Mission: Impossible Odplata - Prvá časť

• Česko Mission: Impossible Odplata - První část (viac)

Tentoraz sa Ethan Hunt a tím Impossible Mission Force vydávajú po stopách nebezpečnej zbrane, ktorá má potenciál zničiť celé ľudstvo, aby ju zaistili skôr, ako sa dostane do rúk šialenca. Počas svojho náročného a nebezpečného pátrania sa však musí neustále obzerať cez plece, pretože z jeho dávnej minulosti sa vynára až príliš živý prízrak. Gabriel (Esai Morales) poznal Ethana ešte v čase, keď nebol elitným agentom, a pozná každú jeho slabinu. Ethan, pre ktorého bolo zdravie a bezpečnosť jeho blízkych a členov tímu vždy viac,  ako úspešne splnená misia, bude tentoraz možno musieť prehodnotiť svoje priority. (CinemArt SK)

BoXBe

Špičkový hollywoodský produkt. To, jak pracují McQuarrie s Cruisem s gradací scén v propojení se střihem a hudbou na ploše i desítek minut je fenomenální. Nevím, jak bych vnímal sedmičku nebýt šestky, pětky, čtyřky, trojky, celé série. Mám tendenci to nějak řadit, ale říkám si: nesmysl. Akční scény parádní. Zápletka nosná. Zahrané, natočené, sestříhané špičkově. Lokace, obsazení luxusní. V Dolby Atmos hutné. Rychlé, svižné, těžkotonážní, emotivní. Místy hodně zábavné, vtipné a relaxační. Napínavé. Velkolepé. A místy taky zbytečně a zdánlivě komplikované. Američtí agenti si při tom všem zaběhali, dobře pro ně. No a stokrát strkat a vytahovat a opakovat "where is the key and what the key opens and how to find the key" a "bla bla entity" v jinak super vážných dialozích o osudu lidstva a zabírat stokrát detail tohoto klíče a bzučet na znamení A.I., filmu kdovíjak neprospělo. Časem ten motiv klíče zkoroduje, tím jsem si jist. Jinak super, ze sezónní nabídky si to užiju podruhé více než Oppenheimera. PS 2024: A můžu v klidu potvrdit, že je to podruhé určitě větší pohoda, než nový Nolan. Cestovatelské záběry, pouštní bouře, Řím, humor, Benátky, osudová bitka v Benátkách, skok na motorce a hlavně, a to i bez hudby, řemeslně dokonale natočený vagónový šplh. Vady to má, promíjím, je to špica, když to bude příště o 20 minut, klíčů a entit kratší, bude to dokonalé celé. A ta hlavní linka, že po osmi filmech už se dá pracovat se vzorci v Huntově příběhu, je dobrá, snad se podaří dotáhnout efektivně. ()

campix

Mám k tomu strašně moc výtek, ale ve finále se stejně vrátíme k tomu, že i další Mission Impossible je naprosto skvělou áčkovou blockbusterovou podívanou a takhle by to prostě mělo vypadat, protože celek převáží nad vším, co se dá z fleku vytknout. Takovéhle filmy kina potřebují a vždycky budou velkou událostí. K negativům. Když pomineme kasovní ''neúspěch'', za který si tak trochu Tom Cruise může sám, tak největší slabinou filmu je dle mého názoru záporák. Tajemná entita je sice aktuální, ale je to prostě píčovina. Esai Morales jako její tvář je nezajímavý a z prstu vycucaný. Stigma, že se blížíme ke konci série, tak zakončujeme určité linky některých postav a přijde mi to tady dost předvídatelné. Akční scény ačkoli impozantní, tak některé z nich hodně okopírované a asi bych mohl pokračovat dál a dál. Nimrat se v tom. Faktem ale je, že jsem se  opravdu bavil a ačkoliv nejsem fanouškem rozdělování filmů do dvou, tak se na finální díl opravdu těším a věřím, že mě Tom Cruise a spol opět nezklamou ačkoliv Dead Reckoning part one určitě není nejlepším dílem série. ()

