Mission: Impossible Odplata - Prvá časť

• Česko Mission: Impossible Odplata - První část (viac)

Tentoraz sa Ethan Hunt a tím Impossible Mission Force vydávajú po stopách nebezpečnej zbrane, ktorá má potenciál zničiť celé ľudstvo, aby ju zaistili skôr, ako sa dostane do rúk šialenca. Počas svojho náročného a nebezpečného pátrania sa však musí neustále obzerať cez plece, pretože z jeho dávnej minulosti sa vynára až príliš živý prízrak. Gabriel (Esai Morales) poznal Ethana ešte v čase, keď nebol elitným agentom, a pozná každú jeho slabinu. Ethan, pre ktorého bolo zdravie a bezpečnosť jeho blízkych a členov tímu vždy viac,  ako úspešne splnená misia, bude tentoraz možno musieť prehodnotiť svoje priority. (CinemArt SK)

EvilPhoEniX

Série Mission Impossible od 4. dílu patří mezi skvělé špionážní akční série, kde každý nový díl je velký akční svátek a od Reckoningu jsem očekával jeden z filmů roku, ale ikdyž jde o bez debat skvělou podívanou, přišlo mi,že se trochu ubralo z plynu oproti Falloutu a Národu Grázlů, které mi přišly o level zkrátka výše. Tom Cruise je pořád ve skvělé formě a i tady dojde na jeden úchvatný kaskadérský kousek, řemeslně jde opět o vysoký standard a rozhodně film hodně baví, ale je tu pár drobností, které mi lehce vadily k absolutnímu zážitku. Samotný námět s AI mi nepříjde až tak oslnivý a zajímavý a trochu mi vadí, že bude pokračovat i ve finále, ale nejspíš se s tím budu muset smířit. Záporák Gabriel je slabší záporák než měly předešlé série a nemá ani příliš prostoru, přišlo mi, že je tu méně high tech vychytávek a rozhodně ubyly kontaktní souboje ( pořád mi v hlavě rezonuje fight na toaletách s Cavillem, tady taková žádná satisfakce nepřišla). Naháněčka v Římě je sice cool a díky Fiatu je velmi neotřelá a originálně pojatá ( na naháněčku s motorkami však nemá), výborné je však finále ve vlaku ( scéna, kde Cruise musí přestupovat z vagónu do vagónu patří mezi nejlepší sekvenci dost možná i celé série, to byl vskutku parádní eye candy moment), takže ikdyž mám pár menších výhrad, pořád jde o skvělý blockbuster, který se vyplatí vidět v kině, ovšem když si vezmu srovnání s letošními akčňáky, tak John Wick 4 i Extraction 2 mi sedlo překvapivě více. 8/10. ()

novoten

K prasknutí napínavý a k neudýchání gradující nesplnitelná mise, kterou se možná neredefinuje celý žánr, ale série určitě ano. Nechápu, jak to McQuarrie dělá, že je díl od dílu intenzivnější, nepředvídatelnější a i přes množství lokalit a postav sevřenější. Všechno, co vidíme, je známé z jiných filmů či značek a stejně to snad nikdy nevypadalo a neznělo takhle dobře. Pasáž na letišti mi přišla jako něco tak rafinovaného a tempem k dokonalosti vyladěného, až jsem se bál, že zbytek filmu se podobné lahůdce bude snažit jen přiblížit, ale díky Benátkám, motorce i vlaku byl pravdou přesný opak. Jedna z návštěv kina, kdy bych i po pěti hodinách chtěl přídavek. ()

