Lesný duch

(festivalový názov)
  • Česko Lesní duch (viac)

Scenárista a režisér Sam Raimi uvádí svůj nelítostný, krví nasáklý debut, jenž se stal hororovým mezníkem. Nekonečný proud děsivé hrůzy a efektů, které vyvolávají noční můry, film právoplatně řadí mezi kultovní klasiku. Pět vysokoškoláků se vydává na osamělou chatu uprostřed lesů a nechtěně tu probouzí monstrózní zlou sílu odhodlanou zničit všechny do jednoho. S nově digitálně restaurovaným obrazem a náloží neuvěřitelných bonusů se Lesní duch stává zásadním zážitkem v kategorii krvavých hororů. (oficiálny text distribútora)

Davies182

Un-FUCKIN´-believable!!! Dvě slova: Sam Raimi. Tolik tvůrčího potencionálu, vtěsnaného do nějakých 80 minut, jsem snad ještě neviděl. Ohromující je, že ačkoliv vše působí roztomile "staře", herci přehrávají a lekačky se dají čekat minutu dopředu, tak přesto je to všechno strašidelné! Vážně si to nedovedu vysvětlit, ale navzdoy tomu, že přehnanost a komediální prvky se tomuto dílu jen stěží vyhnou, tak jsem se většinu času solidně bál. O režii bych pak dokázal napsat slohovku, protože to, co se Raiminu v mládí podařilo, to by nejpíše chtěl dokázat každý debutující režisér, co si v krámu koupí kameru a vyrazí s partou přátel do lesa. No prostě zážitek, na který se rozhodně nedá zapomenout. ()

Xmilden

V raném mládí jsem Lesního ducha neviděl a později mě oslovily spíše 2. a 3. díl, kdy to Bruce Campbell ultimátně rozjíždí. Jednička ještě trpí velkým množstvím neduhů, samozřejmě uznávám že byla pořízena za mrzký peníz a že Samu Raimimu nakopla kariéru a udělala jej slavným. Bohužel ten film hodně zestárl a vyloženě mě potěšily jen kamerové průlety. 60% spíše z úcty. ()

-bad-mad-wolf-

Raimiho celovečerní debut představuje jeho toliko typický extravagantní a zběsilý styl, intenzivní palbu adrenalinu s atmosférou a plejádu hnusáckých masek. Narozdíl od známější (a lepší) dvojky má tohle dílko pozvolný rozjezd, každopádně někdy od poloviny už to pálí tvůrčí devastátor ostošest. Miluju Evil Dead, miluju Ashe zlitého krví. ()

darkrobyk

Dva mladíci, tři dívky, chata v lese, probuzené zlo a nikdo to tu nepřežije. Hit pirátských videokazet opředený řadou legend - kdo ho neznal, jako by nevěděl, co skýtal současný horor. Skvělý mix strašení, gore a divokého vizuálu. Jasně, dnes se u toho bude asi bát jen někdo, avšak kultovní status mu upřít nelze. A Záhada Blair Witch se může jít někam klouzat... Ač kamera létá jako zběsilá (což je dotaženo do maxima ve dvojce), člověk se v obraze neztrácí. Slavná scéna znásilnění stromem má pořád své kouzlo, roztékající se mrtvoly bublající rozličnými tekutinami a hemžící se šváby pobaví i dnes. Svižné, nápadité a dlouhé akorát. Viděno 5x a spokojenost zůstává. ()

kinej

Tenhle film má sice pomalý rozjezd, ale druhá polovina je snad nejlepší béčkovej horor, co jsem kdy viděl. I když je to slátanina, tak svého druhu je to jeden z nejlepších. A to i přesto, že některé sekvence působí komediálně až směšně. Jakoby byl fim strašně dobrý i strašně špatný zároveň a výsledek je překvapivě geniální. Jako by se ta hutná atmosféra podařila režisérovi mimoděk. Protože přes všechny ty herecké nedostatky kýčovitý scénář, vás prostě Evil Dead vtáhne jako málokterý film. ()

