Indiana Jones a Chrám skazy

• Česko Indiana Jones a Chrám zkázy (viac)

Archeológ a dobrodruh Indiana Jones (Harrison Ford) našiel pre čínskeho zločinca Laoa (Roy Chiao) relikvie – pozostatky mandžuského cisára Nurhačiho. Lao Che však nedá Indianovi sľúbený diamant, ale pokúsi sa ho otráviť. Indiana utečie s Laovou milenkou Willie (Kate Capshawová) a pri úteku mu pomáha malý Číňan Shorty (Jonathan Ke Quan). Podarí sa im uniknúť z padajúceho lietadla a dôjdu do indickej dedinky, ktorú postihlo nešťastie – maharadža z Pankotu odniesol posvätný kameň, ktorý dedinu chránil. Indiana Jones s Willie a Shortym ide do paláca a zistí, že sa tu konajú kruté obrady sekty Thugov s ľudskými obeťami. V bani pod palácom fárajú deti, odvlečené z dediny, a hľadajú ďalšie Šankrove kamene, ktoré sú tam údajne ukryté. Indiana chce kamene získať, ale chytia ho a donútia vypiť krv bohyne Kálí a stane sa nevedomým otrokom kultu, ktorý sa chystá obetovať Willie... (TV JOJ)

Michi88

Pane bože díky za to, že Marion odtáhla někam k šípku a nahradila jí skvělá, okouzlující a vtipná Willie. Druhý Indy se mi líbil o dost víc, celkově příběh mi přišel zajímavější a postavy byly sympatičtější. V některých scénách mě sice silně iritoval ten malý Číňan, ale na Marion ani zdaleka neměl. ()

Master19

Popravdě moc nechápu kultovnost tohoto veledíla a Fordovi to prostě nějak celé nevěřím, ale na pobavení dobré. A má to spád, to je nutno uznat. ()

lykan9

I když se jedná o horší film než v případě jedničky, tak se jedná stále o nadprůměrnou podívanou. Stupidita zůstává stále ukočírovaná, jen ten malej skrček mi lezl strašně na nervy a to tak moc, že jsem musel snížit hodnocení na tři hvězdy oproti původně plánovaným čtyřem hvězdám. Já nejspíš nikdy nebudu velký |Spielbergův fanda. Tím nemyslím, že bych nebyl vědom, že filmový svět obdařil i uměleckými skvosty. Indy pro mě mezi ně ale rozhodně nepatří. ()

Sany33

Z môjho pohľadu sú všetky časti Indiana Johnesa absolutne úžasné a jedná sa o absolútnu klasiku daného dobrodružného žánru. Ak však mám byť objektívny jedná sa v tomto prípade o najslabšiu časť zo všetkých. je tam množstvo vaty a veľa vecí moc nesedí a robí dej dosť nelogickým. Ale inak ide o veľmi slušnú popcornovú zábavu a aj napriek svojmu veku dokáže potešiť srdiečko nejedného dobrodruha. Ford je vo svojej najlepšej forme a o akciu nie je núdza a vyzerá veľmi dobre. Ale niečo vo mne my hovorí, že to mohlo byť aj lepši a preto nemôžem dať plný počet. 89% ()

fabecc1222

Druhý díl je oproti prvnímu mnohem temnější, a zvláště scény z chrámu mají mnohdy až hororovou atmosféru. Na druhou stranu nechybí ani vtipné momenty (večeře s Mahadaržou) . Akce je stále velmi vypiplaná, a nabízí spoustu kvalitné podívané (vozíky). ()

