Australský specialista na špinavou práci Rake (Chris Hemsworth) jen tak tak přežil události z prvního filmu a teď dostane nový úkol, při kterém půjde o život: má zachránit zbědovanou rodinu nemilosrdného gruzínského gangstera z vězení, kde její členy drží. (Netflix)

matestlust

Dvojka ještě předčila díl první. Poctivá akční zábava se vším všudy. Přestřelky, souboje, automobilové honičky, skvělá kamera, parádní choreografie, sympatický záporák a opět nepřekonatelný Chris. Samozřejmě si to neodpustí citové vsuvky, ale to už asi u americké produkce jiné nebude. Každopádně je to vážně skvělá akční jízda, se vším tak, jak jak to žánr vyžaduje. Netflix po delší době boduje. ()

choze

O level lepší než jednička, která mě moc nenadchla, zatímco tohle už jsem slupnul s chutí. Je to akčnější (opět nechybí akce v dlouhém, nepřerušovaném záběru) a i ta dějová výplň mezi tím je o něco zajímavější (klučina chycený mezi svým otcem-gangsterem a matkou). Sice to pro našince nemá tak exotické kulisy jako jednička, ale zas ho může hřát, že podruhé se částečně točilo u nás. Z Vyproštění se tak stává zemitější konkurence Johna Wicka, která se nesnaží o wickovské budování komplexního fikčního světa nebo o stylový vizuál, ale soustředí se na srovnatelně propracovanou, intenzivní a videoherně pojatou akci. Na první akční scénu si sice dvacet minut počkáme, ale ta pak sympaticky neví, kdy skončit, a ta co přijde po ní taky ne. Trikově to sice není žádná sláva, ale člověk to díky kvalitní choreografické a kaskadérské práci a brutalitě odpustí. Kéž by se streamy daly cestou produkce takovýchto akčňáků namísto sterilních a ultraklišoidních špionských blbin a la Red Notice, Gray Man, Citadel, Ghosted, Fubar nebo nadcházející Heart of Stone. ()

novoten

Jeden musí být až pyšný na to, že se napumpovaná a vizuálně neodolatelná akční scéna z vězení točila právě v tuzemsku. Kaskadérská, střelecká a další žánrově spřízněná práce je totiž na jedničku s hvězdičkou a dělá z nového Vyproštění jednu z největších událostí mimo klasickou kinodistribuci. O to větším šokem je pak děj, který proti prvnímu dílu plní jen roli nutného doplňku, natahuje klišé, o kterých jsem myslel, že zůstala hluboko v devadesátých letech a z dění na gruzínské straně barikády je rázem nechtěná parodie. ()

tron

Spoilery. Historicky najdlhší americký film v gruzínčine. Mne sa prostredie nepáčilo. Z hektickej, živelne živočíšnej exotiky sme sa dostali do hnusnej „postkomunistickej“ krajiny, kde každý nosí tepláky a väzenie vyzerá ako chliev pre prasatá. Čudoval som sa, že na oknách mali mreže. Atmosféra je vďaka tomu špinavšia a zemitejšia, ale mne sa to proste nepáčilo. Rovnako sa mi nepozdával scenár. Fakt nie som taký blázon, aby som o jednotkovom scenári tvrdil, že bol báječný. No na dvojkovom je vidno, že ho šili horúcou ihlou, aby kuli železo zahorúca. Vinou toho na také nepodstatnosti, ako logika a prepracovanejšie momenty, zjavne nebol čas a obávam sa, že najmä chuť, čo ma zvlášť štve. Hrdina, ktorý na konci jednotky de facto zomrel, sa v dvojke späť do formy dostane najmä vďaka tomu, že v zasneženej krajine rúbe drevo. Niektoré veci sú buď blbosti, alebo nevysvetlené, v konečnom efekte je to každopádne prašť jako uhoď (Rake má presné informácie o tom, aké zbrane sa kde vo vlakovej súprave nachádzajú preto, lebo v ňom už cestoval a práve on ich tam uskladnil, alebo to tak proste len vyhovovalo scenáristovi?). Akčné filmy pozerám od 80. rokov, ale tak stupídne dôvody pre rozpútanie akčnej scény som dlho nevidel (hračka, telefonát, útek z podzemných garáží). Nepochopil som koniec, kedy hlavný záporák istým spôsobom vyhral, ale nedá mu to, ZAVOLÁ Rakeovi a nakáže mu, aby za ním prišiel ukončiť to na letisko. Rafinovane sa obklopí cca šiestimi chlapíkmi a je prekvapený, keď hrdina prišiel. Keď už mal jeho číslo, nebolo jednoduchšie vypátrať Rakeovu polohu a urobiť prepadovku? „Skvelé“ je i to, ako de facto chýba rozlúčenie s rodinou. Rozmýšľam, či to ešte mám nazvať scenárom, alebo zlepencom troch dlhých akčných scén, pomedzi ktoré filmári narýchlo dopísali zopár dialógov. V nich sa snažia dostať postavám hlboko pod kožu, čo pôsobí nechcene smiešne, keďže dané postavy žiadnu hĺbku nemajú. Dole klobúk i za moment, v ktorom banda po zuby vyzbrojených teroristov rozpúta vojnu v centre mesta, na čo bezpečnostné zložky zareagujú vyslaním cca siedmich policajných áut a jedného vrtuľníka, následne zrejme zbierajú sily (a posily) a keď je po všetkom, tak sa konečne objavia na scéne nové kusy. To už ale šikovní preživší záporáci nasadli do auta a proste sa odviezli z miesta činu preč. Keďže mali kapucne a šiltovky, tak ich nikto nevidel. ()