čidlo

Můj problém je scénář...už to začíná být jako 007. Prostě zbytečně moc technologií AI ..už vůbec žádná krev, při soubojích bez jiskry. Pořád to nenudí akce super natočená a Pom+Hayley supr výběr 77% 6,3,5,7,1,4,2.. ()

Baker

Mission impossible: Odplata první část. Složené ze stejných částí, jako poslední dva díly, ale ty švy už jsou zkrátka moc vidět, už to prostě nedrží pohromadě. Perfektní vyváženost mezi špionážní a akční polohou z pětky je dávno pryč. První jmenovaná tu nedává smysl, je skoro k smíchu. Kaskadérské kousky mají od pátého dílu sestupnou tendenci (doba, kdy byly skvěle zakomponované do příběhu, jako lezení zvenku po Burdž Chalífa je opět pryč). Při nejlepší vůli působí nové MI jako kdyby si tvůrci řekli, hele otočíme sedmičku, pojďme si to naposled užít. A až nezdravě se přiblížili Rychle a zběsile. ()

bk81

Tato série je až na slabý druhý díl pravidelnou zárukou velmi dobrého filmu s perfektně natočenou akcí. Už se těším na druhou část "Odplaty". ()

otík

Sedmý díl neskutečně nadupané série přináší přesně to, co si divák od tohoto filmu žádá. Neskutečně dobře nadupaná a natočená akce, překvapivě ne tolik hi-tech technologie, ale mírný návrat ke staré špionážní akci, hodně dobrý scénář, samozřejmě nemožnou misi i trochu těch emocí. Co ovšem oceňuji na prvním místě je, že při své délce téměř tří hodin si na konci filmu říkáte: „Cože, to už je konec, to snad ne!“ A to je nejlepší vizitka filmu. Je zcela zbytečné psát, že Cruise a další osazenstvo je výtečné, škoda jen, že Vinga Rhamese nebo Simona Pegga si tolik neužijeme, ale snad v další části nám to autoři vynahradí. Je zde také dostatek humoru, který tu vážnou akci (záchrana lidstva) přeci jen trochu rozbije. A to je dobře. Na druhý díl se nedá než těšit. Bomba. Viděno v kině v UH 13. 7. 2023. ()

CatcherBlock

Pořád vynikající a na špičkový úrovni..... Vše všem, hlavně v řemeslu.      Tom Cruise je blázen, v tom nejlepším slova smyslu, jeho kousky jsou neuvěřitelný a Hayley Atwell je podle mě jedna z nejkrásnějších a nejtalentovanějších hereček současnosti.   Stará parta pořád drží pospolu a zaporáci fajn.....  Scény v Římě, na diskotéce a hlavně pak finále na vlaku a s vlakem úchvatný, tam jsem skoro nedýchal.    Digitální efekty se zde používají s rozumem a většina věcí je reálných a zemitějších ( krom vlaku teda)     Další nesplnitelná mise nezklamala, naopak nadchla ()

veertiik

Zbytečně dlouhé, hlavně že to musí být na dva díly. A scény kolem vlaku na konci mi to ještě pokazily. Těch dvou věcí škoda, jinak by se mi to líbilo moc... ()

sugythesugar

No, Tom... Hypil si ma odvtedy, čo som vyšiel z Falloutu v roku 2018. A výsledok sa určite nevyrovnáva ambíciám McQuarrieho, ktorý sa skôr zameral na Tomové šialené (a skvelé) kúsky, než na samotnú zápletku, ktorá vzhľadom k súčasnosti pôsobí nežiaduci retro. Dúfam, že v druhej časti sa im podarí opraviť aktuálne nedostatky. Ale koniec, ktorý dosť odhaľuje zo zápletky druhého dielu tomu moc nenasvedčuje. 6/10 ()