J.Lajner

Asi není žádným tajemstvím, že Chrám zkázy měl být do jisté míry ekvivalentem k filmu Impérium vrací úder (1980), tedy více zlověstný, drsnější, nesmlouvavý. Do ideového konceptu se velmi pravděpodobně promítlo nelehké období, jakým si Spielberg a Lucas v první polovině osmdesátých let procházeli. Na rozdíl od jiných diváků oceňuji zlověstnou, místy až hororovou atmosféru. Vrcholem jsou v tomto směru obřadní pasáže odehrávající se v útrobách pekelného chrámu. Obrovská scénografie vysoustružená do posledního detailu. Oheň, všudypřítomné kosti, infernální nasvícení a fluidum nevýslovného zla vznášejícího se nad prostorem obřadního oltáře. Film se opravdu nebojí v některých místech přitvrdit a nabízí nám výjevy jako jsou srdce vyrvané z hrudi, upálení zaživa či otročení a bití dětí. I Indy je vlivem scénáře přinucen udeřit nevinnou ratolest, což je na Spielberga docela odvaz. Bohužel občas na povrch vyplují i nepatřičně použité groteskní vsuvky a slabiny strohého scénáře. Jakoby si režisér náhle uvědomil, že film je možná temný až moc a snažil se děj za každou cenu prošpikovat odlehčenou zábavou v podobě neustále ječící hrdinky nebo poťouchle znějícím zvukovým doprovodům oznamujícím něčí pád či zásah do hlavy těžkým předmětem. Tento fakt narušuje celistvou, konzistentní náladu a film působí tak trochu schizofrenním dojmem, přičemž neví, za který tým vlastně kope. No a když už jsem to načal, tak postava Wille Scott je ženou, jejíž přítomnost buď bez obtíží skousnete a nebo vám afektovaný výkon Kate Kapshaw poleze na nervy od začátku do konce. Popravdě, na nějaké hlubší prokreslení charakterů tu není místo ani čas. Hlavní hrdinka nemá žádnou minulost a její hysterické chování je řízeno neúprosným diktátem scénáře. Stejně na tom jsou i zlosyni, kteří jsou zlí proto, že zlí zkrátka být musejí. Sice si tu můžu kafrat a hledat dílčí slabiny sebevíc, jenže co nadělám, když režisér v poslední třetině vytáhne z rukávu absolutně geniální honičku v důlních vozících, kterou mě vždy dokonale odzbrojí a omlátí mi ji o má prostořeká ústa. Adrenalinem nadopovaná akce, která má sílu ještě dnes a s prstem v nose strčí do kapsy většinu současné produkce, kde se nápady topí v řečišti odporného CGI bordelu. Stejná slova chvály si zaslouží i napínavé finále odehrávající se na dlouhém visutém mostě, vrcholící soubojem na skalní stěně. Naprosto dokonalá demonstrace praktických triků a tvrdé dřiny. Osobně to vidím asi takto. Čas jednoznačně prokázal, že Chrám zkázy je kvalitním a plnohodnotným dobrodružným zážitkem. Má krásné, honosné kulisy, ikonického hrdinu a jednu z nejlepších akčních scén vůbec. Za výhradami si stojím, ale pozitiva s přehledem přebírají vítěznou štafetu. Postavte vedle Chrámu zkázy například Království křišťálové lebky (2008) a hned uvidíte ten rozdíl. Postavte vedle něj Mumii (1999) nebo německý "skvost" Kopí osudu (2010) a druhý Indy oba soupeře roznese na kopytech. Více. ()

KASUGI

"Nejslabší" Jones ze série. Stále se ale jedná o tak vysoko nastavenou laťku dobrodružného žánru, že ji i po tolika letech máloco dokáže překonat - tedy přesněji řečeno dorovnat. =) ()

Ichabod

Az na samotny zaver to je podstatne slabsi jak prvni dil. Chybi tomu zmeny prostredi a i Jonesova partnerka je o dost mene sympaticka. Ale konec na kolejich i po ctyriadvaceti letech ma stavu a bavil jsem se jak maly dite :-) ()

mcleod

Dobrý dobrodružný film, ale nejhorší díl Indyovské tetralogie. Co považuji za hlavní slabinu filmu, je docela nudný (ale rádoby vtipný) čínský kluk jako jakýsi průvodce Indyho Jonese. Na druhou stranu Harrison Ford mi na rozdíl od prvního dílu přišel herecky mnohem vyspělejší, v dalším díle se ale dokázal ještě zlepšit. Taky slabší je boj proti náboženské sektě... prostě pokud Indy nebojuje proti náckům, stojí to za prd. No a taky nemůžu nezmínit některé velmi kýčovité scény, jejichž esencí je závěrečný příchod do vesnice. Ale i tak je to pořád ještě dost dobrý film... ()

Ev.D.

Jak to tak vypadá tak po prvním dílu ,který byl absolutně super tady to vypadá jak se říká že ,,usnuli na vavřínech". Samo sebou ,že dobrodružství, vtipné scény a chvilky napětí tu jsou ,ale jak už bylo přede mnou řečeno té mystiky je tu fakt hodně. Určitě by jí mohli ubrat a hostina s opičími mozky je děsná! ()

Guzo

Po letech sjíždím známou sérii a po menším zklamání z Dobyvatelů nastupuje o úroveň lepší Chrám zkázy. Ani nevím, čím si u mě vysloužil lepší hodnocení, nejspíš je to propracovanějším střihem, který tady vůbec neruší a scény konečně hezky plynule navazují. Z Indyho srší charisma, po boku má sympatičtější partnerku (a ještě sympatičtějšího parťáka) a celé to je okořeněno skvělou akcí i lepším koncem než má předchozí díl. ()

