Indiana Jones a Chrám skazy

• Česko Indiana Jones a Chrám zkázy (viac)

Archeológ a dobrodruh Indiana Jones (Harrison Ford) našiel pre čínskeho zločinca Laoa (Roy Chiao) relikvie – pozostatky mandžuského cisára Nurhačiho. Lao Che však nedá Indianovi sľúbený diamant, ale pokúsi sa ho otráviť. Indiana utečie s Laovou milenkou Willie (Kate Capshawová) a pri úteku mu pomáha malý Číňan Shorty (Jonathan Ke Quan). Podarí sa im uniknúť z padajúceho lietadla a dôjdu do indickej dedinky, ktorú postihlo nešťastie – maharadža z Pankotu odniesol posvätný kameň, ktorý dedinu chránil. Indiana Jones s Willie a Shortym ide do paláca a zistí, že sa tu konajú kruté obrady sekty Thugov s ľudskými obeťami. V bani pod palácom fárajú deti, odvlečené z dediny, a hľadajú ďalšie Šankrove kamene, ktoré sú tam údajne ukryté. Indiana chce kamene získať, ale chytia ho a donútia vypiť krv bohyne Kálí a stane sa nevedomým otrokom kultu, ktorý sa chystá obetovať Willie... (TV JOJ)

Ryuuhei

Indy se prostě nezapře a s ním ani jeho další dobrodružství, tentokrát bez nacistů a s trochu jinou témou. Scénář byl sice ovlivněn Lucasovými tehdejšími depresemi (a je to znát), nicméně to dodalo filmu alespoň trochu temný podtext, leč jen na chvílí. ()

Dado

Chrám skazy síce svojimi kvalitami prvý diel neprekonáva, na rozdiel od mnohých však nemám ani pocit, že by za ním v niečom výraznejšie zaostával. Dej je tentoraz o niečo temnejší a akčnejší, v rámci tempa trochu nevyvážený, no aj tak opäť mimoriadne zábavný a napínavý. Jeho súčasťou je navyše nezabudnuteľná naháňačka na banských vozíkoch, ktorá je jednou z najikonickejších scén nielen tejto série, ale dobrodružného žánru všeobecne. (80%) ()

Lachtaan

Nikdy nezapomenu na (pro mě děsivou) scénu, kdy jeden ze záporáků v scéně z dolů skončí slisovaný mezi dvěma válci. Vždycky jsem mu to neskutečně přál a paradoxně se skutečně znechucoval oným způsobem smrti. Nic pamětihodnějšího jsem si ale nikdy nedokázal z Chrámu zkázy odnést. ()

Johnny.ARN

Toto mohli rovno pomenovať, že James Bond a Chrám skazy. Keby tam nebol Ford a bič, bol by to čistý Bond. A opäť plejáda chýb, nezmyslov a logických dier. Znova sa pýtam, ako sa z tohto mohol stať kult?? 1 z 5 ()

lennyd

Indiana Jones (Harrison Ford) se nepohodne s čínským mafiánským bosem, a ten se ho rozhodne (po krátké přestřelce v baru) zničit. Jako nástroj smrti mělo posloužit malé letadlo, toho času bez pilotů. Ale Indy to (jako vždy) zvládne, a osud jej (a barovou zpěvačku Willie a malého čínského kluka Prcka) zavede do smutné vesnice v Indii. Z blízkého paláce byl vesnici ukraden posvátný kámen, který ji ochraňoval. A také všechny děti. To by nebyl Indiana Jones Indianem Jonesem, kdyby to nechal být, a vrhne se (opět) do záchrany světa ... Druhé pokračování příběhů amerického archeologa, opět v podání Harrisona Forda a v režii Stevena Spielberga. Druhý díl je kapku slabší než jeho předchůdce, nicméně scény ze slavnostní večeře (hadi, polévka s očima, opičí mozečky) či procházka podzemím paláce nebo jízda na důlních vozících patří k legendárním a nezapomenutelným. Bohužel ke konci (visutý most) se na filmu začínají objevovat zuby času ... Ale i tak dost nářez... ()