Hrabka

Jeden z nejlepších starých hororů, který jsem viděl. Atmosféra je především zpočátku perfektní a jedna z nejlepších hororových vůbec. Potom se to bohužel tak trochu zkazí, protože se objeví děsivé postavy, které jsou ovšem děsivé jen ze začátku a postupně se z nich stanou jen trapné krvavé nestvůry s debilním chováním, které nepůsobí tak jak by měly a prostě kazí atmosféru. A přitom to mohlo být tak skvělé, kdyby tam nedávali žádné obludy a nebo v menší míře a lépe to zpracovali, protože potenciál chaloupky uprostřed lesa a tajemné knihy mrtvých je velký! Navíc kamera, která léta před okny a perfektní hudba stojí opravdu za to. 75% ()

cheyene

Věřím tomu, že kdysi byl Lesní duch skutečně děsivou podívanou, avšak vlivem působení zubu času již dnes funguje pouze úvodní pasáž, která má i na dnešní poměry neskutečně skvělou, mrazivou a hororovou atmosféru strachu, čemuž napomáhá skutečnost, že nevidíme žádného ducha, žádného ďábla a nepřítele, ale přítomnost blížící se zkázy cítíme v každém záběru. To byl opravdový majstrštyk. Ovšem jakmile na scénu přijdou masky a hektolitry krve spolu s trapnými dialogy a hláškami "posedlých", stává se Lesní duch spíše trapnou podívanou. Výsledný pokažený dojem pak nezachrání ani geniální poslední záběr. ()

juta

Dvojka je mému srdci o hodně blíže a tu spíš považuju za finální verzi, tohle mi přišlo jako taková pracovní verze, ale na druhou stranu je tohle opravdu hororové, zatímco dvojka je mimořádně komediální a vlastně se spolu moc srovnávat nedají. Každý si jde tak trochu svojí cestou, jen dvojka je prostě pro mě nostalgická a jednička mě bohužel obešla obloukem. ()

paascha

Pro pamětníky kult, pro ostatní jak kdy a pro kukuky: i kdybys do kina chodil, tohle bys tam stejně neviděl, tenkrát jely jiný fláky:-))) ()

MISSha

Amatérská křeč. Jasně před že před necelými 30 lety to byla bomba, ale dnešního otrlého diváka buď znechutí nebo se bude místy popadat za břicho. Vzhledem k poměrně vysokému hodnocení a zálibou ve starších hororech jsem se koukla a docela toho lituju, hodně slabé 2*. ()

Kass

S hodnocením "The Evil Dead" se to má těžce. Upřímně by mě zajímalo, jak by na mě film zapůsobil, kdybych ho viděl dříve než "Evil Dead 2". Nebo ještě lépe - kdybych ho viděl v 80.letech, za komančů. Pravděpodobně bych se tady teď rozepisoval o tom, jakou je pro mně osobně kultovní záležitostí a zároveň vzpomínal, jak jsem si jako malý capart při jejím sledování ze strachu ucvrkával do trenek. A právě proto je mi jasné, že jsou prostě filmy, ke kterým si člověk musí vypracovat určitý osobní vztah, a pak už je jen s dávkou nostalgie a trochou lásky sledovat. Například ke zde vzpomenutému "Evil Dead 2" jsem si přesně takový vztah časem zcela přirozeně vybudoval, a rozhodně vím o čem mluvím, když řeknu, že ho zbožňuju a nedám na něj dopustit! Jelikož jsem tedy "The Evil Dead" viděl až teď, je pro mně "jen" velmi slušně natočeným hororem s výborně gradovanou atmosférou, na kterém nejvíc oceňuji agresivní režii S. Raimiho a především způsob, jakým banda lidí dokázala s tak minimálními prostředky, a doslova na koleně, natočit natolik kvalitní film. Mají mou úctu. PS: po druhém zhlédnutí je dojem výrazně pozitivnější. Oceňuju to mnohem osobnější vyznění snímku = "Ash kontra lesním duchem posedlí přátelé". Oproti filmařsky efektně zvládnutému "Ash versus tajemné a všemocné ZLO" v "Evil Dead 2". ()

DJ_bart

"Kill her if you can, loverboy!" ________ Geniální exploatační splatter, který odstartoval ambiciózní kariéru tehdy jedenadvacetiletého Sama Raimiho, v němž načrtává svůj tvůrčí rukopis – tedy smysl pro absurdno, černý humor, bizarní vizuální gagy, úmyslně béčkovou low-budget stylizaci a překombinovaný sebeparodický gore. To vše jen za 375 táců na rozmezí 85 minut – aneb za málo peněz hodně krvavý muziky. Takže pokud nevíte co si pustit o víkendu na chatě uprostřed lesa, tohle je jasná volba. Za mě nejlepší díl celé trilogie a zcela právoplatně kultovní žánrová klasika, bezpochyby jeden z nejbizarnějších a nejzábavnějších hororů co jsem kdy viděl. ()

