Indiana Jones a Nástroj osudu

• Česko Indiana Jones a nástroj osudu (viac)

Harrison Ford sa vracia do úlohy legendárneho hrdinu Indiana Jonesa – archeológa v tejto očakávanej záverečnej časti kultovej série – veľkolepom a dravom filmovom dobrodružstve. (Cinemart SK)

elanius

(6/2024) / Nie som nejaký extra fanúšik Indyho, nemám nič proti, ale nikdy ma to proste extra nebralo. Podľa mňa je toto dosť výhoda pri hodnotení najnovšieho filmu. Bez extra nárokov na to čo má alebo nemá mať Indiana Jones film som sa super bavil. Príbeh tak akurát, vcelku to odsýpa a Ford na to proste stále má aj neomladený. Pre mňa osobne dostačujúca a nadpriemerná pukancová zábava. (7/10) ()

rockwoman

Forďák je borec, stejně jako postava Indyho. ッ Sympatický hrdina, který mi za těch hafo let přirostl k srdci, takže tady nehodlám řešit nějaké nedostatky. Řídím se jen srdcem a nostalgií, takže tohle je v mých očích důstojné zakončení jeho dobrodružných výprav. ()

J.Lajner

Nemohu si pomoci, ale jestli něco nový film Jamese Mangolda dokonale vystihuje, pak je to slovo „zbytečnost“. Indiana Jones a nástroj osudu je filmem, bez kterého by se vesmír odvážného archeologa docela klidně obešel. Je pravda, že Království křišťálové lebky (2008) dopadlo svým neohrabaným kombinováním sci-fi tématiky z padesátých let a odporným CGI cirkusem, daleko hůř, ale ani pátý Indy, jež snažně brnká na nostalgickou strunu, nepřináší nic, kvůli čemu bych se k němu chtěl vracet. Za důvodem proč tento film existuje, se skrývá jednoduchá odpověď. Smyslem je vydělat hromadu peněz s pomocí důmyslného stroje, jehož palivem je nostalgie. Legendární značka od dvojice Spielberg & Lucas jde zkrátka elegantně podojit i dnes, a patrně to tak půjde doby, dokud se náš rachitický sympaťák s kloboukem na hlavě a bičem u pasu, definitivně neodebere na věčnost. Abych ale jen neremcal. Musím uznat, že úvodní dvacetiminutový blok s omlazeným Indym a nacisty, patří mezi nejlepší okamžiky filmu. Tato pasáž má spád, solidní nápady a punc starých časů. Mladá posila v podobě kmotřenky Heleny Shaw (Phoebe Waller-Bridge) dodává filmu potřebnou energii, zaporák s tváří Madse Mikkelsena je správně zlověstný, a i když je scénář slepencem nejrůznějších klišé, zásadní příběhový zvrat dokáže mile překvapit. Vyčítat filmu kopírování jeho starších bratříčku mi nepřijde férové, obzvláště když jde o mechanismy, které tvoří základní DNA celé franšízy. Osobně mi nevadí ani stěžejní téma o stáří a neúprosném toku času. Daleko horší jsou scenáristické nedodělky a na sílu vložené narativní kličky, které Indyho uměle posouvají vpřed, po striktně položených kolejích. CGI občas bije do očí, potenciál některých vedlejších postav je nevyužitý a macatá stopáž dle očekávání přinesla i vycpávkové sekvence. Nástroj osudu není špatný film. Království křišťálové lebky zanechává po právu v prachu cesty, disponuje praštěným finále, které diváky patrně rozdělí do dvou skupin, má několik slušných nápadů a především popkulturní relikt v podobě ikonického hrdiny. S původní trilogií se ovšem poměřovat nemůže ani náhodou, byť se o to urputně snaží. Solidní tři hvězdy. ()

