Mission: Impossible Odplata - Prvá časť

• Česko Mission: Impossible Odplata - První část (viac)

Tentoraz sa Ethan Hunt a tím Impossible Mission Force vydávajú po stopách nebezpečnej zbrane, ktorá má potenciál zničiť celé ľudstvo, aby ju zaistili skôr, ako sa dostane do rúk šialenca. Počas svojho náročného a nebezpečného pátrania sa však musí neustále obzerať cez plece, pretože z jeho dávnej minulosti sa vynára až príliš živý prízrak. Gabriel (Esai Morales) poznal Ethana ešte v čase, keď nebol elitným agentom, a pozná každú jeho slabinu. Ethan, pre ktorého bolo zdravie a bezpečnosť jeho blízkych a členov tímu vždy viac,  ako úspešne splnená misia, bude tentoraz možno musieť prehodnotiť svoje priority. (Cinemart SK)

honajz

Na můj vkus příliš těžkopádné. Triky bezva, Řím, Benátky, Rakouské Alpy, proč ne, ale je to dlooooouhé, a při té délce vyvstanou o to víc nesmysly, které by člověk klidně jinak odpustil, chybí nadhled, Pegg je tady na přesdržku, a kromě pár scén to celé nudí. Navíc kucí viděli Kill Billa a Jeníka Wicka, tak se rozhodli sem tam zwickovatět. Ale i tak tomu prostě chyběla šťáva. ()

Othello

Pořád nerozumím tomu, jak něco tak anachronickýho může působit tak postmoderně. Možná je to ta drzá sebejistota se kterou naprosto suverénně překračuje současná mainstreamová pravidla tím, že respektuje ta z 90. let, aniž by to jakkoli komentoval. Na jednu stranu tady máme prakticky all-white cast, kde je nejmladší Vanessa Kirby, které je 35 let, na druhou stranu tady máme intermezzo automobilové honičky, kdy na chvíli hrdinové setřásnou pronásledovatele, aby ti získali čas na několikaminutový comedy relief s rikšou, který se uzavře tím, že když se rozjedou, kamera zabere semafor svítící červeně a v dalším záběru už zase vidíme, jak hrdinové ujíždějí autem několika desítkám policejních vozů kdesi u Colossea! Prostě jen tak, bez toho, aby film vysvětlil, jak zase ty pronásledovatele nabrali. McQuarrie s Cruisem mají totiž zářně v piči proč se věcí dějí, je zajímá pouze to, aby se děly. A já z toho samého důvodu podezírám ty pečlivě rozložené dialogové sekvence, kde se osm postav střídá po větách, že tam jsou jen proto, aby lidi věděli, že teď si mají skočit pro pití nebo na záchod až na tom budou třeba pošestý. Protože tohle je film, na který bych mohl jít do kina každý den. Totální eskapismus, vedle kterého si musí 80% Hollywoodu připadat jak úplný kreténi. PS: A to jsem ani do toho komentáře nevtěsnal, že akční scény jsou zde úplně jinde a ty kontaktní souboje jsou snad to nejlepší co jsem viděl od druhého Raidu (jakkoli fungují na úplně jiných motivech) PPS: A doufám, že scény s running Cruisem film schválně používá jako running jokes, protože já je tak chápal. ()