tron

Mínusy: nesympatická Hayley Atwell, nad scenárom je lepšie nepremýšľať (nebudem spoilerovať, asi naozaj nemá zmysel pitvať sa v tom, tak len zovšeobecním: všetci sa hrajú na megarafinovanú zápletku a pritom sú tu momenty, ktoré ako keby písal puberťák), nudný ponorkový úvod a je to zbytočne dlhé. No a tým by sme s mínusmi končili. Nechcem tvrdiť, že je to film roka. To naozaj nie. Ale je nadupaný aj mimo akčných scén, výprava je skvelá, má to plno zábavných nápadov (putá), kamera je božská (tisíce žltých sviec, oranžová púštna búrka, zelený plyn), medzi postavami je dobrá a zábavná interakcia (fakt si myslím, že by nebolo od veci minimálne v jednej z budúcich častí spraviť ústrednou postavou Benjiho), Shea Whigham si užíval každú svoju scénu (vďaka čomu mi vôbec nevadilo, že pravdepodobne patrí k najnerozhodnejším agentom kinematografie) a páči sa mi, že tvorcovia brali do úvahy minulosť série (podstatnú rolu tu nehrá nikto menší, než Henry Czerny alias Kittridge z jednotky!). Jasné, všetky tie reči naokolo o tom, že teraz hrdinovia ale že skutočne stoja proti nebezpečenstvu, aké ich môže nadobro zničiť a ideálne aj celý svet a prípadne priľahlý vesmír, sú istým spôsobom smiešne, ale takéto hlášky k podobným filmom skrátka patria, málokto si ich vie odpustiť a vlastne aj divák ich, azda, očakáva (a bol by sklamaný, ak by sa nedočkal). Akčným sekvenciám dominuje autonaháňačka (kruháč) a samozrejme šialený zoskok a nekonečné finále vo vlaku, ale mne sa páčila aj intímna akcia v sakra úzkej uličke. Esai Morales mi ako hlavný záporák pripadal v rámci možností charizmatický a jokerovská Pom Klementieffová bola taká beštiálna, že som si okamžite pomyslel: toto ak uvidia vo Warner Bros. a naďalej nás budú v úlohe Harley Quinn otravovať s príšerne nevhodnou Margot Robbie a okamžite ju nepreobsadia Pom Klementieffovou, sami pod sebou si pília konár). A ešte by som Tomovi rád poradil (lebo tieto riadky určite číta), že ak sa chce niekam posunúť, mal by siahnuť po režisérovi Garthovi Evansovi. Cinemax TN 2023 ()

dO_od

// Výjimečnost téhle série nespočívá jen v tom, jak moc praktická je akce a co za šílené kusy předvádí šedesátiletý Cruise v popředí, ale i v tom, jak osobní to pro hlavního hrdinu pokaždé je. V tomhle směru je pak první Odplata stále perfektně vykonstruovaná, má reálné emocionální dopady, a navíc zvládá bravurně prolínat jednotlivé linky. Plus je to jeden z nejlépe obsazených filmů *všech dob*, což fakt není málo, a to jak se McQuarriemu povedlo tady napsat a zapojit ženské postavy, je na nekonečný smekání kloboukem, čili beru zpátky svoje dřívější výtky ohledně AI (na další zhlédnutí už to tolik nebolí) a zvedám na plný počet. ()

Wade Wright

Tom Cruise a Christopher McQuarrie spolu „zachraňují“ akční žánr už osm let a pomalu začínají servírovat svoje finální chody. Měli jsme tu po všech stránkách dokonalý Národ grázlů, chladný a po akční stránce vycizelovaný Fallout, no a teď tady máme už šedesátiletého Toma Cruise a umělou inteligenci v podobě první ze dvou částí  Odplaty. Ačkoli na mě film působil lépe než díl předchozí, ten jsem na rozdíl od většiny moc nemusel a přišel mi utahaný, nedá se nové misi upřít pár vrásek. (více) ()

