Mission: Impossible Odplata - Prvá časť

• Česko Mission: Impossible Odplata - První část (viac)

Tentoraz sa Ethan Hunt a tím Impossible Mission Force vydávajú po stopách nebezpečnej zbrane, ktorá má potenciál zničiť celé ľudstvo, aby ju zaistili skôr, ako sa dostane do rúk šialenca. Počas svojho náročného a nebezpečného pátrania sa však musí neustále obzerať cez plece, pretože z jeho dávnej minulosti sa vynára až príliš živý prízrak. Gabriel (Esai Morales) poznal Ethana ešte v čase, keď nebol elitným agentom, a pozná každú jeho slabinu. Ethan, pre ktorého bolo zdravie a bezpečnosť jeho blízkych a členov tímu vždy viac,  ako úspešne splnená misia, bude tentoraz možno musieť prehodnotiť svoje priority. (Cinemart SK)

bloodcountes

Neobjevný stereotypní nudný akčňák daleko za svými předchůdci. Myšlenka pracující s AI je dobrá, ale jinak je to celé 100x zopakovaná rutina, ještěže jsem ty pranice mohla přeskákat. Ani ty ženský nejsou kdoví co, chlapi samý nesympatický ksichty, prostě škoda času na ten film. ()

Rozjimatel

[3,5*]              "So let me get this straight. When there's a mission none of you can handle, you just leave word for a nameless man and hope he gets the job done. Is that it?" "Should he choose to accept it."              Pre filmy série "Mission: Impossible" mám proste slabosť (sú pre mňa takou zaujímavejšou variáciou Jamesa Bonda) a nesklamal ma ani tento, v poradí už siedmy diel. V prvom rade je dosť zvláštne, že napriek tomu, že rozhodne nie som priaznivcom preexponovanej filmovej akcie a tento film je tou akciou priam natrieskaný, ja som si ju užíval plnými dúškami (napr. skvelo nakrútenú auto naháňačku v Ríme). Na rozdiel od nedávno videného filmu Indiana Jones and the Dial of Destiny (2023), v ktorom ma akcia (hlavne naháňačka s trojkolkou) vyslovene otravovala. Ono evidentne je filmová akcia umením, ktoré neovláda len tak hocikto. Inak je toto film, ktorý splnil takmer všetko, čo som od neho očakával, samozrejme, v rámci odľahčenej zábavy. Okrem spomínanej parádnej akcie je to pekne zamotaná zápletka, zaujímavé postavy a v neposlednom rade aj výborný humor. Snáď len tú ustavične "vyhučanú" hudbu (Lorne Balfe) by som si vedel predstaviť aj kvalitnejšiu. Medzi vrcholné scény radím scénu na letisku (tá je bombová) a záverečnú scénu s vlakom (nadmieru originálny spôsob nasadnutia do vlaku).     "We both know you're a good pickpocket. Let's see what kind of put-pocket you are."                      . ()

Shimargh

Klasika, kdo by od MI čekal něco převratného a nového, když to zatím stále funguje, tak bude zklamanej, jenže já pro tuhle sérii mám holt slabost no. Na druhou stranu výmrd s divákem v podobě rozdělení na dva díly je vyloženě na kopačku do ksichtu. ()