anli

V pořadí druhé dobrodružství doktora Jonese,temnější než díl předchozí a časově spadající před "Dobyvatelé ztracené archy".Jedna velká nadupaná jízda,precizní,zabavná,napínavá a velmi vtipná!!!Spousta scén je dnes už legendární(pohoštění v paláci nebo třeba geniální scéna na lanovém mostě a samozřejmě honička na důlních vozících).Film je opět skvěle napsaný,doplněný geniální hudbou a vynikající vizuální stránkou(zasloužený Oscar).Prostě není pochyb o tom,že Spielberg geniálně režíruje,Lucas má výborné nápady a Ford skvěle hraje.Perfektně mu sekunduje Kate Capshaw(její zpěvačka je opravdu rozkošná a úžasně zábavná) a J.Ke Quan.Druhý Indy je jiný,než ten předešlý,což je vlastně dobře.Pořád je to ale náš oblíbený archeolog se vším všudy,opět hledající vzácný historický artefakt.Tentokrát mu cestu zkříží stará náboženská fanatická sekta(nacisti chybí).A na nového boha je zaděláno.Indy opět pohltí události a než se naděje,už je v tom až po uši.Nemám opět,co bych vytkl.A i když někomu může tenhle díl připadat jako nejslabší,já si to nemyslím.Když si totiž chci Indyho pustit,nezačínám vždy Archou,ale dílem podle mé nálady a chuti.A to je právě ono.Tím,že je každý díl jiný,tak si každý vybírá ten svůj nej podle sebe a své chuti. A to je na tom to nejlepší.A Spielberg s Lucasem si jsou toho jistě vědomi.A ať se to někomu líbí nebo ne,je to jasný kult a precizně odvedená filmařina.A ať mě někdo zkusí přesvědčit o opaku.Kolik tvůrců se od té doby snažilo Indymu aspoň přiblížit-neúspěšně.Ani jednomu filmu či hrdinovi se nepodařilo úspěch zopakovat,ať Indyho kopírovali,jak chtěli(možná trochu"Mumii").A ať mi někdo ukáže lepší honičku,než legendární důlní na vozících právě v tomhle filmu.Říkám rovnou,že hledání je zbytečné-žádná lepší honička se totiž najít nedá,neb neexistuje.A ty,co se jí vyrovnají,jsou zase dílem Spielberga,jen jsou v jiných dobrodružstvích Dr.Jonese(Archa-náklaďák,Křížová výprava-tank,Lebka-honička v džungli).Je to prostě jasný a neoddiskutovatelný zlatý fond,který by neměl v žádné filmotéce chybět,takže dávám opět jasných 100% a to bez zbytečných okolků. ()

P.L.U.C.K.

Bohužel tento snímek jsem pořádně viděl až teď a už je za zenitem. Humorné scénky nejsou takové jako když jsem byl malý klučina. Děj? Trochu lepší než Válečný kůň(slabota) A také jsem možná rozmazlený podobně tématickou herní sérií UNCHARTED, kde je děj mnohem vtipnější a zajímavější.Doufám, že UNCHARTED se dočká zfilmování. ()

noriaki

Opičí mozečky, ložnicové dilema, jízda na důlních vozíčcích, nebo bitka na lanovém mostě. Druhý díl má spoustu nezapomenutelných scén, jenže mu chybí silný příběh, který by je spojil dohromady. Sled událostí plyne tak nějak mechanicky, bez gradace napětí, nebo změny tempa. Chybí překvapivý prvek, díky němuž by děj získal na zajímavosti. Naštěstí atmosféra je správně temná a tísnivá a většinu nedokonalostí přikryla. Postavy tentokrát tak zajímavé nejsou. Indianovi se nedá vytknout nic. Bohužel Willie Scott má sotva zlomek kouzla Marion a třetí do party je většinu času otravný a do filmu se nehodí. Také protivník se nemůže rovnat skvělému Belloqovi. Chrám zkázy je jasně nejslabší díl série, přesto za plný počet. ()

dysko

Můj nejoblíbenější Jones. Všechny mínusy, které jsou zde často uváděny (temnější příběh, důraz na akci na úkor postav) já beru naopak jako největší plusy. Spielberg a Ford jsou oba největší frajeři, jeden za kamerou, druhej zas před ní a společně natočili nejlepší akční dobrodružství. Kde jsou ty časy, kdy jsem tenhle film pořád sjížděl na mým starým videu a pořád přetáčel část s důlními vozíky :))) "Vy snad nejíte brouky?" "Už jsem měla hady." ()

yeniczek

Hehe. Krásně braková zápletka a ač se mnoha lidem právě prostřední film líbí nejméně, já ho celkem zbožňuju. Nevím proč, ale přijde mi snad lepší než první díl. Má skvělou atmosféru a večeře v paláci je prostě úžasná:) 9/10 ()

