Mission: Impossible Odplata - Prvá časť

• Česko Mission: Impossible Odplata - První část (viac)

Tentoraz sa Ethan Hunt a tím Impossible Mission Force vydávajú po stopách nebezpečnej zbrane, ktorá má potenciál zničiť celé ľudstvo, aby ju zaistili skôr, ako sa dostane do rúk šialenca. Počas svojho náročného a nebezpečného pátrania sa však musí neustále obzerať cez plece, pretože z jeho dávnej minulosti sa vynára až príliš živý prízrak. Gabriel (Esai Morales) poznal Ethana ešte v čase, keď nebol elitným agentom, a pozná každú jeho slabinu. Ethan, pre ktorého bolo zdravie a bezpečnosť jeho blízkych a členov tímu vždy viac,  ako úspešne splnená misia, bude tentoraz možno musieť prehodnotiť svoje priority. (Cinemart SK)

iXtr3m3

Na prvý pohľad slabšie ako piata a šiesta časť, ale... ALE len na prvý pohľad. Prvý dôvod, prečo tomu pre mňa tak nie je, je ten najlogickejší, že sme dostali len polovicu príbehu, takže písať, ako niekto píše, že je to nedopečené, alebo to malo menej akcie a neviem čo ešte, to ide len o prvú časť celku, nezabúdajme na to. Druhý dôvod, kto nadáva na AI, tak je pekne mimo, lebo to bolo fajn spracované, určite by som to nebral ako mínus, je to ďaleko uveriteľnejšie, ako množstvo iných filmov, ktoré sa touto témou zaoberali. Tretí dôvod, nalejme si čistého vína, kto v skutočnosti očakáva, že séria, ktorá tu existuje takmer 30 rokov s hlavným hrdinom, ktorý už má 60tku za sebou, bude gradovať až do nebies a nonstop? Bodaj by sme tu mali ešte Cruisovi podobných hercov, ktorí by dali vzniknúť takto dlho existujúcej sérii, v ktorej sa bavíme o takmer neustále gradujúcej kvalite a kvalitu poslednej časti nemožno objektívne hodnotiť, lebo je to len polovica celku? Cruise patrí napriek nižšiemu veku do generácie dinosaurov v tom najlepšom zmysle slova, podobne ako Schwarzenneger, Stallone, či z ázijských oblastí Jackie Chan, ktorí keď raz prestanú točiť takéto filmy a samozrejme raz aj zomrú, tak neexistuje na tejto planéte nikto, kto by dosiahol to, čo stihli počas svojich životov dosiahnuť oni a zabudnime na niekoho ako je napr. The Rock, ktorého mám rád, ale neposúva sa a padá nižšie od filmu k filmu a nemá tak kultové snímky, alebo nebodaj série, ktoré poznajú viaceré generácie, Statham je skvelý fighter, ale nikdy to nebol áčkový herec a už ani nebude, to nemyslím v zlom, vie, na čo má a drží sa toho a jeho filmy mám rád, takže určite nevynechám v kine ani Meg 2, od ktorého presne viem, čo čakať, vypnúť mozog a bude to napriek sci-fi možno uveriteľnejšie ako posledné dve-tri časti Fast and Furious. Nemám nič proti novým generáciam hercov, ale tí sú v drvivej väčšine odchovaní len na CGI, stará garda zostane starou gardou a fakt by som si prial, aby niekedy raz niekto urobil sériu podobnú Mission Impossible pri toľkých častiach s takou kvalitou, stačí pozrieť, kam sa uberá Fast and Furious, ostatné série nemajú toľko častí a Bonda nemožno rátať kvôli multiobsadeniu hlavnej úlohy. Takže za mňa dávam za skvelý mix toho, čo sme síce už videli v predchádzajúcich častiach, ale šmrcnuté aktuálnou témou, ktorá posledné roky rezonuje celým svetom už seriózne, nielen v podobe Skynetu zo série Terminátor a to AI a všetko ostatné, napriek tomu, že sme to už videli, tak to bolo posunuté na ďalší ešte vyšší level, 90-95%. Naháňačka v Ríme, skok na motorke, osobné fighty a samozrejme záverečné epické finále vo vlaku, kde záver bol presne, ako to napísal POMO, extrémne vytunená scéna z Lost World od Spielberga. Herci boli ako vždy na jednotku, Agentka Carterová je sexi a s Tomom jej to fungovalo na jednotku, prepojenie s prvou časťou v podobe jednej z postáv bolo fajn nostalgické pomrknutie a pravá ruka hlavného záporáka AI v podobe Esaia Moralesa pre mňa taktiež nebola od veci. OK, nie je to legenda ako Sean Harris, ktorý asi zostane naj zloduchom pre mňa osobne v tejto sérii, ale nezabúdajme, že to nie je hlavný záporák, je to len "ľudský" poskok, nič viac, nič menej. Ja sa fakt že teším na pokračovanie a neskutočne držím palce, aby to vyšlo na jednotku, vôbec sa to nemusí ťahať smerom ešte viac bombastickejšie, napriek tomu, že to takto asi pôjde, vôbec by mi nevadilo komornejšie spracovanie ála prvá časť Missiom Impossible, ktorá časom neskutočne dozrela. () (menej) (viac)