HellFire

Kasovnímu neúspěchu nové MI jsem nemohl dlouho uvěřit. Po dvojce Top Gun byl Cruise zase na vrcholu a jeho dobře zajetá série tak měla trhnout velké prachy. Jenže nestalo se a neúspěch byl svalován na vše možné – od nasazení do kin ve špatném období až po Oppenheimera, který MI sebral hodně IMAXů. Až při sledování mi došlo, že v pořadí sedmý díl série prostě není dobrý akčňák. Hlavní roli hraje neuchopitelný záporák v podobě umělé inteligence (bububu, už se bojím)a jeho pravá ruka Gabriel (kterého jsme nikdy neviděli a máme se ho bát jen pro to, že to říká Cruise), musíme sledoval asi padesát dějových linek a nových postav po filmové stránce mi přišlo, že jsme spadli nejméně o dvě třídy (nejhorší jsou dialogy bez špetky invence, kdy jednoduše prostřiháváme z postavy na postavu bez změny úhlu). Vlastně mi ani nepřipadalo, že sleduji Mission Impossible, ale tuctový akčňák, který si ukousl hodně velký kus koláče. Film je navíc úmorně dlouhý bez dobrého důvodu a kdykoliv je Tom Cruise v potížích, srdeční tep mi nevyskočil ani o kousek, protože Tom přece nikdy ve filmu neumře. Stejný problém jsem měl i při sledování Top Gun 2. Cruise si kolem sebe vytvořil auru nezničitelnosti, která mu spíše škodí. Těšil jsem se jako malé dítě, ale teď mám slzy v očích, jako kdyby mi někdo vzal lízátko z ruky. Když porovnám sedmičku s takovou trojkou, je to jako střelba na růži vs. adrenalinová jízda na horské dráze, při které se vám pořád zvedá žaludek. P.S. Nevím, kolik pravdy je na pověsti, že Cruise ve filmech digitálně omlazují, ale hodně krát jsem se přistihl při myšlence, že v některých záběrech vypadá starší a jindy zase mladší. ()

Janek

Čert vem podivnou zápletku a slabého záporáka. Mise je velká jízda, která sebevědomě obhajuje trůn akčního filmu! ()

JASON_X

Protivně zdlouhavá, užvaněná a veskrze nudná dvouapůlhodinová komerční šaškovina s imbecilní překombinovanou zápletkou a s přehrávajícími herci v rolích nezajímavých a většinou trapných postav. Každé druhé nízkorozpočtové béčko mě zaujme a pobaví víc, než podobné na efekt vyrobené bezduché šablonovité "velkofilmové" onanie určené k masové (stádní) zábavě. Rádoby mondénní prostředí velkého světa špionů a zločinců, tajemné klíče, záludná umělá inteligence, autohoničky v Římě, fatální souboje na mostě v Benátkách a na střeše vlaku, Cruise na motorce... ehhh, smrtelná nuda, druhou polovinu jsem už znechuceně proklikával. A bude dvojka, super. Slabá druhá za slušný kaskadérský kousky šedesátiletýho chlápka. ()

luka4615

Dokonale vyladěná akční záležitost, která i navzdory pochybám drtivé většiny fanoušků posouvá laťku myslitelné akce na ještě vyšší úroveň. Sedmé Mission Impossible s podtitulem Dead Reckoning Part One bezpochyby zacementovalo svou již tak dominantní pozici v rámci žánru, potažmo i samotného Toma Cruise ve škatulce poslední velké akční hvězdy. Ze všeho, co je v tomto olbřímím akčním cirkusu k vidění totiž na první dobrou cítíte, že tohle je skutečně doopravdy. Právě tato fyzičnost a realističnost dokonale fungovala u jeho předchozího snímku "Top Gun – Maverick" a funguje precizně i zde. Právě to dle mého názoru činí z této série broušený akční diamant, který sice v tomto případě v několika místech lehce drhne, nicméně i tak se jedná o vrchol blockbusterové tvorby, vedle níž ostatní snímky ztrácejí svůj těžkopádně nabytý lesk. Režisér Christopher McQuarrie se všemi těmito atributy pracuje přesně tak jak byste očekávali, pročež (na zbytečně dlouhé stopáži) se před Vámi rozestře spektakulární akční podívaná, od níž se nedokážete ani na vteřinu odtrhnout. Co tedy dodat na závěr? Mission: Impossible - Dead Reckoning Part One určitě předchozí snímek s podtitulem "Fallout" nepřekonává, avšak i tak v kině dostanete epický vysokooktanový zážitek, který vrchovatě naplňuje definici pojmu blockbuster. Všechno je zde opulentní, vysoce realistické a výtečně se na to kouká. Takže - na co ještě proboha čekáte? (Viděno v kině CineStar IGY České Budějovice) „His fate is written. Shall we write yours too?“ ()