Krysa SPK

Indiana Jones. Hrdina, který se mi už v osmi letech uhnízdil na mém pomyslném trůně filmových postav. Chrám zkázy jsem měl tu čest vidět jako první z celé trilogie, takže mám pro něj dodnes rozhodně největší slabost. Tuto trilogii považuji za svatý grál ve světové kinematografii a pochybuji, že někdy někdo natočí zábavnější filmy. ()

JohnSmith

Mít kate Capshaw doma,tak bych ji asi musel přerazit,ale hraje tu blbou blondýnu nádherně.A nebo to nehrála?Každopádně Ford výbornej,Spielberg taky,kupa srandy a akce a k tomu honička na důlních vozících.Hned mě napadlo několik filmů,které se asi inspirovaly (Skála,Nebezpečná rychlost,Cliffhanger) ()

Compadre

Asi jsem divnej, ale mě se druhý díl Indiany Jonese líbil ze všech nejvíc. Začátek v mafiánském stylu se brzy přenese do tajemné Indie, kde už příběh nabírá směr docela jiný - podstatně temnější a pro mě zajímavější než tomu bylo v jedničce. chrám bohyně Kálí se snad ve dne zdá celkem přívětivým místem, ale v noci bych do jeho útrob raději nelezl. Scény okolo obětovacích rituálů jsou pro mě absolutní vrchol, který trilogie o Jonesovi dokázala nabídnout. Atmosféru by záviděl leckterý horor, triky jsou na rok vzniku naprosto bezkonkurenční a vůbec...krása. O napínavosti ani nemluvě. Vozíčková scéna je pak sama o sobě lepí než všechny filmy Rychle a zběsile dohromady. Pro mě je tenhle díl prostě špička. ()

VanTom

Nepolevující jízda, která od prvních minut nasadí šílené tempo a prakticky bez zadrhnutí ho udrží až do konce. K notně přepálené bezhlavé akci nemám námitek (důlní vozíky!), ovšem komické estrády zahrnující otravné Indyho parťáky (uječená, byť pohledná pipinka a přemoudřelý, neposlušný a jako Bruce Lee se peroucí spratek) by zasloužily podstatně zredukovat. I tak mi přijde, že Chrám nepoztrácel tolik kouzla jako Dobyvatelé a jako "nepamětníkovi" se mi svou sevřeností a přímočarostí zamlouval o ždibínek více. ()

hroubek

O lásce k Indymu jsem psal v komentáři k Dobyvatelům ztracené archy a tady budu psát o něčem jiném. Chrám zkázy je nejakčnější, nejpřímočařejší, nejstrašidelnější a taky nejdobrodružnější díl. Stačí si vzpomenout na začátek v baru přes honičku v Šanghaji až k letadlu. Indy se tady skoro ani na chvilku nezastaví a neustále se žene kupředu. Není tu žádný vývoj postav, ale místo toho je tady perfektní dobrodružství se vším všudy, které ukazuje směsici zběsilý a naprosto geniální nápadů. Osobní souboje, strašidelná atmosféra, parťák v podání malého kluka, oprsklá dáma v nesnázích, fanatický kněz, otroci, smrtelně nebezpečné pasti, honička v důlních vozících a boží scéna na mostě. Chrám zkázy je jednodušší, ale pekelně zábavný. Harrison Ford je tady výborný. Kate Capshaw je příjemně otravná a roztomilá zároveň a Jonathan Ke Quan je suprový pomocník. Chrám zkázy se sice nemůže rovnat Dobyvatelům ztracené archy a Poslední křížové vypravě co se týče filmařské a dějové kvality, ale co se týče akce a dobrodružství, tak je oba strká hravě do kapsy. ()

Seznamte se: paní Jonesová!

Seznamte se: paní Jonesová!

18.03.2007

Pro obdivovatele sofistikované krásy a výjimečného hereckého talentu Cate Blanchett je tu senzační zpráva: držitelka Oscara za Letce právě podepsala smlouvu na účinkování ve čtvrtém Indiana Jonesovi!… (viac)