Triple H

Prekvapenie. Nečakal som, že McQuarrie to pojme takto epicky - je to kus Metal Gear Solid V/Hideo Kojima, kus Uncharted, kus Skyfall, trošku Most cez rieku Kwai a je to melodramatická (aj soap) opera, ktorá sa berie vážne. Nejedná sa úplne o dynamickú, svižnú, vtipnú jazdu ako je pre sériu obvyklé, naopak je snaha o pomalšiu, osudovejšiu epiku a klasický veľkofilm, hoci všetko čo človek od značky čaká dostane. Čo ma prekvapilo najviac je, že McQuarrie tieto až povedzme nolanovské ambície ustál, a s Cruiseom si neuleteli, ale naopak film je napriek zjavne veľkým ambíciám disciplinovaný, sústredený. Vidno na ňom rozpočet, vidno že sa myslelo na detaily (nie možno každá dejová zákruta či drobnosť) a vidno že tentokrát sa hrá aj o niečo iné ako len o to aby sa Cruise snažil predviesť čo najkrkolomnejší kaskadérsky kúsok. V traileroch opakovaný skok motorkou je vlastne asi to najdivokejšie čo film v tomto smere ponúka, a aj to sa vôbec v tej divokosti mačisticky nevyžívame, ale len slúžime celku (čo u Cruisea nebýva vždy bežné). A scéna je vyseknutá úplne na políčko presne, funguje to ako má a divákovi trošku (správne) pokrúti žalúdok. Páčila sa mi gradácia, kedy sa film rozbieha pomalšie, aby na záver pridával otáčky a človek bol napätý. IMAX tento rok lepší ešte nebol, pre mňa lepší zážitok aj ako Avatar, skrátka obraz, kamera, výprava, rozpočet a atmosféra, nadupaná hudba a zvuk...presne kvôli takýmto filmom sa chodí do kina, resp. toto bolo čo mi behalo hlavou keď film skončil. Rozseknutie na dve časti mi nevadí, film ponúka toho dosť, a nepôsobí to nasilu - druhú časť by som si pozrel hneď a k prvej časti sa rád vrátim, lebo obstojí aj sama. Po vlažnejších recenziách som nebol prehypovaný, pre mňa ale Cruise si to akési pomyselné veľké finále (pri jeho aktivite asi len dočasné) Huntovej "aktívnej kariéry" postrážil a s McQuarriem a zvyškom tímu dodali film ako sa na takúto veľkolepejšiu rozlúčku patrí a ktorý si viac-menej obháji všetko o čo sa snaží. ()

UhLee

(9/10). Ten všemi vyhlížený skok z útesu v Norsku, byl důvodem, proč jsem se na tuto sérii začal koukat. Něco tak neuvěřitelného a v rámci řemesla poctivého tady dlouho nebylo. Chtěl jsem proto Toma Cruise podpořit a kvůli tomuto filmu jsem se musel podívat na všech 6 mladších brášků. Neboť jsem s touto sérií do nedávna neměl žádné zkušenosti. Po shlédnutí tohoto filmu ve zbrusu novém THEATRE DELUXE CINEMA sálu v Ostravě musím konstatovat, že jsem dobře udělal. Byl to jedinečný film, který budu z hlavy dostávat hodně dlouho. Téma umělé inteligence nemohlo být lépe načasované. Ve školách řadí Chat GPT a státy se začínají umělé inteligence obávat víc a víc. Tím pádem nemůže být jiné téma více aktuální. Záporák v podobě Gabriela je pouhou loutkou, takže jej ani nelze považovat za právoplatného záporáka. Jako tomu bylo ve Fallout, tak i tady jsou vlastně záporáci dva. Jeden myslí a druhý za něj dělá tu černou práci. Akční scény bylo opět na nejvyšší úrovni co se týče praktičnosti. Co mě ovšem velmi překvapilo a potěšilo, byly kontaktní souboje, které mi evokovaly Johna Wicka 4. Hlavně bojová scéna na mostě, která měla velký dopad na celou rodinu Mission: Impossible byla zvlášť povedená a ještě teď jsem myšlenkami v Itálii. Možná, že se tam budu pak nečekaně vracet, když uvidím nějakého důchodce na cestách. Vzpomenu si totiž na Grace a její jízdu v uličkách Říma. Nečekal jsem, že bude moct ještě někdo další konkurovat chemii mezi Tomem a Rebeccou, ale svůdná Grace tady sedla perfektně. Chemie tam je cítit v každém záběru a finální scéna ve vlaku to všechno krásně uzavírá. Celkově byly Benátky asi nejkvalitnější částí filmu, protože vás prostě pohled na Rebeccu Ferguson v objetí Toma Cruise, kteří nikdy nebyli v Benátkách hrozně dojímá. Hudba byla zajímavá, protože jsem měl místy pocit, že slyším hudbu k Úžasňákovým. Myslel jsem si, že to video, které demonstruje ten kýžený seskok mě na to už trochu připraví a v kině budu chladný. Ani v nejmenším, v kině jsem se málem udusil, protože jsem těch 10 sekund, co Tom letět vzduchem, vůbec nedýchal a mohl jsem v klidu vydechnout až se mu otevřel padák. Něco takového jsem v životě neviděl a nedokážu si představit, co si schovali na poslední díl. Opravdu jsem nečekal, že tento díl bude takto kvalitní, ale díky jedinečnému kino zážitku mu dokážu odpustit malinké vady a proto vypadá pořadí série Mission: Impossible následovně: MI 7>MI 5>MI 3>MI 6>MI 4>MI 2>MI 1. Jde tedy PROZATÍM o nejlepší díl celé frančízy a nemůžu se dočkat posledního dílu. Ale kdo ví, jestli druhá část Dead Reckoning bude tím posledním dílem, když Tom nedávno prohlásil, že plánuje dělat Mission: Impossible až do svých osmdesáti let. ()