Lucasion

Naprosto chápu, že tady fanoušci série chrochtají blahem. Sedmička je naprosto skvělou ukázkou filmařiny a tvorby Toma. Je to parádní špionážní thriller, který se trefil do popcornové letní sezóny. Teď to ALE. Ale já nevidím moc, čím zrovna Odplata je lepší v předchozích dílech a proč zrovna ona je oceňovaná jako nejlepší. Mě osobně se M:I líbí od Ghost Protocolu a všechny díly, co následovali tak jsem si maximálně užil. Možná každý právě trošku více než ten předchozí. A to je možná můj subjektivní problém. Fallout mi totiž přišel jako vrchol série. A pak mi Dead Reckoning spolu s masivní kampaní prostě nedodal zase o kus lepší zážitek. Ten zážitek byl prostě jen dobrý. Scény na letišti, v Benátkách nebo samosebou kaskadérský Tomův kousek s padákem. To vše je doména série. Navíc podpořena kvalitní áčkovou produkcí, herci a příběhem. I tak vnímám trošku utahanost značky a samotného filmu. Téměř tři hodiny je prostě moc. A to jsem minule prostě neměl. Za mě je další M:I naprosto super pokračováním, jen moc nevidím to v čem by právě tenhle díl vynikal. (74 %) ()

ScarPoul

Ísť na nového Cruisa je pre mňa už taký ten ekvivalent dobrej zábavy. Ak mu film vyjde cez leto ( čo je už tak trochu pravidlom) tak sa jedná o jednu z povinných jázd. Mission Impossible je skvelá séria fungujúca na princípe pekných lokácií, neustáleho behu a akčných sekvencií, ktorých účel je vyraziť dych. Ak sa do toho namontuje aj nejaký ten príbeh ( čo sa našťastie deje) tak máme celkom inteligentnú zábavnú jazdu. Funguje tam humor, chémia aj zápletka. A tento zárez do série nie je iný. Hoci to má svoje hluché miesta, logické lapsusy sú obalené sofistikovaným prejavom a už vyššie spomenutou chémiou. Hayley Atwell je výrazným ťahúňom a v niektorých momentoch predbieha v dôležitosti aj samotného Cruisa. Ona je hybný prvok a nielenže je zábavná, ale Tomovi aj skvelo sekunduje. Naháňačka v Ríme aj celá scéna vo vlaku tak naberá svieži nádych a to aj napriek tomu, že sa jedná o variáciu už použitých scén. Chvíľu som pomýšľal nad plným počtom - pretože to výborne pracuje s archetypmi aj neustále to odkazuje na prvý diel ( a asi) aj pôvodný seriál, takže zvraty, zápletka aj väčšina postáv má starosvetský charakter. Čo ale bytostne nenávidím ( a hlavne u filmoch, ktoré neustále konfrontujú divákovu inteligenciu a prezentujú sa ako niečo sofistikované) je Deux ex machina. Je to lenivý prvok, bez dostatočnej motivácie a prípravy, ktorý rozsekne povestný gordický uzol problému bez toho, aby sa za tým skrývala snaha. A bohužiaľ sa tu jedna taká nepríjemná Deux ex machina nachádza. A hoci príde už takmer ku koncu príbehu, podkopne mu nohy. Preto 4*. Na druhú časť sa ale teším. ()

