Mission: Impossible Odplata - Prvá časť

• Česko Mission: Impossible Odplata - První část (viac)

Tentoraz sa Ethan Hunt a tím Impossible Mission Force vydávajú po stopách nebezpečnej zbrane, ktorá má potenciál zničiť celé ľudstvo, aby ju zaistili skôr, ako sa dostane do rúk šialenca. Počas svojho náročného a nebezpečného pátrania sa však musí neustále obzerať cez plece, pretože z jeho dávnej minulosti sa vynára až príliš živý prízrak. Gabriel (Esai Morales) poznal Ethana ešte v čase, keď nebol elitným agentom, a pozná každú jeho slabinu. Ethan, pre ktorého bolo zdravie a bezpečnosť jeho blízkych a členov tímu vždy viac,  ako úspešne splnená misia, bude tentoraz možno musieť prehodnotiť svoje priority. (Cinemart SK)

Praxis

Velkolepá pecka, která ani chvilku nenudí. Vrcholem je samozřejmě luxusní honička v Římě, ale ani vlaková etuda nedělá ostudu. Tom Cruise se opět překonal a sází jednu akční scénu za druhou. Záporák v podobě umělé inteligence je sice trochu MEH, ale jinak se jedná o skvělou akční jízdu od začátku do konce. Takhle se dělá akční film 21. století. A teď čekat na tu druhou část, která díky herecké stávce bude kdoví kdy... 88% ()

ArsenalEagle

Srdíčko zaplesalo! Je až s podivem, že Mission Impossible je i po těch letech stále velice originální a nápaditá akční jízda a svou kvalitu nejen, že potvrzuje, dokonce ji zvládá ještě zvyšovat. Cruise už 20 let zapomíná stárnout, akční choreografie je vynikající, lokace a příběh baví. V pořadí už sedmý díl navíc nově pracuje velice dobře i s humornou vložkou a Pom Klementieff si mě svou postavou získala. Takhle si představuju svěží celovečerák plný akce. ()

Jillen

Přestřelka za písečné bouře, naháněčka po letišti, auto honička s fiátkem, a celá vlaková sekvence, lahůdky. Konkurence naprosto nestíhá. Byl jsem naprosto omámen tím, že se akce odehrává za světlá, nikoli za šera, či za tmy, jak je poslední dobou zvykem, aby se ušetřilo a zaplácly se nedokonalosti po trikové stránce. Každý peníz je tu vidět. Jediný problém toho filmu jsou v podstatě předešlé díly, kdy vymyslet stále nové padouchy, stále nové akční scény, stále nové super zbraně, není jen tak. Já si přeji, aby druhá část Odplaty završila Huntův příběh, neboť končit se má v nejlepším. Což potvrzují 4 z 5ti Indiana Jonesů. Jo a Balfe by potřeboval facku, aby se probral a dovalil nějaký další motiv, nebo získal trochu inspirace. To jeho burácení bylo sem tam přes čáru. Běžte do kina, lepší, a poctivější pohádka pro dospělé letos nebude. IMAX Praha 8.7.23 ()

slord

Ethan Hunt a jeho tím sú späť a opäť to stojí zato. Pri tejto sérii je to už hádam istota, McQuarrie to proste vie a spolu s Cruisom tvoria výborné duo, ktoré servíruje poctivé akčné remeslo, s ktorým mi robia radosť. Či už je to naháňačka v Ríme, či súboj v uličke alebo vyvrcholenie vo vlaku, všetky tieto sekvencie majú náboj, napätie, ktoré sa dá krájať (hlavne na konci s vlakom som ani nedýchal), takisto chválim prácu s kamerou, ktorá správne vtiahla. Ústrední tím má ako zvyčajne veľmi baví a ta dynamika medzi nimi šľape na jednotku, a čo sa týka nových postáv som tiež spokojný, Hayley Atwell vyčnieva určite najviac, jej Grace som si rýchlo obľúbil a chémia s Huntom je skvelá a ich vzťah sa počas filmu dobre buduje. Zaporák je dosť charizmatický a spoločná minulosť s Huntom mu celkom pridáva (hádam v druhej časti sa to backstory viac rozvinie), no a s hlavným zlom sa pracuje veľmi účinne, v rukách niekoho iného to mohlo pôsobiť nie úplne šťastne, ale MQ to zakomponoval vkusne. Tento diel mi prišiel masívnejši a hrozba globálnejšia ako kedykoľvek predtým, ale keďže toto je prvá časť a ešte mnoho otázok zostáva nezodpovedaných, tak to nepôsobí tak ucelene, ale napriek tomu bol koniec vlastne uspokojivý, a na vyvrcholenie na budúci rok som už nedočkavý, už aby to tu bolo. 9/10 ()

