Dobyvatelia stratenej archy

• Slovensko Indiana Jones a Dobyvatelia stratenej archy (viac)

Dobrodruh a archeológ Indiana Jones (Harrison Ford) sa vracia z juhoamerického pralesa, kde našiel vzácnu zlatú indiánsku sošku, ale vyfúkol mu ju podlý konkurent, francúzsky archeológ Belloq (Paul Freeman). Po návrate sa objavia muži z vojenskej výzvednej služby a požiadajú ho, aby našiel Archu zmluvy, ktorú Belloq s nacistami hľadá v Egypte. Archa má Hitlerovi zabezpečiť neporaziteľnosť. Potrebujú však najprv získať hlavicu staroegyptskej barly, ktorá má ukázať miesto, kde majú kopať. Tú má Marion (Karen Allenová), opustená Indyho láska. Chvíľu po Indianovi sa objavia Nemci a Marion s Indym tak-tak uniknú. Vyberú sa do Egypta, Indy objaví Archu, ale Belloq s Nemcami ho prekvapia, Archu mu vezmú a uväznia ho v kobke plnej hadov. Indymu s Marion sa podarí uniknúť, Archu získať späť a doviezť ju až na loď. Prepadne ich však nemecká ponorka, a Archu mu ukradnú. Belloq sa ju chystá na opustenom ostrove otvoriť... (TV JOJ)

Mkartaylas56

Nestárnoucí klasika, jenž byla dodnes jedním z mých obrovských filmových restů a skutečně mě mrzí, že jsem ji neviděl už mnohem dříve. I přes to jde ale i v dnešní době o strhující, napínavou a vtipnou dobrodružnou jízdu, které nechybí různorodé lokace z různých koutů světa, vysoce charismatický a dnes již ikonický Harrison Ford, úžasný soundtrack Johna Williamse, pro mě nečekaně objemná nálož akce a samozřejmě také výborná režie Stevena Spielberga, jenž zde předvedl světu jeden z jeho vůbec nejlepších filmů a za mě také vůbec nejlepší čistě dobrodružný film, co byl kdy natočen. 95% ()

JosefTomas

Jednoznačně nejlepší díl série. Funguje zde vše, příběh, akce, herci i hlášky. Hrdina není nesmrtelný Arnold, ale obyčejný smrtelník. Tak to má vypadat. ()

ostravak30

Raději budu stručný, protože těžko hodnotit jakkoli, když vše už jistě bylo řečeno. Jen bych se opakoval. Samotný Steven Spielberg má za sebou kupříkladu Jurský park, Čelisti, E.T. nebo právě Indyho. Je to zkrátka mašina na úspěch. Dobře si pamatuji, když Nova poprvé uváděla reklamu, ve které muž běžel v metru a za ním se valil balvan. Byl jsem ohromen. Nechápal jsem, jaký že to film budou vysílat. Do té doby jsem o Indiana Jonesovi nikdá neslyšel. A pak jsem shlédl první z původní trilogie filmů. Tento film nepostrádá napětí, dobrodružství, akci, triky, trochu nadpřirozena, ale samozřejmě i vtip a humor. Bez toho by to nešlo. Mě archeologie a civilizace dávno zaniklé zajímaly, takže o to víc ještě tento film. Laciných napodobenin, včetně levných seriálů, se posléze objevilo mnoho. Toto téma nikdy nepřestalo, a zřejmě ani nepřestane, lákat. Nicméně Indiana je jen jeden a slavnou hudbu si už navždy spojím s touto trilogií. Harrisona Forda jsem měl od té doby též v oblibě a navíc pro mě už navždy zůstane tato role stěžejní. A to přesto, že za sebou měl již Hvězdné války. ()

OJan

Jeden z legendárních filmů světové kinematografie s velkým počtem dnes již kultovních scén (hojně citovaná scéna se zastřelením chlápka s mečem mluví za vše), byť některé scény, hlavně závěrečná scéna, již značně trpí zubem času. Postava samotného Indyho je zajímavá, je to takový "lidský agent", který není neprůstřelný a tím pádem je ten film realističtější. Dále pak velmi zaujme výprava a skvělá hudba Johna Williamse. |85%| ()

liquuid

Indy je nedílnou součástí mého mládí. Miluji tento žánr plný pokladů, záhad, tajemství a historických prvků. Dílo dokončuje Fordova skvělá akce, zápal a doplňující dialogy, které pozdvihují úroveň nad rámec. TOP 15. ()