Lacike

Po Ghost Protocole je toto druhý diel z tejto série, ktorý ma baví. Aby nie, keď konceptom to je vlastne štandardná Bondovka o diabolskom záporákovi, ktorý chce ovládnuť svet. A to, že je tým záporákom pre zmenu všemocná umelá inteligencia s krycím menom Entita, je elegantný spôsob ako vyriešili dlhodobo veľkú slabinu tejto série. Nevýrazných záporákov. A tentokrát sa vydaril aj hlavný ľudský spojenec Entity, ktorého hrá Esai Morales. Síce to nie je žiadna hviezda, ale po hereckej stránke nikdy nesklame. Až na hnusnú prestrelku v púšti, tentoraz nemám výčitky ani k akcii. Prevedením patrila vždy k špičke, ale tentoraz je aj kvalitne zostrihaná. Ani zbesilo alebo nekompletne ako v predošlých McQuarrieho dieloch. A zároveň je správne dávkovaná. Nie ako nekonečne naťahované finále v minulom diely. Najviac ma doslova bavila komediálne ladená naháňačka v Ríme pri ktorej som sa smial nahlas. Celkovo tento diel obsahuje veľa humoru a na rozdiel od Marveloviek nepôsobí, že je tam nasilu a v nevhodných okamihoch. Zároveň fungujú aj dramatické scény a odchod mojej obľúbenej krásky ma zabolel. To je ďalší trademark, ktorý odkukali od Bondoviek. Nakoniec ma ešte trochu sklamalo, že to má otvorený koniec. Pokiaľ sa pokračovanie vydarí, tak to problém nebude, ale to ešte len uvidíme. Doteraz bol každý McQuarrieho diel iný, takže istotu nemáme žiadnu. Celkovo som ale spokojný a napriek fakt štedrej stopáži film ani na chvíľu nenudí. 9/10. ()

BoPo

Keby neexistovali žiadne iné filmy značky Mission: Impossible, tak by som dal určite o jednu * navyše. Takto mi však 2* sedia ideálne. Má to svoje nesporné kvality, ale vo výsledku sklamanie a najslabší diel od znovu vzkriesenia, teda od Ghost Protocol. Zbytočne dlhé a málo/zle využívajúce dve skvelé herečky (Rebecca Ferguson, Vanessa Kirby). Hayley Atwell len tesne (o prsia) vyhráva nad doteraz najmenej presvedčivou MIGirl Paulou Patton. Potešila Pom Klementieff a záverečná Uncharted vlakovka. Už je to viac kaskadérske cvičenie, než dobrodružný akčňák behajúci po celom svete. ()

GeusX

Mission: Impossible buď milujete nebo jste zahlédli kdysi jednou a na takovéto akčňárny není váš šálek kávy. "Odplata" má perfektní dynamiku, skvělou akci s humorem této sérii vlastní. Je to dlouhé, že několikrát jsem si říkal, teď už bude asi blížit konec nebo jim dojde dech, ale ono ne... a hurá do další rozmanité napínavé zápletky. Viděl jsem jednou, říkám si - to mne fakt bavilo, tomu dám plný počet (a to bylo jen s obyčejným tv zvukem). Za dva dny se dívám znovu, podruhé (a tentokrát s pořádným zvukem domácího kina) a bavilo mne to úplně (minimálně) stejně hodně!  90% (viděl jsem: 2x cz dabing) ()

Ouwen

Fantasticky napsané a zahrané postavy, kvalitní humor, osudovost, fenomenální akční scény a dost aktuální motiv. Já už asi nedokážu moc psát o svých pocitech kolem filmů které mám hodnotit ultimátním hodnocením, na to bych musel asi dělat videa a rozbory. ()