vorheese

Co? To? Do? P...? Jak někoho mohlo napadnout vzít zamítnutý scénář fantaskní Bondovky z 50.let o umělé inteligenci s IQ 15? A proti ní postavit protagonisty s IQ 10? Jediný způsob, jak držet krok, je dát panáka pokaždé když padne slovo "klíč". ()

Vidly10

Nevím, jak jsem mohl žít bez Mission: Impossible v kinech. Nevím, proč jsem se této sérii tak dlouho vyhýbal. Ale jsem šťastný, že jsem to stihl v kině, přestože měsíc zpět jsem viděl pouhé tři díly. Tom Cruise je miláček, jak víme a jeho přátelé Rebecca Ferguson, Simon Pegg a Ving Rhames mu jako vždy skvěle sekundují. Hayley Atwell je výborným, organicky působícím a zábavným přídavkem do této série a její postavu jsem si velmi užíval a herecký výkon mě velmi mile překvapil. Mimo to je pro mne tento kino zážitek stoprocentně nejzábavnějším a nejlépe užitým dílem série Nesplnitelných misí. Miluju to těším se na přídavek snad to rychle uteče. 9/10 ()

Kaluž

Tohle se skoro nedalo dokoukat. A vzhledem k tomu, jaký mám k téhle sérii vztah, bolelo to o to víc než u nějaké bezejmenné rychlokvašky. Co se to jenom, probůh, při tom smolení scénáře stalo? MrHlad to zde charakterizoval naprosto trefně „...příběh jako by vypadl z filmů, které se točily před dvaceti lety.“ PŘED DVACETI LETY! TO JE PRAVĚK! ()

Steven47

Nevím, nakolik je to jen můj pocit, ale nová Mission: Impossible působí v několika momentech skoro až nudně. Série si vždy zakládala na akci, jenže tentokrát se mnohem více mluví. To by vlastně nemuselo vadit, kdyby však nešlo o pouhou snahu z banální zápletky udělat "něco víc" tím, že jsou dialogy dlouhé, ale taky trochu o ničem. Tenhle pokus v kombinaci s obřím množstvím vedlejších postav způsobuje to, že je děj nepřehledný a místy jsem se docela ztrácel a těšil se konečně na pořádnou akci. Ta se naštěstí dostaví, celá sekvence na letišti je skvělá, automobilová honička v Římě je místy lehce chaotická, pořád má však super tempo. Vrcholem je pasáž ve vlaku, a především její závěr. Takže ano, z tohoto pohledu se o zklamání nejedná a duo Cruise-McQuarrie nadále patří ke špičce žánru. Ústřední postavy navíc nadále baví a třeba Tom s Hayley mají fakt dobrou chemii. Ale tentokrát mi zkrátka to celkové pojetí nesedlo a tempo podle mě také není ideální. Sedmý díl se mnohem více spoléhá i na humor, který povětšinou funguje, působí však divně v kontrastu s tím, jak chce zbytek filmu být vážný až osudový. I přes osudovost ale překvapivě nedokáže vyvolat silnější emoce, i když se o to viditelně snaží. Ačkoliv předchozí řádky vyznívají možná dost negativně, hodnocení příběhu je u podobných snímků vedlejší dokud je řemeslně dobře odvedený a to nejdůležitější, tedy akci, dokáže prodat – a obojí nová Mise zvládá. Ve výsledku jsem se tak bavil, nicméně pouze částečně a spíše nárazově. 6/10 ()