Motinski

Nesmrteľná séria sa blíži do finále a je to cítiť. Osudovosť a strach o ubľúbené postavy funguje od začiatku do konca. Ačná stránka je ďaleko pred všetkým čo za posledné roky prišlo do kín a Tom Cruise si môže suverénne hovoriť kráľ žánru. McQuarire je ako režisér stále istejší a ajkeď ku koncu si moc ulieta, nevadilo mi to. Predtým totiž dokázal že aj pri skromnom súboji v úzkej uličke môžem byť napätý. Tá zápletka s umelou inteligenciou mi až tak nesadla, no všetko ostatné je presne také aké očakávate. Proste Mission Impossible, blockbuster so srdcom, remeselne poctivý aj veľkolepý. Hayley Atwell je živelná posila do tímu a som rád že aj po toľkých rokoch franšíza šlape a chrlí nápady ktoré vás bavia. ()

miguel_111

Nový Mission Impossible je pohodovy letný  blockbuster, ktorý v podstate neprináša do daného žánru nič nové, ale je radosť pozerať na film , ktorý je po technickej stránke vypilovany takmer k dokonalosti. Dej je podľa mňa trošku prostoduchy a dosť poriadne pritiahnuty za vlasy, ale poteší nový zaporak, ktorý má charizmu a dobre do daného deja zapasoval. Poteší rada starých navratilcov a hlavne veľmi dobre sa pozerá na novú postavu v podaní Hayley Atwell, ktorá do príbehu zapasovala náramne a je neskutočná chémia medzi ňou a Cruisom. Akčná stránka je špičková ci už sa jedná a naháňačky v Ríme, ktorá má šmrnc a drive alebo akciu vo vlaku a samozrejme v neposlednej rade povestný zoskok s motorkou , ktorá je adrenalinom naspikovana až do morku kosti. Dej ako som spomínal je trosku pritiahnuty za vlasy a chovanie postáv občas úsmevné,  ale povedzme si na rovinu človek ide na daný druh filmu vypnúť a zresetovat po ťažko dní a to som od filmu presne dostal. Predosli diel určite prekonaný nebol, ale uvidime co prinesie ďalší diel séria a s čím novým príde Cruise / McQuarrie, ktorý je podľa mňa  v súčastnosti jedným z najlepších režisérov akčného žánru lebo rozohrane je to v celku veľmi pekne. Za mňa 75 %. ()

