Príbeh sa odohráva symbolicky presne devätnásť rokov po Poslednej krížovej výprave, v dobe rodiacej sa studenej vojny. V roku 1957 je Indiana Jones (Harrison Ford) profesorom archeológie na prahu penzie, ktorý si napriek búrlivej minulosti zo všetkého najväčšmi užíva pokoj a nebezpečne sa začína podobať svojmu otcovi. Staré inštinkty sa v ňom prebudia vo chvíli, keď sa objavia stopy vedúce k legendárnej Krištáľovej lebke a hlavne informácie, že po tomto údajne mocnom artefakte prahnú sovietski agenti. Indy preto strasie únavu a vydá sa na ďalšiu mimoriadne dobrodružnú cestu, ktorá ho zavedie až do vnútra peruánskej džungle, kde sa má táto vzácna relikvia ukrývať. Jeho úhlavným nepriateľom bude tento raz všetkého schopná ruská agentka Irina Spalková (Cate Blanchettová), sprevádzaná armádou hrdlorezov. Ruské komando pod vedením uhrančivej plukovníčky sa chce zmocniť krištáľovej lebky, aby s jej pomocou vyvinula „myšlienkovú zbraň“, ktorá by Sovietskemu zväzu umožnila ovládať myslenie všetkých ľudí na svete. Ani Indy nie je na svoju výpravu sám. Na jeho strane stojí spriaznený dobrodruh Mac (Ray Winstone), ktorý má však tendenciu každú chvíľu ho podraziť, ďalej napomádovaný frajer Mutt Williams (Shia LaBeouf), ktorý si permanentne uťahuje z jeho veku, a jeho prvá a zrejme aj jediná životná láska Marion Ravenwoodová (Karen Allenová). (TV JOJ)

Heroine

Osobně si myslím, že parta talentovaných, leč poněkud zestárlých pánů, by to už měla v tomhle žánru ukončit. Ne že by tam nebylo pár zábavných, a pár dost efektních scén, výsledek mi ale přijde spíš jako citace na předešlé díly, než jako pokračování. K tomu to velké rozřešení je trochu trapas, a taky hodně "vtipných" dialogů mezi hlavními postavami je poněkud na husí kůži, nikoli však v dobrém smyslu. Takže i když to není úplný odpad, myslím že tenhle film nikdy neměl vzniknout. ()

KHkomiks

Nechápu, jak se dá, tak dobře začínající a důstojně vypadající pokračování Indiho po 20 letech zkurvit. Konec filmu mě, jakožto fanouška staré trilogie o nesmrtelném dobrodruhovi 4. díl dost pobouřil. Spielberg zkurvil celý film svou shit pointou a koncem. Spielbergu,už je čas jít do důchodu. ()

Illioplius

Divák dostane presne to, čo od filmu s Indianom Jonesom čaká, ak nie ešte viac. Nepremožiteľní predstavitelia dobra, suroví predstavitelia zla, nadľudské výkony, oklamávanie fyzikálnych zákonov, nikdy sa netriafajúci nepriatelia, nadprirodzené javy, starobylé tajomstvá raz-dva rozlúštené, najväčšie bohatstvá sveta, krvilačné beštie… A tentoraz nie nacistickí Nemci, lež sovietski Rusi. A mimozemšťania k tomu! Môže to byť ešte gýčovejšie? Nemôže. A to z toho robí jeden celkom znesiteľný film, aj keď trvám na tom, že tentoraz to predsa len prehnali. ()

kkarx

Docela zábavnej rychle ubíhající díl Indiana Jonese a dost možná i lepší než třeba Chrám zkázy. Moderní vzhled plný počítačových efektů může působit zpočátku rušivě, ale nakonec jsem si i zvykl. Inu čas nezastavíš a momentální trendy, ať už jsou jakékoliv novlivníš. Doslova příšerné je ale obsazení ultra-nesympatického LaBeoufa do role Jonesova syna, který činí každou scénu s ním v čiré utrpení. ()

Ombak▼Penari

Na nového Indiho jsem se tešil ukrutně a o to víc, že se děj měl odehrávat v J Americe, ve ztracených městech uprostřed pralesů. Ale poněkud mě to zklamalo. Nevím, jak ostatním, ale mě teorie pana Denikena nijak nenadchla a tak mě celá zápletka přišla poněkud praštěná. Za další jsem nepochopil, proč v dnešní době, kdy se filmy hemží užasnými futuristickými rekvizitami, vypadala lebka, kterou sebou hlavní hrdinové všude tahali, jako kus plastu vyplněný staniolem. Skutečné křišťálové lebky jsou vskutku nádherné a tenhle tescoobal na meloun mě nenadchl. Krom toho z pohybů hlavních hrdinů, kteří s ní manipulovali, bylo v každém okamžiku vidět, že ta "věc" skoro nic neváží, což by ve skutečnosti měla. Možná se to bude někomu zdát jako detail, ale takových detailů tam bylo víc a renomovaní tvůrci, jako je Spielberk a Lucas, by si s tím prostě měli poradit. A další věc, která mě zklamala, bylo pojetí faktu, že Indy už je starý dědek. Čekal jsem totiž, že to filmaři vezmou s humorem a s budou s tímto nepřehlédnutelným faktem ve filmu pracovat. Indy by si tak sem tam postěžovat, že tohle už na něj není, že ho bolí tohle a tohle a že už mu to v těch pralesích leze krkem, mohl si také dělat srandu sám ze sebe, prostě by se na tom dalo dost i vydělat. Indy ale dělal naproti tomu pořád to samé, co za mlada a nehnul ani brvou. To mi nesedělo ani trochu. Škoda. Některé scény mi taky přišli naprosto účelové a bez kontextu, zkrátka podle mě by se na tom filmu dalo dost věcí dodělat a předělat, aby to byl starý dobrý Indy. Já nechci říct, že to byl propadák, to rozhodně ne, ale bylo to rozhodně slabší. Můj žebříček celé série by byl od nejlepšího Křížová výprava, Ztracená archa, Křišťálová lebka a nejméně se mi líbil Chrám zkázy. ()