Colby Sawyer

Jasně, záporák v podobě AI entity je taková univerzální scénáristická berlička, aby se jednoduše dělo, co je potřeba, navíc její provedení je poměrně legrační a poněkud naivní. V posledním aktu se ty twisty, odhalení a zrady trochu vymknou z rukou, takže je to pak poměrně přehlcené. Stejně tak zavedení “huntgirls” je poněkud úsměvné, ale to vše vem čert. Je to pekelně dlouhý, přesto se člověk nikdy nenudí. Akce prvotřídní, stejně tak výprava a postavy jsou stále povedené. Cruise to klasicky bez problémů potahá a přestože byl Fallout lepší, tak tohle se může směle řadit k těm parádním MI filmům. I to rozdělení na dva díly zde není nějak moc násilné a závěru tak nechybí ta pravá katarze. ()

Blackhand47

Byť jsem sérií Mission: Impossible nikdy nepropadl, oceňuji její kvality coby špičky na poli akčních filmů. Zatímco konkurence selhává se svými prequely, sequely, spin-offy i rebooty, MI dokáže přicházet s novými nápady, kdy jsou ukotvení v realitě a přitom sází na nadlidské výkony, které si však Cruise odehraje sám bez pomoci kaskadéra. Přestřelený mi přišel snad jen závěr s padajícími vagóny vlaku. Záporák v podobě umělé inteligence je jen ukázkou toho, jak může série reflektovat blížící se hrůznou skutečnost, kdy jí asistuje věřící fanatik v podobě Ethanova starého známého. Nová kolegyně s tváří Hayley Atwell skvěle doplňuje Ethanův tým, ale na to jakou má pověst, tak neustále funguje jen pouze jako dáma v nesnázích. Z letošních akčňáků je MI rozhodně na špici. Hodnocení: 75 % ()

kajas

Jeden z nejváženějších herců a producentů v Hollywoodu loni totálně nakopnul kina po covidové bídě se svým pokračováním Top Gunu a po pěti letech se vrací také jako agent Ethan Hunt. Ethan je svým nadřízeným pověřen důležitým úkolem: získat obě poloviny klíče k ovládnutí mocné umělé inteligence pojmenované Entita. Spojí se se svým starým týmem, do kterého přibyde i sympatická nová tvář v podání Hayley Atwell (za mě rozhodně lepší volba než přeceňovaná Rebecca Ferguson). A pak už začne nářez, který je o to fyzičtější, když víte, že si Cruise i v 60 letech dělá všechny kaskadérské kousky sám. Posledních dvacet minut (havárie vlaku) jsem prakticky nedýchala. Oproti předchozím dílům jsem se také mnohem více orientovala v postavách a ději a k úplné dokonalosti mi vlastně chybělo jenom větší vysvětlení vzniku záporné AI a motivace jejích lidských spolupracovníků. Ale od toho máme druhý díl (snad za rok v kinech). Nemůžu se dočkat. Skoro 5*. ()