koty2201

Toto je ďalšia z mnohých starých klasík, ktoré ma ako dieťa bohužiaľ minuli a nikdy som ich nevidel. Takže som pri hodnotení k tomu pristupoval ako niekto, kto si predtým takmer nič o tom nezisťoval. Teda viem také základné veci, že Indiana Jones je nejaký profesor archeológie, ktorý je zároveň akýsi lovec pokladov, ale to bolo asi tak všetko. A s prihliadnutím na to, že je to už fakt starý film, tak logicky som bral do úvahy, že kedysi to vnímali diváci inak a vkus sa odvtedy zmenil a aj štýl točenia filmov. Ja však musím povedať, že ide o na tú dobu fakt skvelý film a dokázal ma zabaviť aj po 42 rokoch od premiéry. To len dokazuje to, že je skutočne nadčasový a vie zaujať aj dnes. Takže klobúk dole. Možno tomu napomáha aj fakt, že milujem tento žáner. Teda mám rád takéto dobrodružné pátranie po vzácnej relikvii. Asi preto mám rád hry ako je Tomb Raider alebo Uncharted a rovnako filmy s Flinnom Carsenom alebo Múmiu s Brandenom Fraserom alebo Pirátov z Karibiku a podobne.  Hudba Johna Williamsa je rozpoznateľná okamžite a síce sa jeho skladby na seba dosť podobajú, aj tak skvelo fungujú a už zľudoveli. Vizuálne efekty nedokážem zhodnotiť, že či boli v tom čase zastaralé, alebo už prepracovanejšie. Hlavne efekty v závere, kde je veľa umierania, tak z môjho pohľadu moderného diváka pôsobili na mňa skôr vtipne ako hrôzostrašne. Ale ako som povedal, neviem či to bolo v tej dobe bežné alebo sa to ľuďom nepáčilo už vtedy. Avšak krása efektov tej doby bola v tom, že sa jednalo o praktické veci a nie CGI ako dnes. Taktiež je tu pár momentov, ktoré by logicky takto nefungovali v skutočnosti. Ale to neberiem ako mínus, pretože rovnaké situácie pritiahnuté za vlasy máte aj dnes v každom akčnom filme. Ako napríklad to, že hlavný hrdina nemusí svoju zbraň nikdy nabíjať a podobne. A príbeh samotný má tiež určité menšie chybičky krásy, ale neprekážali mi v tom, aby som sa na humorných scénach zabavil a užil si aj tie akčné pasáže. Musím podotknúť aj to, že niektoré likvidácie nepriateľov boli na môj vkus dosť na hrane. Až potom som zistil, že to je až od 15 rokov, nie od 12. Choreografie v súbojoch boli dosť nápadité, takže aj v tomto smere je maximálna spokojnosť a aj celkovo je akcia zvládnutá veľmi dobre. Romantiky je tu tak primerane ako to v takýchto žánrovo podobných filmoch býva. Možno mi tu chýbalo viac nejakých logických puzzle prvkov a hádaniek, pretože sa k pokladu dostali až príliš jednoducho. Za tieto menšie nedostatky tomu dávam bod dole. Ale inak je snímok veľmi funkčný po všetkých stránkach a išlo o príjemný zážitok. Určite môžem doporučiť. ()