lamps

V jednadvaceti letech natočit takhle inovativní zářez do hororových éterů, to chce pěknou hromadu filmařského talentu. A Raimi zde každou minutkou dokazuje, že jím oplývá jako málokdo. Hlediskové záběry a vizuální hrátky se zamlženým prostředím v první polovině vybudují atmosféru jako řemen (a návdavkem dostaneme znásilnění stromem a knihu mrtvých), skvělé masky a nekonečně vynalézavé pohyby kamery v druhé půlce udržují zábavnost filmu na nejvyšší úrovni, přestože se scénář vlastně dlouho plácá na místě. Hlavně zalévání žárovky a promítacího okénka krví jsou momenty vpravdě kultovní a nesmrtelné. Jednoduchý námět vytěžen na maximum a navíc završen velmi neortodoxně a delikátně - dnešní duchařiny utírají nos. 80% ()

Jhershaw

Z trilogie Evil dead je to IMHO nejlepší díl. Jeden z nejlepších hororů, co jsem kdy viděl. Vynikající atmosféra, a chytrý způsob, jak z nevelkého rozpočtu udělat výhodu. ()

Big Bear

Uznávám, že vidět to v osmi letech na VHS a třeba ještě někde na nějakém mejdanu na chatě...asi bych měl bobky. Jenže mne to minulo a dnes tenhle ,,horor'' působí spíše srandovně. Prostě doba je dál, jsou jiné trikové efekty, latexové masky a nalepovací latexové zpuchřeniny jsou již minulost... Při scéně znásilnění stromem jsem si vybavil, že už jsem to dříve někde viděl, ale asi nijak hlouběji mi to kromě těch šlahounů v hlavě nezapadlo... Prostě víc než dvě hvězdy za tohle rertro dát nemůžu. * * ()

filmfanouch

Sam Raimi se především díky realizaci původní trilogie Spider-Man zvládl dostat do první hollywoodské ligy, výsledek této cesty si ovšem musel tvrdě vydřít. Raimi již od mladého věku točil amatérské filmy se svým dobrým kamarádem Brucem Campbellem, kdy společně začínali u komedií, později se přešaltovali na horory. V roce 1978 spolu poté realizovali kraťas Within the Woods, jehož primárním účelem bylo vyvolat důvěru investorů, kteří by Raimimu dali peníze na nízkorozpočtový horor. Nízkorozpočtový kraťas pořízený za 1600 dolarů sázel na hodně inspirace a amatérských praktických efektů, především navodil směr, kterým se následně vydala v podstatě celá kariéra Sama Raimiho. Právě díky kraťasu Within the Woods mohl za 375 tisíc dolarů Raimi realizovat první Smrtelné zlo. A společně s Brucem Campbellem se tehdy definitivně zapsali do historie. Nízkorozpočtová hororová podívaná z roku 1981 je dodnes jedním z důkazů, že šikovný tvůrce dokáže s malým kašpárkem sehrát velké divadlo. Sam Raimi se totiž od počátku projevil jako tvůrce, který se narodil pro to točit filmy, kdy od počátku zvládl upoutat vizuálními nápady, vkusem pro groteskní humor a ideálním citem k látce. Raimi se už tehdy projevil jako neskutečná hračička, kterási zvládla vydupání svého projektu naprosto obhájit. Kdyby na něj totiž nedošlo, svět by byl rázem ochuzen o jednu nesmazatelnou kultovní hororovou záležitost, která i po téměř 40 letech souboj se zubem času ustává skvěle. Při vzpomínce na nízký rozpočet se musí ocenit především práce se speciálními efekty, Tim Philo (pro kterého první Smrtelné zlo zůstává jediným celovečerním zářezem v jeho kariéře) pod Raimiho vedením představil neskutečně hravou kameru a Joseph LoDoca (pro kterého šlo stejně jako v případě většiny členů štábu o první projekt) vyfasoval se soundtrackem, který ideálně zvládne mít nádech atmosféry celého filmu. Bruce Campbell se mohl jako Ash Campbell stát ikonou hororového žánru a předvést, že i v tomto případě by nerealizací Smrtelného zla člověk strádal. Vždy když se totiž v jakémkoliv projektu objeví Bruce Campbell, srdce tak nějak automaticky zaplesá.  Na rozdíl od dvou komediálnějších filmových pokračování a seriálu Ash vs Evil Dead bylo poté první Smrtelné zlo čistokrevným hororem, který zvládne při každém zhlédnutí vyvolat mráz po zádech díky momentům jako je řádění posedlých stromů, kdy v mnoha očích Sam Raimi přešel hranu dobrého vkusu. Minimálně ovšem bylo vidět, že se Raimi ničeho nebojí a sází na černý humor, který chvílemi dokáže reálně pobavit, chvílemi člověka reálně zděsit. Tenhle nezávislý film se ovšem s odstupem času stal jedním z definičních filmů podžánru nadpřirozených hororů a všechny jeho menší nedostatky spojené například se slabšími hereckými výkony jsou ve finále jen funkční součástí nastaveného představení, kdy samotné výkony sice nejsou nejsilnější, jsou ovšem alespoň uvěřitelné a tak nějak přirozené.  I za psacím stolem dokázal Raimi vytvořit zajímavý svět, kdy mytologii funkčně budovali navazující projekty. V Lesnímu duchovi je především vidět radost z filmařiny, kdy se Raimi vyžíval v dlouhých a hravých záběrech, zmíněném budování atmosféry, které bylo ve finále ideálně zúročeno. Raimi svůj celovečerní debut sice dělal na koleni, z amatéra se ovšem rázem formoval šikovný tvůrce, který svou šanci nedokázal promarnit a svou inovací si dodnes vytře řiť s většinou moderních hororů.   Sam Raimi si tak zvládl splnit svůj pohádkový sen a již svým celovečerním debutem mohl dokázat, že má Hollywood potencionálně v rukou velmi šikovného filmaře, který zvládne vytřít zrak i s minimálním rozpočtem. Tahle nezávislá podívaná se do historie hororového filmu nesmazatelně zapsala naprostým právem.... () (menej) (viac)

