Lesný duch

(festivalový názov)
  • Česko Lesní duch (viac)

Scenárista a režisér Sam Raimi uvádí svůj nelítostný, krví nasáklý debut, jenž se stal hororovým mezníkem. Nekonečný proud děsivé hrůzy a efektů, které vyvolávají noční můry, film právoplatně řadí mezi kultovní klasiku. Pět vysokoškoláků se vydává na osamělou chatu uprostřed lesů a nechtěně tu probouzí monstrózní zlou sílu odhodlanou zničit všechny do jednoho. S nově digitálně restaurovaným obrazem a náloží neuvěřitelných bonusů se Lesní duch stává zásadním zážitkem v kategorii krvavých hororů. (oficiálny text distribútora)

Rosomak

Raimi je ale kvítko. Z filmu přímo čiší jeho zápal pro nekorektnost, fascinaci recepcí násilí a šokování diváků. Nadšení Sama Raimiho tímto tématem je naprosto uhrančivé a on se nebojí experimentovat s tím co všechno je na plátně ještě snesitelné. ()

Pilda17

Říkám si jak je možné, že horor z roku 1981 mě může tak zaujmout? Čekal jsem, že se budu u filmu jen řezat smíchy, protože starší filmy mi přijdou spíše vtipné. Evil Dead je přesný opak, poněvadž mě svojí atmosférou, hudbou a dějem přímo srazil na kolena. Nechápu jak je možné, že na tu dobu se Samu Raimu povedl takový snímek. Horor, u kterého má člověk strach protože zvuky, které se ve filmu objeví jsou perfektní a leze z nich mráz po zádech. Nejvíc mě zaujali scény, kdy se kamera přibližuje, tak že další klad je i fantastická kamera. Evil Dead mě zaujal a jako starší film dostává plný počet, což se často nestává... 10/10 = 100% ()

salahadin

Film, v němž hraje hlavní roli make-up, ale ten, jak známo jest, není dobrým hercem. Lesní duch aneb Šukhaus hrůzy. Cože to tvůrci každé ráno snídají? Vtipnou kaši evidentně ne. Možná by to chtělo méně LSD a více ovesných vloček. Suchý chleba na podporu mozkové činnosti taky není k zahození. A jako aperitiv doporučuji vodu místo levné pálenky. Tento "horor" se pro mě stal postupem času komedií, na níž není ale vůbec nic vtipného. Herecké výkony obou chlapců, když se jich domáhají dvě vášnivé holky (pravda, ten make-up nic moc), jsou k uzoufání. Už dlouho jsem neměl chuť zahrát si na režiséra, vzít si oba herce stranou a vysvětlit jim: Kluci, ty holky změnily make-up, už jsou to strašidla, já vím, že masky nejsou nic moc, ale v téhle scéně byste se měli trochu bát a ne se na ně dívat s výrazem: "Dal bych si pivo, zapnul telku a nohy hodil na štangli." Tak jo kluci? Děje se něco divnýho, tak na to reagujte nějakou grimasou. Představte si, jak v 15 letech stojíte nahatí před tlustou obvoďačkou, která vás má (detailně) prohlídnout. Jo? No super!!! Ten výraz chci i na kameru! ()

Disk

Viděno vůbec poprvé. Jestli něco můžu na původním Evil Dead ocenit, tak je to stále silná atmosféra, nápaditá triková stránka podpořená geniální animací jak od Jana Švankmajera. Dokonalá práce se zvukem a střihem (na kterém se jako asistent podílel Joel Coen), a hlavně výborná práce s kamerou. Potud všechno super. Bohužel velkým problémem je scénář, který není nijak zajímavý, a hlavně herecké výkony, u kterých jsem i přes žánrové určení kroutil hlavou. Bohužel nejhorší je tu Bruce Campbell, jehož postava je po celý film neuvěřitelně naivní a doslova na odstřel. Vrcholem promarnění příležitosti je nepoužití motorové pily, která se ve filmu přímo nabízela; to jsem opravdu nechápal. Bohužel nelze být k hercům a herečkám nijak shovívavý, protože v takovém Halloweenu, který vznikl jen o čtyři roky dříve, jsou herci a herečky mnohem přesvědčivější. Dík aspoň za ironické použití gramofonu a filmové pásky. ()

Cappuccino

Objavenie knihy viazanej v ľudskej koži a magnetofón odhaľujúci jej hrôzy skvelým spôsobom navodili lovecraftovskú atmosféru z neznámeho. Následný príchod zla bol na danú dobu určite veľmi pôsobivý, ale z pohľadu roku 2022 mnohé scény pôsobili skôr komicky, než desivo. Zub času sa nad Evil Dead značne podpísal. ()