hrumsrt

Steven Spielberg celý svůj život točil všelijaké filmy.. Střídal žánry a neměl obavu okusit i něco tematicky silnějšího viz. Schindlerův seznam, ale pokaždé nesilnější byl v případech, kdy ukazoval divákům takovou čistou filmovou zábavu, jako je právě Indiana Jones.. Nápad George Lucase, který přehodil svého dvorního herce ze Star Wars kamarádovi Spielbergovi.. Tenhle židovský režisér celý život filmy obdivoval a na začátku 80. let byl po dvou úspěšných kouscích na jednom ze svých kariérních vrcholů a měl možnost upsat se téměř čemukoli. Tohle bývá období v kariéře velkých režisérů, kdy si plní sny, kdy dostávají od producentů velké peníze na vlastní ideální projekty, které by komerčně neměly takovou šanci. A Steven Spielberg byl obrovský fanda britské série s agentem 007 Jamesem Bondem, kdy právě Conneryho základy značky patří k těm jeho vůbec nejoblíbenějším filmům. Spielberg měl požehnání od Rogera Moorea, který se měl stát budoucí tváří britského agenta, ale problémem byl producent série Albert Broccoli, který si Spielberga u série nepřál.. Oficiálně kvůli jeho velké dosavadní úspěšnosti, že už celou značku přerostl a tohle není práce pro něj. Sen byl každopádně na nějakou dobu pryč, minimálně dokud byl u značky Broccoli, takže dnes třeba Spielberg dostane požehnání si na závěr natočit toho vysněného Bonda, ale jak čas plyne tenhle cíl už se zdá téměř nereálný... Nicméně právě vliv Bonda a obtisky, jakými ho třeba chtěl Spielberg, můžeme nalézt právě v postavě Indiana Jonese.. Prototyp postavy archeologa, který ve dne učí na univerzitě a ve volném čase brouzdá v přírodě za hledáním toho o čem učí, tím chtěl Lucas zlepšit kamarádovi náladu a ukázat, že se to dá dělat jinak a především bez Bonda.. A díky za to, jelikož společně tak započali filmovou sérii, která navždy dělá Spielberga nesmrtelného (Lucas už to zvládl dříve) a z Indiana Jonese nejlepší dobrodružnou sérii všech dob, bez ohledu na to, kolik pokračování ještě v 21. století dostane.. Hlavní kouzlo Indiho čiší především z titulního hrdiny v podání dnes zcela signifikantního Harrisona Forda, kterého si ale Lucas nepřál, jelikož si od něj chtěl dát po Hvězdných válkách na chvíli pauzu a představa, že by dělal obě jeho sérii mu přišla poněkud svazující.. Takže nechybělo moc a tváří nejslavnějšího dobrodruha byl málem Tom Selleck, ale když pak i Lucas viděl Forda v kostýmu, byl si jistý, že takhle by měl jeho Indi vypadat.. Úvodní díl Dobyvatelů ztracené archy je jiný než zbytek série, na to že je první mám z něj takový nejosudovější dojem a především pokaždé, co je na scéně Ford je to jedna ikonická scéna za druhou.. Je otázka, do jaké míry je tahle postava nějakým odrazem Spielbergových názorů a znamením, jaké na něm nechal židovský původ, ale tohle propojování s nacisty je daleko více než jen nabubřelé posilování vlastního přesvědčení. Jelikož samotní nacisté v čele s Adolfem Hitlerem investovali nespočet financí a lidí do hledání podobných mýtických předmětů a zatímco Hitler vyhrožoval Evropě, jeho vybraní důstojníci pročesávali všelijaké pouště a kobky, aby našli všemožné mýtické předměty, o kterých si Vůdce usmyslel, že je prostě musí mít, a pokud třeba bude německá armáda vlastnit podobné bájné artefakty, jen to přidá na jejím nadlidském obraze.. Není tak divu, že objekt, do nějž Mojžíš dal kameny s desatero přikázáními musela skončit v jeho sbírce. Navíc jak ve filmu párkrát zazní "armáda, která nese před sebou archu je NEPORAZITELNÁ", takže představa, jak Hitler v roce 1936 napochoduje bez odporu třeba do Prahy (ehm Paříže), byla jistě vzrušující.. Naštěstí se do všeho dokáže přimotat Indiana Jones a celý plán zmaří.. Počkat? Není náhodou pravda, že tím Indiana Jones mohl ukončit celou válku.. Jelikož jak ve filmu vidíme, kdyby nacisté archu otevřeli, tak by stejně dopadli tak jak dopadli, anebo ji mohli otevřít až před Fuhrerem a to by teprve byl zvrat.. Proto jak se dozvíte v jedné populární teorii, Indiho účast v příběhu malinko rozporuplná a podle téhle teorie docela zbytečná (i když kluci z TBBT se snažili, co šlo, aby se přesvědčili o opaku). Jenže právě účast Indiana Jonese dělá z filmu takovou zábavu! Když třeba svým mrzoutským způsobem jedná s ostatními postavami, anebo odmítne jednoho hošíka při férovém souboji na meče.. A nic z toho by nefungovalo právě bez fantastického Harrisona Forda v hlavní roli a bez skladatelského génia, jehož titulní skladba je taktéž jednou z nejikoničtějších soundtracků v dějinách filmu. Indiana Jones je možná je obyčejný učitel a všední hrdina, kterým se při trošce snahy mohl stát kterýkoli divák, ale paralelně s tím je dokonalým obrazem té dětské (inu i dospělé) touhy po tajemnu po dobrodružství, kterou si v něm divák pokaždé najde.. Ultimátní klasika, která nepřestává nikdy bavit a za mě i naprostý vrchol celé série, i když třeba novější díly přidávaly na lepší akci, či propracovanějším příběhu, jsou to právě Dobyvatelé ztracené archy, které si mi vybaví při vzpomínce na nejslavnějšího archeologa všech dob.. Fantastický kousek, který ani po 40ti letech neztrácí nic a pořád vrchovatě baví a není šance, že by už kdykoli cokoli překonalo.. 100% () (menej) (viac)