Klajnik

Mission Impossible je jedna z nejkonzistentněji kvalitních sérií vůbec a Dead Reckoning Part One sice netrumfl předchozí díl, Fallout, který je objektivně nejlepším akčním filmem všech dob, ale šlape mu na paty. Fallout měl víc lepších akčních sekvence (viz. halo jump). Boj na blízko je spíš doména série Johna Wicka, ale 2v1 na toaletách ve Fallout byla skvělá a zde se na ni žádný fist fight nechytá. Vlastně mě i víc bavily automobilové/motocyklové honičky ve Fallout, než zde ona sekvence v Římě s malým žlutým Fiatem. Závěrečný set piece začínající skokem z alpského útesu na motorce a navazující pasáž s nezastavitelným vlakem je však takřka rovna velkému finále s vrtulníky ve Fallout. Snad jen to, že se pouze získá MacGuffin, ale nezúčtuje se s lidským záporákem (hlavním záporákem je totiž AI) může trochu ubírat na plnohodnosti, ale beru to vzhledem k tomu, že se jedná o první část závěrečného dvojdílu. Genialita těchto sekvencí velkého finále nespočívá jen v megalomanské atrakci a hereckém nasazení, nýbrž i ve scénáristicky šponovaném napětí a navyšujících se sázkách, díky nimž jsou tyto pasáže velmi napínavé a strhující. McQuarrie je původně scénárista a na kvalitách to jde znát, ačkoliv těmto špionážně-akčním filmům nelze upřít jistou (vysokou) míru naivity. S tím se ovšem počítá, když se jde na akční film, který by měl primárně sestávat z kvalitní akce. Zde je totiž hlavní zápornou silou AI, ale pracuje se s tím stejně jako v 50 let staré bondovce. Divák, který o tom byť jen něco málo ví, to bude považovat za hloupoučké. Postavy bojují proti něčemu takovému, ví, že nemohou věřit ničemu digitálnímu, ale v následné akci komunikují digitálně, což v akci vede k protagonistově zmatení a následné smrti jedné postavy. Vlastně by mi nevadilo, kdyby zrovna MI:DR mělo 3h stopáž, aby se nemuseli tvůrci uchylovat k takové zkratkovitosti, nedostatky zahladili a látku učinili uvěřitelnější, ale to by si zase lidé stěžovali, že je to moc dlouhé... Osobně si myslím, že důvod, proč je míra naivity a nekonzistentnosti McQuarrieových Misí podstatně snesitelnější, než je tomu u ostatních velkých akčňáků, tkví jednak v tom, že je stále nižší, ale mimo to i v tom, že příběh má skvělé tempo/fázování a dobře napsané dialogy mezi postavami, tedy i funkční vztahovost mezi nimi. _____Poslední bondovka, No Time to Die, je kupříkladu utahaná a nevkusně melodramatická. Čtvrtý Wick mě mimo nějakých 2 až 3 scény už docela otravoval, protože Keanu už začal být příliš dědkovsky pomalej, čímž trpí sekvence boje na blízko (které jsou ve čtyřce delší, monotónnější a méně přesvědčivé než ve trojce) a samotná postava není pojata dost dobře na to, aby mě její osud zajímal tak, jak by si tvůrci přáli, což je v kombinaci s 3h stopáží docela úmorné. Extraction 2 má sice jen 2h, ale drží ho nade dnem jen jedna 20min akční sekvence - jinak se jedná o velkou bídu, obzvlášť tedy ve smyslu scénáře._____ Důvod, proč poslední Mise fungují i mimo akční pasáže tkví ve vybalancovaném tónu, dobrém tempu, chytrých špiónských trademarcích a chemii mezi postavami: >Co se chemie mezi postavami týká, zde to nejlíp šlape mezi Cruisem a Hayley Atwell, což je o to lepší vzhledem k tomu, že Atwell je v sérii novým přírůstkem. Nedostatkem těchto filmů bývá i špatně zvolený tón: Buď jsou ty filmy předramatizované a převážnělé, ačkoliv nemají nárok, jelikož jsou hloupé anebo jsou naopak metaironicky znevažují sebe samé (čímž však ještě víc podrývají dramatickou rovinu příběhu, jeho vážnost), aby tvůrci dokázali svou uvědomělost nad tím, že jejich dílo je mrdka - ve skutečnosti se však jedná o obranný mechanismus vůči kritice, který je však příliš průhledný na to, abych ho sežral i s navijákem. Poslední Mise má vady, ale je namixovaná poměrně dobře a dokáže diváka odměnit, jelikož má i pozitiva: Udržuje mnoho napětí, navzdory tomu, že je scénáristicky naivní a současně si udrží nějaký nadhled. To je patrné v momentech, kdy se protagonista mytologizuje jako někdo, komu nabízí práci rozvědné služby tehdy, kdy ony samy na práci nestačí. Také je to patrné ve vyřešení prekérních situací v poslední vteřině, což se dobře snoubí s dramatizací a napětím. Tvůrci si moc dobře uvědomují, s jakými kartami hrají, což jim umožňuje hrát lépe, než se to daří konkurenci. V poslední řadě bych ještě zanechal pár slov k protagonistovi, protože Ethan Hunt je snad jediný akční hrdina, kterého stále žeru navzdory tomu počtu misí, které už za sebou má i tomu, že není nijak hluboce psychologizovaný a jen se občas koketuje s tím, jestli si udrží svou morální integritu - jasně, že udrží... Čím to tedy je, že Hunt tak dobře funguje? 1.) Cruisovo nasazení spolu s jeho schopností být velmi přesvědčivý, se dobře snáší s dramaturgií sekvencí, v nichž se mu daří zdolávat obtížné překážky navzdory veškerým nepřízním. V tomhle jsou všechny díly velmi věrné celé podstatě série a značky. Divák postavě fandí, protože obdivuje její výkony a obdivuje je proto, že herec sám je musí v co možná největší míře sám vykonávat - bez toho by to nefungovalo. 2.) Druhým důvodem jest to, že Ethan Hunt je velmi konzistentní postava. Určitě bych ji toliko nefandil, kdybych v ní shledával nějaké těžko obhajitelné rozpory. Abych osvětlil, proč je to důležité, tak musím znovu šáhnout k Johnu Wickovi: Sice mám rád Keanu Reevese a líbí se mi, jak cinematicky působivě tato jeho postava morduje nepřátele, ale jinak je mi úplně volná. Wick je na jednu stranu velmi chladnokrevný, násilnický - celá postava stojí na tom, že zabíjí stovky mužů v choreograficky atraktivním podání, ale scénáristé se nám ho stále snaží vykreslovat jako dobráka, který má vřelý vztah k pejskům a v nitru je to muž od rodiny - "milující manžel" podle svých vlastních slov ze čtyřky. Tvůrčí selhání tkví v tom, že tvůrci nevěří tomu, že by diváci fandili postavě, která bude sadistickým zabijákem, a tak do ní uměle protlačují dobráctví a rodinný sentiment, aby se s ním divák sžil. Tohle ale nemá být charakter, s nímž se divák má sžívat. Je to charakter, který má bavit skrze své vlastní neobvyklé charakterové rysy. Ta nekonzistence je tedy zřejmá. Hunt však není koncipován jako nájemný vrah, který morduje nepřátele po desítkách. Mission Impossible také není eRková série a Huntův morální kodex a obecně charakterová integrita této postavy je mnohem uchopitelnější a smysluplnější, než je tomu u Wicka, jehož vyumělkovanou osobnostní koncepci považuji za poněkud rušivou. Tolik k tomu, proč Cruiseův Hunt funguje tak dobře jako akční hrdina. () (menej) (viac)