H34D

Mission Impossible patří mezi mé nejoblíbenější filmové série a já se nemohu zbavit pocitu, že první Dead Reckoning si je toho moc dobře vědom. Film je natolik uhlazený, elegantní, "alfa samecký" a zkrátka nad věcí, že na rozdíl od svých předchůdců se neobtěžuje zaobíráním se určitými detaily a naopak jen těží z toho, jak moc jej diváci mají rádi. Co tím mám na mysli? Tom Cruise si vystačí s výrazem, že za každých okolností ví víc, než všichni ostatní, nemusí se stresovat, ve vhodnou chvíli zmizí a pak se zase objeví. Tým skáče z různých lokací po celém světě, nevíte už ani, jak se na některé události přišlo nebo mohlo přijít, ale je to cool, má to šmrnc. Má to i dvě a půl hodiny a přesto je to jen polovina příběhu. Hmm... Líbí se mi to hodně, rád se do této nervydrásající akce doslova "ponořím", ale něco tam vzadu hlavy mě nahlodává... A pokud to nejsou vši, tak je to pocit, že série pomaličku začíná vyčerpávat svůj potenciál... 8/10 ()

fuxoft

Bohužel nic, co by pro mě vybočovalo z nezáživného mírného nadprůměru posledních několika dílů. V některých ohledech dokonce ještě slabší (příliš digitální akční scény, příliš dlouhé nesmyslné tlachání). ()

Dadel

Akční scény za vidění stojí (byť pád lokomotivy do rokle vypadal v 35 let starém Návratu do budoucnosti III mnohem lépe než tady). Ale to mezi nimi je děs. Zápletku a dialogy asi psal ChatGPT. ()

Morien odpad!

To přece tomu sektáři nemůže pořád procházet, točit ten samý film znovu a znovu. Není žádný důvod, aby takovýhle film trval skoro tři hodiny, natož ještě schovávat konec do dalšího filmu. ()

choze

Cruise a McQuarrie si už potřetí jedou to svoje a opět servírují zábavný letní blockbuster, který potěší svou fyzičností/nedigitálností, ale po předchozím díle je to krok zpátky. Dřívější scenáristická hutnost se rozplizla v nesmyslném rozdělení na dva díly (s pitomě dlouhým a béčkovým názvem) i v sice se osudově tvářící, ale povrchně a legračně odvyprávěné báchorce o boji se zlovolnou umělou inteligencí. Co v Oku dravce (2008) působilo jako čirá sci-fi, už dneska jako sci-fi zdaleka nepůsobí, ale žádného hlubšího vhledu se nedočkáme - jen honičky za macguffinem-zlatým klíčem se svítícími barevnými sklíčky (který má podle mě stejného designéra jako Thanosova rukavice). Co se akce týče, chyběl mi tu nějaký výrazný akční otvírák jako Tom vlající za letadlem v pětce... Vtipnou autohoničku v Římě poněkud zastiňuje destrukčnější autohonička v Římě v letošním Rychle a zběsile (RaZ už roky vykrádá M: I, ale letos ji regulérně předběhlo, respektive předjelo) a chyběla mi tu podobně parádní bitka jako ta na toaletách v předchozím díle - ta na mostě v Benátkách se nechytá. Finále ve vykolejeném vlaku je ale solidní a já si ho užil o to víc, že jsem ho viděl ve 4DX a díky tomu jsem v tom vlaku prostě byl. Další díl neodmítnu, ale že bych kvůli němu nemohl dospat, to ne. ()

Gilmour93

Své ženy chránící Ethan Hunt vs. Entita s IQ šesti tisíc tělocvikářů. Realizace rozdílných představ o formě vyššího dobra jakožto vetchá kostra oldschoolově působící akce, co si je vědoma, že k stimulaci diváckého podvědomí napomáhají variace ikonického theme Lalo Schifrina a že od dob Bustera Keatona každý správný akčňák musí obsahovat epický train crash. Pár pochybení by se našlo (běh po střeše letiště v Abú Dhabí jen kvůli vtipu, bitka na benátském můstku s nečekaně nefunkčním emočním vyvrcholením) a Moralesova šedá plíseň může jen stěží konkurovat Cavillovu pižmu, nicméně o dvojici Krásný sen plastických chirurgů, Christopher McQuarrie možno v klidu prohlásit, že v 21. století nikdo netočí tak dobré bondovky bez Bonda jako oni. Snad nám v Part Two Holly předvede pořádného Queega.. ()