DavidS.

Fantomas kontra Uncharted a žlutý Fiat...Sterilní, sebestředné a se scénářem, který někdo napsal pro hloupé béčko před čtyřiceti lety... ()

borec999

U MI nič nové. V kategórii akčných blockbusterov si McQuarrie a spol. držia vysoký štandard, v priebehu filmu Tom Cruise znova viackrát zachráni svet pri čom nepôsobí na rozdiel od Vina Diesela smiešne (aj keď z hľadiska logiky sa začíname vo filme hýbať v podobných vodách ako u Rýchlo a zbesilo), v akcii aj napriek blížiacej sa 60ke na to stále má a predvádza ďalšie dychberúce kaskadérske kúsky. Nová herecká posila Hayley Atwell nenaštvala ani výraznejšie nestrhla, no a dej s AI ma úprimne nesral tak ako niektorých komentujúcich a nevadil mi. Príjemne strávená 2 a pol hodinovka, ktorá však dejovo sériu nikam zásadne neposunula a len si pripravila pôdu pred (dúfajme) veľkolepým finále. 80% ()

666Carnage

A není to málo Antone Pavloviči? Mám tuhle sérii rád, ale občas už mi to přišlo moc. Uvidíme co přinese finále, jen by to chtělo zase trošku přirozenější akci, která není tolik o náhodě. Tahle série byla vždycky přepal. Občas je, ale lepší méně než více. První díl 65% PS: český dabing je tu hroznej. ()

Dallon

Král akce se vrací. Nevěřil bych tomu ale i po vynikajícím Mission: Impossible - Fallout je tenhle díl ještě dravější a ještě lépe řemeslně zvládnutý než jakýkoliv jeho předchůdce, což je tak trochu zázrak. Akce je upřímně někdy přepálená ale to vždycky byla, na druhou stranu je to v rámci možností pořád dost realistický a napomáhá tomu fakt že je velké množství akčních scén vážně natočeno a nejsou to jen digitální triky. Do toho je ještě natáčí samotný Cruise a ne jeho kaskadér, což je fakt rachot. Střídání jednotlivých lokací, vizuál, famózní hudba, to jak je to nasnímáno a natočeno je prostě bomba. Jak jsem již psal, řemeslně je tohle prostě vrchol akce a nemá téměř žádnou konkurenci, maximálně sebe sama. Zápletka s AI mi přišla dost osvěžující a nápaditá i když trošku zvláštní protože podle mě by AI nezastavil ani Tom Cruise. Trošku větší kámen úrazu je záporák, ten je například oproti skvělému Cavillovi z Mission: Impossible - Fallout o dost horší, ale nikterak nepřekáží. Kdybych to shrnul tak Mission: Impossible Odplata - První část je za mě ještě o krapet lepší jak jeho předchůdce a tohle by měla být povinost pro všechny milovníky akce. Protože si málo která série i po těch letech drží kondici právě jako MI. 8/10 ()

Janega

Najväčšou prednosťou sú akčné scény, ktoré sú riadne nadupané a niekedy aj absurdné, jednoducho impossible. Čo je však slabinou je využívanie tzv. deus es machina. Je tam nejaká štvrťhodinová akčná scéna a keď ju potrebujú rýchlo ukončiť, tak fakt blbým spôsobom to príchodom nejakej postavy vyriešia. Nový herecký ambasál je ako z Bonprix katalógu, no úplne bez charizmy. Zápletka s umelou inteligenciou už nie je origálna, niekoľko filmov už sme o tom mali. Filmu chýba rafinovanosť, akú mali prvé filmy. Takže táto misia bola splnená len čiastočne. ()