JohnnyD

Definícia subžánru cottage-in-the-woods a základný kameň kariéry tak Sama Raimiho a Brucea Campbella. Škoda, že sa nechal Raimi neskôr vykastrovať Hollywoodom. Jackson si pri mainstreame zanechal viac zo svojej tváre. ()

Madsbender

Kultový osmdesiatkový hororový skvost. Skutočne neviem, čo k tomu dodať. Možno iba fantastickú Raimiho réžiu, vynikajúceho Brucea Campbella a skvelú atmosféru desivého príbehu. Schválne, koľko sa dnes urodí teenagerských/ mladíckych hororov, v ktorých prechovávate k hrdinom sympatie a skutočne sa o nich bojíte? To je veľká pochvala. Číra brutalita a šialenstvo do poslednej minúty. Scéna s motorovou pílou super, škoda len, že nakoniec použitá nebola. ()

sheen

Težká kultovka, díky tomuto filmu jsem měl v mládí pár bezesných nocí. Ta atmosféra, masky, napětí, prostě dech a oči beroucí. Raimimu horory sedí, umí to. ()

Kusko.t2

Po WITHIN THE WOODS Raimi už toho svojho lesného ducha, Asha a komplet všetko rozbalil naplno a vyšiel z toho nezabudnuteľný kult, ktorý vyniesol Raimiho a spol. do tých najvyšších výšin zábavného hororu. Evil Dead ponúka jednoduchý, avšak veľmi účelný príbeh, množstvo nápadov a strhujúcu, dych berúcu atmosféru. S rozpočtom myslím 350tisíc dolárov, film učinil z Raimiho a Campbella nezabudnuteľné ikony hororu. Efektívnejšie zužitkovať vložený kapitál, nápad a talent hádam ani len nešlo. Chvála na "Smrteľné zlo" sa z fanúšikovskej obce len sypala. Podporil ju svojimi kladnými vyhláseniami napríklad aj známy hororový spisovateľ Stephen King. Ale napríklad od takých striktných cenzorov z Veľkej Británie akými boli chlapi z BBFC, sa zhovievavosť a tobôž nie nadšenie čakať nedalo. V roku 1983 kedy sa "The Evil Dead" dostáva v Británii do kín, sa neštítili zasiahnuť ani proti kino releasu, ktorý orezali o podľa nich rozporuplné zábery v celkovom trvaní 49 sekúnd. Toho roku sa zásluhou distribučného štúdia “Palace“ britské publikum dočkalo vydania filmu na VHS nosiče – jednalo sa ale o rovnaký Cut zostrih ako sa vysielal v kinách. Na trh vypustená a už raz orezaná verzia sa cenzorom stále nezdala, preto ju v októbri roku 1983 stihli aj úplne zakázať prostredníctvom zoznamu tzv. "Video nasties", na ktorý "The Evil Dead" umiestnili z dôvodu ochrany mravu. Film sa tým pádom musel z trhu úplne stiahnuť. Svoj zámer o uložení úplného banu cenzori prehodnotili v septembri roku 1985, kedy film zo zoznamu vyradili. Distribučný ban na Cut verziu tak pominul. S opätovným re-releaseom z roku 1990 (verzia orezaná tentoraz o 2 minúty a 5 sekúnd) sa ponuka na trhu rozrástla o alternatívny Cut. Uncut prichádza až v roku 2001 zásluhou DVD releasu štúdia "Anchor Bay" v remasterovanej podobe zvuku a obrazu (Dolby Digital 5.1 a 6.1 DTS-ES, 1.85:1 aspect ratio), ktorý