TeeAge

Dokud bude existovat možnost shlédnout tyto mohykány velkofilmu na velkém plátně, budu tam. A možná to je právě jediný způsob, jak nenechat vymřít tento žánr. --- Christopher McQuarrie a Tom Cruise po loňském epickém letu Maverick porcují další plnokrevní filmovou jízdu, s naprosto revoluční kamerou Frasera Taggarta a kouletrhající hudbou Lorna Balfea. Obsazení ženských rol je neuvěřitelně silné, a Hayley Atwell místy válcuje i Cruise. Závěrečná sekvence mi vyrazila dech, a to já miluji: když mi umělecké dílo sáhne do biorytmu. Nejspíš to budu vidět znovu. --- IMAX Praha, 17.7.2023. ()

sniper18

Od Toma Cruisa mám v súčasnosti len tie najvyššie očakávania, jeho posledné filmy sú udalosti, ktoré patria medzi špičku a príchodom Christophera McQuarrie sa už tak výborná séria stala absolútnym žánrovým vrcholom, čo som dúfal aj v prípade Odplaty, teda jej prvej časti a našťastie sa to aj splnilo. Ale spočiatku som si tým teda vôbec nebol istý, dokonca som sa aj trochu vyľakal, keďže prvá polhodina je ako z úplne iného filmu. Úvod s ponorkou a rozhovor na veliteľstve pôsobia ako z bondovky deväťdesiatych rokov a ani púštna akcia mi tu úplne nesedí. Sama o sebe je dobrá, ale patrí skôr do samostatného akčného filmu. Ale potom už začne konečne ten pravý Mission: Impossible, na ktorý som sa tak tešil. Celková zápletka s umelou inteligenciou je síce taká trochu podivná, ale aspoň sa séria niekam posunula a pôsobí to ozaj nebezpečne, kedy sa môže všetko pokaziť každým okamihom. A McQuarrie si to samozrejme ustrážil, dejovo je to skvelo spracované, vôbec mi nevadili ani tie dlhé dialógové sekvencie, neustále sa striedajú zaujímavé lokácie a tempo je celé tie nasledujúce dve hodiny už skvelé, tu som si užíval každú minútu, pričom úroveň filmu ide neustále len hore. Letisko, Rím, Benátky a finále s Orient Expresom, všetko je vynikajúce a zakaždým iným spôsobom. Funguje humor, napätie a miestami je to aj riadne osudové. Jedine by som trochu vytkol, že viaceré situácie sa vyriešia len vďaka mimoriadnej náhode. Toto si predtým ustrážili lepšie. Ale stále je to akčný film, tak sa cez to prenesiem. Obsadenie už asi ani nemohlo byť lepšie, pôvodná zostava zostala kompletná, teda Tom Cruise, Rebecca Ferguson, Ving Rhames a Simon Pegg. Nová postava Hayley Atwell tu síce sadla až prekvapivo dobre a chémia s Cruisom funguje výborne, ale zase na úkor zvyšných postáv, čo ma mrzí hlavne v prípade Ferguson, ktorá je predsa len omnoho charizmatickejšia a jej postava sa doteraz zaujímavo vyvíjala a preto ma veľmi mrzí, čo s ňou urobili tentoraz. Sadlo mi záporné duo Esai Morales a hlavne jeho pravá ruka Pom Klementieff, ktorá je v akcii výborná a vrátili sa aj Vanessa Kirby z minulého dielu a dokonca Henry Czerny z prvého. Jedine Shea Whigham ako agent, ktorý Cruisa neustále prenasleduje pôsobí úplne zbytočne, ale možno sa v pokračovaní jeho význam opodstatní. Akcia je očakávane absolútna žánrová špička. Predchádzajúci Fallout mi síce typom akcie sedel trochu viac, ale aj táto je úžasná. Vynikajúce naháňačky, skvelé súboje, hlavne všetky v Benátkach, dokonca aj slušné prestrelky, čo som ani nečakal, no a hlavne samozrejme perfektné kaskadérske kúsky. Tom Cruise už má po šesťdesiatke, čo mu už síce v tvári začína byť dosť vidno, ale v akcii vôbec. Je skvelý v súbojoch, bežeckých sekvenciách, za volantom a očakávane hlavne s motorkou a padákom. Tu sa aj ťažko vyberá to najlepšie, veľmi sa mi páčila osudová akcia v Benátkach, ktorá je silne emocionálna, zábavné náháňačky v Ríme a samozrejme celé finále. Jazda na motorke, skok do priepasti, všetka akcia vo vlaku a keď som si myslel, že už je po všetkom, Cruise ešte predvedie vynikajúci speed flying. Režijne je to najvyššia úroveň, efekty vynikajúce a hudba samozrejme perfektná. Takže predchádzajúci Fallout zostal neprekonaný, to je môj najobľúbenejší akčný film vôbec, ale s ostatnými dielmi ho budem vedieť porovnať až po viacerých pozretiach. Inak všetka konkurencia je momentálne úplne niekde inde, riadne zaostáva v každom ohľade. Takže sa teším na opakované pozretia a samozrejme hlavne na pokračovanie. 90% () (menej) (viac)