hroubek

Indy je pro mě srdcová záležitost. A proto má ten film z mé strany takové hodnocení jaké má. Ale nebudu vám lhát. Není to dobrý film. Mělo to dopadnout o dost lépe. A už teď vím, že se za pár let na Nástroj osudu zapomene a mnozí ho budou ignorovat. Takže, pokud chcete vidět Forda v jeho ikonické roli, tak na to běžte do kina. Pokud k tomuto hrdinovi nemáte vztah, tak na to nechoďte, protože byste akorát odcházeli naštvaný a zklamaný. V tuto chvíli je to pro mě zklamání roku, které bude nějaký čas bolet i přes všechny klady, jenž film objektivně má. ()

fabecc1222

Už jsem prostě asi moc starý, abych mohl kvitovat, jak jedna známá značka za druhou padají pod nátlakem Disney manažerů a jejich nápadů. Pátý Indy je bohužel jen další z řady filmů, jejichž moderní pokračování neobstojí pod klasickými díly. Pokud se u čtyřky kritizoval odpudivý vizuál a šílené finále, tak přesně toho se dočkáme i tady. K tomu se tu musí ještě přičíst fakt, že Ford od posledního dílu zestárl o dalších 15 let, ale film ho mnohdy staví do role, jakoby byl v životní formě a pochopitelně to pak působí nechtěně komicky, když skáče z multikáry na další, nebo v mžiku rozchodí střelné zranění, aby na něj v další scéně opět začal umírat. Co se dá ocenit, že se tvůrci narozdíl od jiných pokračování rozhodli neutopit film v přehršlu nostalgie a odkazech na minulé díly, ale když si člověk vezme, že původní premíra byla plánovaná už na rok 2012 a kvůli nespokojenosti se scénářem se furt odkládala, aby z toho nakonec vzniklo toto, tak se musí divák ptát, jestli se za ty roky nenašla opravdu jiná - lepší verze. ()

JohnSmith

Pro mě série skončila Křížovou výpravou. Křišťálová lebka byl poněkud nepovedená a Nástroj osudu zatloukl poslední hřebíček do rakve. Dovedu si představit, že by Spielberg natočil Nástroj osudu před 15 lety a určitě by to nebyl takový průšvih jako toto. Příběh je dobrý ale převedení na plátno žalostné. Omlazený Ford působí strašně uměle a celkově se triky vůbec nepovedly. Když Indy na začátku běží po vlaku, tak tam podivně poskakuje, prostě nepřirozený digitální panák. Scéna s koněm v New Yorku je pak ještě horší. Dalším mega průšvihem je casting. Banderas s Kretschmannem se na platně objeví tak na 5 minut a z Holbrooka udělal Mangold obyčejnou tupou gumu. Proč? Tohle jsou herci, kteří si prostor určitě zasloužili a jejich postavy měly být lépe napsány a rozvedeny. Na druhou stranu z plátna, krom Forda, téměř nesleze Waller-Bridge a to je fakt peklo. Ta ženská je hrozně nesympatická a to i když se nechová jako kráva. Z herců tak naprosto pozitivně vyčnívá Mikkelsen i když nechápu jak jeho postava přežila začátek filmu bez jediného škrábnutí. A samozřejmě musíme obsadit černošku aby byla šance na nějakou tu cenu Akademie. Pokud jde o děj tak to celkem šlo, kromě žárlivé scény marockého milence, vůbec jsem nepobral smysl této scény. Mangold prostě tohle nezvládl. Měl sice laťku posazenou hodně vysoko, ale stejně to mohl zvládnout lépe, točit umí, jak už dokázal v Le Mans 66. Jak už jsem psal, dojem kazí přehnané triky i akční scény a pokud jde o Forda, nebyl nejlepší nápad se do role Indyho vracet. Ford je pán v letech a akční film s osmdesátiletým staříkem, který sotva chodí, je degradací celé série a všechno možné jen ne důstojné rozloučení s postavou Indyho. Skutečnost, že se na filmu nepodíleli otcové série Spielberg s Lucasem svědčí o tom, že tito dva pánové věděli, že točit další díl Indyho je šílenost a zůstali tak pro mě soudnými, což se o Fordovi říct nedá. Opravdu doufám, ze další Indy s Fordem nevznikne, scéna v trenýrkách a digitálně upraveným svalnatým tělem to doufám dostatečně pohřbila. Kdybych nebyl fanouškem série tak bych dal i horší hodnocení, ale takhle z nostalgie dávám alespoň 2* ()