Hismael

Skupinky různých postav s různými zájmy se honí za skládacím klíčem a bez pár akčních scén to je v konkurenci předchozích dílů poněkud prázdné. Řemeslně je to klasicky skvěle udělané, ale chybí tam lepší záporná postava a asi by to chtělo, aby to působilo méně smyšleně. Tlačí se na chytrou umělou inteligenci, ale ta zrovna nějakou zásadní chytrostí jak zastavit aktivního šedesátníka neoplývá. Předchozí díly byly o něco větší zážitek, i když jsou zde pasáže, které určitě stojí za pozornost. ()

corpsy

Chystal som sa a aj rád by som napísal, že séria MISSION : IMPOSSIBLE zreje ako víno, ale pre mňa sú stále topkami jednička a trojka. Svojou noblesnosťou (1), či svojou nepredvídateľnosťou (3). Zvyšné časti sú pre mňa ale len špičkovo natočené a napísané ( vo väčšine prípadoch aj zahrané ) špionážne akčňáky, ktoré majú konkurenciu jedine v Craigových bondovkách. ODPLATA časť 1. je predsa len polovička niečoho veľkého, čo v konečnom dôsledku môže byť pospolu tým najlepším, čo táto séria priniesla. Takže si zatiaľ počkám. ()

agentmiky

McQuarrie s Cruisem slibovali hory doly, ne že ne. A člověk tomu všemu věřil. Po zhlédnutí mohu ale s čistým svědomím říct, že nejlepší díl série (trojka od Abramse) není překonán. Jasně, po stránce akce to nakopává zadek veškeré konkurenci, tady každý divák pochopí, že v tomto ohledu to patří k nejužší špičce (za mě jednoznačným highligtem celého filmu je honička s Fiatem v centru Říma...Neskutečná adrenalinová sekvence). Také mě potěšil fakt, že se vrátila postava Kittridge z jedničky. A i nové ženské tváře (Atwell, Klementieff) zabodovaly na plné čáře. Ale trochu mě zklamal příběh. On nápad s umělou inteligencí, která se vzbouří proti lidstvu (mrk Skynet mrk) musel alespoň na papíře vypadat dobře, ale to převedení na velké plátno mi ne úplně sedlo. Hlavně to vše zabíjel dost nudný záporák Gabriel. Tak nezajímavou postavu jsem dlouho neviděl, vůbec jsem chvílemi nechápal jeho jednání. Suma sumárum. Je to audiovizuální pecka, to bezesporu, kde se samotné tempo moc nezastaví. Ve výsledku tomu ale bohužel podráží nohy zbytečně chaotická zápletka. Uvidíme, jak tuto legendární sérii zakončí Část druhá. Za mě dávám 8/10 (půlbodík navíc přihazuji za návštěvu kina :D) P.S. Ve filmu se vyskytne asi jedna z největších chyb, co jsem mohl za celý svůj život vidět. Určitě to odhalíte. Vůbec mi nejde na rozum, jak tohle mohlo AAA produkci utéct :D ()

Pontius

Tom Cruise opět posouvá laťku akčních filmů o několik levelů výše. Po dlouhé době má Hunt proti sobě i kvalitního záporáka. Dougray Scott to sice stále není, ale po Cavillovi je to určitě upgrade. Co však dělá MI 5* akční jízdou, je kamera. Jste součástí akce a to nejen při propracovaných honičkách v BMW, jak jsme si už zvykli. ()