Ydrosten

Je smutný, že 4. díl přeplácali vizuálníma a digitálníma efektama ( atomová bomba, auto kácející pralesy ), který se k tomuhle filmu opravdu nehodí. On není příběh špatný, klidně ať že se jedná o mimozemšťany a legend o nich...Ale že na konci opravdu vidí živý mimozemštany to už je přehnaný. Čtyřka mi hodně připoměla Tomb Raider Underworld(hru). Ale tenhle díl má i svoje světlé stránky, kupříkladu tu nacistku, mravenci se mi hodně líbili-ty se jim opravdu povedli, džunglovité prostředí, hodně kopek a chrámů, také dějová zápletka se synem. Herci, hudba a atmosféra je senza, vtip taky nevymizel, ale není to už jako ostatní tři díly. ()

BeranSon

Indiana Jones není moje oblíbená série a ani jeden díl mě nedokázal unést či nadchnout, ale Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull mě ale dokázala více než zaujmout. Tak jak se pomalu vytrácejí v Hollywoodu nápady na nové série, tak se staří ostřílení režiséři vrací ke kultovním sériím, na které diváky rozhodně urvat dokážou . Nedivím se, že se značka Stevena Spielberga vrátila taktéž v plné palbě. Takže strategie byla jasná. Starý Indy a hodně nových efektů, ve kterých se ubírat nebude. Vyšlo to a na mé straně vznikla spokojenost. Nešvary v džungli, rodině, vztazích, to je jedno, podstatné je to, že ať se na obrazovce děje cokoliv tak nuda je vyloučená. Upřímně jsem zvědavý jak dopadne ještě další díl o kterém již kolují zvěsti, tak se nechám překvapit. - 7/10 - ()

P.J.2

Jako takhle, až tak špatný to není, ale oproti starším dílům je to výrazný sešup dolů a hlavně ty ufouni, UFOUNI!!! To už je docela moc over the top. Každopádně Ford jako vždy super, tam není co vytknout. Režie je taky skvělá ale ty CGI hrátky tam jsou moc do očí bijící. Když to tak shrnu tak vlastně trošku zklamání. Radši si pustim původní trilogii. ()

skeptic

Keby som mal zhliadnutú pôvodnú trilógiu, myslím si, že by sa to mohlo odraziť na mojom hodnotení tohto filmu (či už kladne, alebo záporne). No keďže slovo nostalgia mi pri Indiana Jones nič nehovorí, asi mi mnohé narážky a "pôvodné prvky" unikajú. Čo mi neunikne ani bez znalosti predošlých filmov, je určite dôraz na klobúk (s ktorým sa počas filmu (aj) funkčne pracuje napr. v expozícií), ktorý je určite dominantným symbolom jeho "majiteľa" a určite mu patrí prívlastok "kultový", tak ako tento prívlastok patrí postave Indiana Jones poťažmo všetkým filmom s ním. ___ Osobne som vo filme nedokázal nájsť nejakú atmosféru, ktorá by ma mohla "vtiahnuť", skôr som sa trochu nudil a viac-menej celý film a postavy mi boli ukradnuté (až na 1. dejstvo?). Akčné scény ma taktiež veľmi nebavili. Schematický záver, až na nejaké detaily s mimozemšťanmi, úplne čitateľný (ani z Maca sme nemohli byť na konci prekvapený, keďže nám bolo naschvál naznačované o čo mu ide). Dejovo je to aspoň celkom pestré, aj keď niekedy samoúčelne zbytočnosti a "vtipné" hlášky kazia čo sa dá. 65% ()