VanTom

Jak nejsem (nikdy nebyl) zapřisáhlým fanouškem slavného archeologa, přišlo mi jeho poslední dobrodružství naprosto adekvátní, do série zapadající "trademarkovými" prvky i kvalitativně (minimálně ke čtyřce). Zběsilé honičky bohužel nereflektují hrdinův věk (přičemž digitál z nich čpí když ne na sto, tak na padesát honů) a prostřední "tombraiderovská" pasáž se táhne (celkově se mohlo dost stříhat), ale jak říkám, žádný propadák – už jen díky energii Harrisona Forda a Johna Williamse. 7/10 ()

Honzox

Tahle série je po kvalitativní stránce odrazem svého hlavního hrdiny. Je na ní objektivně znát staří, to nejlepší už má dlouho za sebou, značně pokulhává a už není schopná čímkoliv překvapit. Co ale zůstává je ta neuchopitelná jiskra v oku, díky které doufáte a věříte zároveň, že by bylo možné se do těch starých dobrých časů vrátit zpět. Jenže to už možné není. Výsledkem toho je pak průměrný dobrodružný film, který nejvíc táhne Ford a jeho charisma. I díky tomu se nedá říct, že bych byl vyloženě zklamaný. Prostě jsem si prožil poslední víceméně důstojné dobrodružství se svým dětským hrdinou, společně jsme si zavzpomínali, jaké to kdysi bylo a na konci toho všeho jsme se shodli, že už by bylo nejlepší pověsit klobouk na hřebík. ()

blackJag

Jsem rád, že jsem se toho pátého dílu opravdu dočkal (a že Ford během jeho natáčení nezemřel - co si budeme povídat, v těchto letech to může přijít každým dnem a bude to jednou hóóódně smutný den:/), je dlouhý, předlouhý, asi i zbytečně moc, 20-30 minut bych v pohodě oželel, a je to takové sentimentální loučení. Doba Indyho je nenávratně pryč, i kino bylo v premiérovém týdnu poloprázdné... Zdálo se mi škoda nevyužitého námětu, stejně jako nevyužitého Banderase (to bylo cameo?), neseděla mi tam ta ženská (strašně otravná postava), abych byl upřímný, raději si znovu pustím Křišťálovou lebku než toto, i když povedené pasáže film bezesporu má. 65% ()

zigíš

Nejzajímavější na novém -a snad posledním- Indym není JAK někoho napadlo točit akčňák s vosumdesátiletým dědkem. Ale JAK někoho napadlo DÁT točit akčňák s vosumdesátiletým dědkem Jamesu Mangoldovi. Protože nejen, že Mangold není Spielberg, takže něco jako nápad, hravost a invence mu je zcela cizí. Mangold není ani top rutinér. Top rutinér je například Martin Campbell (Golden Eye, Casino Royalle) nic moc vize, ale kvalitní řemeslo. A toho tu moc není. Přemýšlím co zůstalo, snad ty flasbacky (i když CGI omlazování nefandím). Jinak zběsilý střih, nepřehledné akční scény -často krát hodně tmavé- absence humoru a nezajímavý Indyho sidekickové stejně tak jako záporáci. Velmi smutné loučení. ()

