Přichází doba velkého zla. Vyděšení poddaní se skrývají za hradbami zámku. Stateční rytíři se chystají k nerovnému boji s nemrtvými. Armáda temnot se připravuje k útoku. Na poslední chvíli se ale objevuje spasitel. Muž z jiné země, z jiné doby, který s sebou přináší své zázračné zbraně - brokovnici a motorovou pilu! Nenechte si ujít "Armádu temnot" - poslední díl slavné trilogie Sama Raimiho "Evil Dead". Horor, při kterém budete současně umírat hrůzou i smíchy. (Falcon Home Video)

Eddard

"Groovie" Sam Raimi měl zůstat u nízkorozpočtových filmů. Kolik filmových tvůrců má koule ma to, natočit parodii na vlastní hororové snímky, takříkajíc udělat si srandu sám ze sebe... Určitě by se pár jmen našlo, ale Raimi je mezi nimi hodně, hodně vysoko. Bruce Campbell a jeho proklatě suché hlášky jsou samozřejmě nezapomenutelné a nevzpomínám si, kdo by se mu na tomto "poli" mohl rovnat... Bill Murray? Clint Eastwood? No schválně. Pekelná zábava, kterou si můžete pouštět dvakrát do roka. 80% ()

JFL

"Armáda temnot" měla být spoustou věcí, a to především v očích fanoušků předchozích filmů ze série "Evil Dead", ale částečně i z hlediska tvůrců, což se mimo jiné promítá do existence celkem čtyř různých verzí filmu. Nakonec v jistém ohledu nejlepší verzí zůstává nejkratší kino sestřih, protože kondenzuje esenci tohoto počinu i Raimiho stylu. Výsledkem totiž je nejkomiksovější film bez komiksové předlohy a současně nejlepší animák ve formátu hraného filmu. Raimi z Ashe dělá šestákového hrdinu po vzoru Flashe Gordona, Bucka Rogerse, nebo spíš Tommyho Monaghana či dokonce Jeronýma Moucherota, který se prostě neustále ocitá ve všemožně praštěných dobrodružstvích s rozličným žánrovým dějištěm. Navíc svému dříve zcela nepopsanému hrdinovi dává náležitě absurdní background, ba dokonce origin story. Ale také jej v parodii na drsňácké komiksové geroje poprvé obdařil výraznou osobností, přičemž z něj dělá nejen ultra macho frajera, ale příznačně také směšného troubu, kokota a šaška. Pokračování franšízy "Evil Dead", podmíněné smluvním závazkem studiu, Raimi pojal jako čirou poťouchlost, kde nespoutaně vrší zběsilé fantaskní premisy a radostně dovádí se speciálními efekty. Díky fantasy rámci může parafrázovat a ve vlastním stylu rozvádět své oblíbené trikové sekvence z "Gulliverových cest" či "Jásona a Argonautů". K tomuto hraní si má k dispozici jednak přívětivý rozpočet na realizaci celé škály rozkošně rukodělných a poctivě primitivních triků, ale hlavně živoucí vizuální efekt Bruce Campbella. "Armáda temnot" definitivně ustanovila Campbellovu hereckou personu, kterou pak mnohé jeho nadcházející role parafrázují (a která se zásadně liší od jeho civilní nátury). Dokonce můžeme říct, že právě takto profilovaný Campbell je hlavní postavu filmu, což předjímají také úvodní titulky "Bruce Campbell vs. Army of Darkness". Výše popsané charakterové vlastnosti Raimi požitkářsky kontruje tím, že z herce dělá živý ekvivalent postaviček z animovaných grotesek. Už v "Evil Dead II" nechal velkolepě zazářit Campbellovo slapstickové herectví, pro které tady opět vytváří zcela samoúčelné, ale úchvatně zábavné sekvence provázané s dalšími vizuálními efekty. Raimi s Capbellem pracuje jako s animovanou figurkou, kterou může všemožně deformovat, násobit a hlavně vystavovat roztodivně bolestivým, ale současně nezraňujícím útrapám. Také v dalších formálních složkách "Armády temnot" najdeme paralely spíše s výrazovými prostředky animace než hraného filmu. Raimi tak různě prolíná akci s živými herci a stop motion animací, ale také nachází důmyslná řešení záběrů armády umrlců, když kombinuje zadní plán s herci v kostýmech s loutkovou animací v prvním plánu. Z celé plejády nápaditě a hračičkovsky řešených sekvencí vyzdvihnu bitku s čarodějnicí, kde Raimi různými technikami umocňuje dojem rychlé a divoké akce. Vedle zpomaleného snímání i vynechávání okének tu najdeme také jednu fintu používanou vyloženě animátory grotesek. Ti pro efektnější dojem zběsilého pohybu na jednotlivá políčka nekreslí anatomicky přesné fáze pohybu, nýbrž naopak záměrně deformované či zveličené. Do záběru, kde Campbell čarodějnici kopne s otočkou, Raimi do jednoho okénka postprodukčně přidal podrážku hrdinovy boty. Při projekci to divák skoro nepostřehne, ale naše smysly vjem zaznamenají a vyhodnotí s příslušně umocněným efektem. () (menej) (viac)