Eliott

Škoda že musí být film opět na dvě části. To mi pokaždé zážitek mírně pokazí. Mimo tento fakt, však má dílo zatím velmi dobře našlápnuto. Dobrý příběh, prvotřídní herci a hlavně špičková akce. Jelikož jsou propojené, druhá část ještě rozhodne na kolika hvězdách nakonec zakotví i ta první. ()

Ainy

Film je až po střechu historického vlaku nabitý akčními scénami. Ty honičky v Římě byly parádní, moc se mi líbily. Ty kolem parní mašinky, jeho vagónů a tunelů byly zase úsměvné, jako vždy doslova k nevíře! Nás deset diváků v sále (tuším, že má tento snímek těsně po premiéře v českých kinech) pár takových scén svorně velmi pobavilo a smích byl slyšet ve všech obsazených řadách. Nechci přemýšlet jak přitažené za vlasy to všechno bylo. Akce spolu s tajemnou sci-fi zápletkou prostě fungovala a já se bavila. Není ale divné, že nejsem napnutá na pokračování? Vím o co všem jde, komu o to jde a kam je potřeba to strčit. Když se ale nad tím zamyslím, víc bych asi nadávala, kdyby to utli v nejlepším. Takže za mě dobrý. :-) ()

3DD!3

Hunt vs Hall 9000 první kolo... V podstatě remíza mezi naprostou technickou brilancí a dokonalostí každé akční sekvence se zastaralým a děravým scénářem, který má snad být poctou starým (Mooreovým) Bondovkám nebo co. Platí zlaté pravidlo, drž se toho co umíš a toho co ti jde a McQuarrie se tentokrát přecenil a ukázal, že počítačům úplně nerozumí, jinak by takový paskvil nenapsal. Neříkám že to pro normální lidi nefunguje, jen to pro ajťáky bude místy jako skřípání nehty po tabuli. Pořád může ještě ledacos zachránit v pokračování, ale anglicky mluvící ruské ponorkáře a teatrální proslovy o mazání se v kyberprostoru už mu nikdo neodpáře. Stále umí dojmout a nabídnout zajímavý zvrat, ale jako by mu místo příběhu začalo záležet na těch Tomových blbinách. Jinak všechno na co jsme zvyklí funguje. Herečky fajn. Hayley Atwell si s Cruisem sedla ať už je na něm přimáčknutá v Římě nebo když si povídají ve vlaku. Krásné lokace a nádherné záběry. Tom už ale začíná vypadat staře. Ještě jeden díl a pak by bylo fajn rozjet sérií Extrémní stařík. ()

