nelogičností, mohlo to být velmi důstojné pokračování celé série. Georgi, věnuj se dále stramou svým emzákům a nesnaž se je propašovat do starého dobrého dobrodružství, kde působí jako pěst na oko. Prolezlost digitálními efekty a snaha o zobrazení všecho, co nebylo nutné, filmu maximálně škodí. Mnohem charismatičtejší mi tak přijde archa úmluvy (jejíž obsah byl v Dobyvatelých ztracené archy víceméně neodhalen) než závěrečná scéna překračující chápání naší dimenze... ()

chemikals

Velice mě potěšilo, když jsem zjistil, že je zde nový Indy a první polovina filmu mi připomněla díly předchozí, kdy Indy se svojí dávkou elánu bravurně zdolává překážky ....bohužel část, kdy se nezadržitelně řítí pralesem jako po rovné letištní ploše....a u toho jeho syn balancuje mezi auty...mě opravdu vyděsilo....tato část filmu mi připadla strašně umělá....(nemluvě o pádu z vodopádu...:-P)....závěr se ale opět usadil do těch správných kolejí... ()

Steven Spielberg se chce vrátit k mimozemšťanům

Steven Spielberg se chce vrátit k mimozemšťanům

19.04.2024

O pátého Indiana Jonese není dostatečný zájem

O pátého Indiana Jonese není dostatečný zájem

12.06.2023

Asi za dva týdny do kin dorazí Indiana Jones a nástroj osudu, pátý a prý poslední díl kultovní dobrodružné filmové série. Už teď se ale na veřejnost dostávají první odhady, jak by se očekávanému… (viac)

První reakce na Indiana Jonese jsou smíšené

První reakce na Indiana Jonese jsou smíšené

19.05.2023

Snímek Indiana Jones a nástroj osudu si užil svoji slavnostní premiéru na festivalu v Cannes, kde se Harrison Ford záhy dočkal pětiminutového potlesku ve stoje. Hned poté se na Twitteru začaly… (viac)

Pátý Indiana Jones byl dotočen

Pátý Indiana Jones byl dotočen

28.02.2022

Hotovo, dotočeno. Pátý Indy má za sebou oficiálně poslední klapku a to znamená, že nyní přichází řada na náročný proces postprodukce, stříhání, a závěrečně dolaďování předtím, než snímek přistane v… (viac)