korbitch22

Jednička byla zjevení, od kterého jsem nic nečekal a dostal jsem absolutní akční námrd s charismatickým hlavním hrdinou, béčkovým ale slušným příběhem, úžasným tempem i atmosférou a dokonalou akcí. Na dvojku sem se těšil a o to větší je zklamání. Akce je sice opět slušná, hlavně ve vlaku, sestřelený vrtulníky, scéna v tělocvičně atd. jenže příběh (jestli se to vůbec dá tak nazvat) je naprosto sterilní vybrakovaný céčko, který připomíná druhý Taken. I když rozpočet byl, díky prostředí a záporákům to vypadá celý lacině, ne z finanční stránky ale prostě je to mnoho béčkovější než první díl. Ve scénáři samozřejmě nesmí chybět otravný puberťák který neví jestli chce nebo nechce pomstít tatínka, dočkáme se tupých předvídatelných scén (když se objevila v tom kostele už sem se pleskal do čela) a laciný a béčkový dojem totálně potvrdí konec s Elbou. Udělejte zakázku a dostanu vás z vězení....gratuluji, tímto se druhý díl stává dokonalým DVD béčkem jak z roku 2005. Jednička měla primitivní děj, ale celé si to udrželo punc áčkového akčního filmu. Dokonce to tomu Chrisovi v osobních soubojích tolik nevěříte, jelikož má tak o 10kg svalové hmoty méně a působí mnohem víc unaveně. Nejvtipnější je, že jednička má menší hodnocení a přitom je o parník úplně někde jinde. Pustím si ji klidně kdykoliv znovu, zatímco tenhle mix Přepadení 2 a Die Hard už vidět znovu nepotřebuju a nepomůže tomu ani těch pár záběrů z český kotliny a sem tam opravdu šťavnatá akční scéna prostě dneska už nestačí. O proti prvnímu dílu sešup jako prase. Zklamaní.60%. ()

• Jedny z posledních dotáček probíhaly 24. března 2022 u obce Výsluní na Chomutovsku. Štáb měl povolení uzavírat celou silnici v krátkých intervalech pouze pro tento den a projíždějící vozidla se tak nevědomky stala součástí záběrů. (UncleMorty)
  • Původně se měl film natáčet v Austrálii, ale kvůli lockdownům se rozhodli tvůrci film natočit v Česku. V průběhu natáčení v Česku se Chris Hemsworth vyjádřil k tehdejší situaci: „Původně měl být film natočený v Sydney, ale vzhledem k neustálým uzavírkám kvůli covidu-19 a dalším podmínkám se rozhodlo o přesunu do Prahy.“: Následně ještě dodal: „Tehdy jsem si říkal, že už bylo těch lockdownů dost, ale jak to teď vidím, tak u nás ty počty případů umíme tím vším docela snížit.“ (Geralt z Rivie)
  • Netflix utratil v Česku za film během 75 natáčecích dnů dvě a půl miliardy korun. (chamonix)

Třetí Vyproštění na Netflixu potvrzeno

24.12.2022

Chris Hemsworth naznačil konec v MCU

Chris Hemsworth naznačil konec v MCU

24.11.2022

Od té doby, co bylo Chrisu Hemsworthovi (Thor, Vyproštění) v dokumentárním seriálu Tělo nezná hranic s Chrisem Hemsworthem na Disney+ naznačeno, že má předpoklady k vážné formě Alzheimerovy choroby,… (viac)