Odposlech

• Taliansko In ascolto (viac)

Rozčarovaný a zklamaný agent americké Národní bezpečnostní agentury, který byl odeslán, aby operoval na území Itálie, začíná mít pochyby o svém poslání. A situace zajde mnohem dál. Po čase se stává špiónem, který jde po krku agentuře, od níž sám zběhl. Vysoko v italských Alpách začíná jeho mise zaměřená proti futuristickému výzvědnému zařízení, největší odposlechové základně na světě. A v boji proti vlastním, elitně vycvičeným lidem mu může napomoci pouze solidní arzenál a vlastní důvtip. Mezinárodní konspirace vedená americkými tajným službami musí být okamžitě zmařena. Tváří v tvář se jí postaví Michael Parks jako agent James Wagley, muž, který se nezastaví před ničím v napínavém thrilleru z roku 2006. (oficiálny text distribútora)

Jara.Cimrman.jr

"Francesca Savelli nám opakovaně volá a mluví sama se sebou o sexu." To je ale podivné. Nicméně mě vždycky bavily konspirace, odposlechy, odborné finty a paranoia v prostředí plném aktivních i vyřazených agentů. Já jsem se při tomto odposlouchávání zkrátka pobavil i napnul a o to mi u filmů jde až v první řadě. ()

nascendi

V porovnaní so staršími snímkami s podobnou problematikou (Rozhovor, Nepriateľ štátu) mi tento film pripadal menej komplexný. Niečo naznačoval, niečo odhaľoval, chvíľami bol akčný, ale väčšinu času ukazoval vopred prehraný boj jednotlivca proti mašinérii, riziko obyčajného občana, že sa nechtiac a s dobrým úmyslom zapletie do mocenských hrátok (Traja muži na zabitie) vedených paranoidnými indivíduami oslepenými zelenou farbou dolárikov, ktoré im ich činnosť vynesie. Mne z toho vyšlo, že pojem "národná bezpečnosť" je iba fikciou, do ktorej sa pchajú neuveriteľné prostriedky a ktorá slúži nanajvýš k pokojnému spánku mocných. Ale iba dovtedy, kým sa neobjaví nejaká slabina systému a je treba vymýšľať niečo ešte dokonalejšie a ešte omnoho drahšie. ()

honajz

Máte-li rádi konspirační teorie, paranoidní témata a Echelon je vaším celoživotním traumatem, máte zde velmi zajímavý film. Na úvod se musíte smířit s tím faktem, že tvůrci berou jako prokázanou samozřejmost, že vlády všech zemí odposlouchávají všechny a všechno a přes váš mobilní telefon, odložený jen tak na stolku, mohou sledovat a poslouchat, co se děje u vás v bytě. Jestliže na tuto, řekněme hru, přistoupíte, dostane se vám hodně kvalitního a velice profesionálně natočeného thrilleru, který jen občas jemně zlobí v oblasti zápletky, ale jinak má dobrou kameru, herecké výkony, režii, i onen pocit odlidštěnosti tváří v tvář moderním technologiím. Pracovník Echelonu musí čelit teroru ze strany prodejce novhé zařízení vůči mladé a evidentně nevinné ženě. Opustí své místo a rozhodne se této společnosti vyhlásit osobní boj -a v něm použít vše, co se naučil, a co z technologií zná. Jen ten disk, ten disk, ach jo. Načne ho protipirát, trailery na filmy Nine, Noční rvačka, Dva blbouni v Paříži, Nebezpečný svědek, jedna reklama. Jinak zde kromě filmu (a graficky naprosto hnusného menu) už nic navíc není. Zvuk je navíc stereo, a i když titulky nejsou špatné, přece jen by mě zajímalo, kde jejich autor vzal slovo "rozlušťování". ()

Pharlap

Vybavily se mi filmy Nepřítel státu, Bourne ultimatum, Spy game a Hrdinové a zbabělci. To je přesně ten žánr, který mi sedí, a když je dobře podanej.. a to tenhle film byl, tak mu člověk uvěří.. a zamyslí se.. "Sakra, to voni dovopravdy dělaj?" A uvnitř to člověka zneklidní. A na závěr už nezní otázka jestli je to možné, ale jestli se to doopravdy v tak šíleném měřítku, že za slovo "Thumbleweer", vás můžou sebrat a udělat chemickou lobotomii.. ()

Caminzind

O co tady, sakra, jde? Je téměř nemožné zpracovat scénář, kterému krom scénáristy a jeho poradců nerozumí asi nikdo další; postavy i herce nevyjímaje (což je patrné na často zmatené dramaturgii). Ale přesto a nejspíš i právě proto, že divák nechápe a nedokáže předvídat vývoj událostí, je tento snímek tak napínavý. Taky jsem pochopil, že paranoia definitivně přestává být psychiatrickou diagnózou a stává se schopností nezbytnou pro přežití v tomto přetechnizovaném světě. 62% ()

• Maya Sansa získala od Viareggio EuropaCinema platinovou cenu pro nejlepší herečku. (Terva)
  • Giacomo Martelli získal na mezinárodním filmovém festivalu Taormina v Itálii cenu za nejlepší film. (Terva)