filipvrbik

Už to není ono, minulé díly byly mnohem zajímavější i lépe natočené. Toto mi přišlo strašně předvídatelné, docela nudné a hlavně natočené, jako před třiceti lety.. Ethan Hunt je sice stále ve formě, co se týče fyzičky, ale scénáristé nejsou moc ve formě, a to nás čeká ještě dvojka a už toto mělo strašně přemrštěnou stopáž. Teď je populární umělá inteligence, tak se cpe všude, taky honičky aut, výbuchy a běhání po jedoucích vlacích, ale není to jaksi ono. A záporák je taky o ničem. Krásné byly jen pohledy na Alpy, a několik dalších scén, třeba seskok s motorkou a je toho víc, bohužel všechno bylo už v traileru. Po předchozích dílech série zklamání...Viděno v kině 2D (eng.)...50% ()

Milky.

Opět za mě super. Jak jdou roky dál, tím víc zjišťuju, že Tom Cruise je prostě jistota, která mě v kině nezklame. Pořád je to staré dobré Mission Impossible, pořád skvěle baví. MI a Nolanovky jsou dnes dva hlavní důvody proč chodit do kina. Alespoň pro mě v době převařených komixovek, které vlastně už nemají co nabídnout. Cruise vždy nabídne poctivou akci, poctivé řemeslo a ve svých filmech často přímo nasazuje svůj krk, což se cení a na filmu to jde dost poznat. Nelituji lístku a jsem si jistý, že na Part Two půjdu do kina taky. Jen tak dál! ()

Jaro_slav

Rozhodnutí vyprávět neuspěchaně (pár zběsilých scén na tom nic nemění) a poměrně přímočaře považuju za skvělé. Fungovalo to v Loganovi, fungovalo to v No Time to Die, fungovalo to v Dial of Destiny a funguje to zde – člověk má čas vnímat dialogy, (ne)oblíbit si postavy, pochopit dějové zvraty. Je to takový návrat do šestadevadesátého roku, kdy nám otevřela papuly úžasem ta první M:I. Synergie dobrého scénáře, precizní režie a hamižnosti producentů, kteří se pro vyšší tržby rozhodli rozdělit film na dva, umožnila vše výše zmíněné a právě rozvážné tempo je největší silou tohoto filmu. Tak snad to v pokráčku nepojebou. ()

jarmik

Boží! Tom si připisuje další trhák a já mu to moc přeju. Šlape to jako hodinky, ale rychlostí lokomotivy. Párkrát jsem si řekl: „Tohle bylo trochu moc.“ Ale že by mi to vadilo? Ne! ()