Kali4

Je nejspíš pravdou, že Chrám zkázy není pro každého milovníka filmů, a to ani dobrodružných, poněvadž je poctou určitým zaprášeným žánrovým figurám, motivům, atp., a tudíž i adaptací jistých, řekněme, pokleslých žánrů a žánrových variant minulého století. Poněvadž čtu komiksy a zajímá mne i jejich historie, nutně jsem narazil i na pulpové magazíny – dobrodružné či noirové, ale téměř v každém případě thrillerově až hororově laděné sešity druhé cenové kategorie z první poloviny minulého století - a na některé jejich slavné hrdiny, především jistého Doca Savage - chirurga, vědce, vynálezce, mistra bojových umění a filantropa s fotografickou pamětí (no prostě Jack of All Trades), který cestuje po zeměkouli, objevuje neobjevené a čelí ďábelským a nadpřirozeným nebezpečím všeho druhu. Musím říct, že tyhle plátky jsou občas solidní shity, kterým by se dnes každý soudný čtenář vyhnul kruhovým obloukem o vnitřním úhlu minimálně 180 stupňů a délce slušných pár stovek metrů. Jejich skutečná hodnota je, řekněme, historická, poněvadž se z nich lze (jako z každého literárního díla) dozvědět mnohé o době jejich vzniku. Doc Savage určitě není Indiana Jones z Chrámu zkázy, ale má s ním mnohé společné. Protože je Spielberg mistrem atmosféry, práce s fenomény a obrazu doby, je Chrám zkázy darem z nebes pro milovníky temného komiksu, pulpu i přepálených záhad. Aby byl obraz kompletní, odehrává se film v děsivém chrámu pod zemí, plném fanatiků, pastí a milionu vzájemně propletených chodeb, do kterého musí Doc, ehm, pardon, Indy proniknout a zase z něho zdrhnout, přičemž cestou osvobodí zajatce, získá poklad a zničí pevnost. Zároveň by uvnitř této pevnosti měla fungovat a v tomto případě také (skvěle!) funguje jistá jednota místa, času a děje, což filmu, jenž se odehrává v tomto uzavřeném prostoru s postavami bojujícími nedaleko od sebe na několika frontách za úspěch společného plánu, dodává neskutečnou porci dramatičnosti (vzpomeňte si na strhující eskapády Luka, Hana a jejich parťáků uvnitř Hvězdy smrti nebo úžasné dobrodružství Jamese Bonda v laboratoři doktora No). Tenhle koncept funguje a vždy fungovat bude, pokud bude převedený na plátno alespoň trochu zručně. Spielberg ani v tomto ohledu nezklamal, a tak nám naráz naservíroval dokonalé dobrodružství, jež dělá nevídanou čest všem svým předlohám, poví divákům něco o 30. letech minulého století, nezasvěcené zasvětí do prvotřídního pulpu a potěší vytříbenou filmařinou. ()

Autogram

Dobrodružstvo, ako má byť. Čo viac si želať, ako Indyho, ktorý zvládne každú bezvýchodiskovú situáciu, krásnu blondínu pri obetovaní aj sporo odetú, hrdinskú detskú postavu a honosnú výpravu vytvárajúcu rozprávkové prostredie. Nezabudnuteľné sú scény s drvičkou kameňov a najlepšia jazda na banských vozíkoch v histórii filmu. Len s tým skoncovaním s detskou otrockou prácou v Indii to nebude také jednoduché, tá tam pretrváva dodnes. ()

ghatos

Nikdy jsem úplně nepropadl kouzlu Indiánka, ale naprosto chápu proč se to lidem líbi(lo). Tady se to však vychýlilo, až příliš do přepálené dětinskosti. Samozřejmě to k Indimu patří, jen tady se to nepodařilo vybalancovat. 69%. ()

Nepi

Další putování Indiana Jonese,který se snaží tentokrát zachránit a získat tajemný kámen vesničanů a osvobodit mladé otroky ze spárů zlých šamanů....opět skvělý Lucasův scénář a výborná Spielbergova režie...Tahle trilogie udělala hvězdu z Harrisona Forda... ()

pfa

Druhý, strhující, napínavý film plný velkého dobrodružství. Série Indyho snad opravdu nemůže zklamat žádného diváka. [1O/1O] ()

Pecival

Ačkoliv trošku jiný než zbylé dva díly (a asi právem považovaný za nejslabší) mám ho moc rád. Hlavně kvůli solidnímu počtu humorných situací (které imho k Indimu patří) a celkové to působí hodně odlehčeně. Tedy, ne že by zbylé díly nepůsobily. Snad nás ve 4 nesklamou :) ()

Philoun1

Nejslabší díl trilogie, pořád sem čekal kdy se začne něco dít a najednou byl konec, ale i tak je to pořád Indy, teď už sem jen zvědavej na 4 díl. ()

P1tr

Slušný start je pohřben pří vstupu do chrámu zkázy, kde už je vše zbytečně temné, nechutné, nevtipné, zkrátka jako by to už nebyl Indiana Jones. Veliký krok vedle. ()

Seznamte se: paní Jonesová!

Seznamte se: paní Jonesová!

18.03.2007

Pro obdivovatele sofistikované krásy a výjimečného hereckého talentu Cate Blanchett je tu senzační zpráva: držitelka Oscara za Letce právě podepsala smlouvu na účinkování ve čtvrtém Indiana Jonesovi!… (viac)