ChrisBa

Christopher McQuarrie a Tom Cruise sa stáva akousi značkou a zároveň zárukou kvality.. Mission Impossible našla vďaka nim svoju tvár a baví každým ďalším dielom. Ako to sakra len robia? Všetky akčné série strká do vrecka (a to vrátane Jamesa Bonda)... je to cool, je to svižné, je to energické, je to aj vtipné a má to emócie.. skrátka oddychovka ako má byť.. a vôbec sa za tých 164 minút nenudíte.. čo je až neuveriteľné ak berieme do úvahy, že ide už o 7.časť.. pri týchto kladoch som veľmi ľahko zabudol na negatíva(ktoré tento film samozrejme má)... Herecky casting je opäť trefa do čierneho a Hayley Atwell krásne zapadla a všetkým to spolu na obrazovké ladí... už teraz sa teším na 8.časť.. ()

SpaceOdyseus

Paradni spionsky blockbuster, ktery paradoxne trosku pokulhava po akcni strance (oproti setsakra vysoce nastavene latce predeslych dilu). Moc me bavi jak McQuarrie proti sobe rozehral vetsi mnozstvi zajmovych skupin, ktere si jdou vsechny po krku (a mcgufinu). Z tohoto hlediska byl uvod na letisti temer vrcholem filmu, stejne tak jako setkani vsech v nocnim klubu. ()

Litvicek

Tom natočil další povedený kousek do své Mission Impossible sbírky a ještě si přitom plní své kaskadérské sny a cíle, nebo je to naopak? Že si Tom točí své kaskadérské cíle a přitom natočí i kvalitní film? Těžko říct. Těžko říct, jestli s hodnocením 85 procent souhlasím - Přestože je to vymazlená akční podívaná, kde všechno funguje jak má, neubráním se dojmu z pohledu diváka, že tam na tebe působí ten efekt druhého dílu. Od úvod až po konec máš napnuté koule ve svěráku a víš a cítíš, že se tvůj pytel uvolní až za rok při sledování druhého dílu, kdy se fakticky dozvíš, jak to celé asi dopadne (že by Tom opět zachránil svět? Uvidíme!). ()

Hanys_

Zase jízda. Možná tady není ten nejdokonalejší scénář (chvilkama to prostě skřípne), ale tím přesným obsazením ve vedlejších rolích (Pom a Shea!), a dokonalýma akčníma scénama (závěr ve vlaku je fantastický) si to opatrně říká o místo v top 10 za letošní rok. 8.5/10 ()

tom.nosek

Po pěti letech tu máme dalšího Toma Cruise. Jak jsem v posledních dvou dílech psal, že na Tomovi je dost vidět, že už je mu přes padesát, tak teď musím říct, že všechna čest, že takto vypadá v šedesáti. Bohužel už si nepamatuju všechny díly tak podrobně, takže asi nedokážu ocenit všechny narážky na předchozí díly. Ale film to byl poctivě dobrý a vlastně mi ani nevadilo, že to skončilo tak uprostřed ničeho, což mi většinou vadí hodně. Škoda až na ty uhozené masky, ty mě i po těch sedmadvaceti letech pořád vytáčí. ()

Warle

Velice poctivá popcornová filmařina (od McQuarrieho se nic jiného jineho už čekat ani nedá) s nestárnoucím a bezchybným Cruisem, který si v důchodu skáče z motorek, ze skal a z letadel a která obsahem až děsivě reflektuje dnešní rozmach AI, která za poslední 2 roky udělala větší pokrok jak za poslední 2 tisíce let. K dokonalosti tomu chybí už jen trochu víc originality. Ale jinak to je vynikající popcornová jednohubka a na druhý díl, který by se s klidem už teď dál předem popsat jako sequel The Hunt for Red October se určitě těším. Jen toho Conneryho by to k tomu chtělo no. 80% ()