Madsbender

Je drsný tak, že pred ním drátenka berie nohy na plecia. Terminátora poľahky strčí do vrecka. Nedostatok rozumu vynahrádza charizmou a neopakovateľným šarmom. Zoznámte sa, Bruce Campbell vo finálnom súboji s ultimátnym zlom! Riešiť u záverečného dielu kultovej trilógie Sama Raimiho Evil Dead otázku scenára, či dokonca dialógov, je ešte viac mimo než u predchádzajúcich dielov. Armáda temnôt si uchováva základy Raimiho krvavého hororu, no vsádza najmä na pestrú čiernohumornú komiku a všemožné výrazy a grimasy, ktorými Bruce vo svojej geniálnej dvoroli disponuje. A to je jedine dobre, lebo to z nej činí jednu z najzábavnejších komédií ranných 90.-tiek - ak sa dobre poznáte s Raimiho úchylným šialeným humorom, dobre viete, o čom hovorím. Imperiálny pochod armády kostlivcov mi nevdojak z neznámych príčin v mysli nastavil analógiu s výpravou Kurosawových vojnových filmov - a to je pochvala. Je skvelé vidieť, že Raimi zhola kašle na najnovšie efekty a počítačovú animáciu, a 90% všemožných monštier a podobne sú skvostné, ručne robené masky. No a tým som si odbil svoju svätú povinnosť fanúšika, povýšil Armádu temnôt z jednoliateho guilty pleasure na niečo viac a zostávajú mi len dve otázky: 1. Prečo je tretí diel neoficiálnym členom série? a 2. Prečo je tak hanebne nedocenený? 100% ()

Mahalik

Nesoustředil jsem se na děj. Nesoustředil jsem se na akční scény. Přemýšlel jsem. Proč? Protože jsem si sednul do vláčku směrujícím do strašidelnýho zámku, ale celou dobu jsem seděl otočený zády. Nechápete? Dobře, tak teď na rovinu. Pod dojmem, že jsem si sehnal Evil Dead, jsem úplně nadšeně metal k televizi. Po 20 minutách: Co? Evil se odehrává ve středověku? Divný.... Teď již po 5 minutách: "ÁÁÁÁ! Já si sehnal poslední díl! Pako jedno!!!!" Nu, netrvalo mi dlouho zorientovat se. Ale prostě sledovat trilogii od konce je neskutečně bizarní a hlavně je to znásilnění Sama Raimiho, který na 101% doufal ve fakt, že nikdo nebude takový blbec, aby nedodržoval posloupnost... A film? Chápu fanoušky, kteří mají Bruce Campbella rádi více než vlastní život a za další díl by rituálně upálili i svého medvídka z dětství. Věřte, že jo... Ale má cesta k tomuto fanouškovství byla u konce s dechem při scéně s trpajzlíky. Má cesta však nekončí! Já si ten první díl prostě vyčenichám, to vám povidám! Ale momentálně je to za 3* ()

DaViD´82

Celovečerní upevňování kultu zvaného Bruce Campbell. Děj neexistuje, atmosféra také ne a ostatní herci nestojí ani za zmínku. Jenže je tu Bruce a ten svým charismatem všechny zápory činí malichernými. Zakončení trilogie, kde již nehraje prim Sam Raimi a jeho režie. Tady jde o Bruce, Bruce a... A zmiňoval jsem, že v tom hraje i Bruce? ()

• Pre záverečnú scénu v obchodnom dome bola vizáž "posadnutej strigy" Patricie Tallman inšpirovaná v tom čase všeobecne nenávidenou newyorskou miliardárkou Leonou Helmsley. (MIMIC)
  • Ve filmu si zahráli taky Don Campbell a Charlie Campbell, otec a bratr Bruce Campbella. (Chatterer)

Natočí Raimi a Campbell Armádu temnot 2?

Natočí Raimi a Campbell Armádu temnot 2?

30.10.2013

Už před nějakým časem internetem prosvištěla zpráva, že Sam Raimi a jeho bratr, scenárista Ivan pracují na pokračování ságy Evil Dead. Ta se (když pomineme letošní remake) ve třetí části nazvané… (viac)

Raimi chystá Evil Dead 2 a dvojku Armády temnot

Raimi chystá Evil Dead 2 a dvojku Armády temnot

12.03.2013

Řečeno slovníkem Pulp Fiction, Sam Raimi je právě teď „spokojenej parchant“. Omalovánková fantasy Mocný vládce Oz odstartovala skvěle v amerických i světových kinech a za první víkend nastřádala… (viac)

Sam Raimi se vrací k hororu

Sam Raimi se vrací k hororu

23.12.2007

Nejzásadnější otázka těchto dní zní: Bude Sam Raimi režírovat Spider-Mana 4, anebo se nechá ukecat, aby se ujal dvoudílného Hobita (Jackson už potvrdil, že hodlá pouze produkovat a dohlížet, aby dva… (viac)