maddy

Séria Mission Impossible vždy, resp. minimálne v posledných 4 častiach, počnúc Ghost Protocol, kombinovala vážnosť Bondoviek a miernu uletenosť, ktorou disponovala práve nemožná misia. Tie dva prístupy dokázala séria kombinovať s úplnou hravosťou bez toho, aby stratila na uveriteľnosti a upadla do banálnosti. Až doteraz. Dead Reckoning Part 1 je totiž zabalený do zápletky, ktorá akoby zaspala dobu o dvadsať rokov. No nezobudila sa v tých rokoch, keď ľudia ospevovali Matrix, ale keď vyšlo na DVDčku nové Béčko s Nicolasom Cageom. Celá zápletka s hrôzostrašnou vševidiacou a vševediacou AI mi totiž v najhorším momentoch pripomenula chabý Transcendence s Johnny Deppom a to nie je práve film, ku ktorému by sa séria M:I mala radiť. No nemôžem si pomôcť, ale story s hrozivou umelou inteligenciou pôsobí akoby ju písal niekto kto naposledy použil disketu a odvtedy je všetko moderné pre neho jedno veľké bububu. To by možno išlo prehliadnuť keby Dead Reckoning naservíroval aspoň ten kulervúci akčný film. Part 1 však akosi chýba správny ťah na bránku a poriadna dynamika Fallout, Rogue Nation, aj Ghost Protocol. Dokonca aj ten všade propagovaný skok motorkou z útesu sa stane skôr nevzrušilo, než by u neho divák zatínal päty od napätia do sedačky (ako napríklad pri scéne s lietadlom alebo ponorom z predošlých misií). A namiesto toho, aby film vymyslel akokoľvek uveriteľné (v rámci možností) situácie, tak tentoraz si pomáha úplnými náhodami, kde postavy dostáva na miesta na hrane s groteskou. Za všetko hovoriaci je práve ten známy skok motorkou, ktorý Toma Cruisa potrebuje dostať do vlaku. Tom skočí, medzitým zahlási so všetkou vážnosťou, že to nemá pod kontrolou a možno sa na ten vlak nedostane, aby nakoniec mohol skočiť motorkou v Rakúsku z útesu, roztvoriť padák, a skočiť bez prípravy do rozbehnutého vlaku, do asi dvanásteho vozňa v poradí iba náhodou oknom, práve v sekunde, keď tam je jedna z vedľajších postáv, na ktorú sa v tom momente chystá vystreliť nepriateľ, a úplnou náhodou ho zneškodniť a vyhodiť oknom, bez toho, aby si Tom vlastne uvedomil čo sa stalo. Toto je niečo čo chcem možno vidieť v Marvelovkách a pousmiať sa nad tou naivitou, ale nie v Mission Impossible. A takýto film následne po divákovi chce, aby sa pozastavil nad smrťou jednej z postáv, čo mal byť pravdepodobne dramatický vrchol filmu, no nad ktorým sa samotné postavy vo filme pozastavia asi jednu minútu a upaľuje sa ďalej a viac to nijako nerieši. Sorry, Christopher McQuarrie, ale toto je jednoducho lazy writing. Aj predošlé M:I filmy stvárali nemožné kúsky, ale v rámci akej takej uveriteľnosti. Pri Dead Reckoning som si už však hovoril, že príliš často skĺzal do pomerne banálneho hollywoodskeho blockbusteru plného hlúpej zápletky a nijako uveriteľných akčných scén. Napriek všetkým týmto výhradám to však nie je zlý film a rozhodne je o dve úrovne filmársky ďalej ako všetka tohtoročná blockbusterová tvorba, no po výbornej päťke a šestke, a dokonca aj štvorke som mal očakávania rozhodne vyššie a v porovnaní s predošlými tromi M:I filmami mi práveže sedmička prišla, že jej akosi dochádza para, zapamätania hodné scény (prakticky tu je iba jedna vynikajúca a skutočne napínavá s padajúcim vlakom v závere) a scenáristický um, než by mala gradovať do veľkolepého dvojdielneho finále. Na Part 2 som rozhodne zvedavý, ale žeby som ju po Part 1 očakával s akoukoľvek veľkou nedočkavosťou tiež nemôžem povedať. CELKOVO: 6/10 () (menej) (viac)

Paxxx.cz

Za mě opět poctivá akční jízda s nestárnoucím Tomem Cruisem. Dvě scény byly vyloženě geniální - ty jsem sledoval s velkým nadšením, k tomu přídejte pár cool tech pojebů. Našlo se tu sice pár hluchých míst, ale myslím si, že většina diváků se (stejně jako já) už teď těší na pokračování. Velký palec nahoru dávám i za novou tvář herečky Hayley Atwell. Soundtrack jsem si broukal skoro po celou cestu domů z kina :-) - 75%. ()

Nominace na Ceny Akademie zveřejněny

Nominace na Ceny Akademie zveřejněny