Kaka

Všechno v čem má prsty Cruise baví a většina toho v čem má prsty McQuarrie nebavila. Minimálně takový je první dojem po shlédnutí MI7. V případě Toma je vidět extrémní nasazení, píle, snaha udělat pro diváka všechno jen aby se bavil. O kaskadérských kouscích, včetně dnes již legendárního skoku z útesu ani nemluvě. Ovšem obsahově to nebaví. Devadesátkový děj, dialogová vata a většina postav nedostatečně prokreslených a tedy emocionálně plochých a to včetně hlavního "megazáporáka" o kterém se dozvíme onen osudový moment historie přes pěti vteřinový flashback, který nám tvůrci pro jistotu v průběhu trvání filmu zopakují tak třikrát. Extrémně nabobtnalá stopáž je při feelingu filmu ala Tomorrow Never Dies těžko ospravedlnitelná. Fyzická akce sice nějaká je, ale Cruise se v tomhle těžko může rovnat s Craigem, nebo s řezníkem Hemsworthem. Na to nemá věk a hlavně fyzické parametry. Tolik diskutované vlakové finále je uspokojivé, ale určitě ne to nej, co kdy MI nabídla. Šestka, která je formální stylizací podobně střižená špiónská jízda je lepší. A ty hřmotné "darknightovské" syntezátory jako by vypadly z dílny Hanse Zimmera tomu pomáhají jen trochu a vykrádají hodně. ()

Spiker01

Mission: Impossible 7 se stalo symbolem prekérního natáčení v době covidové, už jsem myslel, že se snad nikdy nedočkáme. Zatímco nyní napjatě sleduji, jestli producentům vyjde kalkul v loňském roce s odložením filmu o další rok (asi tenkrát nečekali, že proti nim za týden půjde Barbieheimer a že bude mít takový hype), faktem je, že to čekání za to rozhodně stálo a je nesmírným osvěžením, že po cgi výpravách posledních měsíců typu Flash nebo Indy 5, ačkoliv se mi oba filmy líbily, jsme dostali staromilsky a plnotučně natočený akční biják, ve kterém je samozřejmě taktéž hodně triků, ovšem sázka na kaskadérské triky vždycky bude působit lépe.                        Ač jsem to nečekal, Ethan Hunt mě po opravdu dlouhé době v kině strhnul a já si užíval každý moment filmu. Už to jak živelně natočený, podkreslený perfektní hudbou, obdařený perfektní akční sekvencí v Římě, při které jsem ani nedutal, vpravdě však také velmi vyčerpávající podívané, jejíž finále ve vlaku už mě zdaleka nebavilo tolik. Co však ale bezpodmínečně musím pochválit, tak je dokonalé dámské obsazení. V tomto filmu u mě vévodila Rebecca Ferguson, největší překvapení je však pro mě role Pom Klementieff, kterou znám snad jen jako Mantis, kterou fakt nemusím, ale zde mi přišla správně démonická, odhodlaná a sexy i když možná až moc vyšinutá a doufám, že dostane ještě nějakou takovouhle roli. Naopak Hayley Atwell mě bavila prvních patnáct minut a pak mi vadila její role, kdy jí Tom (jeho kaskédérské dohodlání stále stojí za to i v šedesáti) furt musí zachraňovat, na to bych si představoval jinou herečku. Co se týče zápletky, tak dle mého tvůrci perfektně vychytali období, kdy se velkém řeší nástup umělé inteligence a moc nerozumím těm výtkám, že je to celé až moc blbé a naivní, jakoby to vypadlo z devadesátek. Samozřejmě, že v určitých momentech to bylo až moc zjednodušené a přestřelené, ale většinu času mi to přišlo vlastně celkem kataklyzmické. Jen snad ten Esai "Deathstroke" Morales mi tu příliš nesedl (a už vůbec bych si tu neuměl představit dříve obsazeného Nicholasa Houlta), ale uvidíme, co předvede ve dvojce.                                                                                                                     Celkově tedy obří pecka, kterou jsem si v Imaxu i přes velmi pozdní hodinu náležitě užil (posléze i napodruhé) a momentálně je to pro mě film roku, což jsem absolutně nečekal, i když jsem samozřejmě po Falloutu měl celkem vysoká očekávání, leč nakonec svlažená reakcemi lidí, které sleduji. ()

Nominace na Ceny Akademie zveřejněny

Nominace na Ceny Akademie zveřejněny