KASUGI

Thank you Disney, zkurvili jste další frančízu. Jak můžete točit další díl slavné série a vynechat její specifické atributy provázející celou trilogii, pardon quadrologii ? Kde jsou nějaké atraktivní středověké lokace a pořádné řešení hádanek? Vždyť se tam celý film nahání ve městech, pak plují na moře vyzvednout ze dna nějakou šifrovací desku a z už z té desky vyčtou, že finální poklad je ukryt v jeskyni na Sicílii? Jako vážně?!!! Ve filmu není ani jedna jediná past! Ani se neobtěžovali vymýšlet nové "fóbie potvory". V jedničce jsou hadi, ve dvojce brouci, ve trojce krysy, ve čtverce mravenci a v pětce? Ehm... zase brouci. Co mě ale dožralo úplně nejvíc - Kde je do prdele epické a nápadité umírání záporáku?!!! KURVAFIX, dyť tam všichni chcípají, jak v nějakém krimi seriálu. Nácek v úvodní sekvenci spadne z vlaku, výraznější bijácká gorila se ke konci utopí, což ještě ani není vidět, jen si domyslíte. A hlavní záporák a jeho pravá ruka, tak ten hlavní záporák prostě... no... emh... H_A_V_A_R_U_J_E s letadlem. Vlastně jsem zapoměl, Disney pičo Mickey Mouse vole. Myslel jsem, že největším problémem bude ta Jonesova kmotřenka. Teda ne že by nevadila. Na lodi je na zabití a na dražbě je vyloženě na rozběh a kopačku do ksichtu, ale v kontextu výše zmíněné absence těch věcí, které dělali Jonesovky Jonesovkama, to prostě je ten nejmenší problém. Konec konců, všecky zásadnější rozhodnutí dělá Indiana. Jako fakt si odmyslete hlavního hrdinu a dejte tam nějakého neznámého týpka a dostanete průměrný dobrodružný film alá Sahara. Třešničkou na tom hnusném komunistickém dortu s tunou másla a marmelády je vytunelovaný rozpočet. Jestli tohle stálo 300 miliónů dolarů bez reklamy, tak to já jsem ten Mickey Mouse. Krom úvodu s digitálně omlazeným Fordem, tu máme městské lokace, s nějakým tím mattepaintingem jako 6th0 léta, pak je tam druhé městečko, pak volné moře a Sicilská jeskyně se sochou Athény v rutinní velikosti běžných památek + hrobka Archiméda v místnosti 4x4 metry. Opravdu fucking epic! Finále už trošku něco předvede, ale pořád se bavíme o filmu, který vypadá maximálně na 150 miliónů i s inflací. Není tam jediná ikonická zapamatovatelná scéna. I ta čtverka má několik úžasných sekvencí, které si rád pustím znova, tady není fakt nic! I ten úvod, ač má jakousi, takousi atmosféru Křížové výpravy, se odehrává v (digitální) noci a scéna s vlakem tak ztratí svou atraktivitu. Když se podívám na všecky ty zesrané frančízy: u Predátora jsem byl nasrán, u Terminátora jsem byl nasrán, u Vetřelce jsem byl nasrán a cítil opovržení, ale u tohodle prostě hrozně zabolelo srdíčko. Mo mě to mrzí, jak to dopadlo s Indym. Byl to první výrazný hrdina mého dětství až do dnešních dnů, tohle si nezasloužil. ()

m.a.t.o.

„Ukradli ste to!“ – „Vy ste to ukradli!“ – „A potom som to ukradla ja. Tomu sa hovorí kapitalizmus.“ Keď som si prečítal zopár (pod)priemerne hodnotiacích recenzií, premýšľal som či má vôbec zmysel ísť do kina. Nakoniec som si ale povedal, že Harrison Ford už neomladne a toto je (asi) posledné Indyho dobrodružstvo. A oplatillo sa. Iste, Nástroj osudu nie je film, ktorý si budem púšťať dva krát do roka, ale to nie je ani Chrám skázy. Scenár je fajn, taká tá klasická naháňačka s náckami cez pol zemegule. Posledná polhodina bude pre skalných fanúšikov možno sklamanie, ale ja som už bol po závere Krišťáľovej lebky pripravený na všetko. Z hercov musím vyzdvihnúť Phoebe Waller-Bridge a Madsa Mikkelsena, tí si svoje úlohy užívali a hlavne Phoebe bola super. Ináč, že nerežíroval Spielberg zistíte až počas záverečných titulkov, v samotnom štýle a pojatí filmu zmenu na režisérskej stoličke nijak nebadať, na tomto si páni naozaj dali záležať. Triky boli v poriadku, mladý Indiana Jones naozaj vyzeral ako Harrison Ford zamlada, v štyridsaťpäťke. Akurát, od filmu za 300 mega by som čakal lepšiu zadnú projekciu (úvodná akčná scéna na streche vlaku). Podľa videného by som rozpočet tipoval polovičný. Takže Harrison si na dôchodok asi celkom slušne prilepšil. Aby som to nejako zhrnul. Nástroj osudu je určite lepší film, než Krištáľová lebka a som rád, že vôbec vznikol. Pretože je pekným a dôstojným ukončením jednej slávnej série. 75 % ()