higuain

Prvotřídní řemeslo, které selhalo v jediné věci; neudrželo takřka nepřekonatelnou laťku, kterou nastavil Fallout. Rozjezd může působit zdlouhavě, ale je to ospravedlnitelné s ohledem na to, jak rozmáchlou zápletku se spoustou postaviček na šachovnici tenhle dvojdíl rozjíždí. Akce je správně poctivá a fyzická, nic víc ani nic míň, než co byste od dua McQuarrie a Cruise čekali. Audiovizuální extáze z Falloutu se ale neopakuje. Možná proto, že většina toho, co nabízí Dead Reckoning, byla už v nějaké obdobné verzi viděna v předchozích dílech. Např. honička v Římě, jakkoliv sama o sobě super, je do značný míry jen slabším odvarem úchvatné dvacetiminutové Pařížské akční pasáže z Falloutu a jestli něčím vybočuje, je to celkem překvapivě zakomponovaný sebeparodující humor. Vlakové finále zas odkazuje na první díl apod. Cruisův highlightový kaskadérský kousek s motorkou a seskokem ze skály je samozřejmě obdivuhodný a šílený zároveň, na druhou stranu v samotném filmu jde vlastně jen o několik vteřin a pár záběrů. Fallout byl lepší v tom, že mi z některých akčních pasážích padala brada i po odmyšlení toho, že nekoukám na CGI, ale skutečné kaskadérské kousky. A svojí roli hrála i o něco výraznější hudba. Tím nechci říct, že něco z výše vyjmenovaného je zde špatný. To v žádném případě. Jak jsem řekl, je to prvotřídní řemeslo a to platí o všech možných parametrech, který vás napadnou. Jen už to není takový wow jako minule. V nepříliš silný konkurenci se přesto jedná o doposud nejlepší film tohoto roku, ještě mě ale čeká přinejmenším Oppenheimer a Duna, takže to se může klidně změnit. Do 5* to nemá daleko a dal bych je rád, ale nemůžu si pomoct; na Fallout to nemá a musel bych asi přehodnotit i Rogue Nation. 85%. ()

grogodil

Nespočetne veľa krát som u bondoviek pretáčal bielka, že či nedokážu scenáristi prísť s niečím originálnejším, než s dalším fanatickým záporákom, ktorý túži ovládnuť svet. Pri sledovaní tejto M:I som už v prvej hodine vzal všetkých na milosť a bral by som všetkými desiatimi nejakého tuctového magora s atomovkou, lebo zápletka o jasnovideckej AI je proste občas až absurdne dementná a akýkoľvek dialóg znie výsostne trapne a spoľahlivo zabíja nie len dojmy z remeselne prvotriedne natočenej akcie (utekanie z vlaku je top), ale čo je horšie, aj veškeré sympatie a nejaké puto k postavám, ktoré mi prvý krát boli do jedného úplne ukradnuté, keď som ich počul odrapkávať také bláboly. Najslabší diel a mám obavy, že toto ani part 2 nevyžehlí. ()

halogenka

Tom Cruise ma opravdu mnoho tvari. A tim nemyslim, ze je versatilni herec, ale ty sceny, kdy se postprodukce na jeho obliceji uplne nepovedla, nebo mu fuci do ksichtu vetraky a on se zmeni v totalni blob. Ona cela MI starne ne prave s gracii - mnoho postav a hercu tu s pribyvajicimi lety ukazuji svou zbytecnost (Simon Pegg uz neni vtipny ani na pohled a nema do ceho pichnout, z postavy Vingh Rhamese uz je jen chodici premoudrela notifikace), kterou se tvurci uporne snazi dohnat lopatama radoby cool postav novych, ktere jsou ale casto spis nechtene komicke, stejne jako zapletky mixujici trendy klicova slova (AI!!!!) a pribehy ze studene valky. Natocene je to pekne, ale nemuzu se zbavit pocitu, ze by MI zoufale potrebovalo reboot, aby prestalo byt tak zoufale kozene. ()

Trevor

Niekedy je úmorná dĺžka filmu na škodu, v tomto prípade však ani nie tak na úkor kvality, tá je na bondovky, impossiblovky či wickovky stále dobrá. Je to na úkor môjho zážitku, pretože na toto som sa do kina neodvážil, proste takmer 3 hodiny v kine už nie sú moja šálka kávy, aj keď celkovo som sa v rámci úsporných opatrení rozhodol šetriť aspoň takto. Nuž je rozdiel ísť do kina 50 krát za rok a tak 3-4 krát. Má to spád, osvedčenú zápletku dobre ale ešte ako tak pri zemi držiace sa efekty (predsa len auto vo vesmíre v FaF už bolo moc), len tá dĺžka. Na to aby jeden už pomaly bral pol dňa dovolenky. ()

Nominace na Ceny Akademie zveřejněny

Nominace na Ceny Akademie zveřejněny