sa označil vekovou prístupnosťou Rated:18. S už nezostrihanými DVD edíciami vybavenými aj špeciálnym bonusovým materiálom sa pomaly ale isto ako keby roztrhlo vrece. Ale k tým, takpovediac brutálnym zásahom možno pre predstavu radiť napríklad fínske vydanie "The Evil Dead" z roku 1984 štúdiom “Magnum video“ (verzia skrátená o 11 minút a 50 sekúnd pod označením vekovej prístupnosti certifikátom Rated: 18), či nemecké vydanie určené pre mládež (veková prístupnosť do 16 rokov), orezané až o 17 minút. ### Odkazová stránka "The Evil Dead" je vcelku bohatá, spomenul by som preto len tie základy. V roku 1987 prichádza Raimi ako autor pôvodnej myšlienky so svojim pokračovaním, v skutočnosti drahším remakeom EVIL DEAD II, na ktorý v roku 1988 nadväzuje Talian Umberto Lenzi svojim voľným pokračovaním pod názvom La Casa 3 - Ghosthouse alias "Evil Dead 3". V Taliansku sa totiž Raimiho EVIL DEAD II distribuoval pod názvom LA CASA II. O následné talianske pokračovania núdza nebola o čo sa postarali tituly La casa 4 (Witchcraft) (1988) [Evil Dead 4] a La casa 5 (1990) [Evil Dead 5]. Raimi ale svoju základnú trilógiu zavŕšil v roku 1992 voľným pokračovaním príbehu pod názvom ARMY OF DARKNESS [The Evil Dead 3: Army of Darkness]. V roku 2003 sa "The Evil Dead" dočkal dokonca aj muzikálového prevedenia a to zásluhou broadwayského predstavenia pod názvom Evil Dead: The Musical (2003). Vďaka chystanému pokračovaniu sa rady základnej série v budúcnosti ešte rozšíria. Ku distribučným odkazom prevažne z roviny titulného názvu s minimálnym súvisom na pôvodný "The Evil Dead", možno radiť tituly ako - Neon Maniacs (1986) [Evil Dead Warriors], Shiryo no wana (1988) [Evil Dead Trap] vrátane dvoch nasledujúcich pokračovaní, Mo chun jie / Moh sun gip (1991) [The Holy Virgin versus the Evil Dead], Shao Lin jiang shi (2004) [Shaolin vs. Evil Dead] vrátane pokračovania, a iné... Ak je chuť, zákulisné informácie o "The Evil Dead" treba čerpať napríklad z dokumentov Discovering 'Evil dead' (2002), Evil Dead: Dead Good Marketing (2003), či zo všeobecných dokumentoch o klasických hororoch. () (menej) (viac)

Hororové spin-off filmy na obzoru

Hororové spin-off filmy na obzoru

06.02.2024

Nové Evil Dead našlo režiséra

Nové Evil Dead našlo režiséra

09.06.2020

K režii dalšího filmu z kultovní hororové série Evil Dead / Lesní duch byl najat irský filmař Lee Cronin. Ten naposledy natočil oceňovaný snímek The Hole in the Ground a taky jednu z epizod nového… (viac)

Sam Raimi slibuje další Evil Dead

Sam Raimi slibuje další Evil Dead

05.01.2020

Když zhruba před půl rokem připlaval do kin aligátoří horor Kořist, naznačoval jeho producent kultovní režisér Sam Raimi (Armáda temnot, Spider-Man), že se od něj fanoušci možná brzy dočkají i… (viac)