Oralfabet

Začnu zase povinným zhejtováním českého překladu názvu. Sám sice nevím, jak bych Dead Reckoning přeložil, ale určitě by šlo vymyslet něco o trochu originálnějšího než Odplata... No, k filmu samotnému... Dost podobný zážitek jako s posledním Wickem: Jo, místy je to fantastické a totálně strhující, ale pak se půl hodiny řeší absolutní nesmysly. Ta stopáž je prostě přehnaná (a to je to jen první část) a děj zbytečně komplikovaný na to, jak stupidní vlastně je. A když už je řeč o stupiditě, často jsem se smál ve chvílích, kdy jsem nejspíš neměl a Gabriel je asi nejmíň intimidating záporák, co jsem kdy viděl. Na druhou stranu, umělá inteligence je pro Toma Cruise, zastánce oldschoolových filmařských hodnot, v dnešní době asi celkem ideální protivník. 7/10 ()

bobstock

Co si odnést z dalšího frančízového kousku. Snad jen všudypřítomný strach z vědomého počítače, který si spočítal i svůj možný zánik a tak se začal bát o svůj osud. Začíná být pomalu omletým scénáristickým klišé stejně jako souboje na střechách vlaků v plné parní. Kolikrát jsem za poslední 3 měsíce viděl tuhle samou kombinaci? Kdo se nebojí je forever mladý a svěží Tomík Cruisu s novou sexy společnicí Hayley Atwell, na které se kameraman dosti pomastil. Ořiškový typ ženský, co se oblíkne do pytle od brambor vytáhlýho z žumpy a stejně tvrdnete. Opačným případem je né zrovna záživný záporák Esai Morales, který působí jako roztomilá parodie na opravdového filmového padoucha. Prostě občas ukecaný akčňák přesnej jako lešeňovka akorát už malinko orezlá. 70% ()

mira007

Série Mission impossible je jistota pro diváka, že dostane technicky level the best of the best roku, že dostane Cruise asi poslední megastar pro všechny žijící generace a že může srovnávat s jediným konkurentem Bondem.  Takže co přinesl rok 2023 krom výše zmíněného? Opět debilní neoriginální motiv obdoby skynetu, který chce ovládnout svět ( proč musí být ten soupeř tak megalomanský? příště příšery z Galaxie?), občas se to tváří děsně vážně a krom promo skoku na motorce se nedostaví žádný wow efekt. První půlhodina je dost nezáživná, ale pak se rozjede akce ( honička v italském městečku alá najdi deset rozdílů s posledním Bondem(2021)) a jede to level fajn zábavy, kterou člověk čeká. Nedostal jsem nic víc, krom přepálené stopáže a konec na pokračování, ale podtrženo sečteno takový druhý Top Gun (2022) je o dvě třídy někde jinde. ()

Emo-haunter

Opakoval bych se jako v případě předešlých dílů. Film se drží osvědčených struktur a metod ale řemeslo audiovizuální si drží na perfektní úrovni. Zase jde o nukleární zbraň po sto padesáté, ale komu to vadí, když to má prostě perfektní kameru, akci, úžasné kaskadérské kousky, výpravu i celkovou atmosféru. Ale je to furt to samé, nepřichází to moc s ničím novým. Takže zkrátka proto plný počet nemohu udělit, filmařsky bez výhrad, ale bez nových invencí. Ale nesmírně jsem se bavil tak jako vždy a film si užil plnými doušky a nesmírně se těším na druhou část této velké odplaty! ()

Ant_Antony

Asi nejvíc mi tam vadí našroubovaný zabiják z minulosti, kterého máme dvě hodiny nenávidět kvůli pěti vteřinovému flashbacku, kde zabije kohosi, ke komu nemáme jako diváci sebemenší vztah... Jinak ok, nepatří to k top dílům série a dle spousty lidí to pořád přebije dvojku (už si uvědomte, kdy byla točená a ano, byla úlet), ale... tady už se tlačí na pilu alá Hunt = Superman (zatímco padouši nastupují do vlaku v krabici a nebo skokem z malého mostu, Cruise musí v Rakousku vyjet na Norský kopec a skočit s motorkou ze skály - ehmmmm)... snad to osmičkou opravdu zakončí... ()

ac3r

Nesnáším tohle podelany dělení na části. Než se zmuzou na pokračování, tak člověk zapomene o co vůbec šlo. To debilkovani proti AI se mi moc nezdá, odporny bmw elektro taky ne, žádné sporťák jak bylo zvykem cele film nikde, ale pořád je to srdcovka, takže 4*. Ale doby 5* jsou už asi pryč u téhle serie. ()

Nethar

Stále zábava, povedený akční film se sympatickým obsazením. Sice tam jsou stále ty masky, ale to už k MI patří, co nadělám ;-) ()

winetach

DAJTE MI PART 2 HNEĎ! Našlapaná akčná jazda, stále sa potvrdzuje, že M:I pod dohľadom McQuarrieho a Cruisea si drží latku vo svojom žánri vysoko. Pre mňa 5* kvôli znovupozerateľnosti do budúcna ako všetky predošlé (okrem dvojky). Ozaj, pri scénach z Ríma, ktoré sa odohrávali na podobných miestach ako Fast X až bije do očí ten rozdiel v kvalite týchto dvoch snimkov. ()

Nominace na Ceny Akademie zveřejněny

Nominace na Ceny Akademie zveřejněny