mclenin

Séria MI zreje ako dobré víno, a to čo bolo v začiatkoch viacmenej solídnym akčným filmom s efektami a akciou držiacou sa pri zemi sa stalo plnohodnotným blockbusterom využívajúcim všetky vychytávky predstavené v predošlých dieloch (zámeny identity, hra s očakávaním, atď.) kombinujúci a vyvažujúci príbeh, akciu a humor tak, že počas stopáže takmer 3 hodiny ani nachvíľu nestihne nudiť. Inovácia v podobe úhlavného nepriateľa ide so súčasnou dobou a odhliadnuc od istej patetickosti a bizarnosti deja a väčšieho odklonu od reálnosti scén (za čo stŕham hviezdičku dole) je to skvelý kúsok naložený akciou a humorom (obzvlášť scény jazda po Ríme na žltom Fiate / orient express / skok na motorke do priepasti) a podľa očakávaní pre mňa aj film do top 10 tohto roka. Tom Cruise je proste záruka kvality. ()

HydraCZ

Zabijácké kombo jménem Cruise a McQuarrie do kin opět přináší prvotřídní akční blockbusterovou podívanou a i přesto, že jde "pouze" o první část většího celku, film nepůsobí nijak ochuzeně a samostatně skvěle funguje. Sedmá nesplnitelná mise dokáže neustále překvapovat a opět nechává diváka v napětí do poslední vteřiny. Všechny akční scény ať už jde o operaci na letišti v Abu Dhabi, honičku v Římě v žlutém Fiatu 500 a nebo napínavé finále s vlakem á la Uncharted 2, všechny jsou strašně nápadité a řadí se za mě mezi ty nejlepší z celé série. Hlavní eye-candy moment výskok z útesu, ten je naprosto dechberoucí. Zápletka s umělou inteligencí je tentokrát trochu víc jednodušší a sci-fi, přesto má pěknej přesah do dnešní doby. Přišlo mi, že film narozdíl od svých předchůdců sází více na humor, ale nic co by vadilo ba naopak. Příjemné byly i nové posily v podobě Hayley Atwell nebo záporné Pom Klementieff, no a šedesátiletej Tomáš Cruisů furt válí. Co chtít víc? Poctivej akční blockbuster se vším všudy. Letošní nabídka filmů je fakt slušná. ()

bloodcountes

Neobjevný stereotypní nudný akčňák daleko za svými předchůdci. Myšlenka pracující s AI je dobrá, ale jinak je to celé 100x zopakovaná rutina, ještěže jsem ty pranice mohla přeskákat. Ani ty ženský nejsou kdoví co, chlapi samý nesympatický ksichty, prostě škoda času na ten film. ()

Rozjimatel

[3,5*]              "So let me get this straight. When there's a mission none of you can handle, you just leave word for a nameless man and hope he gets the job done. Is that it?" "Should he choose to accept it."              Pre filmy série "Mission: Impossible" mám proste slabosť (sú pre mňa takou zaujímavejšou variáciou Jamesa Bonda) a nesklamal ma ani tento, v poradí už siedmy diel. V prvom rade je dosť zvláštne, že napriek tomu, že rozhodne nie som priaznivcom preexponovanej filmovej akcie a tento film je tou akciou priam natrieskaný, ja som si ju užíval plnými dúškami (napr. skvelo nakrútenú auto naháňačku v Ríme). Na rozdiel od nedávno videného filmu Indiana Jones and the Dial of Destiny (2023), v ktorom ma akcia (hlavne naháňačka s trojkolkou) vyslovene otravovala. Ono evidentne je filmová akcia umením, ktoré neovláda len tak hocikto. Inak je toto film, ktorý splnil takmer všetko, čo som od neho očakával, samozrejme, v rámci odľahčenej zábavy. Okrem spomínanej parádnej akcie je to pekne zamotaná zápletka, zaujímavé postavy a v neposlednom rade aj výborný humor. Snáď len tú ustavične "vyhučanú" hudbu (Lorne Balfe) by som si vedel predstaviť aj kvalitnejšiu. Medzi vrcholné scény radím scénu na letisku (tá je bombová) a záverečnú scénu s vlakom (nadmieru originálny spôsob nasadnutia do vlaku).     "We both know you're a good pickpocket. Let's see what kind of put-pocket you are."                      . ()

Nominace na Ceny Akademie zveřejněny

Nominace na Ceny Akademie zveřejněny