vyfuk

Hodně rozporuplný film. V něčem jsem tušil, že film bude za mě za 4 hvězdy. Pak se ale začalo vše možné sypat. Ford omlazený v pohodě, i když bylo cítit jak to někdy i s miliony v budgetu nesedí. Waller-Bridge s docela trhanou postavou a charakterem, který moc nesedí do kvalitního vývoje. Neustále deus ex machina, které se děje ob dvě minuty a tak dále. Celkově vzato to bylo divně patetické. Pohrdám "fanoušky", kteří si stěžují, že je v této sérii něco nerealistického. Jo. Jako kdyby bubáci v truhle a voo doo bylo realistické. Ale tady mi v tom stejně něco nesedělo. I tak byla sranda, že ta nejvíc fantasmagorická část na konci to za mě docela zachránila. Skalní fanoušek, který je otevřený si užije odkazy a bude v pohodě. Nakonec jsem se nechal ukonejšit. Ale i tak je to bohužel nejhorší Indiana. Což se dalo čekat. A nebo taky ne. Kurva copak finále od Disney s výsostným štábem a týmem okolo nemohl udělat alespoň druhý nejhorší film? ()

svobik

Pokud by někdo hledal slovníkovou definici festivalu ztraceného času, pátý Indiana Jones by na to seděl velmi přiléhavě. Na některé věci se prostě nesahá, ani druhý pokus o návrat Indyho nedopadl nijak závratně. Ať už je to prudce nezajímavá první polovina, úplná absence jakýchkoliv emocí, zajímavého záporáka či strachu o hrdiny. Anebo neskutečně otravná a nesympatická hlavní ženská postava. Koho proboha napadlo, že by divákům mohlo být něco takového po srsti? Nakonec musím ocenit pouze originálně pojaté finále, ale i tak je to za mě prostě málo. Kasovní fail zasloužený. Nikdy víc. ()

dragon94

Pátý Indy začíná velmi slušnou 20 minutovou naháněčkou v minulosti, kde je spoustu akce a spoustu skvěle fungujícího humoru. Následně se film vydává do současnosti, kde to začne vcelku hodně skřípat. Je až s podivem jak film, který obsahuje docela hodně různorodé akce, dobré herce, ucházející soundtrack, spoustu rozmanitých lokací, zajímavý artefakt atd.. dokáže působit jako celek tak nezajímavě až nudně. Hlavní problém vidím v přepálené stopáži, která měla být minimálně o 30 minut kratší. A poté ve scénáři, který je po celou dobu filmu vlastně stejný. Jones má artefakt, Jonesovi ho seberou, Jones jim ho opět sebere a uteče někam jinam, tam ho najdou seberou mu artefakt... A tohle schéma se opakuje po celou dobu filmu. Bohužel ani co se týče postav to není žádná sláva. Všichni sice mluví docela dost, ale za celou dobu se o nich vlastně nedozvíme nic zajímavého nebo poutavého. Pátý Indy není vysloveně špatným filmem, ale prostě mě jako diváka skoro vůbec nebavil a nepřinesl prakticky žádnou památnou scénu. Upřímně na mě působí jako jeden z těch filmů, u kterých když nedáváte pozor nebo na 20 minut odejdete pryč, tak vlastně o nic nepřijdete a ani nebudete mít pocit, že vám něco chybí. Slabé 3* 50% ()