S.Quentin QUALE

V rámci přípravy na remake jsem si dal po více než deseti letech reprízu a ubírám jednu hvězdu, protože ty masky jsou místama opravdu otřesný. Chápu, že to byl rok 1981, vůbec mi nevadilo provedení "rozkladu" v závěru, efekty byly taky v pořádku, ale ty ženský....no hnus. Jinak dokonalost sama - hororový začátek to celé nakopne jako kráva, nášup v podání Bruce Campbella a jeho "freak" stavů ke konci filmu nemá konkurenci, parádní jsou taky zvukové efekty a hudba. Ani po třiceti letech to nenudí. 85% ()

Allien.9

Můj první horror vůbec (byly mi 3 roky). Zatímco ostatní koukali na pohádky, já sjížděla béčkové horrory a mezi nima jsem objevila tenhle klenot, který mě mimochodem děsí dodnes. HORROR HORRORŮ!!! ()

misterz

Kráľ VHS-kových hororov ma dokázal osloviť aj po rokoch. Snímok má rýchly nástup, žiadne prestoje, hneď od začiatku sa buduje atmosféra, herci sú výborní a v neposlednom rade sú tu masky, ktoré podľa mňa aj napriek obmedzenému rozpočtu predbehli svoju dobu. Lepší štart svojej kariéry si Sam Raimi ani nemohol želať. 85/100 Snímok videný v rámci Horror Challenge Tour. ()

HAL

Holky ječí a nechají se znásilňovat lesním porostem, kluci krvácí a nechají se trhat na kusy, zombící se chechtají a zpívají si - jednoduché, levné, krvavé... a maximálně zábavné. 8/10 ()

MIMIC

Najlepšie zvukové efekty v dejinách kinematografie, Exorcista sa môže ísť vypchať (a Votrelec láskavo prepáči). Dodnes neviem, či išlo o úplnú premenu ľudí na démonov (a teda o púhu rozkoš z maskovaných figúrok) alebo o skutočných ľudí, ktorí iba nabrali démonický vzhľad (takže ich masakrovanie príšerným spôsobom by potom malo vyvolať dokonalú hrôzu), každopádne je to jeden z mála filmov, na ktoré som pozeral bez mihnutia očí (a uší). V tretej štvrtine prichádza na scénu zakrvavený projektor, ktorý oslepí zakrvaveného Asha (kde sa tu vzal? kto ho zapol?) - umenie jednoducho registruje a reflektuje realitu, vrátane extrémneho násilia. Sam Raimi sa momentálne strápňuje infantilnými vecičkami, pri ktorých slintá akurát tak môj deväťročný synovček. Uvidíme, dokedy mu to vydrží (Raimimu). ()

2-Xtreme

Tak nechutný, násilný horor plný gore, krvy, vnútorností a dalších telesných tekutín sa len tak často nevidí. Sam Raimi natočil jedenz najúchylnejších filmov vôbec. Proste originálny film.. dej o zlom lese a posadnotosti zlým duchom či čo to do riti bolo to snád nie? Kurnik toto je proste pán horor. Možno je Raimi tak trochu úchyl a vyžíval sa v jednotlivých sacénach, ale teraz začínam pochybovať aj o sebe... užíval som si ten film. Dávam tomu plný počet 5* ()

Vančura

Velká sranda, která mě bavila i na druhé zhlédnutí. Sice tam zamrzí, že se všechny postavy chovají jak naprostí idioti (a že ten film v podstatě není ani chvíli strašidelný), ale jinak je to perfektní zábava, která se dávno stala naprostou klasikou žánru. Nejvíc mě tam asi baví zasazení děje do té chaty v lese a pak speciální efekty, které jsou kapitolou samy o sobě - smál jsem se dost a dost.. ()

Javert

Velice pozoruhodná lesní pohádka, ve které bohužel nevystupuje žádný Rumcajs ani motýl Emanuel, ale partička hrozivě vypadajících zombie, které vás vystraší i 26 let po vzniku filmu... ()