GMVajgl

Jak to shrnul Mr. Plinkett na youtube: Není to Indiana Jones, je to zbytečný cash-grab. Některé věci jsou alespoň veselé - jako třeba had použitý k vysvobození z tekutého písku, ale některé jsou tak pitomé, že prostě člověka vytrhnou z děje - a těch je skutečně velmi mnoho - třeba souboj mezi masožravými mravenci. ()

bif

Naprosto úžasný návrat filmové legendy, celý film je vypiplaný do posledního detailu a je to opravdu pastva pro oči, zvláště scéna s ledničkou je dokonalá celý film je vtipný a skvělý tak, že opičárny tipu Mumie jsou opravdu k smíchu, takhle má vypadat dobrodružný žánr! ____ Po letech odebírám jednu hvězdičku za opice, lednici a digibordel. ()

levente

Po těch letech odpočinku od chytlavé melodie se mi Indy zdál až moc pohádkový. Nevadilo by to, ale zvyk už je někde jinde.. Výbuch atomové bomby nad umělým městečkem je nejlepší scénou filmu. Rozplýval bych se nad tou mistrovskou sekvencí klidně i hodiny, ale film jsem viděl v kině, tudíž pouze jednou.. Závěr je jednoznačný. Za tři roky tu bude nový Indy. Nejmladší Junior a tatík Harrison.. Sága prokračuje.. ()

téra

8/10 a spokojenost. Doporučuji se před projekcí oprostit od všech očekávání, připravit se na trochu jiný druh nadpřirozena než je u Indyho zvykem a jít si prostě užívat. Ano, Harrison je starej, ale to jsme snad všichni věděli, jak vypadá a přijde mi dost mimo na to žehrat. Ano, zápletka obsahuje větší než malé množství sci-fi a je to jedině dobře. Kromě toho, že to k padesátkám tak nějak patří, je to nové a překvapivé (myslím v Indyho světě). Jak říká Irirna Spalkova „You must believe“. Mám samozřejmě i výhrady, například postava Raye Winstona je kapku nadbytečná a k prvnímu důležitému objevu se Indy s Muttem dostali tak nějak snadno. Je otázka zda s dalšími shlédnutími se takové chybky omelou nebo vylezou víc na povrch. Spíš si ale myslím, že příjemná old fashion atmosféra zvítězí a zamázne to. Celkově mám pocit, že čtyřka vznikla, protože chtěli Spielberg a Lucas dopřát Indymu poslední dobrodružství před zaslouženým odchodem na odpočinek a protože mám Indyho ráda, tak jsem si to s ním naposledy užila a příště se doufám uvidíme v cameo roli v „Adventures of Mutt Williams“ :-D ()

eviczka

...ale předpokládám, že počet hvězdiček poroste přímo úměrně počtu shlédnutí. edit: 2x je zatím málo, čtyři hvězdy zůstávají :) edit2: chybný předpoklad :) ()

Karasman

Prvni tretina luxus. Pak bohuzel kvalita poklesne a posledni tretina to uz bohuzel pohrbila. Rovnez par ultraprehnanych scen jsem rozdychaval tezko (mravenci, liany, vodopady, ...), ale celkove spokojenost. 70% ()

Yojimbo

Je milé vidět, že staroušek ještě neztratil šmrnc, ale "Poslední křížová výprava" by byla mnohem lepším zakončením série. Kurňa, čert vem zaujetí pánů Spielberga a Lucase v mimozemšťanech, ale ten emzák na konci působil skutečně trapně (a přivíral oči jako Yoda). Na druhou tranu, celý film je neuvěřitelně hravý, plný elánu a radosti z akce. Příjemně mě překvapila role Rafana, která zásluhou LaBeoufa ani trochu nepůsobí "jaksi navíc". A nemrkající Cate Blanchett je, ač sovětka, ďábelsky sexy. ()

Nšoči

Povedené navázání na trilogii Indyho i přes téměř dvacetiletý časový odstup. Harrison Ford nevypadá až tak sešle, jak jsem čekala a se svým nástupcem Jonesem juniorem,kterého ztvárnil mladý nadaný herec Shia LaBeouf, se skvěle doplňují. Trochu u mě ztrácí Cate Blanchett jako záporná postava, i když ukrajinský přízvuk zvádla opravdu skvěle, také jsem postrádala více Indyho šarmu a "biče", ale vzhledem k jeho věku se to asi dalo očekávat. Vizuální stránka je krásná a triky propacované. 85 % ()

Steven Spielberg se chce vrátit k mimozemšťanům

Steven Spielberg se chce vrátit k mimozemšťanům

19.04.2024

O pátého Indiana Jonese není dostatečný zájem

O pátého Indiana Jonese není dostatečný zájem

12.06.2023

Asi za dva týdny do kin dorazí Indiana Jones a nástroj osudu, pátý a prý poslední díl kultovní dobrodružné filmové série. Už teď se ale na veřejnost dostávají první odhady, jak by se očekávanému… (viac)

První reakce na Indiana Jonese jsou smíšené

První reakce na Indiana Jonese jsou smíšené

19.05.2023

Snímek Indiana Jones a nástroj osudu si užil svoji slavnostní premiéru na festivalu v Cannes, kde se Harrison Ford záhy dočkal pětiminutového potlesku ve stoje. Hned poté se na Twitteru začaly… (viac)

Pátý Indiana Jones byl dotočen

Pátý Indiana Jones byl dotočen

28.02.2022

Hotovo, dotočeno. Pátý Indy má za sebou oficiálně poslední klapku a to znamená, že nyní přichází řada na náročný proces postprodukce, stříhání, a závěrečně dolaďování předtím, než snímek přistane v… (viac)