DragonnCZ

9/10 - Napínavý, akcí nabušený spektákl, který má opravdu co nabídnout. Cruise si naprosto krade každou scénu pro sebe a McQuarrie předvádí svůj scénáristický um a vystihujete to svou režií. Film zprvu sází na dialogy a špionážní pasáže, který se možná tváří nudně a trvají déle než by měli, ale po úvodních titulkách se to pak se utrhne ze řetězu jako namydlený blesk a napíná vás čím dál víc. O to víc nám film přináší zajímavé postavy a záporáka a výbornou zápletku. To vše výborně doprokresluje ozvučení a hudba Lorneho Balfa. Extrémně se těším na druhou část Dead Reckoning. Oceňuji konec, který si narozdíl od Fast X zanechal chladnou hlavu, dostal postavy do určitého bodu, nečíhá na ně hned nebezpečí a přesně ví jak skončit. Přesně takhle si představuju pravý akční film a po boku Fallout lomeno Rogue Nation se za mě jedná o nejlepší díl série. ()

Remivsremi

Lepší než původní tři filmy, ale jednoznazačně nejslabší od čtyřky. Bohužel je z toho cítit roztahanost. Pětka a šestka měla zběsilé tempo a ani na chvílí jste si nemohli vydechnout. Tady se až příliš často nic neděje anebo naopak až příliš protahuje. Nemile mě překvapilo i useknutí některých akčních scén. Například celý seskok s motorkou se dál využít mnohem lépe. Zbytečně se stříhalo a to ničemu neprospělo. Produčkní kvality to stále má, ale tým již vytvořil daleko zajímavější věci a vy si to budete bolestivě uvědomovat. Střídmých 60%. ()

Lamprea

Velmi slabý intro a mám takový pocit, že svůj peak si série zažila 5. a 6. dílem. Řemeslně je to dobře odvedená práce, v rámci konkurence na špici, ale na mě už krapet připitomělí - což bylo vždy, ale býval tam větší balanc. ()

Lachtaan

Tomík Krujzů se už posedmé snaží o nemožné - získat ode mě pětibombu, přeci jen to dokázal jen jednou s odřenýma ušima u pátého dílu. Série Mission Impossible nepochybně zraje jako víno s dostupností čím dál tím vyšších produkčních hodnot, bohužel se ale na úkor toho začíná už točit v kruzích a na mě už ten poněkud předvídatelný vývoj událostí příliš nefunguje. Z takhle sebevědomého akčního kousku bych si chtěl pamatovat nejednu nabušenou scénu, to se tu ale například oproti jarnímu čtvrtému Johnu Wickovi (který paradoxně schytal celkem bídu) téměř nezadařilo. Obsazení ovšem opět na jedničku, je koneckonců devizou celé ságy už od jejích plenek. Tak snad za rok ještě o ždibec líp. [viděno v Cinestar Plzeň 17.7.2023] ()

Honzíno

Objektivne mam dojem, ze si M:I 7 zaslouzi tak 3*. Na druhou stranu ma emocni pulka by byla schopna napalit tomuhle sympatickemu ensemblu opet za 5. Jenze sedmicka je tak brakova a predvidatelna brecka, jak si jen umite predstavit. Nerozumim tomu, jaky obrat po spionazni 5. a tezkotonazni 6. tvurci tym dokazal vysvihnout. Produkce recykluje domaci i cizacke napady, jede na neutral, spoustu potencialne zajimavych mist radeji obehne, nebo nenapadne vypusti a pribehove se uz jen o berlickach snazi za sebe poskladat vypiplane jednotlivosti. Ty fragmenty jako takove jsou pak podavany s neuveritelnou suverenitou, lehkosti a rytmem, az se filmove srdce teteli blahem. Nakladani s nekterymi postavami a obcasne logicke konstrukce jsou zas nechtene k smichu, nektere naopak skutecne umi dojmout a hlavne napnout az k hranici mezniho stavu unosnosti. Starosvetske (ac vykradajici hned nekolik snimku jak ze serie tak prespolnich) finale vytahuje M:I 7 na peknou smirlivou sedmicku.... takze tu trojku v kontextu cele serie nakonec dávám, ac silnejsi. Prvni odplata se v me oblibene, neobvykle kvalitni, serii radi nekam ke chvostu, samozrejme pred dovjku, ktera je a zustane uplne mimo. Kdyby to nekoho zajimalo, tak to mam nyni nejak takhle: M:I 6, M:I 1, M:I 3, M:I 5, M:I 4, M:I 7, ......M:I 2. ()

Nominace na Ceny Akademie zveřejněny

Nominace na Ceny Akademie zveřejněny