Goldbeater

Legendární hororový snímek. Sam Raimi ukázal, jaký má talent. Bruce Campbell zazářil v tom nejlepším světle. Pokračování jsou taktéž skvělá, ale první díl u mne vždy bude vítězit. No zkrátka legendární! ()

mzss1

(80%) Ale jo, tento původní EVIL DEAD na mě i v dnešní době dokáže zapůsobit jako HOROR! Samozřejmě, je to stará záležitost, technická stránka, kamera a tohle vše je točeno amatérsky, ale nemůžu to nijak extra kritizovat. Celkově mě to bavilo dost a ta ATMOSFÉRA byla opravdu povedená. Hororové scény prokletých démonů a lidí mi rozhodně nepřišly trapné. Chvílemi to bylo opravdu děsivé. Finále třeba už nebylo až tak napínavé a film mohl mít ještě více nápadů, ale víc bych to nehanil. Herecké obsazení na tom bylo dobře, Bruce Campbell byl zde ještě trochu nevýrazný, ale zabavil. Hudba byla optimální. Hned od úvodu se šlo na věc, nuda zde nehrozila, v rámci krátké stopáže to nebylo ani možné. Určitě to není u mě TOP, ale výborná záležitost to na více shlédnutí právem je. ()

kingik

Raimiho klasický horor není tak úchvatný, jak se jeví. Spíše nenaplnil svůj potenciál, a až ve svém pokračování je to dobře hororově vyvážené. Zde se napínavé momenty dostavují jen zřídka, hlavně díky atraktivnímu hororovému prostředí. Les je vždy v hororu vděčným prostředím. Raimi režíruje poměrně zdatně, ale až příliš sází na to, že mu divák promine logické kiksy. Film se svého času stal velkým hitem na pirátských videokazetách, ale viděl bych to na průměrný horor, který chtěl víc, ale nějak se mu to nepodařilo. ()

Šakal

V navození atmosféry je Sam mistr. Co dělá ale především z tohoto snímku takový zážitek, je brilantní použití kamery. Společně s geniální hudební složkou se jedná o silný zážitek. Bruce Campbell výborný, ale naplno se jeho potenciál ukázal až ve 2 - ce. Samozřejmě, že v této době snímek na člověka již tolik nezapůsobí, ale když jsem tento film shlédl jako malé dítě na VHS, do smíchu mi zrovna moc nebylo :o) Z nostalgie ke starým dobrým časům přihazuji * navíc! p.s. jsem moc zvědavý, jak si Sam poradí s oživením kultu. ()

InJo

Nízkorozpočtové fanboyovské béčko, které se právem stalo kultem a žánrovou legendou. Sam Raimi projevil ohromný talent už ve svém celovečerním debutu (jehož hned první ryze hororová scéna se zapsala do filmových dějin), který dokáže chytnout za koule i po víc jak třech dekádách. Ale dvojka je ještě o chlup lepší a o dost víc cool, protože v ní přibyl úžasný černý groteskní humor, který značně dopomohl k tomu, aby se ze značky "Evil Dead" stala unikátní podívaná, kterou prostě musí vidět každý správný hororový nadšenec... 80 % ()

Webb

Tak tohle byla kravina bez napětí a atmosféry. Stupidní scénář, herci, démoni. Omluva není ani rok výroby, ve kterém vznikly daleko lepší kousky. [4/10] (Renaissance) (Barevný /// Produkce: Robert G. Tapert /// Scénář: Sam Raimi /// Kamera: Tim Philo /// Hudba: Joseph LoDuca) [1001 FILMŮ, KTERÉ MUSÍTE VIDĚT, NEŽ UMŘETE] ()

HoneyBunny

Sam Raimi dokázal s minimem prostředků to, co nedokáli tvůrci Tajmství loňského léta, Vřískotu a podobných. Natočit fungující a opravdu děsivou teenegerskou vyvražďovačku s famózním závěrem, který vám přivodí cukání vzít si prášky na uklidnění. Nechutností a "úrovní triků" se hravě vyrovná Jacksonovým Živým mrtvým, tentokrát se ale nebude smát, ale klepat strachy. ()

Další Smrtelné zlo je na cestě

Další Smrtelné zlo je na cestě

27.04.2024

Legendární hororová série Evil Dead se po letech rozjíždí do vysokých otáček. Poté, co loňský počin Smrtelné zlo: Probuzení od Leeho Cronina zaznamenal v kinech velký divácký zájem a na světových… (viac)

Hororové spin-off filmy na obzoru

Hororové spin-off filmy na obzoru

06.02.2024

Nové Evil Dead našlo režiséra

Nové Evil Dead našlo režiséra

09.06.2020

K režii dalšího filmu z kultovní hororové série Evil Dead / Lesní duch byl najat irský filmař Lee Cronin. Ten naposledy natočil oceňovaný snímek The Hole in the Ground a taky jednu z epizod nového… (viac)