Jaro.Krafcik

Indy si to užíval a Harrison sa rozlúčil s jeho ikonickou postavou . Nápad s náckami dobrý. Nuž ten uponáhlaný záver trochu vadil ale z kina som odchádzal viacmenej spokojný. Niečo podobné ako kryštalová lebka. Akurát pozerám dobyvatelov stratenej archy a tiež topka. 5* ()

drackula

Nostalgická jazda, ktorá dokázala zabaviť a raz za čas milo žmurknúť na fanúšikov odvážneho archeológa. Nemá to síce nič naviac, z čoho by som padol na zadok, ale uškŕňal som sa veru často. Najmä v závere. 70% ()

Jacob23

zatímco první půlka filmu mě moc nebrala tak ta druhá je nostalgické rozloučení s Indym v tom dobrém i špatném slova smyslu..u mě na konci rozhodně převládlo to dobré a finální nostalgie zafungovala perfektně ()

stitch7

/// Mně se hraní na nostalgii a vracení se k legendám líbí. Ale musí to mít nějaký smysl a být poctivé. A tady do Nástroje času sice Disney nasypal neskutečný prachy, ale vždyť to není vůbec vidět. Vlakový úvod nepěkný nejen kvůli špatně omlazenému Indymu, ale i to pozadí spíš vypadá jak z Polárního expresu. Ani dění v přítomnosti není o nic lepší, protože všechno vypadá tak uměle a digitálně. Starý Jones na koni vypadal směšně. Přitom když Ford prostě byl přiznaný osmdesátiletý chlap, který třeba jen chodí po jeskyních, bylo hned líp. Jeho společnice Helena byla sympatická, záporák Mads, kterého jinak mám rád, příliš ne. Naprosto chladný Mikkelsenův standard, který se mi sem nehodil. Všechno bylo tak málo osudové, nepoutavé. Ke konci už přeci jen ano, ale stejně ze závěru strašně sálá strach udělat něco většího, zásadního. Část s aktivovaným nástrojem ale byla fajn, jen mohla být oproti zbytku delší a.. no, méně digitální. Lehký nadprůměr. ()

IviDvo

Nový Indiana Jones ve mně zanechal velmi podobné pocity jako předešlé Království křišťálové lebky – ráda znovu vidím tuto kultovní postavu na velkém plátně, ale člověk žije především z té nostalgie. Už to dávno není to, co to bývalo. A ne proto, že by Indýmu přibývaly vrásky a ubývaly svaly… ta nová pokračování už prostě nemají takové kouzlo a šarm. Indiana Jones ale stále zůstává oblíbený a tvůrci s tím dle mého názoru dost kalkulují. A také počítají s tím, že divák určitě spoustu blbůstek odpustí a u šílených akčních scén, které popírají fyzikální zákony, divák přimhouří obě oči, protože je to přeci Indiana Jones… Postavy jsou jinak sympatické, Madse Mikkelsena jako záporáka vždy vítám, ale do Šifry to má daleko 😊 Ráda jsem znovu viděla i Thomase Kretschmanna v roli nácka, jak jinak že? Tomu už to nikdo neodpáře. Abych to shrnula, pro mě to byla taková nostalgická oddychovka u které jsem ocenila pár odkazů na minulé filmy, ale jinak je to celé takové béčkové a zapomenutelné, neurazí, ale ani nenadchne. Slavné časy Indiana Jonese jsou dávno za námi, a poslední dva filmy už jen těží z té popularity, což je v dnešní době bohužel naprosto běžné… [Festival de Cannes 2023] ()

Ani Furiosa nezabrala, lidé do kin nechodí

Ani Furiosa nezabrala, lidé do kin nechodí

29.05.2024

Pohled na celosvětové tržby kinařů je tento rok týden od týdne smutnější. O potenciální blížící se krizi kin i velkých filmových studií se mluví už poměrně dlouho a důvody jsou nasnadě. Vzestup… (viac)

Guillermo Del Toro málem natočil Star Wars

Guillermo Del Toro málem natočil Star Wars

23.09.2023

Scenárista David S. Goyer (Muž z oceli, Terminátor: Temný osud) čerstvě dělal rozhovor v podcastu Happy Sad Confused a kromě jiného taky potvrdil jednu dlouholetou Star Wars spekulaci. Totiž že v… (viac)

Další Star Wars seriál má obří cenovku

Další Star Wars seriál má obří cenovku