kadef

Indy je teda machr. Líp než Harrison Ford by to určitě nikdo nezvlád. Poprvé jsem to viděl asi před 3 roky v televizy a i tam to byla bomba. Krásné je tam vše, hudba, herci ve vedlejších rolích, atmosféra, hadi... Dvojka už tak dobrá není, ale trojka je srovnatelná, hlavně díky skvělému Conerymu. Po Ryanovy a Čelistech druhý nejlepší Spielbergův film. ()

Bilky

Môj prvý megaspektákel na veľkom plátne. Asi som to mal za dobré vysvečko. Prvá skúsenosť so Spielbergom bola nanajvýš pozitívna. Tento film sme ako decká hltali a vtej dobe to bola pecka a dokonalosť sama na pár rokov dopredu. Myslím že aj sám SS (fakt blbé iniciály pre židovského režiséra) mal problém sa prekonať, kedže si nastavil latku hovadsky vysoko aj široko aj ďaleko: 88% ()

weasel.p

První a třetí díl se podobají díky prostředí a jsou určitě lepší než příliš kýčovitá dvojka. Ale trojka je přeci jen nejlepší. Takže 4. ()

(fjw)

Tento díl jsem si tolik neoblíbil jako ostatní, ale je to velký nadprůměr Spelbergových filmů. Originální hudební doprovod (samotný pochod Dobyvatelů zná snad každý člověk na téhle planetě). Výborný Harrison Ford. ()

moviepill

Vrcholový Spielberg. Harrisonovi to tu sekne a jeho kolegyňa v scéne s múmiami je neodolateľná. Kopa humoru a napätia. Učebnicový film! ()

Klemi

Co by se na Indianovi mělo hlavně ocenit je nepolevující akce a vtipné pasti, do kterých se v průběhu filmu dostává. Ale nejvyšší hodnocení si schovávám pro úplně jiné filmy. ()

quasar

Ty čtyři hvězdičky jsem dal ze sentimentu. Indyho jsem viděl v kině někdy v osmdesátém šestém ve svých šestnácti a byl jsem nadšený. Dnes se na to v TV nedívám, ale určité kvality filmu i po letech přiznávám. Dílo má spád, je tu napětí, humor, akční scény. Každý si tu najde něco. Trikově je velmi zdařilý. na svou dobu opravdu špička. ()

DeepMaster

První ze série o Indianu Jonesovy. Steven Spielberg natočil prostě jedinečný a dějově propracovaný film. Ať nadáváte na dobing jak chcete, musíte všichni přiznat že Štěpnička který propujčil hlas tomuto hrdinovy, je prostě dokonalý. ()

George Lucas se dočká vlastního dokumentu

George Lucas se dočká vlastního dokumentu

17.09.2021

Duchovní otec Hvězdných válek George Lucas se dočká vlastní dokumentární série. Šestidílný dokument zaměřující se na Lucase a společnost ILM pak točí Lawrence Kasdan, scenárista Impérium vrací úder a… (viac)

Remake Osobního strážce je na cestě

Remake Osobního strážce je na cestě

16.09.2021

Oceňovaný dramaturg Matthew Lopez dostal za úkol připravit scénář k nové verzi kultovního romantického dramatu Osobní strážce. Ve snímku z roku 1992 si hlavní role zahráli Kevin Costner a Whitney… (viac)

Pátý Indiana Jones se blíží natáčení

Pátý Indiana Jones se blíží natáčení

15.02.2020

Herec Harrison Ford (Vysoká hra patriotů, Uprchlík) v čerstvém rozhovoru odhalil, že se už pomalu začíná připravovat na návrat do legendární role Indiana Jonese pro pátý snímek. Kamery by se prý… (viac)

Uncharted opět bez režiséra

Uncharted opět bez režiséra

02.01.2020

Máme nový rok, začátek nové dekády, ne všichni ale začínají s čistým štítem. Řeč je o adaptaci herního Uncharted, takové moderní verze Indiana Jonese, která se na stříbrné plátno snaží dostat už… jo,… (viac)